Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:58:51 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πώληση μέσω PayPal.Πού βρίσκεται η παγίδα;  (Αναγνώστηκε 4471 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 04:31:56 μμ »

Χαιρετώ το Στέκι.
Εχω μιά περίπτωση,για την οποία θα ήθελα τη γνώμη σας.
Φιλικό πρόσωπο,πουλάει ένα "ιδιαίτερο" αυτοκίνητο.
Βρίσκεται λοιπόν ένας υποψήφιος αγοραστής απο εξωτερικό,που,χωρίς να έχει δεί το αυτοκίνητο πέρα απο 1 φωτογραφία συμφωνεί στο ποσό(τιμή της αγοράς,όχι σκότωμα)και ζητάει άκουσον-άκουσον,να πληρώσει με PayPal.Μιλάμε για πενταψήφιο νούμερο.
Θα το φορτώσει λέει σε μεταφορική εταιρεία κλπ κλπ(με δικά του έξοδα.
Κατά 90% πρόκειται για κάποια απάτη,αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα τον "δαγκώσει".Εννοώ,μου μυρίζει το τυρί,καταλαβαίνω οτι κάπου είναι και η φάκα,αλλά δεν τη βλέπω....
Κάθε άποψη-σχόλιο δεκτά.
Γνωρίζω οτι το θέμα είναι άσχετο με τα συλλεκτικά.
(Το αυτοκίνητο πάλι,όχι Κλείσιμο ματιού)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 05:06:32 μμ »

Δεν ειναι 90% αλλα 101%


Καταγράφηκε
Poseidon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 05:28:49 μμ »

Γνωστή μου, βάζει αγγελία το αμάξι της σε πολύ γνωστό ελληνικό site.
Ο τύπος χωρίς να έχει δει το αμάξι, από Γερμανία (Και καλα). Συμφωνεί να το αγοράσει, στέλνει την ταυτότητα του (μουφα) μέσω viber καθώς ένα καταθετηριο (μουφα) τω χρημάτων.
Λεφτα Φυσικά δεν μπήκανε ποτέ στον λογαριασμό.
Και αυτός θα έστελνε μεταφορική να το παραλάβει.

Οπότε μεγάλη προσοχή.
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 05:35:38 μμ »

@vagos 789.Οκ,αλλά πώς θα τον "δαγκώσει";
@poseidon.Αφού τα λεφτά θα τα δεί στο balance του PayPal πρό της όποιας μεταφοράς του αυτοκινήτου,μεταβιβάσεων κλπ..
Συμφωνώ και με τους δυό σας,αλλά το ερώτημα παραμένει:"Πώς;".....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 22, 2019, 05:36:01 μμ από sabby » Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 05:37:48 μμ »

το ερωτημα δεν ειναι πως θα τον δαγκωσει
το ερωτημα πρεπει να ειναι πως θα καλυψει το ... πισω του ο δικος σου
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
hlvas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 58


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 05:43:00 μμ »

To ύποπτο για μένα είναι ότι αγοράζει το αμάξι πριν το δεί (και απο 1 φωτογραφία), όχι το PayPal. Mπόρει να έχει τίποτα offshore τραπεζικούς λογαριασμούς συνδεδεμένους με το PayPal και δεν θέλει να δώσει μετρητά.

Ο πιο συνηθισμένος τρόπος απάτης είναι το λεγόμενο fishing. Nα στείλει δηλαδη ενα ψευτικο link, που να είναι κατα τα αλλα ίδιο (εμφανισιακά) με το PayPal αλλά να κάνει redirect σε δικό του server. Να βάλει το φιλικό σου πρόσωπο το user name και το password και απο εκεί είτε να πάρει τα λεφτά που τυχόν έχει εκεί ή να τα βάλει τα χρήματα για το αμάξι, να πάρει το αμάκι και μετά να ξαναμεταφέρει τα χρήματα στον δικό του λογαριασμό.

Θέλω να πώ ότι για τύχον απάτες στο PayPal πρέπει να βάλει και το ίδιο το φιλικό σου πρόσωπο το χεράκι του και να βγάλει τα μάτια του. Θέλει προσοχή.

Εαν προχωρήσει με την συναλλαγή καλό θα ήταν να του πείς να αλλάξει απο τώρα τον κωδικό του στο Paypal και να προσέχει πολύ σε ποιό site κάνει click.
Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 05:45:39 μμ »

Υπαρχουν 3 διαφορετικοι τροποι να τον δαγκωσει ή τουλαχιστον εμενα τοσοι μου ερχονται τωρα,μπορει να ειναι αλλοι 10 ( ο ενας ηδη ειπωθηκε).Αλλα προτιμω να μην τους αναφερω ετσι φορα-παρτιδα,οχι για να κανω το σπουδαιο αλλα γιατι ειναι επιφοβο.

Ο φιλος σου θα πρεπει να μην κανει απολυτως καμια συναλλαγη με το εν λογω ατομο γιατι ειναι απατεωνας.
Μπορει να προσπαθησει να κανει απατεωνια στον απατεωνα,αλλα δεν το συνιστω.



Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 05:59:24 μμ »

Αν λεω αν... ο τυπος εχει λεφτα που δεν μπορει να δικαιολογήσει και τα εχει στο paypal χωρις να εχει συνδεσει τραπεζα... μονο με email, ωστε να μην φαινεται ποιος τα έχει στην χώρα του... μπορει να θελει να πλυνει τα χρηματα μεσο αντικας...

Αν δεχτει να του μεταφέρει τα χρήματα στο paypal και το αυτοκίνητο να σταλθεί μόνο αφου κανει export τα χρήματα στην τράπεζα.... και φυσικα χωρις να πατησει περιεργα links.... τι προβλημα μπορει να έχει?
Ας διαχειρίζεται το paypal του απο κινητό και όχι απο το ίδιο pc που μιλάει με τον αγοραστή, αν φοβάται για hack
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 22, 2019, 06:47:41 μμ »

Ρίξε μια ματιά παρακάτω από το site της paypal όπου περιγράφεται ένα σενάριο απάτης : https://www.paypal-community.com/t5/Access-and-security/Car-buying-scam/td-p/1129993
Καταγράφηκε

sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 23, 2019, 05:24:49 μμ »

Σας ευχαριστώ όλους.Ειδικά το τελευταίο post του sam,ήταν κατατοπιστικότατο.
Του είπα να μην ασχοληθεί με τον τύπο,αν είναι να πουληθεί στην Ελλάδα,καλώς.
Αλλιώς,θ'ακολουθήσει κι αυτό τη γενική απαξίωση των συλλεκτικών....
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 23, 2019, 06:53:55 μμ »

Σας ευχαριστώ όλους.Ειδικά το τελευταίο post του sam,ήταν κατατοπιστικότατο.
Του είπα να μην ασχοληθεί με τον τύπο,αν είναι να πουληθεί στην Ελλάδα,καλώς.
Αλλιώς,θ'ακολουθήσει κι αυτό τη γενική απαξίωση των συλλεκτικών....

Το κόλπο με το να πληρώσει ο αγοραστής τα μεταφορορικά πριν πληρωθει ειναι γνωστό, αλλά εδώ λεεί οτι θα πληρώσει κανονικά τα μεταφορικά... 1o post "με δικά του έξοδα."

Το περίεργο ειναι πως δεχθηκε να το αγοράσει απο μια φωτογραφία, το υπόλοιπο δεν είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο αν γίνει σωστά. Αρκεί να υπολογίσεις τα paypal fees και οτι αν δεν του αρέσει οταν το παραλάβει τι γινεται; Πως καλύπτεσαι;
Καταγράφηκε
sabby
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1040


Nothing is true.Everything is possible.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 23, 2019, 07:12:07 μμ »

Φίλε johneko,αυτός πως καλύπτεται;Αν εγώ(χάριν ευκολίας της κουβέντας) του στείλω ένα "σαπάκι",αντί της περιγραφής που έχει η αγγελία;Οχι απάτη,αλλά πές πως νομίζω οτι έχω "το Δίευρω με το s" και το έχω κοστολογήσει XX.XXXX€.Δεν είναι νόμισμα,έχει πινακίδες,αρ.πλαισίου κλπ...
Εγώ,έχω πουλήσει όχημα στο 50% της πραγματικής του αξίας,και ο αγοραστής το πήρε με "φορτωτική".Αλλά,μου ζήτησε ο άνθρωπος (Ελληνας) φωτογραφίες,έστειλε άνθρωπο να δεί οτι όντως υπήρχε (σε αυτή την τιμή)κλπ...
Αν επρόκειτο να πάρω οτιδήποτε με 5 μηδενικά,θα έβρισκα τον άνθρωπο να το δεί πρώτα.
Απ'οπου και να το μυρίσεις,βρωμάει.
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 24, 2019, 07:42:07 πμ »

Αν λεω αν... ο τυπος εχει λεφτα που δεν μπορει να δικαιολογήσει και τα εχει στο paypal χωρις να εχει συνδεσει τραπεζα... μονο με email, ωστε να μην φαινεται ποιος τα έχει στην χώρα του... μπορει να θελει να πλυνει τα χρηματα μεσο αντικας...

Αν δεχτει να του μεταφέρει τα χρήματα στο paypal και το αυτοκίνητο να σταλθεί μόνο αφου κανει export τα χρήματα στην τράπεζα.... και φυσικα χωρις να πατησει περιεργα links.... τι προβλημα μπορει να έχει?
Ας διαχειρίζεται το paypal του απο κινητό και όχι απο το ίδιο pc που μιλάει με τον αγοραστή, αν φοβάται για hack

Φιλε μου λιγο χλωμο καθως το paypal σε δινει απευθειας εαν εντοπισει ξεπλυμα η κατι αλλο. Αν δεν απατωναι καποτε για να κανω μια μικροαναληψη των 4.000 μου ζητησε νομιμοποιητικα παραστατικα.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 24, 2019, 09:48:18 μμ »

Το paypal μολις ξεπεράσεις ενα συγκεκριμένο ποσό, πολυ μικροτετο απο 5ψήφιο θα ζητήσει χαρτιά (ταυτοτητα, φορολογική δηλωση κοκ) πριν μπορεσεις να τα ακουμπήσεις / μεταφέρεις.

Φίλε johneko,αυτός πως καλύπτεται;Αν εγώ(χάριν ευκολίας της κουβέντας) του στείλω ένα "σαπάκι",αντί της περιγραφής που έχει η αγγελία;Οχι απάτη,αλλά πές πως νομίζω οτι έχω "το Δίευρω με το s" και το έχω κοστολογήσει XX.XXXX€.Δεν είναι νόμισμα,έχει πινακίδες,αρ.πλαισίου κλπ...
Εγώ,έχω πουλήσει όχημα στο 50% της πραγματικής του αξίας,και ο αγοραστής το πήρε με "φορτωτική".Αλλά,μου ζήτησε ο άνθρωπος (Ελληνας) φωτογραφίες,έστειλε άνθρωπο να δεί οτι όντως υπήρχε (σε αυτή την τιμή)κλπ...
Αν επρόκειτο να πάρω οτιδήποτε με 5 μηδενικά,θα έβρισκα τον άνθρωπο να το δεί πρώτα.
Απ'οπου και να το μυρίσεις,βρωμάει.

Σε αυτη την περίπτωση δεν ειναι καλυμένος ο αγοραστής, συμφωνω απόλυτα.
Εχει 6 μήνες να κάνει claim κτλ αλλά αυτο είναι άλλη ιστορία.
Το οτι ο αλλος θέλει να αγοράσει απο μια φωτογραφία, επισης δεν ειναι προβλημα του πωλητή.

Αλλά εδω αναζητούμε πως θα εξαπατήσει τον πωλητή



Στην ελληνική εφορία πως θα δηλώσεις οτι μεταφέρθηκε σε άλλο ΑΦΜ το αμάξι; Εκτος αν ειναι συλλεκτικό ή δεν ξέρω τι και δεν χρειάζεται.

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 24, 2019, 09:50:02 μμ από johneko » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences