Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 08:33:54 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση  (Αναγνώστηκε 16429 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 29, 2019, 10:58:06 πμ »

Μη στεναχωριέσαι είμαστε αρκετοί με την ίδια άποψη! Με πραγματικά μεγάλη περιέργεια παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό να παρουσιάζονται σλαμπαρισμένα νομίσματα Κωνσταντίνου ή και μεταπολίτευσης και να πωλούνται σε εξωφρενικές τιμές. Τα παρουσιάζουν σαν topgrade κ.λ.π. Κρίμα στα παιδιά που θα ξοδέψουν τα χρήματά τους.
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 29, 2019, 11:18:31 πμ »

Όσον αφορά τα συγκεκριμένα της ανάρτησης είναι πολύ όμορφα και με τα λούστρα τους. Στα παλιότερα χρόνια που ξεκίνησα να κάνω Παύλο και Κωνσταντίνο συμπληρώναμε τις σειρές από μασούρια. Και σήμερα υπάρχουν πολλά, απλώς οι έμποροι τα βγάζουν σιγά-σιγά για να κρατήσουν τιμές.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 29, 2019, 11:18:59 πμ »

Καλημέρα. Γι αυτό όταν ξεκίνησα αυτό το ποστ έγραψα μόνος μου αν προσέξατε... Αν και ευκολακια πως τα βλέπετε.
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 29, 2019, 11:28:25 πμ »

Καλημέρα. Γι αυτό όταν ξεκίνησα αυτό το ποστ έγραψα μόνος μου αν προσέξατε... Αν και ευκολακια πως τα βλέπετε.
Σπύρο προχώρα.Καλορίζικα τα διαμαντάκια.Τώρα για τα υπόλοιπα που ειπώθηκαν παραπάνω νομίζω πως αυτοί που δίνουν αυτά τα χρἠματα δεν έχουν κανένα μα κανένα οικονομικό πρόβλημα οπότε θα μπορούσαμε όλοι μας να το προσπεράσουμε με τις ευχές μας για ακόμη ανώτερους βαθμούς.
Οι υπόλοιποι συντηρητικά και με αυτογνωσία όποτε μπορούμε τσιμπάμε κανένα καλό νομισματάκι  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 29, 2019, 01:33:20 μμ »

Με πραγματικά μεγάλη περιέργεια παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό να παρουσιάζονται σλαμπαρισμένα νομίσματα Κωνσταντίνου ή και μεταπολίτευσης και να πωλούνται σε εξωφρενικές τιμές. Κρίμα στα παιδιά που θα ξοδέψουν τα χρήματά τους.

Χτες εάν δεν κάνω λάθος ρωτήθηκα από το δημιουργό του ποστ τι τόν συμβουλεύω κάπως έτσι εκφραστικε.
Δεν θυμάμαι ακριβώς.
Γι'αυτό το λόγο μίλησα για κάτι κωλοτουμπες στα συλλεκτικά πού σέ κάνουν να πίνεις ασπιρίνη για τον πονοκέφαλο!!!
Καί γι'αυτό στέκομαι απλά στην καταγραφή τού πριν ευρω μετά ευρώ, ή πριν την κρίση εν μέσω κρίσεως. .
Καί ο καθένας ας τα εκλάβει όπως θέλει.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 29, 2019, 03:08:24 μμ »

Προσωπικά λέω πως δεν υπάρχει τίποτα δύσκολο σε αυτά. Νομίσματα αυτής της περιόδου και μετά υπήρχαν και θα υπάρχει καρακυκλοφορητα φουλ!!!
Μήν σας πλάθουν ιστορίες περί σπανιότητα σε ορισμένα. Το 2000 τα εύρισκε πανφηνα.
Άλλαξε τίποτα καί δεν το ξέρω;; Λιωσανε οι έμποροι στοκ γιατί ήθελαν νίκελ τούβλα;; Ας μήν κοροιδευωμαστε


Εγώ δεν έπλασα ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ιστορία. Δεν αναφέρθηκα σε ΚΑΜΙΑ σπανιότητα.
Σου ξαναγράφω ακριβώς την απάντησή μου και εσύ απλά την ξαναδιαβάζεις προσεχτικά αυτή την φορά.

Ta δυσκολότερα Σπύρο είναι η δραχμή και το δίφραγκο του 1967. Επίσης όλη η σειρά του 1970.
Πάντα για ακυκλοφόρητα μιλώ. Μετά έρχονται όλα τα άλλα.
Καλορίζικα!!


Αν τώρα εσύ έχεις οποιαδήποτε άλλη γνώμη ως προς την δυσκολία εύρεσης του Κοκκό εδώ είμαστε να την συζητήσουμε.
Και επειδή τώρα για ακόμα μία φορά χωρίς να το θέλω θα στεναχωρήσω τον Σπύρο(Σπύρο σου ζητώ συγνώμη)
δεν μιλώ για τέτοια νομίσματα που έβγαλε ο Σπύρος, αλλά για καθαρά ακυκλοφόρητα. MS66 και πάνω.
Πραγματικά θέλω να μάθω την γνώμη σου αν τα βρίσκουμε εύκολα ή δύσκολα. Διότι εγώ προσπαθώ να κλείσω
του '67, με καλά ακυκλοφόρητα raw και τα ψάχνω 4 χρόνια χωρίς αποτέλεσμα. Και ξαναλέω για να γίνω κατανοητός. Όχι σαν αυτό που έδειξε ο Σπύρος. Του 1967 εννοώ.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 29, 2019, 04:36:42 μμ »

Προσωπικά λέω πως δεν υπάρχει τίποτα δύσκολο σε αυτά. Νομίσματα αυτής της περιόδου και μετά υπήρχαν και θα υπάρχει καρακυκλοφορητα φουλ!!!
Μήν σας πλάθουν ιστορίες περί σπανιότητα σε ορισμένα. Το 2000 τα εύρισκε πανφηνα.
Άλλαξε τίποτα καί δεν το ξέρω;; Λιωσανε οι έμποροι στοκ γιατί ήθελαν νίκελ τούβλα;; Ας μήν κοροιδευωμαστε


Εγώ δεν έπλασα ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ιστορία. Δεν αναφέρθηκα σε ΚΑΜΙΑ σπανιότητα.
Σου ξαναγράφω ακριβώς την απάντησή μου και εσύ απλά την ξαναδιαβάζεις προσεχτικά αυτή την φορά.

Ta δυσκολότερα Σπύρο είναι η δραχμή και το δίφραγκο του 1967. Επίσης όλη η σειρά του 1970.
Πάντα για ακυκλοφόρητα μιλώ. Μετά έρχονται όλα τα άλλα.
Καλορίζικα!!


Αν τώρα εσύ έχεις οποιαδήποτε άλλη γνώμη ως προς την δυσκολία εύρεσης του Κοκκό εδώ είμαστε να την συζητήσουμε.
Και επειδή τώρα για ακόμα μία φορά χωρίς να το θέλω θα στεναχωρήσω τον Σπύρο(Σπύρο σου ζητώ συγνώμη)
δεν μιλώ για τέτοια νομίσματα που έβγαλε ο Σπύρος, αλλά για καθαρά ακυκλοφόρητα. MS66 και πάνω.
Πραγματικά θέλω να μάθω την γνώμη σου αν τα βρίσκουμε εύκολα ή δύσκολα. Διότι εγώ προσπαθώ να κλείσω
του '67, με καλά ακυκλοφόρητα raw και τα ψάχνω 4 χρόνια χωρίς αποτέλεσμα. Και ξαναλέω για να γίνω κατανοητός. Όχι σαν αυτό που έδειξε ο Σπύρος. Του 1967 εννοώ.
Μιχάλη μου τί να με στενοχωρήσεις; Πλάκα κάνουμε εδώ.Εγώ απλά έβαλα΄καποια νομίσματα και μάλιστα εξ αρχής τα χαρακτηρισα ως ευκολα ,για εκτίμηση.Τωρα αν υπαρχουν εκατομμύρια απο τα ιδια δεν με αφορα.Εγω ζητησα εκτίμηση για να ξερω τι εχω.Κι όπως πολύ σωστά τα λες μπορεί να υπάρχουν εκατομμύρια και πράγματι δεν μπορεις να βρεις ακρως ακυκλοφορητα.Δεν είπαμε οτι είναι δύσκολα ούτε και σπανιότητες.Εγώ  σε κατάλαβα τι μου είπες  και μου φτάνει.Ρώτησα συγκριτικά μεταξύ τους το βαθμό δυσκολίας(αν υπάρχει).
Πάντως για να είμαι ειλικρινής επειδή μου αρέσει και απο μεράκι για το χόμπυ ψάχνω πολύ ,απ οτι ειδα και καποια σλαμπάκια με νομίσματα των αξιών  που ανέβασα εγω και χαρακτηρισμενα ως 65άρια είναι πολύ χειρότερα απο αυτα που ανεβασα κι όποιος θέλει σε π.μ. να του στείλω φωτο είμαι πρόθυμος.
Πριν απο λίγι καιρό ανέβασα ενα raw 5 δραχμο 1930 Λονδίνου.Το αγόρασα 5 ευρώ απο ebay.Ολοι μου είπαν (εκτός απο δύο) οτι είναι το πολύ MS61.Το Εστειλα NGC έτσι απο περιέργεια και μου γύρισε MS64.Τα ίδια πάνω κάτω είχα ακούσει και τότε ,οτι υπάρχουν πάρα πολλά ,εκατομμύρια απο δαυτα και μάλιστα ανευ αξίας.Και ρωτάω εγω τωρα.Χαλασα 25 ευρω (για πιστοποιηση+5 το νομισμα)και μου βγήκε 64άρι.Είμαι χαμένος με 30 ευρω ; Απορία.Το αν θα κλείσει κατα τύχη με 30 ευρω κάποτε ενα παρόμοιο στο ebay αυτο δεν είναι κανόνας για να βγάζουμε τιμοκατάλογο για νομισματα.Κι αφού υπάρχουν εκατομμύρια σε mintaze κοπής απο τα νομισματα που θεωρούνται ευκολα γιατί σε υψηλά ms κρατανε ακομα τετοιες τιμες;
Καποιος ,καπου κάποτε είπε ενα ωραιο που μου έχει μείνει και το θυμάμαι.Εάν εσένα σε ικανοποιεί αυτό που έχεις στο χέρι το νόμισμα αυτό είναι το καλύτερο.Μακάρι όλα τα νομίσματα μου να ήταν όπως αυτα που ανέβασα αλλα και στο μέλλον αυτα που θα αγοράσω ,Μου φτανει να τα εχω σε τέτοια κατάσταση με τετοιο λούστρο και raw παρα να γραφουν επανω 65 σε ταμπελάκια και απο μεσα ολο κτυπήματα ,contact matks και γρατσουνιές και να καμαρώνω οτι εχω 65άρια ψεύτικα. Κλείσιμο ματιού
Υ.Γ. Εσύ ότι και να μου πείς δε με στενοχωρεί. Φιλί Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2019, 04:51:18 μμ από Sp1 » Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 29, 2019, 04:53:00 μμ »

Ηθελα να ξερα ρε μπελά τί παραπάνω ψάχνεις απο το δίφραγκό μου του 67 να βρείς. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 29, 2019, 05:29:18 μμ »

Για πάρτη σου .Αν και του 66

https://highgradenumismatics.com/coin-000371
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 29, 2019, 05:44:30 μμ »

Κι αυτό σε MS65(Ελεος) Πατήστε για μεγέθυνση να δείτε ωραίο αυτί και μαλλί  Σαρκασμός

https://highgradenumismatics.com/coin-000350#&gid=1&pid=1
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 29, 2019, 05:46:07 μμ από Sp1 » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 29, 2019, 06:52:51 μμ »

 Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού


Ηθελα να ξερα ρε μπελά τί παραπάνω ψάχνεις απο το δίφραγκό μου του 67 να βρείς. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


Σπύρο το δίφραγκό σου είναι ά ρ ι σ τ ο.  Άξιο για οποιαδήποτε συλλογή. Εγώ ακόμα σε αυτή την κατάσταση
δεν το έχω. Ένα ψόφιο AU έχω και κλείνω την τρύπα. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 29, 2019, 06:59:00 μμ »

Ενημερωτικά σού λέω λοιπόν πώς το 67 γεννήθηκα.
Εν έτη 2000 σε μία βόλτα στην Αθήνα πήρα δέκα σειρές μαζεμένες καί μερικές τού 66 αλλά καί τά υπόλοιπα του κοκου.
Τιμή δεν θέλω να σού πω μην πάθεις σοκ.
Το θέμα είναι πώς δώσε εδώ σε φίλους δώσε εκεί άντε να μου έχουν μείνει δύο συλλογές κομπλέ. Δεν πρέπει να έχω παραπάνω.
Αλλά θυμάμαι καθαρά πώς 2004 καί μετά είχα βγάλει καρτέλα Κωσταντίνου γεμάτη στα 20€ και δεν την άγγιζαν διότι τούς φαίνονταν ακριβή!!!
Άμα ξανανεβω Αθήνα θα πάω για καφέ στο συγκεκριμένο έμπορο καί από έξω έξω θέλω να δω πόσο τα δίνει τώρα.
Είμαι σίγουρος ότι έχει διότι είχα μείνει κάγκελο με το στοκ τής εποχής!!

Τα πάντα λοιπόν είναι καθοδηγούμενα για εμένα.
Με το σταγονόμετρο άμα πέφτουν ανεβάζει το κέρδος.
Άμα όμως δεν υπάρχει ζήτηση;;
Σού λένε ρίξε λίγο την τιμή να κάνουμε σεφτε . . . .

Αυτή είναι η άποψη μου για τόν Κοκό.
Υπάρχουν όλα καί σέ ποσότητα.
Όποιος αγοράσει με τεχνητή τιμή όταν ξανασυμβεί κάτι κακό θα τα δει στο ένα τρίτο να τα δίνουν μερικοί μερικοί. Το έχουμε ξαναδεί τό εργακι τουλάχιστον οι παλιοί.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Johntsik
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 456


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 29, 2019, 07:03:49 μμ »

Μεγάλος ντόρος για μια εκτίμηση ρε παιδιά.
Σίγουρα δεν είναι σπανιότητα και κατά την άποψη μου δεν θα έπρεπε καν να μπαίνουν σε κουτάκια τα νομίσματα από το 1954 και μετά αλλά δυστυχώς εκεί έχουμε καταντήσαμε. Να θέλουμε μόνο κουτάκια.
Ο Σπύρος ζήτησε μια εκτίμηση και θα έπρεπε όποιος ήθελε να γράψει, να γράψει μόνο εκτίμηση.
Αν ένας νέος συλλέκτης διαβάσει την ανάρτηση, είναι βέβαιο πως δεν θα τολμήσει να βάλει ένα νόμισμα μετά το 1954 για εκτίμηση εάν δεν είναι τουλάχιστον 66αρι γιατί θα φοβάται τι θα πουν οι 'παλιοί'.
Η συλλογή νομισμάτων είναι ένα πολύ ακριβό χόμπι, όπως ξέρουμε όλοι, και ο καθένας ανάλογα τη τσέπη του καθορίζει τι θα πάρει. Άλλοι θέλουν MS και άλλοι σε χαμηλές καταστάσεις γιατί δεν μπορούν.
Πολλοί είναι αυτοί οι συλλέκτες που δεν μπορούν και θα πρέπει όλοι μας να τους σεβόμαστε..
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 29, 2019, 07:07:10 μμ »

Συμφώνώ σε όλα μόνο που το 2004 μια χρυσή λίρα την αγόραζες με 87 ευρώ ακριβώς.Οπότε τα 20 ευρώ για σειρά Κωνσταντίνου φάνταζαν σίγουρα πολλά.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 29, 2019, 07:16:47 μμ »

Γιώργη έχεις παρεξηγήσει απο την αρχή το όλο θέμα. Κανείς δεν μίλησε για τιμή. Μιλήσαμε για σειρά δυσκολίας.
Ο Γιάννης παραπάνω τα λέει σωστά.
Του Κοκκό είναι σε γενικές γραμμές εύκολα να τα βρείς. Σε πολύ καλές όμως καταστάσεις, όπως και να
το κάνουμε, δεν τα βρίσκεις εύκολα. Ένας λόγος που δεν έχω βρεί ακόμα αυτό που θέλω εγώ, είναι αυτός.
Ακυκλοφόρητα υπάρχουν πολλά. Το πιστεύω και εγώ. Ακράδαντα! Αλλά αυτό που θέλω εγώ σε raw ακόμα δεν το
έχω βρεί. Και ΝΑΙ πάντα σε σχέση με την τιμή του. Κοκκο ακριβοπληρωμένο δεν θέλω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences