Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:45:12 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Μινιατούρες- Συλλογή από στρατιωτάκια ναπολεόντειων π  (Αναγνώστηκε 2660 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
betsistl
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 08, 2019, 06:55:16 μμ »

Καλησπέρα! Είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω κάτι, αν και παρακολουθώ χρόνια τα θέματα της ομάδας, οπότε και οποιαδήποτε παρατήρηση είναι περισσότερο από καλοδεχούμενη. Επί του θέματος όμως, έπεσε στα χέρια μου μία συλλογή από δέκα μινιατούρες. Η λεπτομέρεια και το υλικό που έχουν είναι σε πολύ καλά επίπεδα αλλά δυστυχώς οι γνώσεις μου πάνω σε αντίκες και collectibles είναι εξαιρετικά περιορισμένες. Το μόνο που κατάφερα με μία γρήγορη περιήγηση αξιοποιώντας τις ετικέτες που υπάρχουν στο πίσω μέρος του κουτιού της κάθε φιγούρας, είναι να βρω αντίστοιχες σε αυτή την ιστοσελίδα https://www.militaria-girona.cat/en/napoleonic-wars-no-box-128. Αν κάποιος μπορούσε να βοηθήσει σχετικά με την ιστορία των συγκεκριμένων και ίσως μία εκτίμηση για την αξία τους, τον/την ευχαριστώ πολύ. Έχω βγάλει ένα μόνο στρατιωτάκι από το κουτί για να δω από τι υλικό είναι φτιαγμένο και είναι αυτό που απεικονίζεται στην φωτογραφία. Σας ευχαριστώ!
Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
α
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 08, 2019, 07:14:22 μμ »

   καλησπερα ριξε μια ματια εδω


https://www.militaria-girona.cat/en/p/rifleman-grenadier-guards-flagbearer-france-1808-almirall-palou-napoleonic-wars-1858.html
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 08, 2019, 07:16:09 μμ από yiorgos131313 » Καταγράφηκε
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 08, 2019, 07:17:53 μμ »

https://www.todocoleccion.net/juguetes-antiguos-soldaditos-plomo/soldado-napoleonico-estandarte-plomo-almirall-palou-ref-001-anos-90~x49975724
Καταγράφηκε
SilverSurfer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 85


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 08, 2019, 09:18:53 μμ »

Αν δε κάνω λάθος, τα συγκεκριμένα είχαν κυκλοφορήσει περίπου 15 χρόνια πριν από την DeAgostini με το όνομα του περιοδικού που τα συνόδευε να είναι μολυβένια στρατιωτάκια...
Καταγράφηκε
betsistl
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 12:58:52 πμ »

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Άρα θεωρείτε γύρω στα 6-8€ θεωρείς ότι έχουν περίπου αξία πώλησης; Και εγώ εκεί κατέληξα! Πρέπει στην χώρα μας να τα είχε διαθέσει η Deagostini
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 12:10:26 μμ »

Ειναι σημαντικο να ειναι ολοκληρωμενη συλλογη για μεγαλυτερη αξια, τωρα μεμονωμενα περιπου €6-8 οπως το ειπες.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences