Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:17:27 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: κουπόνια 1 και 50 πφένιχ με σφραγίδες  (Αναγνώστηκε 23836 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 25, 2018, 07:02:15 μμ »

Τα γουστάρω τα κατοχικά........αλλά με κάτι τετοια, τι να σου πω, χαλιέμαι. Έτσι και αλλιώς, χαρτονομισματα δεν είναι, κουπόνια είναι, κουπόνια δεν μαζεύω, οπότε δεν πάνε στα κομμάτια. Σκέφτομαι δυνατά..... τι λέει ο ψυχίατρος για αυτό Άνεση;;
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 26, 2018, 01:08:58 πμ »

ναι καλά δώσε τους χαιρετίσματα  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

στη βορεια ντακοτα πρεπει να ναι τα αρχηγεια τους
μεχρι να φτασει το γραμμα εχουμε καιρο
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 12:33:27 πμ »

Τα γουστάρω τα κατοχικά........αλλά με κάτι τετοια, τι να σου πω, χαλιέμαι. Έτσι και αλλιώς, χαρτονομισματα δεν είναι, κουπόνια είναι, κουπόνια δεν μαζεύω, οπότε δεν πάνε στα κομμάτια. Σκέφτομαι δυνατά..... τι λέει ο ψυχίατρος για αυτό Άνεση;;

Κάνετε λάθος αγαπητέ «exmim», χαρακτηρίζοντας τα συγκεκριμένα χαρτονομίσματα ως.. κουπόνια.

Είναι αναμφιβόλως κανονικά χαρτονομίσματα γενικής κυκλοφορίας, εκδοθέντα προς νόμιμη αγοραία κυκλοφορία/χρήση, με την επίσημη σφραγίδα/επισήμανση της Ελληνικής Πολιτείας («Γεν. Διοίκησις Μακεδονίας»).

Κουπόνια (voucher) είναι αυτά που δεν φέρουν επισήμανση, προοριζόμενα για αποκλειστική χρήση στις στρατιωτικές καντίνες του γερμανικού στρατού κατοχής.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2018, 12:38:26 πμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 03:51:46 πμ »

Μπορεί και να έχετε δίκιο. Ίσως να διαφωνούμε στις λεπτομέρειες.  Για εμένα, “κανονικά χαρτονομίσματα γενικής κυκλοφορίας” όπως τα λέτε, δεν είναι.( Έχω άλλη άποψη για το τι είναι κανονικό χαρτονόμισμα). Γερμανικές μάρκες είναι, όπου κάποια στιγμή, και για κάποιους λόγους επισημάνθηκαν,  για κυκλοφορία εκτός στρατοπέδων, όπου είχαν τυπωθεί αρχικά. Χρησιμοποιήθηκαν για συναλλαγές, εκτός στρατοπέδων, ναι, αλλά, δεν θα τα έλεγα κανονικά χαρτονομίσματα. Δεν ξερω αν μπορώ να αναπτύξω σωστά το σκεπτικό μου, δεν εκδόθηκαν για κανονική κυκλοφορία, επισημάνθηκα για αυτόν τον λόγο, μετά. Με λίγα λόγια, τα βλέπω σαν τις επισημασμένες μεταλλικές μάρκες όπου έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς στην Ελλάδα για συναλλαγές. Όπως ειπα και στην αρχή, μπορεί και να κάνω λάθος, αλλά κάπως έτσι το βλέπω.....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2018, 04:05:49 πμ από exmim » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 09:49:26 πμ »

Επειδη υπαρχει κατηγορια στο σαιτ για τα κουπονια ρωταω εσας εαν πρεπει να μεταφερθει το θεμα αυτο στην αναλογη κατηγορια.
Διοτι βαση μορφης και ιστοριας εγω για χρηματα τα εβλεπα.
Περιμενω τις αποψεις να μου πειτε εαν πρεπει να παραμεινει εδω το ποστ ή να μεταφερθει στα Κουπονια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 09:56:03 πμ »

Πχ να σας πω εγω γιατι τα βλεπω σαν χαρτονομισματα και οχι σαν κουπονια :

Τα κουπονια παντοτε κοπτονται απο ενα στελεχος  ή ειναι τυπωμενα ολα μαζι κατα ημερομηνια ή ειδος που πρεπει να δωθει.
Συνηθως δεν αντιπροσωπευουν μια αξια αλλα ενα ειδος. Πχ ψωμι , βαρος ή μια μοναδα μετρησης ασχετη χρηματικης αξιας !!!
Εδω νομιζω οτι αντιπροσωπευουν αξια χρηματικη .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 11:50:19 πμ »

 Τι να σου πω βρε Γιωργο; ο Νικος Αγγελοπουλος στο βιβλίο και στην σελίδα 349 τα αναφέρει ως  Γερμανικά Βοηθητικά Κουπόνια Θεσσαλονίκης 1944.
 Αλλά να σου πω;  παίζουμε με τις λέξεις, οχι κουπόνια λοιπό, μάρκες, γερμανικές μάρκες Θεσσαλονίκης, (έτσι τις αναφέρει ο Κοκκωνης (αλλά και άλλοι) στο βιβλίο του). σε αυτό δεν φαντάζομαι να διαφωνείς, ούτε διαφωνείς ότι οι σφραγίδες είναι ένα είδος επισήμανσης.
 Οπότε τι έχουμε; Γερμανικές μάρκες καντίνας, επισημασμένες να κυκλοφορήσουν και εκτός στρατοπέδων σαν χαρτονομίσματα.
 Πάντως για αυτό που ρωτάς, η γνώμη μου  είναι να μην το μεταφέρεις σε άλλη κατηγορία, τις χρησιμοποίησαν (τις επισημασμένες γερμανικές μάρκες καντίνας) για χαρτονομίσματα.  
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2018, 12:00:56 μμ από exmim » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 02:02:12 μμ »

Τι να σου πω βρε Γιωργο; ο Νικος Αγγελοπουλος στο βιβλίο και στην σελίδα 349 τα αναφέρει ως  Γερμανικά Βοηθητικά Κουπόνια Θεσσαλονίκης 1944.
 Αλλά να σου πω;  παίζουμε με τις λέξεις, οχι κουπόνια λοιπό, μάρκες, γερμανικές μάρκες Θεσσαλονίκης, (έτσι τις αναφέρει ο Κοκκωνης (αλλά και άλλοι) στο βιβλίο του). σε αυτό δεν φαντάζομαι να διαφωνείς, ούτε διαφωνείς ότι οι σφραγίδες είναι ένα είδος επισήμανσης.
 Οπότε τι έχουμε; Γερμανικές μάρκες καντίνας, επισημασμένες να κυκλοφορήσουν και εκτός στρατοπέδων σαν χαρτονομίσματα.
 Πάντως για αυτό που ρωτάς, η γνώμη μου  είναι να μην το μεταφέρεις σε άλλη κατηγορία, τις χρησιμοποίησαν (τις επισημασμένες γερμανικές μάρκες καντίνας) για χαρτονομίσματα.  



Αυτό λοιπόν ( αν μου επιτρέπετε να εχω άποψη), δεν τα κάνει κανονικά χαρτονομισματα........παρόλα αυτά, η θέση τους είναι εδώ, γιατί χρησιμοποιήθηκαν σαν χαρτονομισματα..
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 02:16:42 μμ »

Τα γουστάρω τα κατοχικά........αλλά με κάτι τετοια, τι να σου πω, χαλιέμαι. Έτσι και αλλιώς, χαρτονομισματα δεν είναι, κουπόνια είναι, κουπόνια δεν μαζεύω, οπότε δεν πάνε στα κομμάτια. Σκέφτομαι δυνατά..... τι λέει ο ψυχίατρος για αυτό Άνεση;;

Κάνετε λάθος αγαπητέ «exmim», χαρακτηρίζοντας τα συγκεκριμένα χαρτονομίσματα ως.. κουπόνια.




Αγαπητέ μου gemuncey23, σεβόμενος  την παρατήρηση σας, που εν μέρη είναι και σωστή, σκέφτηκα πως μου κώλυσε το κουπόνια, θυμήθηκα που το είχα διάβαση, ο Νικος Αγγελοπουλος στο βιβλίο "Καταλογος Ελληνικων Χαρτονομισματων" τα αναφέρει ως Γερμανικά Βοηθητικά Κουπόνια Θεσσαλονίκης 1944.   Εγω να σας πω, τα ήξερα σαν γερμανικές μάρκες. Βεβαία, διαφωνώ στο "χαρτονόμισμα", αλλά εντάξει, μπορείς να το σκεφτείς και έτσι..


Οπότε να γυρίσω στην αρχή του κακού, και να διορθώσω Χαμόγελο.....

"Τα γουστάρω τα κατοχικά........αλλά με κάτι τετοια, τι να σου πω, χαλιέμαι. Έτσι και αλλιώς, χαρτονομισματα δεν είναι, επισημασμενες γερμανικές μάρκες είναι, επισημασμενες γερμανικές μάρκες δεν μαζεύω, οπότε δεν πάνε στα κομμάτια. Σκέφτομαι δυνατά..... τι λέει ο ψυχίατρος για αυτό Άνεση;;"
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2018, 02:22:09 μμ από exmim » Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 06:31:56 μμ »

Αγαπητέ exmim,

Διάβασα με προσοχή το σκεπτικό σας και κατανοώ πλήρως την αποστροφή σας για τα συγκεκριμένα χαρτονομίσματα. Άλλωστε, δύναται ο καθείς να τα βαφτίζει και να τα αποκαλεί όπως επιθυμεί.

Επειδή όμως η συζήτηση λαμβάνει χώρα σε ένα συλλεκτικό φόρουμ, καλό θα ήταν -ασχέτως των προσωπικών μας θεωρήσεων- να χρησιμοποιούνται σαφείς και αντικειμενικοί όροι για τον χαρακτηρισμό και την κατηγοριοποίηση των συλλεκτικών αντικειμένων, ώστε να αποφεύγονται ενδεχόμενες παρανοήσεις και διχογνωμίες.

Με αυτό το σκεπτικό, παραθέτω τον ορισμό του χαρτονομίσματος:

«Το χαρτονόμισμα είναι ένα είδος αξιόγραφου, γραμμάτιου, ή υποσχετικής στην οποία ο εκδότης αναγράφει το ποσόν και το είδος του νομίσματος το οποίο θα καταβάλει στον κομιστή. Εκδίδεται συνήθως από πιστωτικά ιδρύματα όπως είναι οι τράπεζες και γι αυτό είναι ευρέως γνωστό και ως τραπεζογραμμάτιο. Σπανιότερα και ανάλογα με την νομοθεσία της κάθε χώρας ή τις ειδικές συνθήκες που επικρατούν μπορεί να εκδοθεί και από άλλους όπως από το ίδιο το κράτος, τον στρατό, επιχειρήσεις ή και ιδιώτες. Χρησιμοποιείται στις συναλλαγές ως χρήμα αξίας ίσης με την ονομαστικής του αξία»

Βάσει του ως άνω ορισμού και εφόσον συμφωνούμε για την εγκυρότητά του, τα εν λόγω αντικείμενα λογίζονται ασφαλώς, ως επίσημες χαρτονομισματικές εκδόσεις, ασχέτως που προ της επισημάνσεως ήσαν κουπόνια.

Με εκτίμηση,
gemuncey23


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2018, 06:38:16 μμ από gemuncey23 » Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 07:19:58 μμ »

  Καλησπέρα, καλά κάνετε και το διευκρινίζετε, δεν σας κρύβω δε, ότι με βρίσκει σε πολλά σύμφωνο, αν όχι σε όλα. Αποστροφή δεν θα το έλεγα, τόσο ως προς το αντικείμενο, άλλωστε είμαι συλλέκτης, και δεν μπορώ παρά να τα αγαπώ, αλλά ως προς την ευκολία στο να παραχαραχτεί. Αυτο ήταν άλλωστε και η αρχή του κακού.

  Για τον κατάλογο του Αγγελόπουλου, που τα αναφέρει πολλάκις, ως "κουπόνια" Θεσσαλονίκης 1944, υπάρχει κάποια διάφορα η κάνει το ίδιο λάθος με εμένα;.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2018, 07:26:11 μμ από exmim » Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 01:10:36 μμ »

το χα διαβασει, ηθελα να γραψω αλλα δεν προλαβαινα
να πω απλα οτι συμφωνω απολυτα με το σκεπτικο του gemuncey και θα το εξεφραζα σχεδον με τον ιδιο τροπο κιολας

ΥΓ: σημερα που σκεπτομουν μου δημιουργηθηκε μια αλλη απορια περι των συγκεκριμενων αλλα μου διαφευγουν οι ιστορικες γνωσεις για να συνεχισω τη σκεψη μου. οποτε ρωταω : πως ακριβως κυκλοφορησαν, ήταν υποχρεωμενοι να τα δεχονται συγκεκριμενοι καταστηματαρχες ? ολοι ? τα δεχονταν και οι υπηρεσιες ? τα χρησιμοποιουσαν οι πολιτες μεταξυ τους ?
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 05:08:05 μμ »

Η εκτύπωση τους έγινε στην Γερμανία,για  χρήση αποκλειστικα και μόνο, μέσα στα στρατόπεδα, για αγορές απο τις καντίνες, στην πρόσθια όψη γράφει ‘’ δεν είναι δημόσιο μέσο πληρωμής, αλλά προορίζετε μόνο για χρηματικές συναλλαγές μέσα στο Γερμανικό στρατό ‘’. Επειδή όμως υπήρχε  αδυναμίας στο να σταλούν χρήματα στην Θεσσαλονίκη για τους γερμανούς στρατιώτες, τον Σεπτέμβριο του 1944,κατά το τέλος της Γερμανικής κατοχής, τέθηκαν μεταξύ 10 και 20 Οκτώβριου (15-20 μέρες), με συμφωνία της Κομαντατουρ και της γενικής διοίκησης της Μακεδονίας σε κυκλοφορία, αφού πρώτα σφραγίστηκαν για να δώσουν πιο πολύ,ένα έγκυρο χαρακτήρα.  Ο Μάριος Κοκκωνης στο βιβλίο του «ΤΑ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ. ΜΕΡΟΣ 2 νομίσματα αρχών κατοχής» τα αναφέρει ως Γερμανικές μάρκες Θεσσαλονίκης (Νομίσματα Γερμανικού Στρατού).  Ο Νικος Αγγελοπουλος στο βιβλίο του «ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑΤΩΝ» τα αναφέρει ως Γερμανικά Βοηθητικά Κουπόνια Θεσσαλονίκης 1944
Τώρα εδω έχουμε, και πολύ σωστά, τον ορισμό, του τι είναι χαρτονόμισμα. Μια που είμαστε λοιπόν νομισματικό φόρουμ, καλό είναι να υπάρχουν όλες  οι πληροφορίες για το θέμα που συζητάμε, η οποίες είναι από έγκυρα και αναγνωρισμένα βιβλία του χώρου μας φυσικά. Ο κάθε ένας έτσι, μπορεί να διαμορφώσει δική του άποψη.

Υγ... Μάρκες; Κουπόνια; Η χαρτονομίσματα;. η....μήπως και τα τρία; Το σίγουρο είναι πάντως, ότι σε μια συλλογή κατοχικών χαρτονομισματων, πρέπει να υπάρχουν και αυτά μέσα... Μιμης Χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 08:29:13 μμ »

Σαν κουπονια οπως ειπα προσωπικα δεν μπορω να  το δεχτω διοτι το κουπονι ειχε διαφορετικη χρηση.
Σαν μαρκες ναι μπορω να το δεχτω διοτι η μαρκα αντιπροσωπευε χρημα σε εναν περιορισμενο χωρο (καφενειο , εργοστασιο, εκκλησια ) αρα γιατι οχι και στρατοπεδο;;
Το μονο παραξενο ειναι πως οι μαρκες εχουμε συνηθισει να ειναι μεταλικες και οχι χαρτινες!!!  Σαρκασμός

Υ.Γ Απο την στιγμη που εγινε συμφωνια με την διοικηση Θεσσαλονικης να χρησημοποιειθει ως χρημα λογιζετε χρημα!!! Αποψη μου.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 01, 2018, 08:37:12 μμ »

Φυσικά σαν χαρτονομίσματα πρέπει να τα θεωρήσουμε αφού επισφραγίστηκαν με το τρόπο που έγινε αυτό.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences