Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 10:33:07 μμ
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα 2020  (Αναγνώστηκε 34903 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 24, 2020, 06:07:29 μμ »

Διάβασα στο Internet:

"Σε πολλά site στο Internet αναφέρεται μια έκδοση για ένα νόμισμα των 2 ευρώ αναμνηστικό αφιερωμένο στα 300 χρόνια από την γέννηση ..... στις αρχές Ιουνίου.
Να σας αναφέρουμε ότι πρόκειται για μια τελείως ψευδή είδηση.

Υπογραφή
Νομισματικός σύνδεσμος Μονακό"

Τι είναι αυτό πάλι;
Πρωταπριλιάτικο προφανώς αν και έχουμε Μάιο.
Ίσως να θέλει να διαψεύσει την ημερομηνία αλλά όχι το γεγονός.
Ίδωμεν ...
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 24, 2020, 10:42:57 μμ »

Θεωρώ ότι η επίσημη εφημερίδα της Ε.Ε. είναι πιο αξιόπιστη πηγή από κάθε διαδικτυακή ανακοίνωση.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #77 στις: Ιούνιος 03, 2020, 07:56:44 μμ »

Musee des Timbres et des Monnaies:

Considérant les événements de ce printemps,
le programme numismatique pour l’année 2020 est reporté à l’automne.

Σε απλά ελληνικά φθινόπωρο (για το Μονακό πρόκειται).
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #78 στις: Ιούνιος 03, 2020, 08:44:59 μμ »

Οντως, αυτό αναφέρει η ιστοσελίδα:
Λαμβάνοντας υπόψη τα γεγονότα αυτής της άνοιξης,
το νομισματικό πρόγραμμα για το έτος 2020 αναβάλλεται έως το φθινόπωρο.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #79 στις: Ιούνιος 13, 2020, 01:16:55 μμ »

Μάλλον φέτος η Κύπρος θα κάνει τη διαφορά και θα βγάλει και 2ο αναμνηστικό με θέμα:
"30 χρόνια Ινστιτούτο Νευρολογίας και Γενετικής" Μένει να επιβεβαιωθεί και να μάθουμε παραπάνω πληροφορίες.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #80 στις: Ιούνιος 23, 2020, 08:19:14 μμ »

Ακυρώθηκε το πρώτο και θα εκδοθεί το Νοέμβριο μόνο το αναμνηστικό για τα 30 χρόνια του Κυπριακού Ινστιτούτου Νευρολογίας και Γενετικής. Το σχέδιο  αντιπροσωπεύει έναν «νευρώνα με τις συνάψεις του». Είναι μια ακόμη αποκάλυψη της χαρακτικής του κ. Σταματόπουλου.
Το νόμισμα θα εκδοθεί με ποσότητα έκδοσης 412.000 τεμάχια, εκ των οποίων 12.000 θα διατεθούν σε συλλέκτες σε ειδικές παρουσιάσεις.

Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #81 στις: Ιούνιος 24, 2020, 02:26:17 μμ »

Ανακοινώθηκε το σχέδιο του δεύτερου φινλανδικού αναμνηστικού, που είναι αφιερωμένο στα 100 χρόνια από τη γέννηση του διάσημου συγγραφέα Väinö Linna. Η κυκλοφορία του προβλέπεται στο τέλος του έτους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 24, 2020, 02:26:40 μμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #82 στις: Ιούνιος 25, 2020, 10:20:21 πμ »

Ακυρώθηκε το πρώτο και θα εκδοθεί το Νοέμβριο μόνο το αναμνηστικό για τα 30 χρόνια του Κυπριακού Ινστιτούτου Νευρολογίας και Γενετικής. Το σχέδιο  αντιπροσωπεύει έναν «νευρώνα με τις συνάψεις του». Είναι μια ακόμη αποκάλυψη της χαρακτικής του κ. Σταματόπουλου.
Το νόμισμα θα εκδοθεί με ποσότητα έκδοσης 412.000 τεμάχια, εκ των οποίων 12.000 θα διατεθούν σε συλλέκτες σε ειδικές παρουσιάσεις.



Προσωπικά, ίσως λόγω ιδιότητας, νιώθω εντυπωσιασμένος με το νόμισμα της Κύπρου! Αν δεν κάνω λάθος, είναι η πρώτη φορά που απεικονίζεται σε νόμισμα ευρώ ένα ανθρώπινο κύτταρο και μάλιστα ένας νευρώνας! Η ακρίβεια με την οποία ο κ. Σταματόπουλος απεικόνισε αυτό το ιδιαίτερο είδος κυττάρου είναι εντυπωσιακή! Είναι προφανές ότι μελέτησε ιστολογία για μπορέσει να πετύχει τέτοια λεπτομέρεια.

Πληροφοριακά, ο χαράκτης επέλεξε να απεικονίσει έναν πολύπολο νευρώνα, με πολυάριθμους δενδρίτες να εκφύονται από το κυτταρικό σώμα. Κάθε δενδρίτης διακλαδίζεται περιφερικά στην τελική διακλάδωση. Κάθε κλάδος τής διακλάδωσης καταλήγει σε διευρισμένη δομή υπό μορφή "κουμπιού", το συναπτικό κομβίο. Τα συναπτικά κομβία, τα οποία διαφαίνονται ξεκάθαρα στην εικόνα, είναι οι δομές τού νευρικού κυττάρου, με τις οποίες σχηματίζει σύναψη επικοινωνίας με άλλα κύτταρα κατά μήκος τής εκάστοτε νευρικής οδού. Ο κεντρικός πυρήνας τού εικονιζόμενου κυττάρου φαίνεται επίσης να περιέχει στο εσωτερικό του μικρότερα στοιχεία, τα οποία πιθανώς αντιστοιχούν στα διάφορα ενδοπυρηνικά σωματίδια.

Τα συγχαρητήριά μου, κυρίως για το μεράκι του να κάνει καλά τη δουλειά του, χάρη στο οποίο έφτασε να διαβάσει εξειδικευμένα ιατρικά βιβλία, προκειμένου να πετύχει αυτό το άριστο αποτέλεσμα! Μπράβο!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2020, 10:22:55 πμ από chronos » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #83 στις: Ιούνιος 25, 2020, 10:39:56 πμ »

Αν και δεν έχω σχέση με το αντικείμενο, η περιγραφή σας αγαπητέ ήταν τέλεια κατατοπιστική !
Πραγματικά μπόρεσα και κατάλαβα επακριβώς τη σχεδιαστική αντίληψη του Σταματόπουλου.
Είναι 100% μέσα στο θέμα, λιτό χωρίς υπερβολές κλπ. Είναι κάτι που τον χαρακτηρίζει ακόμα και στα γλυπτά του!
Αν το σχέδιο είναι δική του ιδέα, αξίζει ένα μεγάλο μπράβο!
Φανταστείτε να το βλέπαμε και σε proof.
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 03, 2020, 06:05:29 πμ »

Στον Άγιο Μαρίνο πραγματικά ζουν στον κόσμο τους!

Τον Δεκέμβρη 2019, μου είχαν στείλει e-mail με φόρμα παραγγελίας για διάφορα νομισματικά προϊόντα που επρόκειτο να εκδοθούν το 2020 σε προπώληση. Συμπλήρωσα τη φόρμα με προϊόντα αξίας περί των 100 ευρώ, έβαλα και τα στοιχεία τής κάρτας μου και τους την έστειλα με e-mail. Αυτοί κανονικά θα τραβούσαν το ποσό των 100 ευρώ από την κάρτα μου, θα το πίστωναν στο υπόλοιπό μου και κάθε φορά που θα έβγαινε το εκάστοτε προϊόν που είχα σημειώσει στη φόρμα παραγγελίας, θα μου το έστελναν, αφαιρώντας την αξία του από το υπόλοιπο. Παρόλα αυτά, πέρασαν μήνες, ποτέ δεν μου απάντησαν με επιβεβαιωτικό e-mail, ποτέ δεν μου έστειλαν προϊόντα και εγώ το είχα ξεχάσει τελείως.

Εχθές όμως κατέφθασε μία επιστολή με το ταχυδρομείο από τον Άγιο Μαρίνο. Στο γράμμα τους έλεγαν ότι προ ημερών είχε εκδοθεί το πρώτο αναμνηστικό δίευρο 2020 (Ραφαέλο). Ήταν ένα από τα προϊόντα στη λίστα παραγγελίας τού Δεκέμβρη. Ωστόσο, επειδή το υπόλοιπό ήταν μηδενικό, έπρεπε να τους κάνω πίστωση των 25 ευρώ (αξία νομίσματος συν έξοδα αποστολής).

Προφανώς είχαν χάσει τη φόρμα παραγγελίας που τους είχα στείλει τον Δεκέμβρη. Σαν να μην είχε υπάρξει ποτέ. Και επειδή μάλλον είχαν δει στα αρχεία τους ότι συνηθίζω να αγοράζω τα αναμνηστικά δίευρα κάθε έτους, είπαν να μου στείλουν επιστολή, μήπως ενδιαφέρομαι να τα αγοράσω και φέτος.

Έπιασα λοιπόν κι εγώ και τους έγραψα χειρόγραφη απάντηση με τα στοιχεία τής κάρτας μου, ζητώντας όμως μόνο το αναμνηστικό δίευρο που μου είχαν προτείνει, αξίας 25 ευρώ και όχι όλα τα άλλα που είχα σημειώσει στη χαμένη φόρμα παραγγελίας. Και φυσικά δεν τους υπενθύμισα εκείνη τη φόρμα παραγγελίας, να τους βάλω να την ψάξουν. Το πήρα πεισματικά! Αφού αυτοί δεν είναι ικανοί να εκτελέσουν μία φόρμα παραγγελίας που οι ίδιοι μου είχαν προτείνει, δεν θέλω ούτε εγώ πολλές συναλλαγές μαζί τους. Έχασαν λεφτά από εμένα και καλά να πάθουν!

Το θέμα είναι βέβαια ότι ούτε και τώρα μου έχουν απαντήσει στο e-mail μου και αυτό με κάνει να ανησυχώ, όχι μην τυχόν και δεν μου δώσουν νόμισμα, αλλά μην τυχόν πέσουν σε λάθος χέρια τα στοιχεία τής κάρτας μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 03, 2020, 06:09:19 πμ από chronos » Καταγράφηκε
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 03, 2020, 06:51:22 πμ »

Μην αγχώνεσαι ακύρωσε απλά την καρτα

Στάλθηκε από το 5059X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 03, 2020, 10:27:05 πμ »

Στον Άγιο Μαρίνο πραγματικά ζουν στον κόσμο τους!

Τον Δεκέμβρη 2019, μου είχαν στείλει e-mail με φόρμα παραγγελίας για διάφορα νομισματικά προϊόντα που επρόκειτο να εκδοθούν το 2020 σε προπώληση. Συμπλήρωσα τη φόρμα με προϊόντα αξίας περί των 100 ευρώ, έβαλα και τα στοιχεία τής κάρτας μου και τους την έστειλα με e-mail. Αυτοί κανονικά θα τραβούσαν το ποσό των 100 ευρώ από την κάρτα μου, θα το πίστωναν στο υπόλοιπό μου και κάθε φορά που θα έβγαινε το εκάστοτε προϊόν που είχα σημειώσει στη φόρμα παραγγελίας, θα μου το έστελναν, αφαιρώντας την αξία του από το υπόλοιπο. Παρόλα αυτά, πέρασαν μήνες, ποτέ δεν μου απάντησαν με επιβεβαιωτικό e-mail, ποτέ δεν μου έστειλαν προϊόντα και εγώ το είχα ξεχάσει τελείως.

Εχθές όμως κατέφθασε μία επιστολή με το ταχυδρομείο από τον Άγιο Μαρίνο. Στο γράμμα τους έλεγαν ότι προ ημερών είχε εκδοθεί το πρώτο αναμνηστικό δίευρο 2020 (Ραφαέλο). Ήταν ένα από τα προϊόντα στη λίστα παραγγελίας τού Δεκέμβρη. Ωστόσο, επειδή το υπόλοιπό ήταν μηδενικό, έπρεπε να τους κάνω πίστωση των 25 ευρώ (αξία νομίσματος συν έξοδα αποστολής).

Προφανώς είχαν χάσει τη φόρμα παραγγελίας που τους είχα στείλει τον Δεκέμβρη. Σαν να μην είχε υπάρξει ποτέ. Και επειδή μάλλον είχαν δει στα αρχεία τους ότι συνηθίζω να αγοράζω τα αναμνηστικά δίευρα κάθε έτους, είπαν να μου στείλουν επιστολή, μήπως ενδιαφέρομαι να τα αγοράσω και φέτος.

Έπιασα λοιπόν κι εγώ και τους έγραψα χειρόγραφη απάντηση με τα στοιχεία τής κάρτας μου, ζητώντας όμως μόνο το αναμνηστικό δίευρο που μου είχαν προτείνει, αξίας 25 ευρώ και όχι όλα τα άλλα που είχα σημειώσει στη χαμένη φόρμα παραγγελίας. Και φυσικά δεν τους υπενθύμισα εκείνη τη φόρμα παραγγελίας, να τους βάλω να την ψάξουν. Το πήρα πεισματικά! Αφού αυτοί δεν είναι ικανοί να εκτελέσουν μία φόρμα παραγγελίας που οι ίδιοι μου είχαν προτείνει, δεν θέλω ούτε εγώ πολλές συναλλαγές μαζί τους. Έχασαν λεφτά από εμένα και καλά να πάθουν!

Το θέμα είναι βέβαια ότι ούτε και τώρα μου έχουν απαντήσει στο e-mail μου και αυτό με κάνει να ανησυχώ, όχι μην τυχόν και δεν μου δώσουν νόμισμα, αλλά μην τυχόν πέσουν σε λάθος χέρια τα στοιχεία τής κάρτας μου.

Με την προπαραγγελία βγαίνουν λίγο πιο φτηνά και ξενοιάζεις για όλη τη χρονιά. Αλλά χρειάζεται να τη σιγουρεύεις. Συνήθως μέσα σε 2-3 βδομάδες απαντούν, αν περάσουν και δεν έχω πάρει απάντηση τους το ξαναστέλνω για επιβεβαίωση. Αν δεν λάβεις απάντηση προφανώς είτε χάθηκε είτε αγνοήθηκε από λάθος.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 03, 2020, 04:29:08 μμ »

Το Σαν Μαρίνο τελευταία το έχει ρίξει στους ζωγράφους της αναγέννησης και καλά κάνει.
Για το 2020 τα δύο αναμνηστικά θα τα αφιερώσει στην «500η επέτειο από το θάνατο του Rafael Sanzio» απλά  Ραφαήλ και στην «250η επέτειο από το θάνατο του  Giambattista Tiepolo», που θεωρείται ο τελευταίος μεγάλος ζωγράφος του μπαρόκ.
Το μόνο που αλλάζει είναι οι ποσότητες έκδοσης που κάθε χρόνο μειώνονται. Να δούμε για το 2020 ποιες θα είναι.


Παρακάτω το σχέδιο του 2ου αναμνηστικού του Σαν Μαρίνο για το 2020.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 23, 2020, 02:30:36 μμ »

Στις 27 Ιουλίου 2020, η Κεντρική Τράπεζα της Μάλτας  θα εκδώσει το αναμνηστικό νόμισμα 2 ευρώ που θα απεικονίζει τους ναούς της Σκόρμπα.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 23, 2020, 02:39:00 μμ »

Το δεύτερο φετινό αφιερωμένο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 αναβάλλεται για το 2021 και θα είναι μέρος μιας σειράς τεσσάρων κομματιών αφιερωμένων στο ίδιο θέμα.
Το δεύτερο γαλλικό νόμισμα φέτος θα αφιερωθεί σε ένα θέμα που δεν έχει ακόμη αποκαλυφθεί, αλλά το οποίο θα έχει σχέση με κάτι που σχετίζεται με την «Ιατρική Έρευνα».
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 ... 4 5 [6] 7 8
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences