Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:48:44 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αντιγραφες θεματων χαρτονομισματων !!!  (Αναγνώστηκε 5002 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 23, 2019, 12:58:26 μμ »

Σας μπερδεψε ο τιτλος ;;
Ειναι ευκολο να το καταλαβουμε τι λεω .
Πχ στα νομισματα εχουμε το 1930 και στα χαρτονομισματα του 1940 μια εξαιρετικη Δημητρα , εναν φανταστικο Ποσειδωνα οπου και τα δυο αυτα σχεδια παρθηκαν απο νομισματα τα οποια βρεθηκαν στην αρχαια Ελλαδα.
Περυσι τον δεκεμβριο λοιπον επειδη ειμαι γραμμενος στο fb σε μια ξενη σελιδα  και συγκεκριμενα ανατολικου μπλοκ  περασαν απο εκει ενα θεμα για τα χαρτονομισματα του Μπουκλες και κατεπεκτασιν ο τυπος που το σηκωσε εβαλε και αλλα μεσα . Δεν θυμαμαι τι και τι ελεγε το αρθρο διοτι δεν ημουν σε καλη κατασταση απο θεμα υγειας και η ψυχολογια πολυ χαλια.
Μετα βιας ειχα κρατησει στο κινητο καποιες φωτογραφιες διοτι ηξερα οτι ηταν ενα καλο αρθρο και μια παρακινηση να γινει ενα βαθυτερο ψαξιμο.
Απο χτες λοιπον με ετρωγε να το βρω.
Τα καταφερα σημερα λοιπον και βρηκα δυο φωτογραφιες.
Ειμαι σιγουρος (περιπου)  οτι υπηρχαν και αλλες.
Ισως να τις εσβησα σε καμια εκαθαριση.
Στις δυο λοιπον φωτογραφιες αυτες διακρινουμε μεταξυ των Γιουκοσλαβικων Δηναριων και ενος χαρτονομισματος της κοινοτητας Μπουκλες το σχεδιο να ειναι ακριβως το ιδιο !!!
Λες ενταξει , στην ιδια περιοχη ειναι λογικο.
Στην επομενη ομως φωτογραφια βλεπουμε ενα χαρτονομισμα των Δηναριων και ενα κατοχικο χαρτονομισμα τυπωμενο στην Ελλαδα !!!!
Καποιος λοιπον αντεγραψε  τον αλλον !!!
Τα ερωτηματα που εγειρθηκαν μεσα μου.
Ποιος αντεγραψε ποιον ;; Οι Γιουκοσλαβοι εμας ή εμεις αυτους ψαχνωντας για νεα σχεδια βιαστικα εν μεσω πολεμου ;;
Και αραγε ποσα σχεδια χαρτονομισματων εχουν αντιγραφει ξανα και ξανα  απο ξενες χωρες ή και εντος Ελλαδος ;;
Εαν θυμαμαι καλα και στα πρωτα Γαλλικα  χαρτονομισματα υπηρχαν πολλες ομοιοτητες με ξενα παραλληλα κυκλοφορουντα σε αλλες χωρες!!!

Οποιος εχει ορεξη για ψαξιμο και μελετη (εγω δυστηχως δεν γνωριζω αγγλικα , φανταστιτε οτι εβαλα αυτοματη μεταφραση για να δω τι ελεγε και στο ενα χαρτονομισμα αντι για να γραψει δρεπανι μου το εξηγησε σαν Χαρος )
οποιος λοιπον μπορει να κανει ερευνα ή εχει ηδη συγκεντρωσει καποια στοιχεια απο παραλληλη μελετη θα ημουν ευγνωμων  εαν μας το παρουσιαζε εδω ή εαν μπορει κανεις να ψαξει να βρει αυτα τα χαρτονομισματα να μαθουμε ποιος αντιγραψε ποιον ;;

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 23, 2019, 01:06:08 μμ »

O Σπορεας της κατοχης μπορει να πει καποιος οτι διαφερει αρκετα, διοτι το εδαφος εχει αλλη κλιση , τα αλογα  καπως δεν μοιαζουν αλλα ο ξενος συλλεκτης τα εχει συνδεσει οτι το σχεδιο ειναι το ιδιο!!! Αυτο ηταν η ουσια του αρθρου  οπου ειχε σηκωσει !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 23, 2019, 01:35:36 μμ »

Ωραίο θέμα !!!



Και το νεότερο

Καταγράφηκε

dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 23, 2019, 02:17:08 μμ »

καλήμερα παιδιά κάλο τριήμερο πολύ ωραίο θέμα.
υπάρχει ελληνικό χαρτονόμισμα που έχει αντιγράψει Βελγικό στην πίσω όψη.


https://img.ma-shops.com/numiscollection/pic/588954.jpg

http://cfile207.uf.daum.net/image/99F93F485B5A9960233B61
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2019, 02:23:42 μμ από dimitris41 » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 23, 2019, 02:29:00 μμ »

Η μορφή του Ασκληπιού λοιπόν στο δεκαχιλιαρο. Κοίτα να δεις.
Να κάτι που δεν γνωρίζαμε.
Εάν είναι δυνατόν καλό θα είναι να έχουμε τίς φωτογραφίες σταθερά μέσα στο σάιτ μήν τυχόν και διαγράφουν από τα άλλα σάιτ καί ψαχνωμαστε τί ήταν.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 23, 2019, 02:38:22 μμ »

μην μου στεναχωριέστε τα έχω και τα 2 σε ακυκλοφόρητες καταστάσεις  στην συλλογή μου  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
ειδικά  το βελγικό το έχω σε πολλές ημερομηνίες
χρόνια συλλέκτης μεγάλων άξιων σε χαρτονομίσματα  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 23, 2019, 02:46:56 μμ »

δεν ξερω αν μετραει για αντιγραφη αυτο
και το ελληνικο και το βελγικο δειχνουν το ιδιο αγαλμα νομιζω

γιωργο θα μαρεσε να κανουμε αυτο το θεμα για νομισματα (ειδικα αρχαια ελληνικα με παγκοσμια νέα)

επισης γιωργο επειδη δεν καταλαβα καλα,
υπαρχουν χαρτονομισματα που εχουν ακριβως τα ιδια "περιγραμματα" ας πουμε επειδη τα εκανε η ιδια εταιρεια
μετα υπαρχουν πολλα που εχουν παρομοιο background καποιες φορες ιδιο καποιες φορες ιδιες σκηνες με διαφορετικες για καθε χωρα λεπτομερειες
και μετα μπορει να εχουμε και παρομοια και την "μπροστα" εικονα-προσωπο κτλ
εμεις για τι απ ολα συζηταμε ?

ΥΓ: το ελληνικο μαρεσει πιο πολυ γτ οι γιατροι εχουν οθοναρα lcd πανω στην κολωνα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2019, 02:47:15 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 23, 2019, 03:04:17 μμ »

Θυμάμαι κάποτε ( ένας θεός ξέρει πού ) καί κάποιος είχε σηκώσει από τα πρώτα Γαλλικά; Αμερικανικά; Χαρτονόμισματα καί ένα δικό μας είχε σχεδόν την ίδια πίσω πλευρά με ένα άλλο!!!
Πιθανόν οι ξένοι χαράκτες για δική τους ευκολία να έκαναν τέτοια.
Είναι ένα θέμα που θέλει ψάξιμο από άτομα ζεστά.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 23, 2019, 03:53:51 μμ »

νομιζω σε ενα θεμα μιλουσαμε με τον σακη για τα γαλλικα δικα μας και μας ειχε παραπεμψει σε παρομοια που ειχαν βγαλει οι γαλλοι για αλλες χωρες
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2019, 04:05:55 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 904


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 23, 2019, 04:03:03 μμ »

Σε συνέχεια αυτών που έγραψε ο dsp

Δηλαδή ότι εκτός αυτούσιων προρταίτων ή εικόνων
αντιγράφονται γραμματοσειρές ή γραφιστικά μοτίβα που σαν αποτέλεσμα έχουν να νομίζει αυτός που τα βλέπει ότι πρόκειται για το ίδιο χαρτονόμισμα
Παραθέτω τη σειρά του Αζερμπαϊτζάν που παραπέμπει κατευθείαν στο ευρώ !!!



Ο ποιητής κατά τη γνώμη μου θέλει να πει
Ότι το Μανάτ είναι ένα νόμισμα που μοιάζει με ευρώ . Δεν είναι ευρώ αλλά είναι κάτι πολύ κοντά σε αυτό .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 23, 2019, 04:09:02 μμ από sam_gr » Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 24, 2019, 11:27:51 πμ »

Ενδιαφερον αυτο με τα μοτιβα αλλα δεν μπορεις να το πεις αντιγραφη. (κατα την αποψη μου)
Διοτι επειδη οι εποχες αλλαξαν και η γνωση της παραχαραξης εχει αυξηθει οποιος βγαλει καποια νεα δικλιδα ασφαλειας λογικο ειναι τα υπολοιπα κρατη να την υοθετησουν !!
Εγω στεκομε περισσοτερο σε χαρτονομισματα που ειχαν μια θεματολογια ή ενα σχεδιο και το πηρε καποιος αλλος αυτουσιο η με μικρη παραλαγη (οπως του σπορεα) και το εβαλε σε δικο του χαρτονομισμα.

Εαν καποιος φιλος που εχει γνωσεις αγγλικης μπορει να ψαξει και να βρει στοιχεια θα ηταν πολυ καλο !!!
Και εαν υπαρχουν αλλα τετοια χαρτονομισματα να συγκεντρωθουν σε αυτο το ποστ θα ηταν πολυ καλο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences