Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:57:44 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αυτό ξέρει κανείς τι είναι;;;;  (Αναγνώστηκε 3991 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 01:54:56 μμ »

ωραια!!!
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 04:41:55 μμ »

Καλησπέρα σας,

Δεν είναι 40 παράδες αλλά 10 και όχι του 1839 αλλά του 1853 ως αρχικό έτος κοπής. Το ακριβές έτος κοπής φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία που όμως δεν είναι καθαρή και δεν διακρίνεται καλά.

Το γεγονός ότι είναι εύκολα σε αυτές τις καταστάσεις ισχύει, αλλά θεωρώ ότι είναι σχετικά δύσκολα σε ακυκλοφόρητα...
Όσον αφορά το "σαβούρα" περι ορέξεως κολοκυθόπιτα... Για μένα που ασχολούμαι έως ένα βαθμό με Οθωμανικά δεν είναι καθόλου σαβούρες, αντιθέτως παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον ως ιστορικά κομμάτια...

Διότι τα νομίσματα αγαπητοί δεν είναι μόνο μέταλλο και περιεκτικότητες σε ασήμια,χρυσό κτλ... Κουβαλούν και μία ιστορία από πίσω τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2019, 04:43:47 μμ από ts1k » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 05:12:22 μμ »

Τελικά βρήκα τι είναι......είναι οθωμανικής αυτοκρατορίας 40 παρά 1255 (1839)


το κερμα σου Σεβη μου ειναι οθωμανικο αλλα οχι 40 παραδες! ειναι οι 10 παραδες! αυτα μοιαζουν μεταξυ τους αλλα στο κεντρο της πισω πλευρας γραφει την ονομαστικη αξια του! θα δεις λοιπον οτι γραφει στα αραβικα 10
η τελεια ειναι το 0 στα αραβικα! αν ψαξεις στο νετ θα δεις τα αραβικα νουμερα και πως πανε.

λοιπον... το κερμα σου ειναι λοιπον οθωμανικο, 10 παραδες χαλκινο, του 1255/21? δεν μπορω να δω καλα το ετος βασιλειας που ειναι κατω απο τον τουγρα στην εμπρος οψη! ο τουγρας ειναι το σχεδιο που πιτσιρικας ελεγα οτι ειναι σαν το κλειδι του σολ... στην μουσικη! χαχαχα

το 21 ειναι το ετος βασιλειας του σουλτανου που εκοψε το κερμα...
το 1255 ειναι το ετος εγιρας που ενθρονιστικε ο σουλτανος...

η ημερομηνια που αναφερα ειναι στ ετος εγιρας, οποτε σε χριστιανικα χρονια παμε στο 1858-59 πανω κατω.
το εκοψε στην Κωνσταντινουπολη (τα γραφει κι αυτα πανω...), ο σουλτανος Αβδουλ Μετζιτ Α΄ που βασιλεψε απο το 1839 εως το 1861. το κερμα αν ειναι στον 21ο χρονο... κοπηκε σε 7.500.000 τεμαχια.

τωρα... οκ εχει φθορα και ειναι φτηνο κερμα μιλαμε για 1 ευρω και κατω... αλλα προσωπικη μου αποψη.... κανενα κερμα δεν ειναι σαβουρα ή αχρηστο! για ολα παντα θα υπαρχει καποιος να τα αγαπησει και να τα ενταξη στην συλλογη του... απο ενα μικρο παιδι μεχρι και... καποιος μεγαλυτερος που δεν εχει οικονομικη δυνατοτητα ή θελει να τα μελετησει.. καθε ενα απο αυτα εχει και την ιστορια του...

πριν μερικες μερες ειχα βρει κατω ενα 5 παραδες σε αθλια κατασταση.... αλλα εκανα σαν μικρο παιδι απο χαρα!

καταλαβαινω οτι καποια νομισματα δεν εχουν συμπαθειες στον ελλαδικο χωρο... ή υπαρχουν σε τοσο μεγαλη ποσοτητα που τα θεωρουμε τιποτα... αλλα σε αλλα κρατη ή στο ιδιο το κρατος που τα εκοψε να μην ειναι ετσι! πχ... στην τουρκια... μιας και το κερμα ειναι οθωμανικο.... οι συλλεκτες μπορουν συμφωνα με τον νομο του 1982 εκει... να συλλεγουν κερματα απο το 1839 και μετα! αρα απο το 1255 ετος εγιρας και μετα! τα ποιο πριν θεωρουνται αρχαια!! ετσι καποια τετοια κερματα ειναι σπανια εκει! εδω οχι!
τα νομισματα που ειναι του Μαχμουτ Β΄με αναγραφομενο ετος εγιρας 1223... εδω ειναι τοσα πολλα που... τα περισσοτερα δεν ειναι κατι ιδιατερο... αλλα στην τουρκια... κανονικα... απαγορευεται η κατοχη τους χωρις αδεια!!

δεν μπορω να πω με σιγουρια αν εχει καθαριστει  το κερμα σου σεβη μου... πιθανον ναι... και αυτο δεν του κανει καλο... αλλα μιας και ειναι φτηνο... μικρο το κακο.. χαχαχα

αν εχεις κι αλλα κερματα βαλε να σου πουμε... κι αν μπορουμε να βοηθησουμε... χαρα μας! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 05:17:14 μμ »

Παράθεση
όχι του 1839 αλλά του 1853 ως αρχικό έτος κοπής
Λάθος μου, 1839 είναι η ημερομηνία που αναγράφεται (1255)
Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 07:49:48 μμ »

Πω πω πω σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!! Είμαι πολύ ενθουσιασμένη !! Για μένα είναι θησαυρός!!  Μπορεί κάποιοι να τα έχουν δει να τα έχουν χρόνια αλλά εγώ που είμαι άσχετη χαίρομαι που έχω κάτι τοοοοσο παλιό !!! Και μπορεί να είναι τις προγιαγιάς μου που ήρθε από την πατρίδα όπως έλεγε 9 χρόνων με το βαπορο παιδί μου μας φέρανε με τα μεγάλα τα φουγάρα τον Αβέρωφ.    !!!!!χαχαχαχαχαχαχ σας λέω κ την ιστορία της γιαγιάς!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences