Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:18:40 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 500 δρχ 1926 εκτιμηση  (Αναγνώστηκε 4365 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
johnk1983
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 52


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 11:48:28 πμ »

Αγαπητέ coll, ούτε εγώ θα το έβαζα στην συλλογή μου αλλά ο φίλος ΡΟΔΑΚΑΣ ζήτησε εκτίμηση κατάστασης και τιμής και όχι τι θα έκανε ο καθένας. Αυτό προσπάθησα να κάνω λέγοντας αντικειμενικά το ανώτερο όριο που πιστεύω. Το ταβάνι εάν κάποιος για οποιοδήποτε λόγο το θέλει στην συλλογή του. Δεν κάνουμε όλοι τις ίδιες συλλογές, γιατί να ''ξενερώσουμε'' κάποιον. Προφανώς την τρύπα την είδε και ο ίδιος ο αγοραστής, αλλά και πάλι ζήτησε εκτίμηση.
Για τα νομίσματα δεν γνωρίζω πολλά, ασχολούμαι αποκλειστικά με το Ελληνικό χαρτονόμισμα. Αλλά δεν νομίζω ότι είναι το ίδιο ένα τρύπιο νόμισμα όπου η τρύπα καλύπτει ένα μεγάλο μέρος του νομίσματος με μια τρυπούλα σε ένα χαρτονόμισμα που έχει μεγάλη επιφάνεια. Το συγκεκριμένο έχει ωραίο περίγραμμα, τα χρώματα του είναι και αυτά σε καλή κατάσταση και δεν έχει έντονες τσακίσεις που να δημιουργούν ασυνέχεια στο χαρτί. Μην το απαξιώνουμε τελείως.
Επίσης τα χαρτονομίσματα της Εθνικής ασκούν μια ιδιαίτερη έλξη στους συλλέκτες. Άρα θα υπάρχει πάντα και αυξημένη ζήτηση ακόμα και σε καταστάσεις vg-f.
Τέλος για την απορία του ΡΟΔΑΚΑ για τους οίκους δημοπρασιών πολλά μπορεί να πει κανείς. Να υπολογίζουμε όμως ότι οι περισσότεροι οίκοι είναι και σε παγκόσμιες πλατφόρμες όπου βλέπουν τις δημοπρασίες τους πολλά άτομα και από το εξωτερικό με τελείως διαφορετικά εισοδήματα από εδώ.     
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 02, 2019, 03:18:39 μμ »

Aγαπητε Γιαννη σωστο σε βρισκω και ελαχιστα θα διαφοροποιηθω.

Οταν ζητα καποιος βοηθεια δεν μπορουμε να γνωριζουμε το επιπεδο του και τις συλλεκτικες του απαιτησεις.
Εγω ουτε το δικο σου γνωριζα ουτε του φιλου που ζητησε βοηθεια.
Ενας φιλος εγραψε καποτε <μην κυνηγας ποτε ενα τρενο που φευγει ουτε ενα νομισμα> Θα υπαρξει κι αλλη ευκαιρια.
Δεν τον αποκαρδιωνω αλλα ποσοι δεν εχουμε παρει κατι ,και μετα απο ενα χρονο , το κοιταμε λοξα, σκεπτομενοι  αναβαθμηση με χρηματικες απωλειες;
Αυτο που εδω ή αλλου συμβαινει συχνα(δηλαδη τα τυπικα ή υποκριτικα  <μπραβο και  ζητω> για καθε αγορα εμενα με βρισκουν καπως αντιθετο. Ετσι πραττω και δεν χαιδευω αυτια οπως δεν θελω να χαιδευονται τα δικα μου οταν ζητω βοηθεια.  Γιατι κακο κανει.
Και θελει και δυναμη η ειλικρινεια, γιατι δεν ειναι πχ και  απιθανο να με ξεχεσει ο καθε πωλητης , που του χαλω την πιατσα...........
Για μενα η απωλεια κομματιου ή μια τρυπα, ειναι ΤΡΥΠΑ, και στα χαρτια και στα νομισματα! Μονο σε σπανιοτητες παραβλεπεται.
Κατ αρχας για μια αγορα , αν μη τι αλλο ειναι απαραιτητη μια καλη φωτο, που δεν υπαρχει. Και μπορει ο φιλος να ειδε την τρυπα, αλλα αν την δεις σε καλη αναλυση ισως απογοητευτεις, ασε που πιθανολογω οτι αρκετοι με μια προχειρη ματια δεν θα την εβλεπαν(κι εγω δεν την ειδα με την πρωτη ματια ενω δεν ειναι μικρη).
Τελως παντων και εγω και εσυ αφου ειπαμε στον φιλο που αιτηθηκε βοηθεια την αποψη μας,  περαν τουτου ανταλλασσουμε αποψεις που ισως φανουν και σε καποιον αλλο ενδιαφερουσες.
Ειλικρινα χαρηκα
Καλη συνεχεια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2019, 03:24:14 μμ από coll » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences