Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:58:43 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1 λεπτό 1833  (Αναγνώστηκε 4418 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 29, 2019, 09:55:19 πμ »

Καλημέρα , θα ήθελα την γνώμη σας για το ποια είναι μια φυσιολογική τιμή για να αγοράσω το λεπτό 1833 ms63bn ? Ευχαριστώ .
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 12:46:53 μμ »

Όχι πάνω από 180-200 Ευρώ. Υπάρχουν πολλά!!
Καταγράφηκε
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 01:09:01 μμ »

Οκ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση .
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2019, 12:20:30 πμ »

και πιο κατω για μενα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2019, 08:56:33 πμ »

και πιο κατω για μενα

Αν βρείς πιο κάτω πες μας ποιος τα πουλάει για να αγοράσω δυό-τρία για στοκάρισμα!
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2019, 10:13:44 πμ »

Στα 180 το βρήκα αλλά δεν ξέρω ακόμα αν θα το πάρω γιατί έχω πάρει πολλά τελευταία και δεν παίζουν λεφτά.
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2019, 07:06:16 μμ »

Αν βρείς πιο κάτω πες μας ποιος τα πουλάει για να αγοράσω δυό-τρία για στοκάρισμα!

λοιπον... περι πιστοποιημενων
στη φωτο φαινεται παλιοτερη δημοπρασια γνωστου οικου
βλεπουμε οτι ξεκινουσε και εκλεισε 150 δηλαδη 183.48 με την προμηθεια (σημειωστε παρακαλω, μονο ενα χτυπημα)
το πορτοκαλι χρωμα σημαινει οτι ηταν πανω απο την πραγματικη του αξια (αλλα κοντα) και γιαυτο δεν το χτυπησα
πιστευω οτι ειναι καταννοητο οτι μεταξυ ιδιωτων δεν υπαρχει προμηθεια (και ναι στα 150 θα το ειχα παρει)
αλλη λεπτομερεια : τοτε η ngc εβγαζε πληθυσμο 6 MS63 BN και 42 καλυτερα. Αν μπειτε τωρα θα δειτε 9 στα ιδια και 53 καλυτερα αν δεν κανω λαθος.
κι αλλη λεπτομερεια : νομιζω τα "καλυτερα" ειναι MS 67 RB και MS65 RD ? δηλ 4 βαθμους ή 2 κατηγοριες και 53 νομισματα πισω στη σειρα

ΥΓ: μιλαω με βαθμους και πιστοποιημενα γτ ετσι τεθηκε το θεμα. Μιλαμε μονο με πραγματικους πληθυσμους πιστοποιημενων, θεωρητικους συνολικους πληθυσμους, πληροφοριες απο παλιοτερες αγοραπωλησιες και δημοπρασιες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2019, 07:20:11 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 30, 2019, 08:45:34 μμ »

Αν βρείς πιο κάτω πες μας ποιος τα πουλάει για να αγοράσω δυό-τρία για στοκάρισμα!

λοιπον... περι πιστοποιημενων
στη φωτο φαινεται παλιοτερη δημοπρασια γνωστου οικου
βλεπουμε οτι ξεκινουσε και εκλεισε 150 δηλαδη 183.48 με την προμηθεια (σημειωστε παρακαλω, μονο ενα χτυπημα)
το πορτοκαλι χρωμα σημαινει οτι ηταν πανω απο την πραγματικη του αξια (αλλα κοντα) και γιαυτο δεν το χτυπησα
πιστευω οτι ειναι καταννοητο οτι μεταξυ ιδιωτων δεν υπαρχει προμηθεια (και ναι στα 150 θα το ειχα παρει)
αλλη λεπτομερεια : τοτε η ngc εβγαζε πληθυσμο 6 MS63 BN και 42 καλυτερα. Αν μπειτε τωρα θα δειτε 9 στα ιδια και 53 καλυτερα αν δεν κανω λαθος.
κι αλλη λεπτομερεια : νομιζω τα "καλυτερα" ειναι MS 67 RB και MS65 RD ? δηλ 4 βαθμους ή 2 κατηγοριες και 53 νομισματα πισω στη σειρα

ΥΓ: μιλαω με βαθμους και πιστοποιημενα γτ ετσι τεθηκε το θεμα. Μιλαμε μονο με πραγματικους πληθυσμους πιστοποιημενων, θεωρητικους συνολικους πληθυσμους, πληροφοριες απο παλιοτερες αγοραπωλησιες και δημοπρασιες.

Στην τελευταία δημοπρασία γνωστού ελληνικού οίκου και συγκεκριμένα στην δημοπρασία 631, το LOT 03048 το οποίο είναι ένα λεπτό ΜS61 BN έκλεισε στα 200 ευρώ + προμήθειες = 244 ευρώ!!!! Το MS61!!!! Ι rest my case που λένε και στο χωριό μου  Άνεση
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 30, 2019, 08:53:40 μμ »

Στην τελευταία δημοπρασία γνωστού ελληνικού οίκου και συγκεκριμένα στην δημοπρασία 631, το LOT 03048 το οποίο είναι ένα λεπτό ΜS61 BN έκλεισε στα 200 ευρώ + προμήθειες = 244 ευρώ!!!! Το MS61!!!! Ι rest my case που λένε και στο χωριό μου  Άνεση

μαλλον δεν με εννοησες
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 30, 2019, 08:56:51 μμ »


μαλλον δεν με εννοησες


Πες μου.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 30, 2019, 09:27:56 μμ »

το παραδειγμα τιμης απο την παλιοτερη δημοπρασια απανταει σε αυτο που ειπες,
Αν βρείς πιο κάτω πες μας ποιος τα πουλάει για να αγοράσω δυό-τρία για στοκάρισμα!
οχι στο "φαινεσθαι" αλλα στην ουσια του, η οποια αποτι καταλαβα ειναι οτι πιστευεις οτι δεν μπορει να αγοραστει χαμηλοτερα

ολο, μαζι με τα υπολοιπα απαντανε στο ποσο αξιζει (προφανως σχετικα υποκειμενικο γιατι εγω γραφω τους αλγοριθμους που τροποποιουν τις τιμες)

το δικο σου παραδειγμα δεν απανταει σε αυτα που ειπα, υποθετω απανταει στο "μπορει να πουληθει 244 ευρω ?" ναι, μπορει, μπορει να πουληθει και 100 χιλιαδες ευρω, μπορει και να στο χαρισει καποιος

ΥΓ: πηγα να γραψω και παραδειγματα, αλλα ...
το ψιλοηξερα οτι θα το μετανοιωσω οταν μιλησα, υποθετω αυτο παθαινουν κατα καιρους και πολλοι αλλοι
τεσπα εγραψα ο,τι εγραψα πριν ετσι για καποιον που μπορει να εχει να κερδισει απο αυτο
για να το κανω πιο φραγκοδιφραγκα θα πρεπει να πω πολλα για το πως σκεφτομαι σε δημοσιο φορουμ και δεν γουσταρω
δεν εχω τον σκοπο (και την ωρα) να πεισω κανεναν

ΥΓ2: πιστευω οτι οι εκτιμησεις πρεπει να ειναι "κενες" απο κριτικη στις τιμες που λεει ο αλλος. Για να βγαινει ανεπηρεαστα μια μεση τιμη. Εχω παραβει μια φορα στο παρελθον τον ιδιο τον κανονα που εχω βαλει εγω στον εαυτο μου και διακινδυνευω να το ξανακανω εδω αμα συνεχισω. Οποτε οπως θα πρεπε να το χα κανει και στην αρχη: το νομισμα για μενα κανει 155 ευρω βαλε/βγαλε 10 ευρω. Πες και συ larry ποσο πιστευεις οτι κανει, δεν θα σχολιασω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2019, 09:28:28 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 30, 2019, 10:32:00 μμ »

dsp 155 ευρώ εκτός δημοπρασίας (χωρίς προμήθειες δηλαδή) και απιστοποίητο για παράδειγμα?

Εξηγούμαι:

Κατ'αρχάς τo δικό μου παράδειγμα σαφώς και απαντάει σε αυτά που είπες (ανεβάζοντας και την τιμή προς τα πάνω) καθώς όπως και το δικό σου παράδειγμα έτσι και αυτό, είναι αποτέλεσμα δημοπρασίας!!!! Και αφού τις χρησιμοποιείς και εσύ ως επιχειρήματα για να εκτιμήσεις πόσο κοστίζει ένα νόμισμα θα πρέπει να τις λαμβάνεις υπόψιν σου όλες και όχι μόνο αυτές που εξυπηρετούν το σκεπτικό σου.

Επίσης όταν μιλάμε για δημοπρασίες υποχρεωτικά λαμβάνουμε υπ'όψιν και την προμήθεια στη συνολική τιμή. Δεν είναι ''κερασμένη'' από τον οίκο δημοπρασιων. Άρα στο παράδειγμα σου το νόμισμα δεν κάνει 150 ευρώ (που έκλεισε με ένα χτύπημα) αλλά 183.48! Τόσα έδωσε αυτός που πέρασε από το ταμείο.

Επιπλέον στα πιστοποιημένα νομίσματα υπάρχει και ένα άλλο κόστος, αυτό της πιστοποίησης που απ'ότι βλέπω τείνει να παραλείπεται από το σκεπτικό πολλών με τους οποίους έχω συνομιλήσει. Μας είπε ο φίλος μας Foumantsou ότι το βρίσκει πιστοποιημένο 63άρι 180 ευρώ και αρχικά του είπες ότι βρίσκεται και χαμηλότερα (πρίν σχολιάσω εγώ την εκτίμησή σου) και μετά αναφέρεις ως παράδειγμα αυτό που έκλεισε στα 150 + προμήθειες. Το 180 περιέχει μέσα το 30άρι της πιστοποίησης (150 + 30), άρα για να βρεθεί χαμηλότερα έστω 150 θα πρέπει κάποιος να το αγοράσει 120 και να πληρώσει 30 για να το πιστοποιήσει.

Θεωρώ λοιπόν κομματάκι δύσκολο να δίνονται raw μονόλεπτα UNC για 100-120 ευρώ

Α! Και το ότι ο οίκος το ξεκίναγε στα 150 δεν σημαίνει ότι υπολόγιζε απαραίτητα να κλείσει το νόμισμα μόνο όσο ξεκίνησε, αλλά στις δημοπρασίες όλα γίνονται!

Συμπερασματικά λοιπόν κάθε νόμισμα (και εν γένει συλλεκτικό αντικείμενο) κατά τη γνώμη μου αξίζει τόσο όσο μπορεί να πουληθεί!

Για το συγκεκριμένο MS63 BN (που να είναι ελεύθερο - εκτός δημοπρασίας) θα έλεγα ότι 180-200 ευρώ είναι μια πάρα πολύ καλή τιμή για το βαθμό του.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 30, 2019, 10:36:28 μμ από Lary » Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Foumantsou
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 247


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 11:52:51 πμ »

Για μένα πιστεύω τα 180 είναι καλή τιμή απλά ήθελα και μια δεύτερη γνώμη . Δύσκολα πιστευω το βρίσκεις πιο κάτω και αν το βρεις άντε 170.
Καταγράφηκε

What goes up must come down!
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 03:51:37 μμ »

Για μένα πιστεύω τα 180 είναι καλή τιμή απλά ήθελα και μια δεύτερη γνώμη . Δύσκολα πιστευω το βρίσκεις πιο κάτω και αν το βρεις άντε 170.

+1


Δεν ξέρω πολλά απο Οθωνα,(αυτό να το λάβεις υπόψιν), άλλα, θα συμφωνήσω μαζί σου, ακυκλοφόρητο μονόλεπτο, (μικρές αξίες κυκλοφορούν πιο πολύ, οπότε λογικά, πιο δύσκολα τις βρίσκεις ακυκλοφοριτες),και μάλιστα πιστοποιημενο με βαθμό ( που σημαίνει, οχι διάβρωση, οχι καθάρισμα), κάτω απο 200 ευρω είναι καλά. Τώρα κάποια τρελή ευκαιρία πάντα μπορεί να βρεθεί, η κάποια κόντρα σε δημοπρασία(για αυτό δημοπρασίες λαμβάνω υποψην μου, πάνω απο μια). Οπότε αν μάζευα Οθωνα, και αν διέθετα τα 180 ευρω, για ΜΣ63 μονόλεπτο 1833, θα το έπαιρνα, (αφού το έβλεπα, αν όντος ήταν ms63).


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2019, 04:05:05 μμ από exmim » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 04:00:04 μμ »



Επιπλέον στα πιστοποιημένα νομίσματα υπάρχει και ένα άλλο κόστος, αυτό της πιστοποίησης που απ'ότι βλέπω τείνει να παραλείπεται από το σκεπτικό πολλών με τους οποίους έχω συνομιλήσει. Μας είπε ο φίλος μας Foumantsou ότι το βρίσκει πιστοποιημένο 63άρι 180 ευρώ και αρχικά του είπες ότι βρίσκεται και χαμηλότερα (πρίν σχολιάσω εγώ την εκτίμησή σου) και μετά αναφέρεις ως παράδειγμα αυτό που έκλεισε στα 150 + προμήθειες. Το 180 περιέχει μέσα το 30άρι της πιστοποίησης (150 + 30), άρα για να βρεθεί χαμηλότερα έστω 150 θα πρέπει κάποιος να το αγοράσει 120 και να πληρώσει 30 για να το πιστοποιήσει.

Θεωρώ λοιπόν κομματάκι δύσκολο να δίνονται raw μονόλεπτα UNC για 100-120 ευρώ


ΑΝ....πάρει βαθμό Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2019, 04:00:27 μμ από exmim » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences