Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 02:30:23 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1876 20 δρχ 36000 ?? ?? ??  (Αναγνώστηκε 21055 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 03, 2018, 11:40:57 μμ »

Δεν υπάρχουν πιστοποιημένα 64αρια 20δραχμα του 76 από την NGC. Μόνο 2 63MS και μάλιστα από παλιά. Αποτελεί μεγάλη σπανιότητα σε αυτήν την κατάσταση, παρά το tiraz που ήταν μεγάλο, πιθανώς λόγω πολυετούς κυκλοφορίας. Τώρα για το πώς ξοδεύει κανείς τα λεφτά του πάω πάσο.........Σίγουρα όμως χρειάστηκαν τουλάχιστον δύο στην δημοπρασία για να φτάσει εκεί που έφτασε......

Για την ακρίβεια ήταν τουλάχιστον τρείς καθώς το νόμισμα είχε ήδη πάρει ποντάρισμα στις 18.500, πριν αρχίσουν τα πονταρίσματα από τους άλλους δύο στην αίθουσα. Προφανώς είναι ένα τεράστιο ποσό που η μόνη περίπτωση για να το ξοδέψω θα ήταν να μην ξέρω τι να τα κάνω.

Παρόλα αυτά ένα νόμισμα αξίζει τόσο όσο αυτός που το πληρώνει / ποντάρει  Άνεση
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 12:04:29 πμ »

ωπ! κι ελεγα δε θα το σχολιασει κανεις ? επεσε και χειροκροτημα παντως με το κλεισιμο για την "μαχη"
χειροκροτημα, δεος και απορια (και πηρε λιγη ωρα για να συνεχιστει η δημοπρασια)
δεος και απορια ενοιωσα και γω
μπερδεμενα συναισθηματα
ποιος δεν θα το θελε στη συλλογη του ?
ποσοι θα διναμε τοσα ?
δε ξερω

γιωργο, το ξερεις οτι γενικα συμφωνω μαζι σου για το πως διαμορφωνονται οι τιμες κτλ κτλ

απτην αλλη μερια δεν μπορω παρα να ευχηθω στον κυριο που το πηρε να το χαρει οσο περισσοτερο γινεται
στο τελος της ημερας τα λεφτα ειναι για να αγοραζουν στιγμες
οποτε ελπιζω να χαρηκε τη στιγμη που το κερδισε, να χαρει τη στιγμη που θα το πιασει στα χερια του και να χαιρεται και καθε στιγμη που το βλεπει στη συλλογη του
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
ROUSSIS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 46


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 12:13:57 πμ »

Εγώ το είδα από κοντά κ για εμένα ο βαθμός είναι σωστός
Τώρα για τα λεφτά που πήγε μακάρι να τα είχα κ εγώ κ να το επερνα
Όταν έχεις χρήματα κάνεις ότι θες  όταν δεν έχεις απλά παρακολουθείς
Μπράβο του αυτό που το πήρε μαγκας
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 08:50:20 πμ »

36 κλείσιμο η όλα μαζί;

Συν προμηθειες Γιωργο !!! Της πιατσας εισαι υπολογιζε τωρα αυτα που ξερεις οτι πρεπει να υπολογισεις  Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού

Ε προφανως δεν είμαι της πιάτσας.

 Είναι εξαιρετικά δύσκολο αν όχι αδύνατο να προσδιορίσει κανεις με ακρίβεια την τιμή ενός νομίσματος που δεν έχει ξαναβγεί στην αγορά και είναι μοναδικό. Μόνο η δυναμική μιας δημοπρασίας σε σοβαρό οικο μπορεί να ξεκλειδώσει το μυστήριο. Και αυτό έγινε νομιζω αν και δεν ήμουν παρών να διαπιστώσω ο ίδιος την δυναμική στην αίθουσα.
Η τιμή αυτή δεν σημαίνει τίποτα. Αποτυπώνει μόνο την στιγμή και την δυναμική της στιγμής τίποτα παραπανω. Και δεν διαμορφώνει τιμές ένα νομισμα και μια στιγμή.
Αυτό σαν μια γενική παρατήρηση και όχι στη λογική του τι πληρώθηκε το νομισμα η ο βαθμός. Αυτό ας το κρίνει ο καθένας όπως νομίζει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2018, 09:01:23 πμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 08:57:02 πμ »

Μάλλον το κουτί θαμπώνει τους περισσότερους ή δεν γνωρίζουν τι εστί νόμισμα.

@Γιώργο: Γίνεσαι ιερόσυλος για το νόμισμα του Γιάννη όταν κάνεις σύγκριση μεταξύ των δυο.

..........................................

Κουμάντο πάντως στην τσέπη του άλλου δεν μπορεί να κάνει κάνένας.

@ Γιώργο: Όταν βρεθεί 66άρι, τότε απλά η τιμή του θα είναι 50χιλιάρικα + ενώ το 65άρι θα διατηρήσει την ίδια τιμή (δες 2 Δραχμές 1911 όταν εμφανίστηκαν τα 65άρια).

..........................................

Προσέξτε ιδιαίτερα τα χάλκινα Οθωνάκια. Άσχετα τι γράφουν τα ταμπελάκια, να μάθετε τη σπανιότητά τους και βγάλτε από το μυαλό σας ότι μόνο τα MS είναι νομίσματα.

Για παράδειγμα, το 2λεπτο 1844 AU 55 είχε εκκίνηση 280€. Το νόμισμα (με δικά μου κριτήρια ήταν XF).
Όταν προσωπικά εγώ, είχα καταφέρει να το βρω VF 35 μετά από 30 χρόνια και το είχα πληρώσει €400 (το VF 35), τι λέτε ότι θα έπρεπε να κάνω με το AU (XF) της δημοπρασίας;

@ Όλους: Αυτή τη στιγμή οι ευκαιρίες είναι στα χάλκινα του Όθωνα

.......................................

Εντάξει, έπιασε ψηλή τιμή το 20άρικο του 1876. Είμαι σίγουρος ότι σε πέντε χρόνια θα λέμε ότι η τιμή ήταν χαμηλή. Μην αμφιβάλλετε γι αυτό. Δεν παύει να είναι η καλή κατάσταση σε αυτό το νόμισμα, σπανιότητα.

@Εμένα : Τώρα που βγήκε το 65άρι, περιμένω να πέσουν οι τιμές των χαμηλών MS στο συγκεκριμένο  Άνεση   
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 09:48:47 πμ »

Βρε Γιώργο μου γιατί μιλας διδακτικά λες και είσαι ο αυτόκλητος προστάτης των συλλεκτων? Μας λες ποιος κερδίζει λες και είμαστε μικρά παιδιά? Είναι φτηνα τα νόμισματα κλαίμε ειναι ακριβά πάλι κλαίμε. Έλεος πια.
Εγώ θα πω μπράβο στον καταθετη του νομίσματος που το έδωσε για πώληση, μπράβο στον νικητή και στον underbidder και μπράβο στον καραμητσο που 3 χρόνια τώρα από το μηδέν το έχει απογειώσει.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 10:05:50 πμ »

Γιώργο ηρακλειωτη εννοώ επειδή είστε πολλοί γιωργηδες
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 12:06:13 μμ »

Μάλλον το κουτί θαμπώνει τους περισσότερους ή δεν γνωρίζουν τι εστί νόμισμα.

@Γιώργο: Γίνεσαι ιερόσυλος για το νόμισμα του Γιάννη όταν κάνεις σύγκριση μεταξύ των δυο.

Γιαυτο λεω τι αξιζει να πληρωνεις;; Την ταμπελα 36 χηνες ή την ομορφια

..........................................

Κουμάντο πάντως στην τσέπη του άλλου δεν μπορεί να κάνει κάνένας.

Συμφωνω και επαυξανω , κουμαντο δεν κανει κανεις στην τσεπη του αλλου!!! Προειδοποιουμε ομως και προφυλασουμε καποιους να μην παρασυρθουν απο παραλληλες τωρα αλληλουχιες!!! Πχ μεχρι σημερα τα εμες 61/62 κυμαινωταν στα 1500 ευρω !!! Απο αυριο θα τα δειτε στα 3000 και να μου το θυμηθητε!!!!
Θα ειναι εδω κατεγραμμενο με κοκκιινα γραμματα!!! Οποιοι λοιπον ψωνισουν στα 3000 μηπως θα ειναι θυματα;;


@ Γιώργο: Όταν βρεθεί 66άρι, τότε απλά η τιμή του θα είναι 50χιλιάρικα + ενώ το 65άρι θα διατηρήσει την ίδια τιμή (δες 2 Δραχμές 1911 όταν εμφανίστηκαν τα 65άρια).

Και εδω εχω αντιπαραβολη !!! Οταν υπηρχε μονολεπτο 1 πιστοποιημενο στο 1879 σε ms65 rb  βγηκα εγω και εβγαλα με μιας 5 τεμαχια ιδιας πιστοποιησης!!! Ολοι ειπαν οτι θα πεσει η τιμη !!! Τελικα εκανα 6 μηνες με 8 περιπου να τα διωξω στην τιμη που ηθελα!!!
Προχτες πουλησε ενα ο Πανος 100 ευρω κατω τις τιμης που τα εδινα εγω εν ετη 2012!!!
Ολα τα μονολεπτα του 79 κατακυλησαν τελικα προς τα κατω εφοσον αυξηθηκε τελικα οι ποσοτητα  τους!!!
Ενας εκ των πρωτων αγοραστων , φανατικος σλαμπακιας , εχει κλαψει και δημοσια για τα λεφτα που εδωσε τοτε!!!


..........................................

Προσέξτε ιδιαίτερα τα χάλκινα Οθωνάκια. Άσχετα τι γράφουν τα ταμπελάκια, να μάθετε τη σπανιότητά τους και βγάλτε από το μυαλό σας ότι μόνο τα MS είναι νομίσματα.

Για παράδειγμα, το 2λεπτο 1844 AU 55 είχε εκκίνηση 280€. Το νόμισμα (με δικά μου κριτήρια ήταν XF).
Όταν προσωπικά εγώ, είχα καταφέρει να το βρω VF 35 μετά από 30 χρόνια και το είχα πληρώσει €400 (το VF 35), τι λέτε ότι θα έπρεπε να κάνω με το AU (XF) της δημοπρασίας;

@ Όλους: Αυτή τη στιγμή οι ευκαιρίες είναι στα χάλκινα του Όθωνα

.......................................

Εντάξει, έπιασε ψηλή τιμή το 20άρικο του 1876. Είμαι σίγουρος ότι σε πέντε χρόνια θα λέμε ότι η τιμή ήταν χαμηλή. Μην αμφιβάλλετε γι αυτό. Δεν παύει να είναι η καλή κατάσταση σε αυτό το νόμισμα, σπανιότητα.

@Εμένα : Τώρα που βγήκε το 65άρι, περιμένω να πέσουν οι τιμές των χαμηλών MS στο συγκεκριμένο  Άνεση 

Οπως εγραψα παραπανω τα κορακια τα 62αρια απο 1500 γιατι να μην τα πανε 3000;;; Θα το θεωρησουν απολυτως φυσιολογικο!!! Αυτο φοβαμε και γιαυτο φωναζω!!! Εκμεταλευση   

Νικο ;; Ο μονος τροπος να σου απαντησω πως σκεφτωμε ειναι κομματι κομματι να σου απαντησω με κοκκινα γραμματα!!!
Εχεις μια πειρα τεραστια , εχω μια πειρα μεγαλη, δεν ειμαι λιγα χρονια παρατηρητης και δεν ξεχναω , ουτε προσπερναω τα οσα εχω δει στο περασμα του χρονου !!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 01:24:45 μμ »

Δηλαδή Γιώργο μου εσύ μπορείς να πουλας τα μονολεπτα στις τιμές που θες (συ είπας) ενώ αν κάποιος πάει κ πουλήσει το μσ62 για 1500 η 2000 τον βάφτισες κοράκι??? Ωραίος είσαι. Πολλή ζηλεια έχει πέσει από ότι βλέπω
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 01:37:10 μμ »

Ολοι σας το βλεπετε με την δικια του οπτικη ο καθενας,με τα δικα του επιχειρηματα κ με την δικια του πορεια ο καθενας στον χωρο.
Εαν μου επιτρεπεται ομως κ γω να πω την γνωμη μου,και δεν θα σταθω μονο στο 20δρχ που αναλυθηκε πιστευω παραπανω, ειναι οτι γενικοτερα εχτες την δημοπρασια θα την χαραχτηριζα με δικια μου ορολογια ως ''πειραμα''....και τι εννοω:
1ον Σε ολες τις ενοτητες κ περιοδους υπηρχαν και υψηλοβαθμα κ topgrade και ολα πουληθηκαν τυχαιως σε εξωπραγματικες τιμες(γνωμη μου)αρα το ενα σκελος του πειραματος πετυχε..αρα ''κατεδαφιζετε'' το επιχειρημα της δυναμικης και της στγμης γιατι υπηρξαν πολλες στιγμες κ δυναμικες καθ ολη την δημοπρασια....
2ον παμε στο 2ο σκελος που ειναι κ το αμεσο ρεζουμε της συνταγης του πειραματος,ποιο?οι τιμες....Εφοσον λεφτα υπαρχουν καθολη την δημοπρασια κ για οτι πουληθηκε σε υψηλη τιμη θα συμπαρασυρει αυτοματα προς τα πανω κ τα υπολοιπα τουλαχιστον μεχρι το χρονικο διαστημα που θα φανει ισως καποιο αλλο σε μεγαλυτερο ταμπελακι...αρα το πειραμα παει καλα....Θα ωφεληθουν και οι υπολοιποι που πρεπει κ ετσι δεν θα γκρινιαζει κανεις....
και παμε τωρα κ στο 3ο
Ποιο ειναι αυτο?ο καινουργιος κ τελευταιος κυκλος του πειραματος.....δλδ βλεποντας πλεον αυτην την ολικη δυναμικη των τοpgrade και των αναλογων τιμων ολοι θα στειλουν για πιστοποιηση τα απιστοποιητα....και εκει θα ξαναρχισει καινουργιος κυκλος του ''πειραματος''...και καποιοι θα κλαψουν κ καποιοι αλλοι θα γελασουν ομως παντα κ σταθερα θα γελαει ο επιστημονας του πειραματος....ολοι ομως στο τελος θα λενε παντα τα δικα τους....για να συνεχιζετε ο κυκλος...


Λαμπρο παραδειγμα οσων αναφερω κ παρατηρω
https://www.karamitsos.com/auctionLot.php?auction=626&lot=506779&view=all

Αντε πες να φαω κ να  δεχτω το 20δρχ του 76 top grade(που δεν χωνευεται)αλλα 50λεπτο του 1973!?....παει πολυ.....
Κ για να μην παρεξηγηθω δεν υπαρχει ζηλεια,φθονος απο την μερια μου απλα δεν δεχομαι να ειμαι ποντικακι του πειραματος εν γνωση μου...δικια μου γνωμη καθαρα.
Φιλικα Νικολας
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 02:11:34 μμ »

Όλοι καλά τα λέμε και ΟΛΟΙ έχουμε δίκιο.

Μη ξεχνάμε όμως ότι αυτός που κερδίζει πάντα είναι το καζίνο.



Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 03:15:53 μμ »

Δηλαδή Γιώργο μου εσύ μπορείς να πουλας τα μονολεπτα στις τιμές που θες (συ είπας) ενώ αν κάποιος πάει κ πουλήσει το μσ62 για 1500 η 2000 τον βάφτισες κοράκι??? Ωραίος είσαι. Πολλή ζηλεια έχει πέσει από ότι βλέπω

Φιλε μου καλε οταν εβγαλα τα 5 τεμαχια και το ειπα εδω δημοσια (γραμμενα ειναι ολα) μου την επεσαν οι διαφοροι (κορακια αγοραστων) οτι δηθεν και καλα με 5 τεμαχια τωρα θα πεσει η τιμη !!! Η τιμη την γνωριζα απο οτι ζητουσαν στην διεθνη αγορα.
Εαν το κοιτουσα μουλωχτα και ΕΜΠΟΡΙΚΑ δεν θα εβγαζα ΚΟΥΒΕΝΤΑ (οπως το εκαναν οι εμποροι που πιστοποιησαν τα 5δρχ 1930 200 τεμαχια και 1894/1895 πενταλεπτα , ξερεις εσυ , οπου πουλησαν τα πρωτα τεμαχια 500αρες και 600αρες και μετα που μαθευτηκε επεσαν στα 300 και 250) ενταξει ;; Πες οτι λεω ψεματα και δεν εγινε ετσι . . .
Εγω απεναντιας επειδη δεν ειμαι εμπορας ειπα : Εβγαλα 5 65αρια. Αυτη ειναι η τιμη τους οποιος θελει παιρνει!!!
Και βγηκαν και δημοσια ΕΔΩ τα κορακια και εγραψαν οτι τωρα που ειναι 5 πιστοποιημενα αλλαζει η τιμη !!! Λες και οι συλλεκτες στην Ελλαδα ηταν μονο 5 υποψηφιοι!!!(εαν το επαιζα επαγγελματιας θα εδινα ενα σε εναν εμπορο και θα εκρυβα τα τεσερα και θα επιανε 1000ευρω !!! Με την λασπη τους λοιπον επειδη ηταν 5  το καταφεραν , εκανα 8 μηνες να τα δωσω!! Αλλα δεν υποχωρησα ευρω σε αυτα που ηθελα και επρεπε να παρω και δεν ηταν τα 1000 που θα επιανε το ενα εαν το παρουσιαζα μονο του!! Ενταξει;;  Μην προσπαθεις να ταπωσεις εμενα διοτι εγω τα λεω χυμα και σε οποιον αρεσει!!!
Ποτε μου δεν εμπιστευτηκα τα κλεισιματα δημοπρασιων και ουτε που θα τα λαβω ποτε μου υποψιν για να διαμορφωσω μια τιμη!!!
Απλα επειδη πολλα <<ψαρακια>> επηρεαζωνται απο αυτα τα κλεισιματα βγαινω και λεω την αποψη μου δημοσια αρεσω δεν αρεσω !!! Καποιοι ομως θα προσεξουν!!! 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 03:16:49 μμ »

Όλοι καλά τα λέμε και ΟΛΟΙ έχουμε δίκιο.

Μη ξεχνάμε όμως ότι αυτός που κερδίζει πάντα είναι το καζίνο.






Αυτο ξαναπες το !!!!!!!! Ειπες μεγαλη κουβεντα!!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 03:55:26 μμ »

Αντε πες να φαω κ να  δεχτω το 20δρχ του 76 top grade(που δεν χωνευεται)αλλα 50λεπτο του 1973!?....παει πολυ.....

ξεκινουσε απο 50 και πηγε 300 ? τι στο καλο Απορία
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 04, 2018, 04:04:45 μμ »

Άστο Στέλιο. Αυτό είναι άλλη σπανιότητα.
Με 9 εκατομμύρια τεμάχια έχει βγει μόνο ένα 68αρη..
Δεν πρόκειται να βγει άλλο ποτέ!!!
Έχουν πιστοποιηθεί καί τά 9 εκατομμύρια νόμισματα. Πίστεψε με 😂😂😂😂
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences