Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:48:48 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυσο 20ρικο  (Αναγνώστηκε 19049 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 10, 2019, 09:10:04 πμ »

παιδια ο ανθρωπος ζητησε εκτίμηση ενος νομίσματος και σε 5 σελίδες 3-4 ατομα εκαναν ....

Για μένα , το ξαναέγραψα ειναι μσ64 ξεκαθαρο. Οσο για τιμή σίγουρα 1500 ευρώ. Στις φωτο φαίνεται να εχει λουστρο εντονο και ολοι οι λεπτομερειες του είναι εκει πολυ ζωντανες.
Για ενδεχόμενη πώληση καλο ειναι να πιστοποιηθει γτ το ευρος τιμων ειναι μεγαλο απο 63 σε 64 ή 65.

Φίλε μου;;
Λές 1500 ευρώ σωστά;;
Εγώ λοιπόν προκαλώ τόν φίλο πού το αγόρασε να βγει να πει πόσο το πήρε!!!

Να σού πω τί θα πει;; 350.

Γιατί λοιπόν να δώσει κάποιος 1500??

Αυτή είναι μια ουσία της κουβέντας.

Ότι κάποιοι ψάχνουν για κορόιδα.

 Χύμα λοιπόν υπάρχουν νομίσματα και τα χιλιάρικα μένουν στις τσέπες σας!!!

Αυτό είναι το ρεσουμε.

τι σε νοιάζει εσενα Γιώργο ποσο το πήρε? Ποσο κανει ρώτησε? Και εγω πηρα 2000 ενα τεταρτακι 1851 ακυκλοφορητο απο το εβαυ... τοσο κανει δηλαδη? Αν κανει τοσο φερε μου οσα βρεις θα στα παρω στην πενταπλασσια τιμη να βγαλεις κιόλας.

Ας ξεστραβωνόταν ο πωλητης οταν το εδινε 350 ευρω...
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 10, 2019, 09:22:13 πμ »

500.000 τεμάχια ήταν.
Πόσα λες να κυκλοφόρησαν;
Πόσα λές να τα στοκαραν πλούσιοι τής εποχής σε χρηματοκιβώτια καί είναι ακυκλοφόρητη κατάσταση;;
Εάν τα αναλογιστεί κανείς αυτά βλέπω ότι ποντάρουν σέ λάθος άλογο!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 10, 2019, 09:34:04 πμ »

500.000 τεμάχια ήταν.
Πόσα λες να κυκλοφόρησαν;
Πόσα λές να τα στοκαραν πλούσιοι τής εποχής σε χρηματοκιβώτια καί είναι ακυκλοφόρητη κατάσταση;;
Εάν τα αναλογιστεί κανείς αυτά βλέπω ότι ποντάρουν σέ λάθος άλογο!!!


καημο το εχω μια φορα να απαντήσεις σε ερώτηση.

φιλε, δε σε ξερω που το εχεις το νόμισμα, πιστοποιησε το. Αν γραψει στείλε μου π.μ να το παρω εγω το κοροίδο. Αν θες το αγοραζω και raw αρκει να το δω στο χέρι.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 10, 2019, 11:09:16 πμ »

μου αρεσει που απο μια φωτο στο τελος θα βγει μσ69..παιδια μπορει να διαφερει πολυ στην πραγματικοτητα απο αυτο που βλεπουμε..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 10, 2019, 11:51:33 πμ »

Η πιστοποιηση ενος νομισματος εχει και τα θετικα της ομως, ειχα ενα £5 Μακαριου 1966  αυθεντικο-ελεγμενο raw πολυ ομορφο κομματι και προσπαθησα να το δωσω στα €2800, αρχισαν τα διαφορα καποιοι εξυπνοι οτι ειναι κοπια, οτι το νυχι ειναι στραβο, η γενιαδα ειναι αξυριστη, οτι κιτρινιζει πολυ κλπ. Επεσε η τιμη στα €2700, 2600, 2500 και τελος €2300 χωρις να μπορει αν πωληθει. Οταν το εστειλα για πιστοποιηση εγραψε PF64 και πουληθηκε στα €3500 αμεσα μολις επεστρεψε Κυπρο! Τα σχολια δικα σας!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 10, 2019, 11:59:42 πμ »

Η πιστοποιηση ενος νομισματος εχει και τα θετικα της ομως, ειχα ενα £5 Μακαριου 1966  αυθεντικο-ελεγμενο raw πολυ ομορφο κομματι και προσπαθησα να το δωσω στα €2800, αρχισαν τα διαφορα καποιοι εξυπνοι οτι ειναι κοπια, οτι το νυχι ειναι στραβο, η γενιαδα ειναι αξυριστη, οτι κιτρινιζει πολυ κλπ. Επεσε η τιμη στα €2700, 2600, 2500 και τελος €2300 χωρις να μπορει αν πωληθει. Οταν το εστειλα για πιστοποιηση εγραψε PF64 και πουληθηκε στα €3500 αμεσα μολις επεστρεψε Κυπρο! Τα σχολια δικα σας!
Το πρώτο μου σχόλιο είναι ότι έκανες μια πολύ πετυχημένη κίνηση που σου έφερε κέρδος.Το δεύτερο μου σχόλιο είναι ότι λεφτά υπάρχουν όπως έλεγε και κάποιος που τον κάναμε μέχρι πρωθυπουργό.
Είχα σκοπό να κλείσω την πρόταση μου αλλά κάτι δεν με αφήνει για αυτό και θα το πω.Εδώ κάναμε τον Αλέξη και θα κάνουμε οσονούπω τον Κυριάκο στα υπόλοιπα θα κολλήσουμε;
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 10, 2019, 12:01:22 μμ »

μου αρεσει που απο μια φωτο στο τελος θα βγει μσ69..παιδια μπορει να διαφερει πολυ στην πραγματικοτητα απο αυτο που βλεπουμε..
Δηλαδή Μάνο ποιόν άλλο τρόπο έχεις να προτείνεις εκτός των φωτογραφιών για να γίνει εκτίμηση σε κάποιο νόμισμα;
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 10, 2019, 12:05:54 μμ »

Τελικά προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς θέλουμε. Προφανώς και αντιπροσωπεύουμε διαφορετικούς τύπους «συλλεκτών» με διαφορετικά ενδιαφέροντα και φιλοδοξίες. Επομένως ο καθένας από τη σκοπιά του έχει απόλυτο δίκιο, αρκεί να αντιληφθεί ότι αυτό το δίκαιο αφορά μανάχα αυτόν και τις ανάγκες τους.

Δεν θέλουμε τους εμπόρους γιατί θεωρούμε ότι «φουσκώνουν» τις τιμές; Μπορεί. Να σκεφτούμε όμως πόσες φορές «φάγαμε φόλα» από ιδιωτικές συναλλαγές στο παρελθόν. Δεν θέλουμε τις εταιρείες πιστοποίησης γιατί χειραγωγούν την αγορά με τις άστοχες (εσκεμμένες ή μή) αξιολογήσεις; Μπορεί. Αλλά στην εποχή της τεχνολογίας και των εξ αποστάσεων αγορών εξασφαλίζουν μια σχετική ασφάλεια στη συναλλαγή. Θέλουμε τους μικροεμπόρους γιατί σε αυτούς βρίσκουμε καλύτερες τιμές; Μπορεί. Αλλά για να φτάσω στο Αρκαλοχώρι της Κρήτης το οποιοδήποτε όφελός μου εξανεμίζεται. Θέλουμε τις ιδιωτικές, μεταξύ συλλεκτών, συναλλαγές; Μπορεί. Αλλά αν αυτές δεν είναι χέρι με χέρι επίσης εγκυμονούν κινδύνους. Θέλουμε να συλλέγουμε και να κλείνουμε σειρές ανεξάρτητα της ποιότητας του νομίσματος; Μπορεί. Αλλά σε κάποια φάση κάποιοι θα θελήσουν να αναβαθμήσουν τη συλλογή τους, οπότε μπαίνουμε στους περιορισμούς που προαναφέρθηκαν. Θέλουμε μια σειρά υψηλών τεχνικών και αισθητικών χαρακτηριστικών; Μπορεί. Αλλά εκεί θα πρέπει να βάλουμε το χέρι στην τσέπη ούτως ή άλλως. Και ο καθένας στην περίπτωση αυτή διαχειρίζεται την τσέπη του όπως νομίζει, είτε ψάχνοντας το value for money νόμισμα μεταξύ ιδιωτών - μικροεμπόρων - δημοπρασιών, είτε καταφεύγοντας σε μια σταθερή (λίγο ή πολύ) αξία που είναι το πιστοποιημένο νόμισμα.

Όλοι οι παραπάνω είναι «συλλέκτες», ο καθένας με τα ιδιαίτερά του ενδιαφέροντα, ανησυχίες, φιλοδοξίες και πάνω από όλα πορτοφόλι.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 10, 2019, 12:40:50 μμ »

Η πιστοποιηση ενος νομισματος εχει και τα θετικα της ομως, ειχα ενα £5 Μακαριου 1966  αυθεντικο-ελεγμενο raw πολυ ομορφο κομματι και προσπαθησα να το δωσω στα €2800, αρχισαν τα διαφορα καποιοι εξυπνοι οτι ειναι κοπια, οτι το νυχι ειναι στραβο, η γενιαδα ειναι αξυριστη, οτι κιτρινιζει πολυ κλπ. Επεσε η τιμη στα €2700, 2600, 2500 και τελος €2300 χωρις να μπορει αν πωληθει. Οταν το εστειλα για πιστοποιηση εγραψε PF64 και πουληθηκε στα €3500 αμεσα μολις επεστρεψε Κυπρο! Τα σχολια δικα σας!

Aφού σου είπαν ότι είναι κόπια έπρεπε να το δώσεις μέταλλο!!!! Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα Όταν το πούλησες πιστοποιημένο μήπως το αγόρασε κάποιος από αυτούς που σου είπαν αρχικά ότι είναι κόπια??? Πλάκα θα είχε!!!!!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 10, 2019, 12:42:45 μμ »

Φίλε μου Medvet επειδή έχω ακούσει , εσύ προσωπικά έχεις πάρει νομίσματα χωρίς πιστοποίηση , σου είπαν μάλιστα ότι δεν χρειάζεται  Άνεση τα πιστοποιήσεις διότι θα βγάλουν αυτούς καί αυτούς τούς βαθμούς.
Το μετανιώσετε που τα πήρατε;;
Καί μάλιστα όχι από εμπόρους;;
Απλά προσωπικά θέλω να καταλήξω ότι δεν ανήκω σε μία μερίδα συλλεκτών πού θέλουν την αφρόκρεμα νομισματικής καί νά πέφτουν τα χιλιάρικα αβερτα.
Καί αυτό πού με πειράζει είναι ότι μία μικρή μερίδα κατευθύνει προς τα εκεί κάθε νέο πού μπαίνει στο χώρο .
Ε συλλογή μπορεί να γίνει και με τρύπια νομίσματα.
Καί οποίος καταφέρει και βρει το 90% τών ελληνικών νόμισματων από το 1828 έως το 2000 και έχει τα μισά μέσα τρύπια εγώ θα τού πω μπράβο διότι όλοι οι αλλοι δεν θα το καταφέρουν ποτέ!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2019, 12:44:12 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 10, 2019, 12:43:23 μμ »

Γιώργο δεν θα σου πω πόσο το πήρα γιατί δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί αυτό. Αν και σε ένα μελος που με ρώτησε, του απάντησα ευθεως.
Αυτό που ρώτησα είναι για την εκτίμηση ενός νομίσματος όπως γίνεται συνήθως. Χαλαρή κουβέντα και να μαθαίνουν και οι νεότεροι το grading.
Αυτό που σου λέω πάντως, είναι ότι δεν αγοράζω νομισματα μόνο σε προσφορά αλλά και πάνω από την τιμή τους. Έχω αναφέρει παράδειγμα όπου αγόρασα δραχμή 1868 μσ62 σε διπλάσια από την τρέχουσα τιμή της, γιατί είχε φρύδι που έκοβε και δυνατό λούστρο αλλά είχε ντιπαριστει. Συλλογές με τζαμπατζιλικια και προσφορές δεν γίνονται.
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 10, 2019, 12:52:52 μμ »

Α και κάτι ακόμη, εσύ τι ακριβώς προτείνεις στους νέους συλλέκτες;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2019, 12:54:13 μμ από me.chris » Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 10, 2019, 01:13:06 μμ »

Φιλε Lary το αγορασε δυνατος συλλεκτης που καταλαβει απο νομισματα, με τους υπολοιπουν δεν ξανασχοληθηκα!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 10, 2019, 01:38:39 μμ »


Δεν θέλουμε τους εμπόρους γιατί θεωρούμε ότι «φουσκώνουν» τις τιμές; Μπορεί. Να σκεφτούμε όμως πόσες φορές «φάγαμε φόλα» από ιδιωτικές συναλλαγές στο παρελθόν. Δεν θέλουμε τις εταιρείες πιστοποίησης γιατί χειραγωγούν την αγορά με τις άστοχες (εσκεμμένες ή μή) αξιολογήσεις; Μπορεί. Αλλά στην εποχή της τεχνολογίας και των εξ αποστάσεων αγορών εξασφαλίζουν μια σχετική ασφάλεια στη συναλλαγή. Θέλουμε τους μικροεμπόρους γιατί σε αυτούς βρίσκουμε καλύτερες τιμές; Μπορεί. Αλλά για να φτάσω στο Αρκαλοχώρι της Κρήτης το οποιοδήποτε όφελός μου εξανεμίζεται. Θέλουμε τις ιδιωτικές, μεταξύ συλλεκτών, συναλλαγές; Μπορεί. Αλλά αν αυτές δεν είναι χέρι με χέρι επίσης εγκυμονούν κινδύνους. Θέλουμε να συλλέγουμε και να κλείνουμε σειρές ανεξάρτητα της ποιότητας του νομίσματος; Μπορεί. Αλλά σε κάποια φάση κάποιοι θα θελήσουν να αναβαθμήσουν τη συλλογή τους, οπότε μπαίνουμε στους περιορισμούς που προαναφέρθηκαν. Θέλουμε μια σειρά υψηλών τεχνικών και αισθητικών χαρακτηριστικών; Μπορεί. Αλλά εκεί θα πρέπει να βάλουμε το χέρι στην τσέπη ούτως ή άλλως. Και ο καθένας στην περίπτωση αυτή διαχειρίζεται την τσέπη του όπως νομίζει, είτε ψάχνοντας το value for money νόμισμα μεταξύ ιδιωτών - μικροεμπόρων - δημοπρασιών, είτε καταφεύγοντας σε μια σταθερή (λίγο ή πολύ) αξία που είναι το πιστοποιημένο νόμισμα.

Όλοι οι παραπάνω είναι «συλλέκτες», ο καθένας με τα ιδιαίτερά του ενδιαφέροντα, ανησυχίες, φιλοδοξίες και πάνω από όλα πορτοφόλι.

Απλά..... +1.       Οπως μπορεί ο καθένας. Και ότι μπορεί...

Υγ.  Τι να σας κάνω που έχω φάει πόρτα στο φβ από μια ψυχή, ( ονόματα δεν λέμε Σαρκασμός), να σας βάλω λινκ να γελάσετε. Πού τα πουλάει τα σλαμπ 10_10...... ξέρω άσχετο, αλλά δεν πειράζει Κλείσιμο ματιού
Υγ2 .. και φυσικά δικαίωμα του, και μπράβο του, και δεν είναι και ο μόνος ε!..........
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 10, 2019, 01:56:19 μμ »

Και ξανά άσχετο, και ας με μαλώσετε, ναι, και εγώ προτιμώ να αγοράζω. Row, και από εμπόρους, και άπο συναδέλφους συλλέκτες,  για αυτό άλλωστε την έχω πατήσει τόσες φορές.... αλλά μαθαίνω Χαμόγελο , δεν παρεξηγώ!, αν βρω το σιγουρακι σλαμπαρισμενο φτηνά οκ, το τσιμπάω, ποιος δεν θέλει το σίγουρο;; ,  αλλιώς στην γύρα, στο ψάξιμο.....εξάλλου μου αρέσει η περιπέτεια.....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2019, 02:07:15 μμ από exmim » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences