Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 30, 2024, 12:51:24 πμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1882  (Αναγνώστηκε 52207 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #165 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 10:01:40 μμ »

Ta 1500αρια Δημητρη μας τελιωσαν!!
Και να φοβασε μηπως αυριο δεις να βγει αλλο 65αρη με 500 ευρω κτλ κτλ !!
Ειναι αυτο που λενε : αμα παρει φορα , φορα κατηφορα (οι τιμες στα συλλεκτικα)  ουτε ο θεος ο ιδιος δεν την σταματα!!

Αυτό συμβαίνει επειδή πλέον δεν χτυπάνε πολλοί Έλληνες.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 10:25:41 μμ »

Πως να χτυπησουν βρε Κωστα?
Μιλαω με φιλους απο ολες τις περιοχες τις Ελλαδος και η πτωση στο επαγγελματικο τομεα του καθενος ειναι δραματικη!!
Ειδικα απο την αρχη αυτου του χρονου δεν παει τιποτα καλα!!
Συγκεκριμενα χτες ενας φιλος μου ειπε : Εαν ειχα ενοικιο στην επιχειρηση θα το ειχα κλεισει απο περυσι το μαγαζι!!
45 χρονων μαγαζι σε κεντρικο μερος στην πολη του!!
Εχουμε ακομα να δουμε πολλα μου φαινετε , , , ,  Κλάμα Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #167 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 11:46:33 μμ »

Ο συγκεκριμένος οίκος έχει μία ιδιομορφία.
Δεν χτυπάνε πολλοί Έλληνες και ιδίως από Ευρώπη γιατί τα στέλνει μόνο με FEDEX και με δηλωμένη αξία.
Για να τα στείλει USPS και με δηλωμένη πάντα αξία πρέπει να πληρώσεις wire transfer.
Που και έτσι υπάρχει ρίσκο να σταματήσει λόγω της δηλωμένης αξίας.
Το καλοκαίρι έφευγαν κάτι τάλιρα '33 MS62 στα 1300$ που έμπαινες στον πειρασμό να χτυπήσεις αλλά................
Αν κάποιος έχει γνωστό στην Αμερική ούτως ώστε να πάνε ταχυδρομικώς σε Αμερικάνικη διεύθυνση και μετά να το στείλει ο γνωστός, τότε θα πάρει νομίσματα σε πολύ καλές τιμές.
Είναι δηλαδή γνωστό στους περισσότερους πως ο Heritage έχει αυτό το μειονέκτημα, γι' αυτό καλά νομίσματα φεύγουν σε τέτοιες τιμές.
Αν αυτό ήταν στον Kuenker να δείτε που θα έφθανε.
 
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 02:49:55 πμ »

Ελα βρε φιλε pepos με τις δικαιολογιες...
Αυτα να τα βλεπουν οσοι ειρωνευονταν και ελεγαν για πανω απο 1000 και βαλε...
Και οι τιμες θα συνεχισουν να πεφτουν και αλλο μεχρι που να προσγειωθουν σε φυσιολογικα επιπεδα.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #169 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 08:24:06 πμ »

Ελα βρε φιλε pepos με τις δικαιολογιες...
Αυτα να τα βλεπουν οσοι ειρωνευονταν και ελεγαν για πανω απο 1000 και βαλε...
Και οι τιμες θα συνεχισουν να πεφτουν και αλλο μεχρι που να προσγειωθουν σε φυσιολογικα επιπεδα.
Φίλε Spykat εγώ παραθέτω ένα γεγονός που δε χωράει αμφισβήτηση.
Τα Ελληνικά στον Heritage κλείνουν φθηνότερα για τον λόγο που ανέφερα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 09:27:01 πμ »

θα ηθελα να συνφωνησω με τον ηλια,αλλα η  heritage,εκτος του οτι παντα περιγραφει σωστα τα νομισματα προς πωληση,και ειναι σχεδον παντα υψηλης καταστασης,δυστηχως ομως οταν τα πλειοδωτουν συλλεκτες εκτος ΗΠΑ,επιβαρυνονται με πολλους φορους εισαγωγης!αφου περιγραφει στον φακελο που τα στελνει, οτι προκειται περι αγορας αντικειμενου,και ετσι μπαινουν πολλα feeds,κλπ!καλυτερα αν εχεις καποιος γνωστο,η συγγενη στην αμερικη!να τα παραλαμβανει μεσω αυτου,γλυτωνοντας αρκετα σοβαρο ποσο!πολλες φορες εχω αφησει νομισματα που θα μπορουσα να αποκτησω γιατι ανεβαινει πολυ το αρχικο κοστος αγορας,που μερικες φορες δεν συμφερει!εχω ενα εξαδελφο,αλλα δεν θελω να τον απασχολω συχνα με δημοπρασιες,παραλαβες,συστημενα,κλπ.μονο οταν αξιζει τον κοπο!ειναι κριμα ομως αν μενεις ελλαδα,και αγοραζεις κατι 700 ευρω στο τελος να το παραλαβαινεις με 1000!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #171 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:33:04 πμ »

Δηλαδή εγώ που έχω πολύ κοντινούς συγγενείς και φίλους Αμερική, τους βάζω ενδιάμεσους και προχωρώ με το "σύστημα" που αναφέρεται, εξ άλλου το πρότεινα και στον Αντώνη. Αλλά όπως είπε ο Αντώνης και ο Γιώργος πιο πάνω, "φως" δεν υπάρχει. Είναι το θέμα των fees αλλά σε συνδυασμό και με την κατάσταση γίνεται όλο και πιο δύσκολο για Έλληνες να χτυπήσουν κάποια νομίσματα. Εδώ ρε σεις διαλύονται συλλογές γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα για τα προς το ζην.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:56:18 πμ »

Δηλαδή εγώ που έχω πολύ κοντινούς συγγενείς και φίλους Αμερική, τους βάζω ενδιάμεσους και προχωρώ με το "σύστημα" που αναφέρεται, εξ άλλου το πρότεινα και στον Αντώνη. Αλλά όπως είπε ο Αντώνης και ο Γιώργος πιο πάνω, "φως" δεν υπάρχει. Είναι το θέμα των fees αλλά σε συνδυασμό και με την κατάσταση γίνεται όλο και πιο δύσκολο για Έλληνες να χτυπήσουν κάποια νομίσματα. Εδώ ρε σεις διαλύονται συλλογές γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα για τα προς το ζην.

Τα καλά και σπάνια κομμάτια υπάρχουν σε χέρια ανθρώπων που έχουν μπόλικο λίπος.
Υπάρχουν βέβαια και ευκαιρίες αλλά λίγες.
Εύκολα κομμάτια σε υψηλές καταστάσεις όντως υπάρχουν αρκετά (χάλκινα '33), αλλά να βρεθούν π.χ. ασημένια '51 και '55 σε χαμηλή τιμή λίγο δύσκολο έως αδύνατον.
Να το ξαναπώ ότι πέρυσι το καλοκαίρι έκλεισe τάλιρo '33 MS62 στα 1300$ στο συγκεκριμένο οίκο.

http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3019&lotNo=24841

Μιλάμε για τιμή στο 50% της αξίας του νομίσματος κατά τη γνώμη μου.
Αν ψάξετε λιγάκι θα δείτε τιμές κλεισίματος Ελληνικών νομισμάτων σε πολύ καλές τιμές γιατί απλά δεν χτυπάνε από Ευρώπη.
Αντίθετα στον Stack's που δέχεται όλων των ειδών τις πληρωμές και στο στέλνει USPS με ότι αξία γουστάρεις το νομίσματα φεύγουν αρκετά υψηλότερα.


  
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 22, 2013, 11:10:35 πμ από pepos » Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 11:04:33 πμ »

Να και το εικοσάρικο '33 που έχω στην κατοχή μου και μου προσφέρουν σχεδόν τα διπλά από την τιμή κτήσης για να το δώσω εν μέσω κρίσης.

http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3012&lotNo=24323

1ον Τα καλά νομίσματα πάντα θα έχουν αγοραστές άσχετα με την κρίση
2ον Όποιος έχει τη δυνατότητα να αγοράσει από τον Heritage μέσω γνωστού στην Αμερική θα παίρνει νομίσματα σε πολύ καλές τιμές.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #174 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 11:06:36 πμ »

1ον Τα καλά νομίσματα πάντα θα έχουν αγοραστές άσχετα με την κρίση
2ον Όποιος έχει τη δυνατότητα να αγοράσει από τον Heritage μέσω γνωστού στην Αμερική θα παίρνει νομίσματα σε πολύ καλές τιμές.

+1 ... Έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ... γι αυτό και πιο πάνω δε σχολίασα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 06:48:31 μμ »

Ελατε βρε συλλεκτες!
Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι καποιος προτιμα να δωσει 1500 και να το παρει απο την Ευρωπη παρα να δωσει 700 συν 300-400 σε φορους και να το παρει απο Αμερικη?
Αβυσσος η ψυχη των συλλεκτων!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #176 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 07:23:36 μμ »

Ελατε βρε συλλεκτες!
Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι καποιος προτιμα να δωσει 1500 και να το παρει απο την Ευρωπη παρα να δωσει 700 συν 300-400 σε φορους και να το παρει απο Αμερικη?
Αβυσσος η ψυχη των συλλεκτων!

Όχι δεν λέμε αυτό... λέμε ότι δίνεις 700 + 0 σε φόρους, διότι το αγοράζεις στην Αμερική και στο στέλνουν μετά Ελλάδα με USPS (ασφαλισμένο αλλά 30-50).
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 07:37:58 μμ »

Ελατε βρε συλλεκτες!
Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι καποιος προτιμα να δωσει 1500 και να το παρει απο την Ευρωπη παρα να δωσει 700 συν 300-400 σε φορους και να το παρει απο Αμερικη?
Αβυσσος η ψυχη των συλλεκτων!

Όχι δεν λέμε αυτό... λέμε ότι δίνεις 700 + 0 σε φόρους, διότι το αγοράζεις στην Αμερική και στο στέλνουν μετά Ελλάδα με USPS (ασφαλισμένο αλλά 30-50).
Σωστός ο παίκτης!!!!!!!
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 08:02:28 μμ »

Ελατε βρε συλλεκτες!
Δηλαδη θελετε να μου πειτε οτι καποιος προτιμα να δωσει 1500 και να το παρει απο την Ευρωπη παρα να δωσει 700 συν 300-400 σε φορους και να το παρει απο Αμερικη?
Αβυσσος η ψυχη των συλλεκτων!
Φίλε spykat δεν μιλάμε μόνο για το συγκεκριμένο πεντάλεπτο αλλά γενικά για τον Heritage.
Το τάληρο για παράδειγμα έκλεισε στα 1000€ και η αξία του κατ' εμέ είναι τουλάχιστον 2500€.
Το δικό μου εικοσάρικο έκλεισε στα τρία χιλιάρικα και μου προσφέρουν τουλάχιστον τα διπλά για να το αποχωριστώ.
Αν ψάξεις καλά τις δημοπρασίες τους, θα βρεις πολλά τέτοια παραδείγματα γιατί λόγω της πολιτικής που ακολουθούν για να είναι και νομικά καλυμένοι σε περίπτωση απωλείας (και καλά κάνουν οι άνθρωποι δεν τους κατηγορώ γι' αυτό) δεν παίρνουν χτυπήματα από Ευρώπη.
Είναι πολλά τα νομίσματα που φεύγουν στα μισά λεφτά εγώ απλώς ανέφερα δύο παραδείγματα.
Μόνο αν μπει κάποιος δυνατός Ελληνοαμερικάνος το νόμισμα ξεφεύγει.
Και αυτό είναι σπάνιο φαινόμενο γιατί οι Έλληνες της Αμερικής τα έχουν σχεδόν όλα και τους λείπουν λίγα και σπάνια νομίσματα.
Καταγράφηκε
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #179 στις: Μάρτιος 06, 2013, 01:51:45 μμ »

5 λεπτα 1882 συνεχεια...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences