Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 10:42:57 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: proof 2017  (Αναγνώστηκε 2747 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 09:01:00 μμ »

 Στην κασετίνα  με τα ευρώ  PROOF  του 2017 το 1 σεντς και 2 σεντς αρχίσανε  να οξυδονονται  εχει δεις κάποιος  άλλος  κατι τέτοιο.
Καταγράφηκε
GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 09:01:51 μμ »

2φωτο
Καταγράφηκε
djapal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 682



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 11, 2018, 09:55:37 πμ »

θα το κοιταξω και στη δικη μου, αλλα μου συνεβη στην κασετινα του 2011 στο δεκαλεπτο εμενα.
Καταγράφηκε
sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 04:42:54 μμ »

 Έκπληξη μου κάνει τρομερή εντύπωση !!!
Στη προυφ σειρά !!!?
Είναι οξύδωση ή πατίνα στη χάλκινη επικάλυψη του νομίσματος?
Καταγράφηκε

teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 05:40:28 μμ »

Έκπληξη μου κάνει τρομερή εντύπωση !!!
Στη προυφ σειρά !!!?
Είναι οξύδωση ή πατίνα στη χάλκινη επικάλυψη του νομίσματος?

Να μην σου κάνει καθόλου εντύπωση. Ο έρωτας του οξυγόνου με τα μέταλλα και ειδικά με το σίδηρο είναι αιώνιος.

Ειδικά αν το σκραπ από το οποίο προήλθαν οι δίσκοι κατασκευής αυτών των νομισμάτων είναι κακής ποιότητας.
Ζούμε στην Ε.Ε. και αυτό είναι κάτι συνηθισμένο καθότι αγαπάμε το περιβάλλον και κατασκευάζουμε σχεδόν τα πάντα από ανακυκλωμένα υλικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2019, 05:42:13 μμ από teutates » Καταγράφηκε

sam_gr
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 906


"Η καλύτερη συλλογή μου... δεν έχει εκδοθεί ακόμα"


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 07:19:56 μμ »

Αν μου συνέβαινε το ίδιο θα έπερνα τη κασετίνα και θα πήγαινα στη τράπεζα . Μπορεί να ακούγετε αφελές αλλά δεν γίνεται άλλο μαύτη τη μπανανία !!! Οι άνθρωποι πληρώσανε 85 ευρώ και σκουριάζουν τα νομίσματα !!!?
Καταγράφηκε

GASS
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 530


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 08:34:11 μμ »

Γιατί  θα κερδίσεις  τίποτα! !!!.Γι'αυτό  και εγω σταμάτησα  το 2017 όλα. Ούτε  χρυσά  ούτε  ασημένια. Μονο το blister  κσι αυτό  με ανταλλαγή.
Καταγράφηκε
doctor-Z
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 144


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 07, 2019, 11:47:20 μμ »

Να μην σου κάνει καθόλου εντύπωση. Ο έρωτας του οξυγόνου με τα μέταλλα και ειδικά με το σίδηρο είναι αιώνιος.
Ο έρωτας αιώνιος και γνωστός αλλά πού βρέθηκε το οξυγόνο εκεί μέσα;

Η αλήθεια είναι ότι έχω πάθει κι εγώ το ίδιο. Ήθελα να το ποστάρω αλλά τώρα βγήκα χρόνο να το κάνω. Είχα πάρει πολλά από διάφορες χώρες από μασούρια, νομίσματα τα οποία ήταν ολόλαμπρα. Είχαν βγει με γάντι από το μασούρι και κατευθείαν στο χαρτονάκι. Κάποια χάλκινα τα είχα πάρει ρέστα στο τζάμπο. Τα έχω όλα σε αυτοκόλλητα χαρτονάκια lighthouse. Πριν λίγες μέρες που τα είδα ήταν όλα ένα μάτσο χάλια. Δεν διαφέρουν σε τίποτα από ένα οποιοδήποτε κυκλοφορημένο νόμισμα. Το χαρτονάκι είναι στο μέγεθός τους, έρχεται τσίμα-τσίμα ώστε ο αέρας που μένει μέσα να είναι απειροελάχιστος. Κι όμως έγιναν... να μην πω. Υπάρχει κάποια λύση; Να γυρίσω σε κάψουλες; Αξίζει τον κόπο ή π....;
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 08, 2019, 07:48:38 πμ »

Να μην σου κάνει καθόλου εντύπωση. Ο έρωτας του οξυγόνου με τα μέταλλα και ειδικά με το σίδηρο είναι αιώνιος.
Ο έρωτας αιώνιος και γνωστός αλλά πού βρέθηκε το οξυγόνο εκεί μέσα;

Η αλήθεια είναι ότι έχω πάθει κι εγώ το ίδιο. Ήθελα να το ποστάρω αλλά τώρα βγήκα χρόνο να το κάνω. Είχα πάρει πολλά από διάφορες χώρες από μασούρια, νομίσματα τα οποία ήταν ολόλαμπρα. Είχαν βγει με γάντι από το μασούρι και κατευθείαν στο χαρτονάκι. Κάποια χάλκινα τα είχα πάρει ρέστα στο τζάμπο. Τα έχω όλα σε αυτοκόλλητα χαρτονάκια lighthouse. Πριν λίγες μέρες που τα είδα ήταν όλα ένα μάτσο χάλια. Δεν διαφέρουν σε τίποτα από ένα οποιοδήποτε κυκλοφορημένο νόμισμα. Το χαρτονάκι είναι στο μέγεθός τους, έρχεται τσίμα-τσίμα ώστε ο αέρας που μένει μέσα να είναι απειροελάχιστος. Κι όμως έγιναν... να μην πω. Υπάρχει κάποια λύση; Να γυρίσω σε κάψουλες; Αξίζει τον κόπο ή π....;

Ο αέρας υπάρχει έτσι κι αλλιώς μέσα στις κάψουλες. Η συσκευασία δεν είναι αεροστεγής άρα μπορεί να πάρει ακόμη περισσότερο αέρα.

Χαρτονάκι;
Εδώ σε κάψουλες τα βάζουμε και πάλι σκουριάζουν.
Το χαρτονάκι παίρνει αέρα κάποια στιγμή είναι το μόνο σίγουρο.

Ότι ζημιά ήταν να γίνει έγινε. Από εδώ και πέρα αν κάποιο νόμισμα αξίζει για σένα βάζε το σε κάψουλα.
Καταγράφηκε

Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1244


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 11:48:56 πμ »

δεν ξερω αν βοηθανε τα δακτυλιδια που μπαινουν και καλα για air tite για να μην μπαινει καθουλο αερας..εγω εχω βαλει σε ενα δυο για να δω πως πανε και επιπλεον γιατι το μαυρο δακτυλιδι δειχνει ωραια τον χαλκο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences