Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 02:20:31 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση  (Αναγνώστηκε 16450 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 27, 2019, 08:16:00 μμ »

Καλησπέρα.Αν και ευκολάκια ,μιάς κι έπεσαν όμως στα χέρια μου ,πώς τα βλεπετε; Βαθμό;
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 27, 2019, 10:21:17 μμ »

Ωραια,ακυκλοφορητα,λουστρατα φουλ!κουκλακια ειναι!καλοριζικα!!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 27, 2019, 10:23:48 μμ »

Ωραια,ακυκλοφορητα,λουστρατα φουλ!κουκλακια ειναι!καλοριζικα!!
+1 καλοριζικα κ απο εμενα
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 27, 2019, 11:07:56 μμ »

Ευχαριστώ πολύ παίδες.Λογικά το δυσκολότερο είναι το 5δραχμο του 66 έτσι;
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5193

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 28, 2019, 03:21:04 μμ »

Ta δυσκολότερα Σπύρο είναι η δραχμή και το δίφραγκο του 1967. Επίσης όλη η σειρά του 1970.
Πάντα για ακυκλοφόρητα μιλώ. Μετά έρχονται όλα τα άλλα.
Καλορίζικα!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2019, 03:21:35 μμ από silahim » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 28, 2019, 03:44:44 μμ »

Προσωπικά λέω πως δεν υπάρχει τίποτα δύσκολο σε αυτά. Νομίσματα αυτής της περιόδου και μετά υπήρχαν και θα υπάρχει καρακυκλοφορητα φουλ!!!
Μήν σας πλάθουν ιστορίες περί σπανιότητα σε ορισμένα. Το 2000 τα εύρισκε πανφηνα.
Άλλαξε τίποτα καί δεν το ξέρω;; Λιωσανε οι έμποροι στοκ γιατί ήθελαν νίκελ τούβλα;; Ας μήν κοροιδευωμαστε
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 28, 2019, 04:20:26 μμ »

Προσωπικά λέω πως δεν υπάρχει τίποτα δύσκολο σε αυτά. Νομίσματα αυτής της περιόδου και μετά υπήρχαν και θα υπάρχει καρακυκλοφορητα φουλ!!!
Μήν σας πλάθουν ιστορίες περί σπανιότητα σε ορισμένα. Το 2000 τα εύρισκε πανφηνα.
Άλλαξε τίποτα καί δεν το ξέρω;; Λιωσανε οι έμποροι στοκ γιατί ήθελαν νίκελ τούβλα;; Ας μήν κοροιδευωμαστε
Συγκριτικά μεταξύ τους ρώτησα ποιο θεωρειται πιο δύσκολο και οχι στο συνομλό τους.Και τα 30αρια πανευκολα θεωρούνται και τσουβάλια υπάρχουν ακόμα πολλά ,αλλά τα σλαμπάκια πανε κι έρχονται στο Facebook .Πωλούνται συνέχεια.Και μή μου πει κανεις οτι μαζευει σλαμπαρισμένα 30αρια για επένδυση γιατι θα σκάσω στα γέλια.
Υ.Γ. Μιχάλη απ ότι έψαξα το 5 δραχμο του 66 είναι το πιο δυσκολο απο αυτά που ανέβασα.Κοιτα τιμες και καταλόγους να μη κουράζω εδώ. Κλείσιμο ματιού
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 28, 2019, 04:22:25 μμ από Sp1 » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 28, 2019, 04:57:59 μμ »

Επειδή αναφερθηκες στα τριανταρια σε πληροφορω πώς εν έτη 2004 / 08 τα αγόραζαν επενδυτές ασημιού  μέχρι και 22 ευρώ το ζευγάρι μεταχειρισμένα!!!
Αλλά είχε φτάσει το ασήμι στα 600 ευρώ το κιλό και κάλπαζε. Δεν θυμάμαι πού σταμάτησε καί άρχισε η κατηφόρα.
Καί εάν ψάξεις εδώ μέσα θα βρεις τουλάχιστον τρεις φορές να έχω γραμμένο πώς εν αρχή της κρίσεως έγινε καταμέτρηση στο υπόγειο της τράπεζας Ελλάδας καί βρέθηκαν 14.000 νομίσματα τριανταρια!! Μικρά μεγάλα.
Εάν λοιπόν δεν έκανε κάποιος συνειρμούς σκέψεων και σωστών αποφάσεων για το τι είναι δύσκολο καί τό τί είναι εύκολο σαφώς στο Facebook θα τού πιάσουν τόν πωπο καλά καλά. Τα δύσκολα τριανταρια είναι από 65 βαθμολογία καί πάνω. Μόνο εκεί δίνεις παραπάνω χρήματα. Από εκεί και κάτω είναι χιλιάδες φαντάζομαι πια οι πιστοποιήσεις διότι πιστοποίησε και η κουτση Μαρία  . . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2019, 05:06:08 μμ »

Καί στο Κωνσταντίνο τα σλαμπακια πάνε καί έρχονται.
Κάποτε έβγαιναν 63+64 με 20 ευρώ καί δεν αγοράζε κανείς!!! Όλοι οι παλιοί έλεγαν : ( Κωσταντίνο γιατί να πιστοποιηθεί;; Υπάρχουν τόσα καί τόσα ακυκλοφόρητο πού είναι πεταμένα λεφτά να τόν πιστοποίηση για να δεις εάν είναι ακυκλοφόρητο.)  Αφού ξέρανε τι είναι ακυκλοφόρητο . Έβγαιναν λοιπόν με 20/25 και τα έβλεπες εκεί. Σού έλεγε ο καθένας με ένα ευρώ, τρία ευρώ το βρίσκω χύμα. Καλή ώρα όπως τα δικά σου.
Έλα όμως που γύρισε ο τροχός και όλοι τα θέλουν σλαμπ για να είναι εξασφαλισμένοι!!! Εξασφαλισμενοι σε τί;; Κερδισμένοι λοιπόν είναι όσοι στοκαραν τότε με 15/20 ευρώ χοντρικά καί πουλάνε τώρα αβερτα κουβέρτα με διπλό κέρδος!!! Είς υγείαν λοιπόν των; ; ; Μήν το πούμε, μήν το πούμε . . . ..
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 28, 2019, 06:16:29 μμ »

14000 Μικρά -μεγάλα 30άρια; Μόνο η τραπεζα ναι .Εγω ξέρω συλλέκτες και εμπόρους που έχουν αμέτρητα .
Τέλος πάντως οπως και νάχει το πράγμα και όσα και να υπάρχουν όταν ο Αλλος βλέπει το 65άρι ή 66άρι στο κουτάκι όσο ναναι του γυαλίζει στο μάτι εκεί που μας έφτασαν τα Αμερικάνια .Βγαίνουν και φωνάζουν μακρυά απο τα σλάμπ και καλύτερα να έχετε τα νομίσματα σας raw και αυτοι που το λένε έχουν κασόνια με σλαμπάκια γεμάτα.Χαχαχαχαχα.
Πέρα απο την πλάκα όμως δε νομιζω να μου ξέφυγε κάποια πώληση εδω μέσα με MS65-66 σε Παύλο και Κωνσταντίνο που να ήταν με 20 ευρω το σλάμπ και να μην πουλήθηκε.Μαλλον αρκετά χρόνια νωρίτερα θα λές φαντάζομαι.Προσωπικά οταν ζητάω εκτιμηση βαθμού εδω κάθε φορά ,δε σημαινει κιολας οτι τα πιστοποιώ.Απλά θέλω να ξέρω τί εχω στη συλλογή μου.Τώρα αν δε ξέρω πού να πετάξω λεφτά και μου περισσεύουν κάποια στιγμή μπορεί να πιστοποιήσω και Παύλους και Κωνσταντίνους .Οσο για τα 30αντάρια που λες ,έχω πάρει κι εγω με 25 ευρω το ζευγαρι εν έτει 2012 τοτε που το ασημι είχε ξεπερασει το 1 ευρω το γραμμάριο.Raw όμως για επένδυση σε ασήμι .Οχι σλαμπαρισμένα .Το οτι ειναι 65άρια που λες δε λέει κάτι τη στιγμή που υπάρχουν εκατομύρια απο δαυτα.Σε καμια των περιπτώσεων δε παίζει το 14000.Τοσα και παραπάνω έχουν συλλέκτες στην Ελλάδα μονο.Το ίδιο και με τα 20δραχμα του 60.Αβέρτα και απο δαύτα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 28, 2019, 06:37:14 μμ »

Η τράπεζα αυτά που βρήκε δεν τα έλιωσε. Φέρθηκαν έξυπνα αυτή την φορά. Εάν τα έδιναν για λιώσιμο θα έχαναν ένα ποσοστό.
Τα έβγαλαν σε πλειστηριασμό νομίζω και πήγαν στα χέρια δύο εμπόρων από ότι έφτασε στα αφτιά μου. Αυτά είναι πού βλέπουμε τώρα να έχουν κατακλύσει το κόσμο. Γι'αυτό καί έχουν φτάσει να πωλούνται τόσο χαμηλά. Τα υπόλοιπα πού ανταλάσσαν οι άνθρωποι εν έτη αρχής δημοκρατίας έχουν λιώσει!!! Τήν ιστορία δεν την κατάλαβες καλά. Πριν βρεθούν αυτά τα 14.000 το. Ζευγάρι μεταχειρισμένα μέχρι και 22 . Τώρα;;
Καί ναι όταν λέω Κωσταντίνος καί σλαμπ καί 20€ μιλάω για αρχές του ευρώ!!! Ας μην μιλήσω για ακόμη ποίο πίσω γιατί θα πονέσει πολύ . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 28, 2019, 06:40:21 μμ »

Ξεφύγαμε απ το θέμα αλλά δεν πειράζει.Οπότε προτίνεις να στοκάρουμε όπου βρίσκουμε 30άρια και 20δραχμα;
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 28, 2019, 06:57:17 μμ »

Εγώ δεν προτείνω τίποτα.
Απλά καταγράφω την ιστορία αντικειμενικά.
Ο καθένας διαβάζει στοχάζεται καί πράττει όπως πιστεύει.

Η νομισματική έχει φάει τόσες τούμπες που δεν σηκώνει να λές σε άλλους κάνε αυτό!!!
Απλά δίνεις στοιχεία που δεν πρόλαβαν να ζήσουν παλαιών Πατρών Γερμανών .
 . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 29, 2019, 08:38:54 πμ »

Είχα να δω συγκεκριμένο πεντάλεπτο Όθωνα στο ebay, πάνω από πέντε χρόνια.

Βγήκε ένα σε κατάσταση F-VF για 50$  πριν 10 ημέρες. Κανείς δεν το άγγιξε. Προφανώς δεν ήταν στο κουτί αλλά και δεν γυάλιζε.

Με πραγματική λύπη διαβάζω για τα νομίσματα του Κοκού και πόσο... δύσκολα είναι αφού τυπώθηκαν μόνο 5 και 10 και 20  εκατομμύρια τεμάχια. Βλέπω και στις δημοπρασίες να πιάνουν τιμές πάνω από 50 και 100 ευρώ.

Άλλη μια φορά θα πρέπει να γράψουμε "περί ορέξεως..." αλλά σίγουρα μετά από χρόνια θα γράφουμε για τους εμπόρους που μας παρέσυραν....

Όχι μόνο συμφωνώ με το Γιώργο, αλλά και επαυξάνω εκατομμύρια φορές. Το πότε θα καταλάβουμε απλά πράγματα (και χιλιογραμμένα και σε αυτό το φόρουμ) είναι μια άλλη υπόθεση.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 29, 2019, 09:39:08 πμ »

Ένα πρόβλημα φίλε μου Νίκο καί εκεί εστιάζω ότι γίνεται ότι γίνεται είναι πώς : Μπαίνει κάποιος στον συλλεκτισμο.
Μιλάμε μαζί και μου λέει ότι ενδιαφέρεται μόνο για ασήμι και λίγο χρυσό ίσα ίσα για να εξασφαλίσει ένα μέρος των χρημάτων τού εάν γίνει καμία στραβή.
Τού μιλάω για νομισματική ιστορία Καποδίστριας Όθωνας κτλ κτλ καί μου λέει ο εγώ ασημί με ενδιαφέρει μόνο.
Στο εξάμηνο πάνω αρχίζει και με ρωτάει διάφορα πού βρίσκει στο fb καί αρχίζει. Δάσκαλε αυτό πώς το βλέπεις; Δάσκαλε αυτό πόσο κάνει; Δάσκαλε ετούτο, δάσκαλε εκείνο.
Μετά από έξι μήνες μετά κομμένη η επικοινωνία κομμένο το δάσκαλε καί ο τύπος έχει γίνει προφεσορας νομισμάτικης με δική του σελίδα στο fb   καί μάντεψε;;
Ναι είδα να πουλάει Κωσταντίνο μέχρι και 120€ !!!
Όταν λοιπόν μπαίνουν μέσα νέοι και βλέπουν αυτές τις τιμές τι ποίο φυσιολογικό από το να πιστέψουν ότι αυτή είναι η τιμή τούς;;
Αλήθεια , ποιοί από όλους τους πωλητές του fb μπορούν να βοηθήσουν κάποιον να εμβαθύνει σε γνώσεις;; Ελάχιστοι και παλιοί !! Όλοι οι υπόλοιποι είναι πέντε αγοράζω, δέκα πουλάω!!!!
Αυτή είναι η αλήθεια Νίκο μου.
Εσύ τήν ξέρεις ήδη!!! Τα λέω στην νύφη μπας και τα ακούσει η πεθερά . . . .

Υ Γ. Καλά έκανες όμως καί μίλησες να μήν αισθάνομαι μόνος σε αυτό τον αγώνα . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences