Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 11:03:47 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Από που, πως .... προέρχεται το ψευδώνυμό μας...  (Αναγνώστηκε 3538 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 22, 2018, 10:31:12 πμ »

Κουβέντα να γίνεται... για το πως επιλέξαμε το ψευδώνυμο (nickname) που χρησιμοποιούμε.

Ας κάνω αρχή με το δικό μου...

Το 1999 θέλησα να εγγραφώ στο ebay (χρυσές εποχές-είμαστε μόνο οκτώ Έλληνες) και ήθελα ένα ψευδώνυμο.

Όλα πιασμένα.

Τελικά θυμήθηκα την πολύ παιδική μου ηλικία όταν τα ξαδέρφια μου δεν μπορούσαν να με πουν Νίκο και με λέγανε Ούκο.

Στο ebay και αυτό πιασμένο. Πρόσθεσα λοιπόν στο uko τα αρχικά γράμματα των τριών παιδιών μου και το ukobke μπήκε πλέον σε...χρήση.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 22, 2018, 12:24:46 μμ »

Δεν είναι κακή ιδέα, θα ξεδιαλύνουν πολλά......στο δικό μου, τα δυο πρώτα γράμματα είναι απο το όνομα και το επίθετο μου, τα άλλα 3 είναι απο το Μίμης που με φώναζαν από μικρο...
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5187

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 22, 2018, 03:04:55 μμ »

το δικό μου προέρχεται απο το μικρό μου όνομα mihalis που ανάποδα μας δίνει το silahim
το χρησιμοποιώ απο την δευτέρα γυμνασίου σε διάφορα πράγματα που υπογράφω με ψευδώνυμο.
 
Καταγράφηκε
ts1k
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 398


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 22, 2018, 03:10:11 μμ »

ts1k από τα 4 πρώτα γράμματα του επιθέτου μου.
Μου το καθιέρωσε ο πρώτος μου προπονητής ποδοσφαίρου από 6-7 χρονών..Όλοι οι γνωστοί μου με φωνάζουν από τότε έτσι.
Ωστόσο το tsik ήταν πιασμένο όταν πήγα να φτιάξω το πρώτο μου e-mail και από τότε υπογράφω σχεδόν παντού ως ts1k.
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2641



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 22, 2018, 08:35:51 μμ »

Ωραιο θεμα Νικο μπραβο. Το δικο μου δεν θελει κ πολλα για να καταλαβετε. Αλλα η αρχη του ειναι στην εφηβια μου που επαιζα τερματοφυλακας (κ ακομα παιζω με τα καπη Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός) οντως ταλαντουχος κ ολοι με φωναζαν αιλουρο η γατονι. Οποτε απο τοτε σε οποιο φορουμ υπογραφω ως cat. Να συμπληρωσω επισης την τεραστια αγαπη που εχω για τα αιλουροειδη
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2018, 08:42:31 μμ από cat » Καταγράφηκε

VENCEREMOS
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 22, 2018, 09:20:08 μμ »

Το δικο μου καταλαβαινετε ολοι οτι ειναι το ονομα μου κ το ετος γεννησης..το κωστακης αντι για κωστας προηλθε πριν απο 12 χρονια περιπου οπου ημουν σε μια παρεα τοτε κ ηδη υπηρχε ενας κωστας,μεγαλυτερος απο μενα..για να μας ξεχωριζουν με φωναζαν κωστακη,και σαν απο τους πιο μικρους της παρεας..εκτοτε μου εμεινε και ολοι με ηξεραν ετσι.μεχρι που συστηνομουν σαν κωστακης κ οχι κωστας..ακομα υπαρχει κοσμος που με φωναζει ετσι..ετσι το επελεξα σαν νικνειμ καθως και το ετος γεννησης...αυτα τα ολιγα απο μενα.... Χαμόγελο
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 09:20:55 πμ »

Εγω ειμαι τοπικιστης και δεν χρειαζετε να το εξηγησω παραπανω  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 01:58:32 μμ »

κυριως λόγω καταγωγής.....Ρόδακας=αρχαιο ελληνικο συμβολο και δε του βασιλικου οικου των Τημενιδών τον οικο δλδ του Φιλίππου και του Μεγ. Αλεξάνδρου.Είναι αυτό δλδ (για οσους δεν γνωρίζουν )που ειναι στο κέντρο του ήλιου της Βεργίνας...

ωραίο θεματάκι.... Άνεση
Καταγράφηκε
Εν-αντι
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1242


www.Τ Τ Ε .de


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 25, 2018, 12:09:21 πμ »

 Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
το δικο μου

wiki αρχαιο επίρρημα ἐν που ενσωματώθηκε σε ρήματα και που μόνο του γρήγορα μεταβλήθηκε σε πρόθεση.

γενικα προσπαθησα με το ονομα αυτο να δειξω  προθεση οτι δεν ειμαι αντι(αντικαπιταλιστης-αντιπολεμιστης-αντιοτιδηποτε)γιατι το αντι το θεωρω κενο ...(να το αλλαξω το ονομα?)

ασχετα τι πιστευω

καλω τον gemuncey23 να μας πει γιατι διαλεξε λατινικο και οχι ελληνικο
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 25, 2018, 12:11:57 πμ από Εν-αντι » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1777


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 26, 2018, 11:59:52 μμ »

Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
το δικο μου

wiki αρχαιο επίρρημα ἐν που ενσωματώθηκε σε ρήματα και που μόνο του γρήγορα μεταβλήθηκε σε πρόθεση.

γενικα προσπαθησα με το ονομα αυτο να δειξω  προθεση οτι δεν ειμαι αντι(αντικαπιταλιστης-αντιπολεμιστης-αντιοτιδηποτε)γιατι το αντι το θεωρω κενο ...(να το αλλαξω το ονομα?)

ασχετα τι πιστευω

καλω τον gemuncey23 να μας πει γιατι διαλεξε λατινικο και οχι ελληνικο

Και γιατί παρακαλώ κύριε «Εν-αντι» επιλέγομαι και καλούμαι εγώ προσωπικά (επί συνόλου δεκάδων άλλων μελών του φόρουμ, που επίσης φέρουν λατινικό/ξενικό ψευδώνυμο), να απολογηθώ δικαιολογούμενος για την συγκεκριμένη επιλογή μου;

Στον.. ύπνο σας με βλέπατε;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2018, 12:05:07 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
Sevigt
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 129


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 16, 2020, 03:23:02 μμ »

Sevigt το δικό μου είναι το όνομα μου φυσικα Σέβη και τα αρχικά των επιθέτων μου...το πατρικό και συζύγου χαχαχαχα ότι να ναι!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo