Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 08:32:30 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 15
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1882  (Αναγνώστηκε 52173 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:18:25 πμ »

χωρίς να το παίξω έξυπνος και γνώστης αλλά ακυκλοφόρητη δεν ειναι και εχω σημείωσή γιατι δεν ειναι,αν ειμαι λαθος να μου το πειτε, απλα τωρα μαθαίνω και θελω τι γνώμη σας αν ειμαι λάθος η οχι.
φιλικα Βασίλης
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:21:07 πμ »

Καλα δινουμε τα 30αρια+ στις εταιρειες πιστοποιησης και σε ενδιαφερει η δικη μου γνωμη??? Χαμόγελο
Ειλικρινα το ειπα...με 50 ευρω το αγοραζω και ας βαλουν και αου 55 μεσα!!

χωρις το σλαμπ μπορουμε να το συζητησουμε, αλλα πρεπει πρωτα να βγει απο το σλαμπ  Χαμόγελο και δεν νομιζω να σπασει την θηκη ο Ηλιας..χαχα

Καληνυχτα σε ολους!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:28:45 πμ »

Εγω δεν το βλεπω ετσι , ειτε ειναι μεσα σε σλαμπ ειτε εξω το νομισμα ειναι το ιδιο και αυτο που βλεπουμε πρεπει να πληρωνουμε , οχι την ετικετα.
Ειναι αργα τωρα και αυριο εχουμε δουλεια , ελπιζω μεχρι το απογευμα να ακουστουν και αλλες αποψεις να εχουμε μια ποιο πληρη εικονα.
Και εαν μπορει καποιος να μας δωσει μια πιθανη τιμη ποσο θα πιστευε οτι επρεπε να πληρωθει ενα
au 55
ms 60 bn
ms 60 rb
ms 63 bn
ms 63 rb
Και γιατι οχι ποσο θα επρεπε να πουληθει εαν
ms 65 rb !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:32:26 πμ »

Ηλια καλοριζικο και με αλλα πολλα.Ειναι πολυ ωραιο νομισμα αλλα παντα κατα την ταπεινη μου γνωμη που φυσικα δεν πρεπει να πολυεμπιστευεσαι ειναι πολυ το 63αρι που πηρε Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 06:34:39 πμ »

Εγω δεν το βλεπω ετσι , ειτε ειναι μεσα σε σλαμπ ειτε εξω το νομισμα ειναι το ιδιο και αυτο που βλεπουμε πρεπει να πληρωνουμε , οχι την ετικετα.
Ειναι αργα τωρα και αυριο εχουμε δουλεια , ελπιζω μεχρι το απογευμα να ακουστουν και αλλες αποψεις να εχουμε μια ποιο πληρη εικονα.
Και εαν μπορει καποιος να μας δωσει μια πιθανη τιμη ποσο θα πιστευε οτι επρεπε να πληρωθει ενα
au 55
ms 60 bn
ms 60 rb
ms 63 bn
ms 63 rb
Και γιατι οχι ποσο θα επρεπε να πουληθει εαν
ms 65 rb !!


Εγω θα το εκανα για MS62 BN.
Φιλε pepos, πες μου με το χερι στην καρδια τωρα, τι πιστευεις οτι αγορασες το νομισμα? Φθηνα, ακριβα η στην κανονικη του τιμη?

Ως προς τιμες εγω θα τα κοστολογουσα ως εξης
AU55 40 ευρω
MS60BN 60
MS60RB γενικα δυσκολα βρισκεται κατω απο 62 RB, αντε 70 λογω χρωματος
MS63BN 170
MS63RB 200
MS65RB 500 αλλα ισως εδινα και παραπανω

Θελω ομως να ακουσω και τις αποψεις των αλλων για ολες τιμες και οχι μονο να σχολιασουν τις δικες μου γιατι κανεις δεν ανοιγει το στομα του να πει, αλλα οταν σχολιασει κανεις τιμη σε νομισμα που ηδη αγοραστηκε η που κατεχουν, τσουπ πεταγονται και καντοντας και χιουμορ οτι σε τετοια τιμη θα αγοραζαν μια αγκαλια απο δαυτα. Ετσι για να πω το παραπονο μου κι οποιος θελει να παρεξηγηθει, ας παρεξηγηθει.

Φιλε jerichoriginal.21 αλλα και προς αλλους, μην μπερδευεστε απο τη λεξη mint state η απο τον χαρακτηρισμο ακυκλοφορητο. Σε γενικες γραμμες πραγματικα ακυκλοφορητα νομισματα ειναι απο ΜΣ67 και πανω. Στα 66-65 υπαρχουν καποια μικρα σημαδακια. Το 64 μπορει να εχει απειροελαχιστη φθορα και περισσοτερα σημαδακια. Απο 63 και κατω αρχιζουν να εχουν φθορα στα ψηλα σημεια και καποια εμφανη σημαδια οπως αυτα που σημειωσες πιο πανω. Βασικα και σε πολυ γενικες γραμμες παλι τα κερματα απο 65 και κατω εχουν αλλαξει χερια και πορτοφολια μερικες φορες, απο 63 και κατω εχουν αλλαξει χερια, πορτοφολια και τσεπες αρκετες φορες κοκ
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 08:23:11 πμ »

Το MS62 BN το κοστολογώ στα 150€ και το MS63BN στα 200€.
Τα RB και ειδικά σε 63 άνετα το πληρώνω 300€.
Μιλάμε πάντα για πεντάρες και όχι δεκάρες.
Μακάρι οι τιμές να ήταν χαμηλότερα αλλά δεν είναι.
Κατά τη γνώμη μου από 64 και πάνω τα νομίσματα είναι ακυκλοφόρητα.
Και κάτι που έμαθα πρόσφατα, το πεδίο έχει τεράστια σημασία κατά τη βαθμολόγηση και το ανάγλυφο έρχεται σε δεύτερη μοίρα.
Φθορές στο ανάγλυφο συγχωρούνται στην κλίμακα για MS, αν όμως το πεδίο έχει θέματα MS δεν γράφει με τίποτα.
Ειδικά στα μεγάλα νομίσματα. 
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 09:23:11 πμ »

Θα μου επιτρέψετε να προσδιορίσω και γω, κατά την άποψή μου πάντα, για ποιο λόγο το νόμισμα πήρε τέτοια βαθμολόγηση. Αρχικά θα διαφωνήσω με το φίλο μου το Βασίλη (jerichoriginal.21) που απέδωσε την κυκλοφορία του νομίσματος στα χτυπήματα. Είναι γνωστό ότι τα χτυπήματα πέραν του rim δεν παίζουν ρόλο στην βαθμολόγηση σε νομίσματα κυκλοφορημένα, αυτό γίνεται γιατί δεν μπορεί να είναι κυκλοφορημένο και να είναι BU ώστε να κοιτάξουμε τα χτυπήματα.
Εκτός από ένα χτύπημα (βαθούλωμα) αριστερά που σίγουρα είναι από "πέσιμο". Tα σημεία φθοράς του νομίσματος στην μπροστινή όψη είναι αρκετά και ήδη έχουν αναφερθεί πιο πάνω, το βάθος χτυπήματος δεν είναι αρκετό στα μαλλιά και στην πίσω όψη υπάρχει φθορά στο 5. Όμως η πίσω όψη είναι πολύ καλή και γενικά πάνω από 62 σίγουρα. Ένα νόμισμα όμως θεωρείται ακυκλοφόρητο όταν η βαθμολόγησή του ξεπερνά το 63. Άρα η εταιρία πιστοποίησης δεν θεώρησε το νόμισμα ακυκλοφόρητο και καλώς το κατέταξε στο 63.
Παρόλα αυτά, οτιδήποτε είναι κυκλοφορημένο δεν είναι ακυκλοφόρητο, έτσι πολύ απλά.
Αν το νόμισμα λοιπόν βγει από το σλάμπ του, θα πουληθεί σαν AU και η τιμή του δεν θα ξεπερνά τα 70-80 ευρώ.
Και εδώ έρχεται ο ρόλος των εταιριών πιστοποίησης, που αυτό είναι μια άλλη κουβέντα.
Κατά την γνώμη μου δείτε τα συν (πράσινο) και τα πλην (κόκκινο) του νομίσματος.
(Εκεί που έβαλα τα μπλε είναι επειδή δεν φαίνεται αν υπάρχει φθορά ή έτσι είναι η φωτογραφία.)
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 09:37:32 πμ »

Η αληθεια ειναι οτι ο καθενας εχει μια γνωμη για την βαθμολογηση των εταιρειων πιστοποιησης που δεν αντιπροσωπευει τη πραγματικοτητα. Πχ λεει ο spykat τα νομισματα ανω του ms66-67 ειναι ακυκλοφορητα.Ο gkcollect ανω του ms63.
Σιγουρα δεν συμφωνω με τον spykat, πιο κοντα ειμαι στον gkcollect. Καλημερα Χαμόγελο

Και κατι ακομη...καποιος που εχει ενα νομισμα ms60, εχει βαση να ισχυριζεται οτι το νομισμα του ειναι ακυκλοφορητο!
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 09:39:56 πμ »

ηλια αν το πηρες μεχρι 150 δολ ειναι καλα...το 5λ 1882 ειναι ομορφο...καλοριζικο!!

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 09:58:15 πμ »

spycat, τα ακυκλοφόρητα δεν είναι μσ67. Μην μπερδεύεσαι με τα SP,εάν μπερδευεσαι. Δεν έβγαίναν όλα από την μάννα τους τελεια. Μπορει να ναι ακυκλοφόρητο αλλα ναχε σκασίματα η μήτρα, ή ναχε ρόζους, ή το πάτημα ναναι ελαφρύ και να μην έχει πολλές λεπτομέρειες και γενικώς ναναι ανεγγιχτο αλλα να φαίνεται ψιλοχάλια και να μην γράψει μεγάλο μσ. Νομίζω πάνω απο 64 είναι ακυκλοφόρητο.
Μην παίρνεις ενα τέλειο προοφ ή ένα ΣΠ και λες 'να δεν μοιάει με αυτό', λογικό είναι να μην μοιάζει.

Ηλία καλορίζικο το νέο σου κέρμα. Δενσκοεφτόσουν καθόλου την περίπτωση του 5λεπτου 1882 του ΗΑ μσ65ρδ? Πάει πολλά ο δασμός στο τελωνείο?
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
senso1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 374


senso1


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:16:45 πμ »

τα ms 62- 63  ειναι unc και  απο 64 και πανω ειναι bu καλοριζηκο φιλε pepos πολυ καλο kαι αυτο σε rb κανει τα 2πλασια euros
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 11:23:49 πμ »

Πιστευω οτι η αγορα ειναι μια χαρα, καταρχην τα σημεια που εχει κυκλωσει πιο πανω ο φιλος δε σημαινουν φθορα,ειδικα αυτο πχ κατω στο λαιμο, αλλο πραγμα το bag mark, τα χτυπηματακια που εχει ενα νομισμα οπως κοβεται, και αλλο φθορα απο κυκλοφορια. Επισης συμφωνω με τις τιμες του spykat, εκτος απο το 63rb, η διαφορα 63bn απο το rb, μπορει να ειναι και διπλασια τιμη, οχι μονο 30 ευρω. Νομιζω ενα 63αρι rb ειναι πανω απο 300 η τιμη του χωρις να ειμαι και ειδικος.
Ο solferino εχει δικιο επισης, το 67αρι θεωρειται πολυτελειας, ακυκλοφορητο πραγματικα ειναι απο 64 και πανω, αλλα απο 60 και πανω (συμφωνα με τις εταιρειες) θεωρειται το νομισμα χωρις καθόλου φθορα απο κυκλοφορια. Οι χαμηλες βαθμολογιες σημαινουν πολλα bag marks, ελλειψη λουστρου, γενικα κακη εμφανιση, αλλα οχι φθορα. Aπο 64 και πανω εχουμε καλυτερο eye appeal, λουστρο, ισως και δυνατοτερο πατημα κλπ...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:00:09 μμ »

Εκτός από ένα χτύπημα (βαθούλωμα) αριστερά που σίγουρα είναι από "πέσιμο". Tα σημεία φθοράς του νομίσματος στην μπροστινή όψη είναι αρκετά και ήδη έχουν αναφερθεί πιο πάνω, το βάθος χτυπήματος δεν είναι αρκετό στα μαλλιά και στην πίσω όψη υπάρχει φθορά στο 5. Όμως η πίσω όψη είναι πολύ καλή και γενικά πάνω από 62 σίγουρα. Ένα νόμισμα όμως θεωρείται ακυκλοφόρητο όταν η βαθμολόγησή του ξεπερνά το 63. Άρα η εταιρία πιστοποίησης δεν θεώρησε το νόμισμα ακυκλοφόρητο και καλώς το κατέταξε στο 63.
Εκεί που έβαλα τα μπλε είναι επειδή δεν φαίνεται αν υπάρχει φθορά ή έτσι είναι η φωτογραφία.

(MS-60) Mint State Basal - Strictly uncirculated but that's all; ugly coin with no luster, obvious contact marks, etc.
(MS-63) Mint State Acceptable - Uncirculated, but with contact marks and nicks, slightly impaired luster, overall basically appealing appearance. Strike is average to weak.
(MS-65) Mint State Choice - Uncirculated with strong luster, very few contact marks, excellent eye appeal. Strike is above average.

MS 63 : Ακυκλοφόρητο, αλλά με σημάδια επαφής (κυκλοφορίας) και χαραγματιές, εμφανώς μειωμένο λούστρο, συνολικά η βασική ελκυστική εμφάνιση, η εκτύπωση κατά μέσο όρο αδύναμη.

Σίγουρα δεν είναι MS60 όπως επίσης και MS65. Τα 63-64 είναι που παίζουν στα 5-6 σημάδια που επεσήμανα.

Αλλά πρέπει εδώ να σας ρωτήσω. Όπως ορίζεται το 63, είναι ακυκλοφόρητο;
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 01:40:45 μμ »

Πάντως στα population reports των δύο εταιρειών υπάρχουν σε MS, 27 στην PCGS και 35 στην NGC.
Λέτε να έχει βγει και εδώ μασουράκι?
Όσες μου φέρετε σε 64RB τις πληρώνω 350€ και σε 63BN 200€.
Και σε 65RB 500€. 
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 01:58:13 μμ »

Θα πάρεις τα @@ με 500 ευρώ Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 15
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences