Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:56:52 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ομορφες εφικτες φτηνες συλλογες  (Αναγνώστηκε 6804 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« στις: Απρίλιος 01, 2019, 12:23:20 πμ »

Σε μια κουβεντα που ειχαμε στην συντονιστικη ομαδα σκεφτηκαμε να ξεκινησει μια ενθαρυντικη κουβεντα για τα νεα μας κυριως μελη σε σχεση με το πως θα μπορουσαν να δημιουργησουν μια ομορφη κ φτηνη συλλογη.
Πολλοι λενε πως η συλλογη νομισματων ειναι ενα ακριβο χομπυ. Κατα την αποψη μου αυτο ειναι η μιση αληθεια.
Η αλλη μιση ειναι πως μπορει καποιος ναχει μια ομορφη συλλογη χωρις να ξοδεψει πολλα.
Σε μια βολτα που ειχαμε παει με τον φιλο μου Lary στο Θησειο του ειχα πει πως θαθελα ναχω μια συλλογη απο μικρα ασημενια νομισματα απ ολον τον κοσμο.
Σημερα θα σας καλουσα να προτεινουμε φτηνα κ ομορφα νομισματα στους φιλους που εστω κ σαν επισκεπτες μας παρακολουθουν. Να τους ενθαρυνουμε να μπουν στο ομορφο χομπυ μας.
Ας ξεκινησω λοιπον περιμενοντας την συμμετοχη ολων σας εαν εχετε ορεξη.

Καναδας 10 cents 1953-1964
καθαροτητα .800
βαρος 2.33 γρ.
μινταζ πολλα εκατομυρια Σαρκασμός Σαρκασμός
Τιμη αποκτησης 1.5-4 e
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 01, 2019, 08:09:28 πμ »

Βόλτα στο Θησείο? Γιατί το είπες αυτό Δημήτρη? Τώρα ζηλεύω Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Κλάμα Κλάμα Κλάμα

Πάντως εξαιρετική η ιδέα σας...  Νομίζω πως μέχρι π.χ. 20 ευρώ μπορεί κανείς να βρει πολύ καλά κομμάτια και μάλιστα αρκετά παλιά. Αν κάποιος έχει το σκουλίκι του συλλεκτισμού μέσα του, νομίζω πως αξίζει τα χρήματα.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 01, 2019, 10:22:38 πμ »

Το νόμισμα πού παρουσίασες φίλε μου είναι ασημένιο.
Μία έξυπνη συλλογή με ασημένια προσφέρει καί μία ασφάλεια χρημάτων διότι μεγάλο μέρος θα το πάρεις πίσω.
Υπάρχει όμως και η άλλη πλευρά.
Πχ κάποιος μπορεί πχ δειλά δειλά να μαζέψει όλα τα ελληνικά νομίσματα από το 2000 έτος και πίσω σε πολύ καλές καταστάσεις και φτηνά. Υπάρχουν αγγελίες με έξι ευρώ το κιλό νομίσματα πχ!!
Σειρές τού Κωσταντίνου πχ κάνουν 5/7€ η σειρά καί τά νομίσματα είναι αου καταστάσεως.
Αυτά τα λέω σαν φαν τής ελληνικής νομισμάτικης ιστορίας μία καί δεν μαζεύω προσωπικά κάτι άλλο.
Μπορεί να υπάρχουν και άλλοι με τέτοια μυαλά  Μεγάλο χαμόγελο.
Γενικά σε μια συλλογή όμως αυτό που πρέπει να μας διακατέχει είναι η ευχαρίστηση.
Να κάνουμε κάτι γιατί μας αρέσει.
Να μήν παρασυρομαστε σε ακρότητες και να αφήνουμε πίσω βασικά πράγματα οικογένειας πχ καί νά κολλήσει στην συλλογή κάποιος.
Να μήν κάνει ανταγωνισμό.
Να μήν ζηλεύει άλλους.
Ένας υγιής συλλεκτισμος μπορεί να προσφέρει χαρά στην ζωή κάποιου.
Οτιδήποτε άλλο θα τον κάνει δούλο!!!
Αυτά από εμένα.
Εύχομαι να βρεθούν αρκετά ευηκοα αφτιά καί νά δούμε καλούς συλλέκτες να συνεχίσουν το έργο τών παλιών.

herakliotis.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 01, 2019, 11:15:29 μμ »

Φιλε μου Στελιο εισαι παντα ευπροσδεκτος σε μια βολτα οποτε ξαναβρεθεις Αθηνα.
Εγω παντως ειχα στο μυαλο μου νομισματα με τιμη αποκτησης μεχρι 10-12e
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 02, 2019, 07:04:36 πμ »

...ναι...μετά από τρία νομίσματα θα θέλουμε ακυκλοφόρητα slab... Όθωνες...κλπ κλπ στο τζάμπα φυσικά...

Κάνω λάθος;

(Φυσικά τα παραπάνω δεν αναιρούν την άριστη πρόταση του θέματος)

Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 02, 2019, 07:52:20 πμ »

Αυτό είναι αλήθεια φίλε μου, συνήθως τρώγοντας έρχεται η όρεξη. Το θέμα είναι να αρχίσεις το φαγητό. Γιατί ως γνωστόν η αρχή είναι το ήμισυ παντός.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 02, 2019, 08:25:35 πμ »

...ναι...μετά από τρία νομίσματα θα θέλουμε ακυκλοφόρητα slab... Όθωνες...κλπ κλπ στο τζάμπα φυσικά...

Κάνω λάθος;

(Φυσικά τα παραπάνω δεν αναιρούν την άριστη πρόταση του θέματος)



Γι'αυτό φίλε μου Νίκο αναφέρω να μην ζηλεύετε μέσα στην ανάρτηση μου. Να μήν έχετε ανταγωνισμό.

Είναι κάτι που πιστεύω ότι εσύ τουλάχιστον το έχεις καταλάβει.
Ευχαριστημένος είναι ο συλλέκτης πού κοιτάει την δική του συλλογή καί αγαλιαζει η καρδιά του!!
Εάν κοιτάς τήν συλλογή του δίπλα και ζηλεύεις και προσπαθείς να γίνεις σαν αυτόν ή και καλύτερος θα είσαι πάντα δυστυχισμένος!!!
Διότι πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος , πάντα κάποιος θα έχει ένα νόμισμα πού εσύ δεν θά το έχεις.
Η συλλογή πρέπει να σού δίνει ευτυχία.
Εάν γίνεις ανταγωνιστικός είσαι έρμαιο μετά ενός κυκλώματος τό οποίο θα σού ρουφά τα χρήματα σου καί στο τέλος οι περισσότεροι πού μπλέχτηκαν έτσι εξαφανίστηκαν κιόλας!!!

Μεσα σε όλα είπες όμως καί κάτι καλό.
Ότι μετά τα τρία νομίσματα θέλουν όλοι σλαμπ καί τά θέλουν και τσάμπα.
Άλλη μια αλήθεια.
Νομίζουν όλοι ότι θα πάρουν τού άλλου τά νομίσματα για ένα κομμάτι ψωμί.
Σε αυτούς όλους λέω ένα απόφθεγμα τού λαού :

Εάν δεν βρέξεις κ ω λ ο  ψάρι δεν τρως !!!

Εάν δεν βάλεις λοιπόν το χέρι στην τσέπη νομίσματα καλά δεν έχει!!!

Απλά χρειάζεται σύνεση καί από τής δύο πλευρές για να υπάρξει συμφωνία δίκαιη τιμή.

Κάτι που και αυτό το έχει εξαφανίσει η νέα γενιά.

Οι δε πωλητές τιμές στο θεό οι δε αγοραστές τιμές στα τάρταρα.

Καί τί γίνεται;;

Βρίσκονται ένας άντε δύο να ικανοποιήσουν τις ορέξεις τούς.

Με ένα ντιλ και δύο ντιλ το χρόνο συλλογή δεν φτιάχνουν!!! Η ζωή είναι λίγη καί με είκοσι νομίσματα στην δεκαετία φεξε μου και γλίστρησα πού λέει ο λαός!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 07, 2019, 12:50:36 μμ »

Συνεχιζω περιμενοντας την βοηθεια σας.
Ενα ομορφουλι απο την μακρινη Ουρουγουαη
20 σεντισιμος
Καθ. .720
Βαρος 3 γρ.
Διαμ. 18.5 χιλ.
Μινταζ 10.000.000
Κοστος κτησης 2-5e
Ενα ευκολο στην αποκτηση του νομισμα που ομως θα αποζημιωσει στο πολλαπλασιο τον ιδιοκτητη του.
Παρατηρουμε τα σταχυα στον οπισθοτυπο στοιχειο που υπαρχει κ σε δικα μας νομισματα. Ενα κερδος για τον νεο συλλεκτη θα ειναι να παρατηρησει τις ομοιοτητες που εχουν τα νομισματα διαφορετικων λαων κ ισως κατανοησει οτι τελικα δεν ειμαστε κ τοσο μακρυα οσο πιστευουμε με αλλους λαους
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2019, 04:58:47 μμ από cat » Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 07, 2019, 06:18:13 μμ »

Εξαιρετική ιδέα cat για να προτρέψεις νέους να ξεκινήσουν τον συλλεκτισμό.
Υπάρχουν πολύ όμορφα ασημένια νομίσματα κυρίως Ευρωπαϊκά σε πολύ καλές τιμές που δεν κινδυνεύει ένας νέος συλλέκτης να «καεί».

Αχ βρε Γιώργη, μέσα σε δυο ποσταρίσματα συμπύκνωσες ατράνταχτες αλήθειες…
Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 07, 2019, 07:02:33 μμ »


Ευχαριστημένος είναι ο συλλέκτης πού κοιτάει την δική του συλλογή καί αγαλιαζει η καρδιά του!!
Εάν κοιτάς τήν συλλογή του δίπλα και ζηλεύεις και προσπαθείς να γίνεις σαν αυτόν ή και καλύτερος θα είσαι πάντα δυστυχισμένος!!!
Διότι πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος , πάντα κάποιος θα έχει ένα νόμισμα πού εσύ δεν θά το έχεις.
Η συλλογή πρέπει να σού δίνει ευτυχία.
Εάν γίνεις ανταγωνιστικός είσαι έρμαιο μετά ενός κυκλώματος τό οποίο θα σού ρουφά τα χρήματα σου καί στο τέλος οι περισσότεροι πού μπλέχτηκαν έτσι εξαφανίστηκαν κιόλας!!!

Θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο @herakliotis. Βασικα πιστευω οτι η συλλογη του οτιδηποτε ειναι εμφυτη  Απορία Απορία με καποιον τροπο. Εγω προσωπικα εδω και 23 χρονια αγοραζω βινυλια (παρολο που δεν εχω πικαπ τα τελευταια 10 χρονια στο σπιτι).Και ομως το παθος για αυτα υπαρχει ακομα. Στα νομισματα τωρα δεν εχω πολυ χρονο οποτε θα αφησω τους αλλους να μιλησουν. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 07, 2019, 07:08:12 μμ »



Ευχαριστημένος είναι ο συλλέκτης πού κοιτάει την δική του συλλογή καί αγαλιαζει η καρδιά του!!
Εάν κοιτάς τήν συλλογή του δίπλα και ζηλεύεις και προσπαθείς να γίνεις σαν αυτόν ή και καλύτερος θα είσαι πάντα δυστυχισμένος!!!
Διότι πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος , πάντα κάποιος θα έχει ένα νόμισμα πού εσύ δεν θά το έχεις.
Η συλλογή πρέπει να σού δίνει ευτυχία.
Εάν γίνεις ανταγωνιστικός είσαι έρμαιο μετά ενός κυκλώματος τό οποίο θα σού ρουφά τα χρήματα σου καί στο τέλος οι περισσότεροι πού μπλέχτηκαν έτσι εξαφανίστηκαν κιόλας!!!


+1000
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 07, 2019, 07:09:38 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 07, 2019, 08:14:13 μμ »


Ευχαριστημένος είναι ο συλλέκτης πού κοιτάει την δική του συλλογή καί αγαλιαζει η καρδιά του!!
Εάν κοιτάς τήν συλλογή του δίπλα και ζηλεύεις και προσπαθείς να γίνεις σαν αυτόν ή και καλύτερος θα είσαι πάντα δυστυχισμένος!!!
Διότι πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος , πάντα κάποιος θα έχει ένα νόμισμα πού εσύ δεν θά το έχεις.
Η συλλογή πρέπει να σού δίνει ευτυχία.
Εάν γίνεις ανταγωνιστικός είσαι έρμαιο μετά ενός κυκλώματος τό οποίο θα σού ρουφά τα χρήματα σου καί στο τέλος οι περισσότεροι πού μπλέχτηκαν έτσι εξαφανίστηκαν κιόλας!!!

Θα συμφωνησω απολυτα με τον φιλο @herakliotis. Βασικα πιστευω οτι η συλλογη του οτιδηποτε ειναι εμφυτη  Απορία Απορία με καποιον τροπο. Εγω προσωπικα εδω και 23 χρονια αγοραζω βινυλια (παρολο που δεν εχω πικαπ τα τελευταια 10 χρονια στο σπιτι).Και ομως το παθος για αυτα υπαρχει ακομα. Στα νομισματα τωρα δεν εχω πολυ χρονο οποτε θα αφησω τους αλλους να μιλησουν. Χαμόγελο
Φιλε μου Δημητρη εαν θες ανοιξε ενα αναλογο θεμα στα βινυλια. Θα χαιρομουν ιδιαιτερα εαν μοιραζοσουν μαζι μας την πολυχρονη εμπειρια σου σε αυτον τον τομεα
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 07, 2019, 08:16:44 μμ »

Εξαιρετική ιδέα cat για να προτρέψεις νέους να ξεκινήσουν τον συλλεκτισμό.
Υπάρχουν πολύ όμορφα ασημένια νομίσματα κυρίως Ευρωπαϊκά σε πολύ καλές τιμές που δεν κινδυνεύει ένας νέος συλλέκτης να «καεί».

Αχ βρε Γιώργη, μέσα σε δυο ποσταρίσματα συμπύκνωσες ατράνταχτες αλήθειες…

Φιλε μου Tornezie σ ευχαριστουμε για τα καλα σου λογια. Δεν ηταν μονο δικη μου ιδεα. Ανεβασε εαν θες καποιο τετοιο Ευρωπαικο εστω κ ως λινκ
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 08, 2019, 12:00:40 πμ »

Aγαπητέ cat θα προσπαθήσω να βγάλω κάποιες φωτογραφίες και να τις ποστάρω για να δουν και οι νέοι συλλέκτες ότι δεν είναι τόσο δύσκολο να κάνεις μια αξιόλογη συλλογή απ’το τίποτε…
Τα περισσότερα  τα έχω αγοράσει από τα ταξίδια που έχω κάνει στο εξωτερικό σαν, κατά κάποιο, τρόπο σουβενίρ ! Και έτσι έχουν και μια συναισθηματική αξία θυμίζοντας μου  όμορφες στιγμές …

Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 08, 2019, 01:18:43 πμ »

Αγαπητέ cat μια και ζήτησες λινκ με διάφορα φθηνά ασημένια νομίσματα σαν και αυτά που έχω  στην συλλογή μου :
https://en.numista.com/catalogue/pieces12865.html
https://en.numista.com/catalogue/pieces7003.html
https://en.numista.com/catalogue/pieces7095.html
https://en.numista.com/catalogue/pieces15749.html
https://en.numista.com/catalogue/pieces19683.html
https://en.numista.com/catalogue/pieces12629.html
https://en.numista.com/catalogue/pieces11165.html
https://en.numista.com/catalogue/pieces17028.html
https://en.numista.com/catalogue/pieces7244.html


Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences