Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 06:14:27 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νομισματογνωμοδότηση και καθοδήγηση.  (Αναγνώστηκε 3169 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 21, 2012, 12:55:56 πμ »

Γειά σας και καλως σας βρήκα.
Χαιρετώ απ' αυτή την ενότητα και όχι των νέων μελών, μιάς και δεν είμαι συλλέκτης.
Ο σκοπός της εγγραφής μου είναι η γνωμοδότηση για την αξία κάποιων νομισμάτων και η καθοδήγηση για το που θα μπορούσα να τα πουλήσω, αν είναι εμπορεύσιμα.

Αρχίζω μ' αυτό το νόμισμα, μιάς και η φωτογραφία του είναι η καλύτερη απ' όσες έβγαλα.




Εν συνεχεία ένα κλασικό, για το οποίο θα έχετε βαρεθεί να εκφράζετε γνώμη.



Αυτό το έχω και τρυπημένο, δεν ξέρω τι αξία μπορεί να έχει, όπως δεν ξέρω βέβαια και γι αυτό που δημοσιεύω.


Ένα μικρό νόμισμα σε κακή κατάσταση.



Επίσης, χωρίς φωτογραφία προς το παρόν, θα ήθελα την γνώμη σας, για την ΔΡΑΧΜΗ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Α 1910.
Είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από το 10λεπτο που βλέπουμε.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Αν υπάρξουν απαντήσεις, θα σας απασχολήσω λίγο ακόμα και με άλλα - όχι σημαντικότερα νομίσματα - σε επόμενες δημοσιεύσεις.


Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 09:34:04 πμ »

φιλε μου,μονο το ταλληρο του οθωνα αν ειναι γνησιο?εχει αξια,αλλα μονο με καλλυτερες φωτογραφιες! η αν επισκεφθεις ενα σοβαρο καταστημα με συλλεκτικα,θα σου πουν!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 10:33:31 πμ »

Καλημέρα giannist, ευχαριστώ για την απάντηση.
Το νόμισμα του Όθωνα λογικά θα είναι γνήσιο αφού είναι ασημένιο.
Η φωτογραφία το αδικεί, δεν έχει τα σημάδια "κοκκινίσματα" που βλέπουμε στην φωτογραφία, αλλά δεν είναι και του κουτιού που λέμε.

Με τις φωτογραφίες δεν τα έχω καταφέρει. Θα ξαναπροσπαθήσω. Το νόμισμα των 10 ΛΕΠΤΩΝ για να καταλάβετε, είναι από φωτογραφική μηχανή η αριστερή πλευρά και από κινητό η δεξιά και τα συνένωσα σε μια.

Σοβαρό κατάστημα με συλλεκτικά.
Αυτό είναι η καθοδήγηση που έγραψα στο τίτλο, γιατί πιστεύω είναι πιό σοβαρό θέμα και από την εκτίμηση ενός νομίσματος !


Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 10:48:16 πμ »

το ταλληρο του Οθωνα εχει αξια 100-150 ευρω.Αν πας σε μαγαζι θα σου δωσουν κατω απο 100,μεταξυ 50-80.Τα αλλα δυο νομισματα δεν ειναι αξια λογου δεν εχουν καμμια αξια λογω καταστασης αλλα και απουσιας πολυτιμου μεταλλου(νικελ).Η δραχμη του 10 εχει καποια χρηματα να ειναι σε κατασταση τσιλικη.Οπως τα καινουρια ευρονομισματα που κυκλοφουρουν.Ακυκλοφορητη δηλαδη με λιγα λογια.Βαλε μια φωτο να δουμε.
ειναι καλυτερη για παραδειγμα απο αυτην:
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 10:48:43 πμ »

πισω μερια
Καταγράφηκε
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 11:06:04 πμ »

Όχι δεν είναι τσίλικο  Χαμόγελο καμμία σχέση μ' αυτό που δημοσιεύεις (epop) ένα απλό νόμισμα είναι.




Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 01:45:57 μμ »

αυτο εννοει και ο αναργυρος.το τσιλικο!εννοει για υψηλη κατασταση, δηλαδη ακυκλοφορητο!ενω και τα δυο που εχετε αναρτησει,ειναι βεβαια αργυρα αλλα κοινα και φθηνα νομισματα!εκτος παντως του ταλληρου(αν και παλι ειναι γνησιο?υπαρχουν και ψευτικα αργυρα.)τα υπολοιπα ειναι πολυ φθηνα,και μονο νεος συλλεκτης,ισως διαθεσει καποιο ποσο?σε χαιρετω και παλι,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 01:52:47 μμ »

για τον οθωνα πρεπει να δεις βαρος κτλ... γιατι μπορει να εχει στρωση ασημιου και μεσα να ειναι αλλο μεταλλο...

αλλα βλεπωντας το... σαν καθαρισμενο μου φαινεται... που του μειωνει την αξια κι αλλο...

δεν μπορω να δω καλα τις φωτο... οποτε μπορει να κανω λαθος... αλλα.... σνα να γυαλιζει σε καποια σημεια... περιεργα...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 02:31:47 μμ »

η δραχμη σου αυτη φιλε μου κανει 10-15 ευρω.
Καταγράφηκε
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 02:58:13 μμ »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

αλλα βλεπωντας το... σαν καθαρισμενο μου φαινεται... που του μειωνει την αξια κι αλλο...

Όπως και στην εξωδικτυακή ζωή έτσι και στο διαδύκτιο, επικρατούν πρώτα τα... μεσημεριανάδικα.
Ναι, τα νομίσματα είναι καθαρισμένα (πλυμένα με νερό και σόδα)  Σφραγισμένα χείλη
Πριν βρω αυτό το φόρουμ και διαβάσω κάποια πράγματα, βρήκα οδηγίες (της γιαγιάς, της μαμάς, της θείας Όλγας κλπ) που έλεγαν ότι τα ασημικά και τα νομίσματα πλένονται μ' αυτόν τον τρόπο.
Εκ των υστέρων (εδώ στο Στέκι) κατάλαβα ότι αυτή η ενέργεια σηκώνει... εκτελεστικό απόσπασμα.

Θα προσπαθήσω να βγάλω μερικές καλύτερες φωτογραφίες αυτών και άλλων νομισμάτων και δεν θα σας ταλαιπωρήσω άλλο. (τουλάχιστον μ' αυτό το αντικείμενο)



Καταγράφηκε
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 04:53:02 μμ »

Πιστεύω τα κατάφερα καλύτερα αυτή την φορά με τις φωτογραφίες.

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences