Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 02:26:10 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 ΛΕΠΤΑ 1831!  (Αναγνώστηκε 38951 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 13, 2011, 11:29:59 μμ »

παντως ολα του τα λωτ ηταν ενδιαφεροντα,κριμα που ηταν τοσο φθαρμενα,αυτα εχει ο χαλκος.το ασημι οσο ναναι το προσεχανε,τι να κανουμε,εχουνε χαθει σπανιοτητες απο φθορες,χιλιαδες.παντω ο καποδιστριας ξεχωριζει απο ολα τα νομισματα της εποχης του,τα μηχανηματα?τοσχεδιο?ειναι ομορφα νομισματα,χαιρετω,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 14, 2011, 09:15:30 πμ »

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350453656170&ssPageName=STRK:MEWAX:IT

οποιος την ταυτοποιησει εχει καραμελες! οι σεσημασμενοι καποδιστριακηδες στο τελος και τα οψιμαδια πρωτα!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 14, 2011, 07:50:11 μμ »

αυτα εχει ο χαλκος.το ασημι οσο ναναι το προσεχανε,τι να κανουμε,εχουνε χαθει σπανιοτητες απο φθορες,χιλιαδες.παντως ο καποδιστριας ξεχωριζει απο ολα τα νομισματα της εποχης του,τα μηχανηματα?τοσχεδιο?ειναι ομορφα νομισματα
συμφωνώ 101% !
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 14, 2011, 08:52:33 μμ »

θωμα αυτην την ποικιλια την εχω ονομασει η (γκαστρωμενη)η παγκαλος ,γιατι το στομαχι του φοιινικα ειναναι πιο παχυ απο τις αλλες κοπες,οι ακτινες πιο μαζεμενες,και πρεπει να ειναι απο τις πρωτες κοπες του 31.δεν εχω ασχοληθει με το βιβλιο του chase,αν και το εχω,παντως ειναι απο τις πιο δυσκολες, απο τις αλλες, με τις πολλες ακτινες,και τα γραμματα ειναι πιο ευθυγραμισμενα και μεγαλα.σιγουρα για μενα δυο στην ιδια κατασταση, αυτη ηποικιλια ειναι πιο δυσκολη,αν κανω λαθος διωρθωσε,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 14, 2011, 10:11:03 μμ »

κατσε να απαντησουν και αλλλοι και θα σου πω
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 14, 2011, 10:31:31 μμ »

Φιλε giannist θα διαφωνησω μαζι σου σχεδον σε ολα.Πολυ κοινη ποικιλια και χωρις κανενα ιδιαιτερο χαρακτηριστικο.Ρωτα και το Γιωργο που την εχει κανα-δυο φορες Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 15, 2011, 10:10:51 πμ »

νικο καλημερα,με τις δεκαρες του 31,δεν εχω ασχοληθει πολυ,εχω δυο ποκιλιες,που εναι σε εξαιρετικη κατασταση,ειδικα την μια μου την ζηταν για φωτογραφια σε βιβλιο, που θα εκδωθει. δεν θελω να σου λεω φουσκομενα πραγματα, αλλα δεν εχει σχεδον καμμια ατελεια, τα πουπουλα στο στηθος,τα φτερα,ολα τα γραμματα πεντακαθαρα,θα τολμουσα να την χαραχτηρισω,σχεδον ακυκλοφορητη,απο εκει και περα δεν εχω τις γνωσεις που εχετε εσυ και ο θωμας, πανω στον καποδιστρια ειδικα.εχουν περασει πολλα απο τα χερια μου,αλλα εχω κρατησει,γυρω στα 25-30 κομματια απο ολες τις χρονολογιες.εσεις το εχετε κανει επιστημη.σιγουρα ειναι τα πιο ομορφα και ιδιαιτερα νομισματα της ελλαδας,(της συγχρονης οποσδηποτε),αλλα οταν μαζευεις και τα υπολοιπα(οθωνες.γεωργιους κλπ, χανεσαι). εχω πουλησει ο βλακας μονολεπτα,και ποικιλιες του,28-30 για να αγορασω,αλλα που μου λειπαν,και το εχω σκυλομετανιωσει.ειναι πολυδαπανο να τα μαζευεις ολα,και ειχα βαλει αρχη να εχω τουλαχιστον μια ποικιλια,απο καθε ειδος,και υστερα οτι μου καθοταν στην περισταση.ελπιζω να καταλαβαινεις οτι στα ελληνικα,μια περιουσια δεν φτανει,αν και κατα εποχες πουλαγα κιολας,σε συλλεκτες,εμπορουςκλπ.τωρα το εχω ριξει πιο πολλυ στα θαλλερ απο1800και πισω,θηρεσιες,λεοπολδουςκλπ.σε χαιρετω και ολη την παρεα,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 15, 2011, 03:52:59 μμ »

Το θεμα φιλε μου Γιαννη ειναι οτι Γαλλοι , Αγγλοι , Πορτογαλλοι , Γερμανοι και Αμερικανοι παρατηρουν τις δημοπρασιες και βλεπουν μια δεκαρα του 31 να πεταγετε μια στιγμη απο τα 90 στα 400-500 και σου λενε <ηλιθιος ειμαι να την βαλω την δικια μου απο 0.99?? Προχτες τα Ελληνακια εσκασαν 400 στον αλλον!!>
Προχτες παρατηρουσα μια δημοπρασια του ponterio και ελεγε επιγραματικα < Chase-239-F.e. Scarce variety>
Εμ πιασαμε με τα χερακια μας και βγαλαμε τα ματακια μας λεω εγω!!
Εκει που θα μπορουσαν τα Καποδιστριακα νομισματα να επαναπατριζωντε στην Ελλαδα με 100 δολλαρια
αρχισαν οι κοντρες στις διεθνεις Δημοπρασιες ποιος θα το παρει!!
Ο ταδε θα βαλει 150 , ο ετσι θα βαλει 180 , ο γιουβετσι θα βαλει 300 ας βαλω εγω 1000 να ειμαι σιγουρος οτι θα κατσει εμενα!! Πεδιο μαχης εγιναν οι δημοπρασιες!!
Και με αυτα και αυτα να δω που θα παει το Καποδιστριακο νομισμα!!
Οσο σπανιο και να ειναι το νομισμα εγω εχω μια τιμη <καπακι> και αυτην δεν την περναω για κανενα λογο!!
Ασε τους υπολοιπους να κοντραρωντε και να σταζουν τα ευρωπουλα Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 15, 2011, 06:25:41 μμ »

Γιωργη θα το πεις η να το πει ο νικος! Γιάυτα που λες πιο πανω θα σου πω αλλη ωρα γιατι δεν εχω χρονο τωρα
Καταγράφηκε
okamisa
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 264

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 15, 2011, 07:09:32 μμ »

και μετα θελω γνωμες για αυτην την εικοσάρα που ο δημοπράτης χαρακτηρίζει νεοεμφανιζομενη ποικιλία...http://www.sixbid.com/nav.php?p=viewlot&sid=391&lot=914
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 15, 2011, 07:44:51 μμ »

Θωμα η δεκαρα που εβαλες χρηζει νοσηλειας αμεσα!! Σου συνιστω το <στρατιωτικο νοσοκομειο>  Κλείσιμο ματιού
Γιαννη η εικοσαρα ειναι κοινη και το ξερεις και το ξερω <493>, απλα που αποσκοπει αυτο το μαθημα δεν καταλαβα ακομα Απορία
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 15, 2011, 09:55:26 μμ »

παιδια,ξερετε τι γινεται?αυτα που φυγαν εξω,μετα τον πολεμοδεκαετιες50-60,τα πουλαν οι ξενοι,τωρα μια περιουσια.γιατι βλεπουν,οτι σφαζομαστε στις δημοπρασιες,για μια κοινη,μηπως μας την παρει ο αλλος,και ετσι το μονο καλο, ειναι οτι ξαναγυριζουν πισω,αλλα χιλιαρικο το κομματι(για τα ευκολα)οι ποικιλιες,αστα να πανε.σαν γνησιοι νεοελληνες, μονοι βγαζουμε τα ματια μας.χαιρετω την παρεα γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 15, 2011, 10:18:39 μμ »

και μετα θελω γνωμες για αυτην την εικοσάρα που ο δημοπράτης χαρακτηρίζει νεοεμφανιζομενη ποικιλία...http://www.sixbid.com/nav.php?p=viewlot&sid=391&lot=914


Απ'οτι βλεπω αυτος που την αγορασε τωρα θελει να την πουλησει με τον ιδιο τροπο.Πολλα τα διδακτρα!!!
Για δειτε αυτο εχει ενδιαφερον!!Μηπως ειναι ιδια??

http://www.coinarchives.com/w/lotviewer.php?LotID=926131&AucID=684&Lot=585&Val=e80790ab4396ae9ed3255f4f8716e4ba
Καταγράφηκε
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 15, 2011, 10:30:23 μμ »

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=748.0
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 15, 2011, 11:00:57 μμ »

νικο μου ολοι πλεον,οταν βρουν ευκαρια,να τα αρπαξουν,χαζοι ειναι?σου λεει και δικαια,εδω πουλανε τρυπια του 55,τεταρτα και μισα δυο κατοσταρικα,και του 33.34 πανω απο 50ευρω.κοιτα τι γινεται στις ελληνικες δημοπρασιες on line,και μετα βγαλε συμπερασμα(τρυπιος οθωνας πολυ σπανιος 60 ευρω του 1833,4)μετα πες μου εχουν αδικο, οι κουτοφραγκοι οταν βλεπουν, οτι τα ζηταει ο οργανισμος μας.τι να πω εχεις δικιο,καλα να παθουμε.γιαυτο χρωσταμε σαν κρατος,τα αντερα μας,κοιταμε μονο την παρτη μας,οι αλλοι ασ καουνε,καλο βραδυ,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences