Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:09:09 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: EBAY  (Αναγνώστηκε 2088 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 12, 2018, 09:52:24 πμ »

Ειχα αφησει τις δημοπρασιες στο ebay για αρκετο καιρο
Παρατηρω οτι πλεον οι τιμες που κλεινουν τα νομισματα ειναι υψηλες

Δηλαδη αν μπορεις να βρεις ενα ασημενιο νομισμα του 2018 σε καποιο site με πχ 19 ευρω,στο ebay θα το βρεις με...25+μεταφορικα

Καποιοι δε εχουν μεταφορικα πανακριβα,ειτε για εξαπατηση ειτε για να πληρωσουν λιγοτερα στο ebay

Και φυσικα το κλασσικο με τις δημοπρασιες no reserve που ενω και καλα μολις ξεκινανε εσυ οτι τιμη και να δωσεις εισαι παντα πισω

Κοντολογης εχει νοημα πια το ebay ή εχει γινει μονο για ψημαρια και απατεωνισκους με μεταφορικα 15 λιρες;

 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 11:54:41 πμ »

Το υμπευ ηταν καλο απο το 2000 μεχρι το 2010 το πολυ.
Μετα μπηκε και η κουτση Μαρια μεσα και η σαβουρα παει και ερχετε οπως και στο fb !!!
Κανεις ΚΡΑ να βρεις κατι καλο αναμεσα σε τονους σκουπιδιων!!!
Το ποιο καλο ειναι στο μιλητο πλεον να κλεινεις συνεργασιες με ατομα γνωστα και εγγυημενα.
Τα υπολοιπα;; ξενερα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 12:06:13 μμ »

Το υμπευ ηταν καλο απο το 2000 μεχρι το 2010 το πολυ.
Μετα μπηκε και η κουτση Μαρια μεσα και η σαβουρα παει και ερχετε οπως και στο fb !!!
Κανεις ΚΡΑ να βρεις κατι καλο αναμεσα σε τονους σκουπιδιων!!!
Το ποιο καλο ειναι στο μιλητο πλεον να κλεινεις συνεργασιες με ατομα γνωστα και εγγυημενα.
Τα υπολοιπα;; ξενερα!!

Συμφωνώ. Ήθελα ν' ανοίξω λογ/σμό και μου ζητούσαν φωτοτυπίες από ταυτότητες, διαβατήρια και ότι άλλο θέλεις. Μόνο το email μου δίνω και αυτό πολύ είναι με όλα τα spams.
Καταγράφηκε
Xappas
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 293



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 12:36:49 μμ »

Συμφωνώ. Ήθελα ν' ανοίξω λογ/σμό και μου ζητούσαν φωτοτυπίες από ταυτότητες, διαβατήρια και ότι άλλο θέλεις. Μόνο το email μου δίνω και αυτό πολύ είναι με όλα τα spams.

Συγγνώμη αλλά κάνεις συναλλαγές με όλο τον κόσμο εκεί, λογικό είναι να χρειάζονται στοιχεία σου. Σε σοβαρά site δημοπρασιών να δεις τι ζητάνε. Όλα αυτά είναι για να σε προστατέψουν και σαν πελάτη από τον κάθε τυχάρπαστο ανώνυμο που θα έμπαινε μέσα. Όχι ότι δεν υπάρχουν απάτες και πάλι, αλλά φαντάσου χωρίς αυτά τα στοιχεία τι θα γινόταν.
Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 01:05:51 μμ »

Συμφωνώ. Ήθελα ν' ανοίξω λογ/σμό και μου ζητούσαν φωτοτυπίες από ταυτότητες, διαβατήρια και ότι άλλο θέλεις. Μόνο το email μου δίνω και αυτό πολύ είναι με όλα τα spams.

Συγγνώμη αλλά κάνεις συναλλαγές με όλο τον κόσμο εκεί, λογικό είναι να χρειάζονται στοιχεία σου. Σε σοβαρά site δημοπρασιών να δεις τι ζητάνε. Όλα αυτά είναι για να σε προστατέψουν και σαν πελάτη από τον κάθε τυχάρπαστο ανώνυμο που θα έμπαινε μέσα. Όχι ότι δεν υπάρχουν απάτες και πάλι, αλλά φαντάσου χωρίς αυτά τα στοιχεία τι θα γινόταν.

Και μετά μπαίνει ένας χάκερ και κλέβει στοιχεία εκατομμυρίων χρηστών όπως γίνεται συνήθως. Δεν διαφωνώ με την πρακτική, αλλά εγώ δεν το κάνω.
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 10:54:45 μμ »

Το ebay όπως και κάθε άλλο site, θέλει πολύ ψάξιμο και ακόμη πιο πολύ προσοχή. Έχει σαβούρα, συμφωνώ, αλλά για όποιον έχει υπομονή και ξέρει τι θέλει, έχει και καλά κομμάτια. Το κυριότερο όμως είναι να έχουμε γνώση του αντικειμένου. Να γνωρίζουμε εκ των προτέρων τιμές, καταστάσεις νομισμάτων και σπανιότητα ώστε να μην πιανόμαστε κορόιδα. Από κει και πέρα υπομονή και ψυχραιμία.
Πάντως συμφωνώ κι εγώ πως οι τιμές γενικά έχουν ανέβει. Αυτό συμβαίνει την τελευταία δεκαετία λόγω της αύξησης του παγκόσμιου πλούτου και συνεπώς της αύξησης της παγκόσμιας ρευστότητας. Π.χ. είχαμε μεγάλη αύξηση του κατά κεφαλήν εισοδήματος της Κίνας, που είναι 1,4 δισ. άνθρωποι. Το 0.1% αυτών αν ασχοληθεί με το συλλεκτισμό, είναι 1.400.000 νέοι πλούσιοι πελάτες του ebay. Χώρια άλλες χώρες με ισχυρή συλλεκτική κουλτούρα όπως ΗΠΑ, Γερμανία, Μ. Βρετανία των οποίον επίσης τα εισοδήματα έχουν ανέβει αρκετά την τελευταία δεκαετία. 
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences