Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:20:30 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά σπιτιού: σοφή κίνηση ή λάθος επιλογή;  (Αναγνώστηκε 15807 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
πήγασος
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 209


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 06:59:34 μμ »

Σε λίγο καιρό μέχρι και προξενειο με Ελληνίδες  βλέπω να κάνουν στους πρόσφυγες....
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 14, 2018, 10:58:14 μμ »

Το σπίτι και το αυτοκίνητο παλαιότερα ήταν το όνειρο κάθε Έλληνα.
Σήμερα το αυτοκίνητο είναι καθαρά εργαλείο, και πολύ σύντομα θα είναι και η κατοικία.
Τα ακίνητα ΕΧΟΥΝ αξία μόνο σε εταιρείες, και βαρίδια στον απλό κοσμάκη.
Ας κοιτάξουμε το ρεύμα και την νοοτροπία που υπάρχει χρόνια σε άλλες χώρες και θα καταλάβουμε.
Το σπίτι είναι εργαλείο διαβίωσης και πάει πακέτο με τον τόπο εργασίας του πολίτη.
Αυτή θα είναι η νέα πραγματικότητα για τον μέσο Ελληνα.


Άραγε αυτο ειναι αναγκαστικά κακο;

Το αμάξι ανέκαθεν ήταν έξοδο, αλλά υπήρχαν λεφτά οπότε δεν ενοχλούσε κανέναν. Η φράση "το αμάξι είναι σαν μικρό παιδι στα έξοδα" δεν είναι τυχαία.

Πλέον ο μέσος άνθρωπος αλλάζει 3-4-5+ δουλειές στην ζωή του, και εφόσον κάθε μια την κρατήσει απο κάποια χρόνια.

- Γιατι να ξοδεύει 1 ώρα στην κίνηση και 200-300Ε σε βενζινες κτλ αν ο τόπος εργασίας ειναι στην άλλη άκρη της πόλης; Άλλη ποιοτητα ζωής αν είσαι δίπλα. Αν σου κάτσει εχει καλώς, διαφορετικά γιατι να μην μετακινηθεις;

- Μια τυχαία υποβάθμιση της περιοχης δεν σε επηρέαζει αμετάκλητα: αν στην περιοχή εγκατασταθούν 1000 μετανάστες, απλά φεύγεις αν είσαι στο ενοίκιο. Διαφορετικά, μόλις εγκαταστάθηκες μέσα στο καινούργιο γκέτο.

- Απο περιβαλλοντικης άποψης, μειώνεις και την επιβάρυνση στο περιβάλλον  Σαρκασμός Απορία Στριφογύρισμα ματιών

Απο την άλλη όμως, μπορείς να αγοράσεις ενα σπίτι, σε περίπτωση που χρειασθεί να μετακινηθεί ο ιδιοκτήτης το νοικιάζει και ταυτόχρονα διατηρεί κατα κάποιο τρόπο το κεφάλαιο σου. Που σε διαφορετική περίπτωση (μετρητά) θα τα έτρωγε ο πληθωρισμός κτλ

Τελευταία παιζει πολύ και το σενάριο "αγορα οικοπέδου και λυόμενο". Μένει το οικόπεδο, το λυόμενο φτιάχνετε με μικρό κοστος και επεικτείνεται κατα βούληση. Έχει κανεις άποψη πανω σε αυτο;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2018, 11:09:02 μμ από johneko » Καταγράφηκε
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 15, 2018, 12:32:35 μμ »

Παράθεση
Τελευταία παιζει πολύ και το σενάριο "αγορα οικοπέδου και λυόμενο". Μένει το οικόπεδο, το λυόμενο φτιάχνετε με μικρό κοστος και επεικτείνεται κατα βούληση. Έχει κανεις άποψη πανω σε αυτο;

Καλη λυση,βεβαια δεν θα εχει την ιδια αξια μεταπωλησης με ενα κανονικο σπιτι
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 16, 2018, 01:03:28 πμ »

Αγορα οικοπεδου αναλογα την περιοχη κ την αποσταση απο δομες. Οχι λυομενο κατα την αποψη μου αλλα cob
https://www.notia.gr/2018/01/pilina-spitia-cob-apo-1-500-evro/

https://www.youtube.com/watch?v=KQYPq_nPMAo

https://blog.landcentral.com/land-university-blog/affordable-and-environmentally-sound-cob-housing/#.W-37IegzbIU
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 17, 2018, 12:22:20 πμ »

χαχαχαχα , το τερμάτισες :-)

Να δω πως θα παρει άδεια απο την πολεοδομία!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2018, 12:23:48 πμ από johneko » Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 17, 2018, 08:42:46 πμ »

θελει προσοχη με τα παλιοσπιτα στην αθηνα,,τα διαμερισματα του1970 θα θελουν σε καποια χρονια κατεδαφιση κ μην ξεχνατε εχουν περασει 2 πολυ μεγαλους σεισμους κ ειναι θανασιμες παγιδες πολλα απο αυτα σε εναν 3 σεισμο..η εμπειρια μου με αγορα διαμερισματος ειναι κακη..ηθελα να παρω πριν κανεναν χρονο ενα μικρο διαμερισμα αθηνα σε περιοχη τυπου νικαια,κερατσινι διοτι φοβαμε τους κωλοτουρκους διπλα μας{χιο ειμαι} κ εμπαινα στα σαιτ τυπο σπιτογατου..ειχε πληθωρα απο δαυτα κ οπως τα ηθελα αλλα οταν εκανα εποικοινωνια με τα μεσητικα ηταν ολα πουλημενα κ μου εδιναν σαν διαθεσιμα μονο σαπακια..αν δεν εχεις σπιτι κ εχεις τα χρηματα καλο ειναι να μην εισαι ενοικιο..η στεγη που ειναι δικη σου,σου  δινει ασφαλεια τεραστια στην οικογενεια κ απο ψυχολογικη αποψη..εν τω μεταξυ ειχα βρει ενα νικαια κ εδωσα 1000 ευρω προκαταβολη αλλα ηταν μαπα η υποθεση{δεν ηταν τα χαρτια σωστα} κ για να παρω τα χρηματα πισω εγινε μεγαλη φασαρια..αν καποιος αποφασισει οτι θα παρει κατι μεσω μεσιτων ποτε να μην δινει προκαταβολη μα ποτε..να αρχιζει αμμεσα τον ελεγχο των χαρτιων του σπιτιου κ την προκαταβολη να την δινει στα συμβολαια επανω..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2018, 08:44:05 πμ από ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ » Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 470


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 17, 2018, 03:05:21 μμ »

Εγω ενδιαφερομαι παντως για αγορα διαμερισματος πατησια-κυψελη απο 40-55 τετραγωνικα ισογειο υπερυψωμενο κ πανω και να χρηζει ανακαινησης.οποιος θελει να το ξεφορτωθει να επικοινωνησει μαζι μου μεσο π.μ.ευχαριστω
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 17, 2018, 05:08:12 μμ »

χαχαχαχα , το τερμάτισες :-)

Να δω πως θα παρει άδεια απο την πολεοδομία!
Κανονικοτατα βγαζει αδεια
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 17, 2018, 07:40:55 μμ »

και τι γλυτωσαμε με αυτο ?
εξοδα κατασκευης ? τα υπολοιπα κερατιατικα και παλι τα πληρωνεις ...

και τα τρια γουρουνακια, αυτο με το τσιμεντενιο σπιτακι, αυτο με το ξυλινο και αυτο με το πηλινο ιδιο ΕΝΦΙΑ πληρωνουνε
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2018, 07:43:07 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 17, 2018, 09:50:23 μμ »

Αυτα δεν τα γλυτωνεις Στελιο. Γλυτωνεις ομως εξοδα κατασκευης, θερμανσης,ψυξης, εχεις ενα πληρως αντισεισμικο σπιτι, ευκολα επισκευασιμο κ τελειως οικολογικο. Προσθεσε φωτοβολταικα κ αντλια θερμοτητας η γεωθερμια κ εισαι οσο το δυνατον πιο αυτονομος.
Σε οριζω απο τωρα δημοσια επισημως τον προσωπικο μου μηχανικο να μου κανεις την μελετη κ να μου βγαλεις την αδεια μολις το αποφασισω. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2018, 09:51:44 μμ από cat » Καταγράφηκε

VENCEREMOS
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 17, 2018, 10:51:56 μμ »

στειλε μια διαμορφωση σε χαρτακι Α4 με το τι θες να χεις, πως το φανταζεσαι κτλ και θα σου κανω και το προσχεδιο στον ελευθερο χρονο μου (δλδ θα αργησει λιγο)
αλλα στο κανω και 3D και virtual reality περιπατο και ο,τι θες να το βλεπεις μεχρι να το φτιαξεις
συνεχιζω να πιστευω ομως οτι υπαρχουν πιο φθηνα παραθυρακια
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2018, 10:53:00 μμ από dsp » Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 17, 2018, 11:12:05 μμ »

δυστυχως για να αγορασεις σωστο διαμερισμα ή μονοκατοικια με σωστες προδιαγραφες πρεπει να το πληρωσεις.
να δωσεις δοκιμιο τσιμεντου απο το κτιριο ετσι ωστε να δεις ποιος τυπος ειναι (πορτλαντ. ποζολανικα , κ.α) για να μην βρεθεις προεκπληξεως σε εναν σεισμο.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 12:45:29 πμ »

δυστυχως για να αγορασεις σωστο διαμερισμα ή μονοκατοικια με σωστες προδιαγραφες πρεπει να το πληρωσεις.
να δωσεις δοκιμιο τσιμεντου απο το κτιριο ετσι ωστε να δεις ποιος τυπος ειναι (πορτλαντ. ποζολανικα , κ.α) για να μην βρεθεις προεκπληξεως σε εναν σεισμο.


Για δώσε λίγες λεπτομέρειες αν μπορείς :-)
Καταγράφηκε
cat
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2643



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 11:11:04 μμ »

Δεν τοχω αποφασισει ακομα Στελιο. Παντως ενα μικρο κοματι γης μου το αφησε ο συγχωρεμενος ο πατερας μου κ το σκεφτομαι
Καταγράφηκε

VENCEREMOS
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 470


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 03, 2019, 07:23:16 μμ »

Η αναζητηση συνεχιζεται.οποιος μπορει να μου βρει η εχει διαμερισμα υπερυψωμενο και πανω που να χρηζει ανακαινησης (τι προτιμω να θελει ολικη ανακαινηση για να το φτιαξω οπως θελω) σε οποιοδηποτε μερος του κεντρου της Αθηνας (νομος αττικης) εως 25000 ευρω να επικοινωνησει μαζι μου.εννοειτε οτι θα παρει την προμηθεια του.
Τα χαρακτηριστικα που ζητω ειναι να ειναι ανω των 50 τ.μ, διαμπερες, να εχει ανσανσερ και να εχει κοντα μετρο η λεωφορεια
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences