Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 11:00:52 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αντικατάσταση κοσμημάτων με λίρες  (Αναγνώστηκε 8572 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 24, 2019, 02:28:32 μμ »

Την λίρα οσο κ να την πουλήσεις θα την ξανά αγοράσεις κάνα 20€ παραπάνω....το καλύτερο χρυσαφικο να πάρεις έτσι κ βγείς από το μαγαζί κ ξανά μπεις σε δέκα λεπτά θα σου το πάρει στο 1/3 της αρχικής του τιμής...οπότε μια χαρά είναι οι λιριτσες ... προσωπικά είχα αρκετές όπως κ πεντολιρο αλλά όπως λέει κ το τραγούδι θα κάνω ντου βρε πονηρή....μου κανανε ντου στο σπίτι κ τώρα έχω μόνο τα κουτάκια τους!!! Το διασκεδάζω για να μην σαλταρω τελείως! 😂😂😏 Πάντως προσπάθω να τις ξανακάνω τουλάχιστον αυτές των παιδιών μου
Καταγράφηκε
komismhden
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 292


Φοβάμαι Πολύ....


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 24, 2019, 04:41:29 μμ »

Μετά από όλα αυτά, εγώ θα επενδύσω σε......κονσέρβες  Άνεση
gas can and  gun
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 24, 2019, 04:46:47 μμ »

Διαβαζοντας τα παραπανω μονο ως αστεια θα μπορουσα να τα αντιληφθω και να εκλαβω....(περι ισοτιμιας αγαθων και μεταλλων )σε περιπτωση ακραιων γεγονοτων ή φαινομενων)και στις οικονομικες συνναλλαγες σε περιοδο τετοιων καταστασεων.....
Ειναι μεγαλη κουβεντα αλλα θα σταθω σε μια μονο λεξη.....Υπερπληθωρισμος......οποιος καταλαβε καταλαβε

Σωστο σε βρισκω μονο που το ευρω δεν μπορει να θεωρηθει πληθωριστικο νομισμα, οπως θα γινοταν η δραχμη αν γυριζαμε σε αυτη. Ειναι νομισμα που παλι αλλο το ελεγχουν αναλογα τα οικονομικα και εξαγωγικα συμφεροντα. Παραλληλα αληθινο  βρηκα και τον sarafis. Κλείσιμο ματιού
Διοτι μπορει να υπαρχει η εννοια του πληθωρισμου καθως λες, ομως υπαρχει και η εννοια της απολυτης χαλιναγωγησης και ελεγχου της τιμη του χρυσου, προς οφελος οσων μπορουν να το πραξουν. Και ας μας πουν τι κερδισαν οσοι τον αγορασαν στην ανοδο του .........κερδισαν οτι και αυτοι που μπηκαν στο χρηματιστηρια λιγο πριν την κορφη. Μια απο τα ιδια κια το συναλλαγμα!
Και αν αυριο (που δεν λεω οτι θα γινει) οπως στο Αμερικα σου απαγορευσουν την ελευθερη κυκλοφορια της λιρας ,και δεν στην παιρνουν στην τραπεζα , και βαλουν λουκετο στα σαραφικα(που δεν λεω οτι θα γινει) τοτε θα καταλαβουμε τι εννουσα με το λιροζουμο. Γιατι ολοι οταν ακουν χρυσο, το μυαλο τους παει στο κερδος.
Αλλα δεν ειναι ετσι ακριβως....
Οι μονες σιγουρα κερδισμενες λιρες, ειναι αυτες της κληρονομιας Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2019, 04:55:15 μμ από coll » Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 819


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 24, 2019, 05:15:51 μμ »

Αυτο εννοουσα οταν ειπα πως ειναι μεγαλη κουβεντα.....
Στην παρουσα φαση ισως σε οτι αφορα το νομισμα(€),ομως πες μου ή πειτε μου οταν εδω στην ψαροκωσταινα που δεν παραγει πλεον τπτ και γινει κανα μπαμ(οποιο και αν ειναι αυτο)πως θα εισαγεις τα αγαθα και με τι κοστος πλεον εναντι των όποιων ευρω θα εχεις στην τσεπη σου και φυσικα  εαν θα σου φτασουν για τους περισσοτερους απο εμας.....και εδω εσωτερικα στον βωμο επισης του πλουτου και του κερδους  απο αυτους που θα εχουν το αποθεμα ολων των αγαθων αν θα ανατιμησουν προς τα πανω  ή οχι τις τιμες τους......και φυσικα σε ολα αυτα μην ξεχνατε και το κολπο των ελλειψεων(οτι κανουν και οι εμποροι με τα νομισματα).....ΚΑΙ ΕΥΡΩ κ DOLLAR κ GOLD κ SILVER και οτι θες να εχεις ΕΔΩ σε μπαμ δεν θα σου φτασει τπτ...ή μπορει και να ψοφησεις κρατοντας τα στο χερι....ή να στα παρουν ξεφτιλα οπως αναφερθηκε παραπανω...και να ζησεις λιγο παραπανω
Σε οικονομικους ορους αυτο λεγεται εσωτερικος υπερπληθωρισμος εναντι των αγαθων......
Αλλωστε για να το καταλαβουνε οσοι δεν γνωριζουν οικονομικα το αναποδο δλδ απο αυτα που εφαρμοστηκαν λογω μη πληθωριστικου νομισματος(€)εδω και 7 χρονια και στα 3 μνημονια(εσωτερικος υποπληθωρισμος)....
δλδ μειωση ακαθαριστου εισοδηματος ως προς τα αγαθα και υπηρεσιες.....
αυτα απο μενα και δεν  θελω να κουραζω αλλο  με οικονομικες ορολογιες γιατι ειμαστε εκτος τοπικ

υγ Η Κυρα ψαρωκωστενα της Αθηνας ηταν τλκ πολυ τεραστια για να την παρομοιαζουν με το σημερινο μπ^%%#$@@λο που λεγεται Ελλαδα....
φιλικα οπως παντα Νικολας
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2019, 05:19:03 μμ από ΡΟΔΑΚΑΣ » Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 24, 2019, 05:42:20 μμ »

Μετά από όλα αυτά, εγώ θα επενδύσω σε......κονσέρβες  Άνεση
gas can and  gun
...Και gas mask θα προσέθετα Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1825


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 10:07:14 πμ »

ο χρυσος το μονο που μπορει να προσφερει σαν ''κερδος'' ειναι οτι καλυπτει τον πληθωρισμο αφου τον παρεις σε βαθος χρονου..τιποτα αλλο
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences