Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:20:34 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Περιφανή,τυχερη κ νόμιμη...  (Αναγνώστηκε 3363 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 21, 2019, 08:00:31 μμ »

Γεια σας!! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την ιστορία μου...όταν ο πατέρας μου ήταν μικρός είχε βρει σε ένα παλιό σπίτι ένα νόμισμα.( Να σας πω ότι τώρα  είναι 61χρονων ο μπαμπάς μου κ).η γιαγιά μου για χρόνια το έβαζε στην βασιλόπιτα για φλουρί....( Ε τόσο μας έκοβε τόσο κάναμε) .. μετά δεν ξέρω πως το νόμισμα χάθηκε.... πρόσφατα το ξανά βρήκαμε κ ο πατέρας μου τρελάθηκε από την χαρά του ...όταν ξεκίνησα να κάνω την συλλογή έψαξα να βρω τι είναι αυτό το νόμισμα....κ τελικά μετά από την βοήθεια ενός εξερετου κυρίου έμαθα τι είναι.....δεν το πίστευα ότι κρατούσα στα χέρια μου κάτι τόσο παλιό....πλέον ανοίκει στο σπίτι του .  Στο μουσείο Πέλλας!!!! Ήταν ένα νόμισμα του Ιουλίου Καισαρα!!!!
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 08:38:57 μμ »

Αυτό είναι το νόμισμα!!! Πολύ θολές οι φωτό αλλά το κινητό κινέζικο κ τα ΚΒ λίγα που επιτρέπονται....
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 10:47:47 μμ »

Σας αρέσει;; Το έχετε ξαναδεί;;
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 10:53:47 μμ »

Βασικά για να ειμαστε δίκαιοι, το σπιτι του ειναι στη Ρώμη  Σαρκασμός

Σαν νομισμα δεν μου αρεσει ειναι η αληθεια. Γενικα τα Ρωμαικα ειναι πολυ ασχημα για τα δικα μου γουστα.
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 10:58:38 μμ »

Χαχα αχά ναι χίλια συγνώμη έχετε δίκιο  Σαρκασμός το είπα με την έννοια ότι τέτοια κομμάτια πρέπει να είναι σε μουσεία κ όχι σε ιδιωτικές συλλογές!!  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 08:56:23 πμ »

Διονύση το σπίτι του είναι η Μακεδονία. Δες το νόμισμα σε καλύτερη ποιότητα (η φωτο ειναι από το wildwinds.com). Περισσότερο ελληνικό... καίγεσαι. Στον εμπροσθότυπο ΘΕΟΣ και στον οπισθότυπο ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΩΝ ... (οι φάτσες του Ιούλιου Καίσαρα και του Οκταβιάνου καθαρά ρωμαικές αλλά και εκεί μάλλον είμαστε una faccia una razza).  Και φυσικά το νόμισμα της φίλης μας μπορεί να σταθεί σε νόμιμη ιδιωτική συλλογή μιας και η ποιότητά του από τη φθορά του χρόνου μάλλον θα του στερούσε περίοπτη θέση σε ενα μουσείο.
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 08:57:49 πμ »

Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 01:10:15 μμ »

Χαχα αχά ναι χίλια συγνώμη έχετε δίκιο  Σαρκασμός το είπα με την έννοια ότι τέτοια κομμάτια πρέπει να είναι σε μουσεία κ όχι σε ιδιωτικές συλλογές!!  Στριφογύρισμα ματιών

Μπορούν να βρίσκονται οπουδήποτε και να κατέχονται από τον οποιονδήποτε, αρκεί να τηρούνται οι νόμιμες προϋποθέσεις. Η κατοχή τους δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των μουσείακων ιδρυμάτων.

Άλλωστε, τα περισσότερα, έχοντας διασωθεί σε χιλιάδες αντίτυπα, μπορούν να κοσμήσουν πάμπολλες νομισματικές συλλογές. Και όλοι είναι ευχαριστημένοι..
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 09:46:02 πμ »

Πάντως μπορεί το δικό μας να ήταν σε πιο χάλια κατάσταση ( ήθελε πολυυυυυυ καθάρισμα) αλλά νομίζω ήταν πιο καλά " τυπωμένο) αν παρατηρήσετε αυτό παραπάνω ναι μεν είναι καθαρό δεν το συζητάμε αλλά είναι στραβά τυπωμένο!!
Ε κ λίγο ψώνιο ας είμαι !!!
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 25, 2019, 02:48:20 μμ »

Σε ένα συνηθισμένο αρχαίο νόμισμα όλη η αξία του (και δεν αναφέρομαι στην οικονομική) επικεντρώνεται στην ιστορία που αυτό μας διηγείται. Προσωπικά θα με ενδιέφερε ένα νόμισμα που να μου «μιλάει» παρά το έκεντρό του. Δες στο συγκεκριμένο νόμισμα που αναφερόμαστε την λεζάντα στον οπισθότυπο - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΕΩΝ. Πόσα πράγματα μπορεί να μας διηγηθεί. Και σύγκρινέ το με το δικό σου που ναι μεν εχει καλό έκκεντρο αλλά είναι «μουγκό». Για αυτόν ακριβώς τον λόγο τα αρχαία νομίσματα πρέπει να καθαρίζονται, πρακτική η οποία είναι ανεπίτρεπτη στα σύγχρονα νομίσματα.
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 12:31:29 μμ »

Δεν έχω να συγκρίνω κάτι γιατί κ τα δυο κουβαλάνε Ίστορια 2.000 χρονών περίπου...το σχόλιο μου ήταν απλά περιγραφικό κ όχι προσβλητικό προς το άλλο νόμισμα που φυσικά είναι σε άριστη κατάσταση!! Δεν θεωρώ " μουγκό" το δικό μου γιατί παρολου που δεν φαίνεται στις φωτό στο δικό μου φαίνεται ολοκάθαρα το Θεός κ λιγότερο το Θεσσαλονικέων...άλλωστε με αυτές τις δύο πληροφορίες βρήκαμε πιο είναι το νόμισμα...!!όσο για το αν πρέπει να το καθαρίσουμε η όχι στο μουσείο έχουν τις σωστές γνώσεις κ την εμπειρία να το κάνουν...ελπίζω σύντομα να το επισκεφτώ κ να σας ανεβάσω φωτό από το " λαλιστατο " νόμισμα!!
Καταγράφηκε
Medvet
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 137


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 26, 2019, 02:22:00 μμ »

Δεν διαφωνούμε τελικά!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences