Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 07:54:19 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1000 μαρκα του 1910  (Αναγνώστηκε 10145 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
DJ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 20


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 16, 2012, 07:24:08 μμ »

μια εκτιμιση παρακαλω
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 10:35:25 μμ »

Έχω ακριβώς το ίδιο νόμισμα της σειράς L αλλά οι σφραγίδες με τον αετο και τα νούμερα της σειράς είναι με κόκκινο ανοιχτό χρώμα.Παρόμοια που έχω δει στο ebay κάνουν 5-6 ευρώ..με βεβαιότητα δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί νέος στη συλλογή χαρτονομισμάτων είμαι..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 16, 2012, 10:52:44 μμ »

αυτο με τις κοκκινες σφραγιδες... θεωρειτε τελειως διαφορετικο χαρτονομισμα...  
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 01:08:02 μμ »

Εγώ σύμφωνα με μια αναζήτηση που έκανα,βρήκα οτι το χαρτονόμισμα του φίλου κάνει γύρω στα 5-6 ευρώ.Λίγο ακριβότερο είναι το δικό μου λόγω καλύτερης κατάστασης και κόκκινων σφραγίδων αριθμών.Ακόμα πιο ακριβά (15 ευρώ;) κάνει αυτό με κόκκινη αρίθμηση και 6 αριθμούς αντί για 7.Αν έχει κάποια ιδιαίτερη σπανιότητα του φίλου, δεν ξέρω.Το θεωρώ δύσκολο όμως.Δεν είναι και ακυκλοφόρητο..

@ΝΜS Δεν αμφισβητώ αυτό που λες αλλά οπτικά είναι το ίδιο με εξαίρεση το χρώμα αριθμών και σφραγίδας.

Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 05:00:15 μμ »

η θεση του ειναι στην online εκτιμηση αφου ζηταμε την γνωμη για την αξια τους.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 18, 2012, 08:32:57 μμ »

φιλε μου donsoc ειδικα για τα γερμανικα... εχω καταλογο γερμανικο! εχω και τον κραους αλλα του λειπουν απιστευτες πληροφοριες και στοιχεια!

με τις ποικιλιες κτλ.. φαντασου οτι εχω περιπου 2 αλμπουμ γεματα απο γερμανικα  χαρτονομισματα.... κοντα δηλαδη στα 600 κομματια στην συλλογη μου... εκτος τα διπλα...

αν δεις τον γερμανικο θα καταλαβεις... και δεν εχω καποιο σπουδαιο καταλογο... φαντασου!

τα χιλιαρικα αυτα ειναι πολυ φτηνα! το τι πουλαει ο καθε ενας.. ειναι δικαιωμα του.. κι αν βρισκει και αγοραστες... Χαμόγελο αυτο με τιςε κοκκινες το εχω διπλο.. σε ΑU αν οχι ακυκλοφορητο...

θα σου επιγραμματικα τι παιζει με αυτο....
 υπαρχουν 11 διαφορετικα... και με διαφορες ημερομηνιες απ οτο 1884 εως το 1910! το σχεδιο ειναι το ιδιο και αλλαζει η ημερομηνια ή οι σφραγιδες! σε καποια ειναι μονο 1 κοκκινη.... στα παλια παλια...

αν μετρησω ποικιλιες εχουμε ενα συνολο 11 ποικιλιων χωρις να μετρησω αυτες της πλακας εκτυπωσης γιατι τοτε παμε στις  17 τουλαχιστον ποικιλιες...

αν τωρα μετρισεις και τα γραμματα.. ξεχνατο.. χαχαχα

απο τιμες... απο απιστευτα ακριβα κομματια μεχρι πολυ φτηνα που ειναι του 1910! αλλα σε ποικιλιες.. υπαρχουν του 1910 που ακυκλοφορητα κανουν απο 500 εως 2500 ευρω το ενα!!!

το χαρτονομισμα με τις πρασινες σφραγιδες ειναι αλλο χαρτονομισμα απο αυτο με τις κοκκινες! σε ολους του καταλογους ειναι ετσι!

και στα 2 υπαρχουν με 6 ή με 7 ψηφια στον αριθμο σειρας! με τα 6 ψηφια ειναι καλυτερα μιας και ειναι παλαιωτερα!

στα κοκκινα... του 1910,,, με τα 6 ψηφια βγηκαν το 1910 μεχρι το 1916... ενω με τα  7 ψηφια... καποια βγηκαν μετα 1916 για τις δαπανες του πολεμου - σειρες Α & Β (WWI), και καποια σειρες Ε-Ο εκδοθηκαν πρωτη φορα το 1921.

οποτε για καποιο διαστημα συνυπηρχαν τα 2 χαρτονομισματα... ως διαφορετικα χαρτονομισματα ιδιας αξιας!!
δεν ειναι μονο σε αυτα.. υπαρχουν κι αλα της εποχης που εχουν τετοιες διαφορες!

τωρα... εκτος ολων αυτων... υπαρχει κι ενα σουπερ σπανιο... που απλα το ξεχνας και αν το βρεις κατα 90% ειναι πλαστο.. με περσικη επισημανση 250 τομαν... το τοτε νομισμα της Περσιας.... Χαμόγελο

το απλα με 7 ψηφια και κοκκινες σφραγιδες ειναι πολυ ευκολο και φτηνο! αναλογως καταστασης και ακομα και γραμματος που εχει... καμια φορα....

σε αυτα με την κοκκινη σφραγιδα του 1910 υπαρχουν 5 ποικιλιες (ή 6 αναλογα αν μετρησω και την ποικιλια στην πλακα εκτυπωσης...) και μεσα σε αυτες.. υπαρχει και ενα χωρις τετοιο γραμμα.. μεγαλο.. Κλείσιμο ματιού

αν ξεκινησεις με γερμανικα χαρτονομισματα... φτανουν για να κανεις ολοκληρη συλλογη.... μιλαμε για τοσα πολλα!!
αν δεις αυτα του 1922-23.... καποια εχουν ανω των 100 ποικιλιων... μη πω και παραπανω... μιας και υπηρχαν γυρω στα 240 ιδιοτικα τυπογραφεια με αδεια εκτυπωσης γιατι δεν προλαβαινε το κρατικο μονο του!!! αστα χαμος!! Κλείσιμο ματιού

για τιμες... στο κραους... αναφερει τιμη για τα κοκκινα με 6 ψηφια να ξεκινανε με 10$ στο VG μεχρι 40$ ακυκλοφορητο.. και  με 7 ψηφια στις ιδιες καταστασεις... απο 5$ εως 20

την ιδια στιγμη.... με πρασινες σφραγιδες... και 6 ψηφια.. ακυκλοφορητο κανει 50$ ....

τωρα.. στην γερμανια οι τιμες διαφερουν.. οπως και εδω στα ελληνικα σε σχεση με τον κραους...

αν παρεις ως αναφορα που σχεδον ολοι αυτον (τον κραους) παιρνουν για τα ξενα προς το κρατος τους χαρτονομισματα... και τις τιμες του... εδω εισαι!

τωρα.. σε θεμα τιμων.... υπαρχουν και περιπτωσεις που δινουν χαρτονομισματα πολυ φτηνοτερα.. απο τις τιμες του κραους.. αλλα... δεν υπαρχει ενδιαφερον!  εχω διπλο χαρτονομισμα που ο κραους το εχει 120$ σε fine... το δικο μου ειναι ισως λιγο καλυτερο... αλλα που θα το δωσω;; εδω το εχω δει να το δινουν 2-3 ευρω!! συμβαινουν κι αυτα!
 
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 06:55:05 μμ »

@ΝΜS Πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες σου και χρήσιμες και για εμένα πολύ!!.επειδή τυχαίνει να ξεκίνησα συλλογή με χαρτονομίσματα και το συγκεκριμένο έτυχε να το αγοράσω πολύ πρόσφατα (με κόκκινες σφραγίδες και 7 ψηφία ) σε ακυκλοφόρητη κατάσταση, κρίνοντας από το ποσό που έδωσα (1 ευρώ), πιστεύω οτι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο εξ αρχής όσον αφορά την αξία του..βέβαια η αισθητική του αξία και το γεγονός ότι κουβαλάει πολλά χρόνια ιστορίας  στην πλάτη του, εμένα με κάνει να το θεωρώ ένα από τα ωραιότερα χαρτονομίσματα που έχω δει και χαίρομαι που το έχω στη συλλογή μου..
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 02:09:48 πμ »

μερικες φορες... επειδη δεν ξερουν πολλοι που πουλανε.. απο ξενα... βρισκεις ευκαιριες τρελλες!
 πες μου αν σου ειναι ευκολο... το γραμμα που εχει το δικο σου το μεγαλο... και ποιο γραμμα ειναι στον αριθμο σειρας...

γι αυτα που σου εγραψα... ο κραους ουτε που τα αναφερει.. με αποτελεσμα να μην τα ξερουν οι περισσοτεροι!

αν δεις τα γερμανικα μου χαρτονομισματα.. μπορει να παθεις βλεποντας 5-6 σελιδες με το ιδιο χαρτονομισμα... και θα σκεφτεις... καλα... ολο τα ιδια και τα ιδια εχει;; αλλα ελα που δεν ειναι.... Κλείσιμο ματιού

αν ειναι ακυκλοφορητο.. το πηρες πολυ φτηνα! συνηθως το βλεπεις απο 3 εως 10 ευρω...

στα γερμανικα ειμαι αρκετα μπασμενος γιατι εχω και πηγες... και βιβλια.. οποτε εχω μεχρι και αρκετα απο τα μοντερνα τοπικα χαρτονομισματα... που εδω ακομα δεν τα πολυξερουν... φυσικα... εχω παρα πολλα κυκλοφορημενα... τα περισσοτερα ειναι ετσι... αλλα δεν πειραζει...

φυσικα.. ειμαι κατατοπισμενος στα παλια γερμανικα χαρτονομισματα που δεν ειναι μονο τοπικης χρησης... γιατι αν παρεις και τα τοπικης χρησης... αστο!!! και αν αρχισεις με τα notgeld... ξεχνατο... μιλαμε για τρελλο νουμερο διαφορετικων χαρτονομισματων!!

εν πασα την περιπτωσει... γενικα το 1000 μαρκο ειναι απο τα ομορφα χαρτονομισματα.... το συμπαθω πολυ...
και σκεψου... οταν πρωτοβγηκε.. και πριν χασει την αξια του.... ποσα λεφτα ηταν... τα 10 και 20 μαρκα ηταν χρυσα!!! Κλείσιμο ματιού με τον πολεμο ομως.. παει... εχασε αξια... αν σκεφτεις δε οτι ο πυθωρισμος το 1922 και 23 ηταν τετοιος που δεν τυπωναν και τις 2 μεριες σε χαρτονομισματα... ή δεν προλαβαιναν καλα καλα να κυκλοφορησουν και εχαναν μεσα σε μερες ή ωρες την αξια τους... οποτε τα πουλουσαν σαν χαρτοπολτο... καταλαβαινεις... οι τιμες αλλαζαν με τετοια ταχυτητα που δεν προλαβαινες ουτε να φας! (υπαρχει ιστορια γι αυτο...)... τον κοσμο τον ειχε πιασει η αρρωστια των εκατομμυριων αφου εχανε τα αυγα και τα πασχαλια!

αν εχεις διπλα χαρτονομισματα ξενα ή ελληνικα.... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 11:20:12 πμ »

Καλημέρα!
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω το δικό μου σήμερα..είναι κόκκινο ξεκινάει με Nr xxxxxxx L (7 ψηφία).
Το επέλεξα γιατί μου άρεσε και ήταν και οικονομικό,είμαι άσχετος με τα γερμανικά και γενικά με τα χαρτονομίσματα.Βέβαια μαθαίνω όσο μπορώ!!
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 20, 2012, 07:53:34 μμ »

θα πρεπει οποσδηποτε να μου πεις το μεγαλο γραμμα που εχει πανω.... δες του αλλου παιδιου με τις πρασινες σφραγιδες... που εχει το D... δεν μιλαω για τα RBD... αλλα για το γραμμα μετα.... ειναι κατω ακριβως απο τον αριθμο σειρας....

γιατι το θελω;; αν δεν εχει γραμμα... ξεκινα να κανεις τουμπες...μιας και ειναι το ακριβοτερο...αλλα αν εχει... ειναι το φτηνοτερο που υπαρχει...
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 04:16:10 μμ »

δεν βλέπω κάποιο γράμμα..ανεβάζω φωτογραφίες αν και δεν εχουν καλή ανάλυση..
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 04:19:41 μμ »

τελικά έχει το S το δικό μου...μάλλον δεν έχει τούμπες.. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:00:24 πμ »

δεν πειραζει....

παντως δεν ειναι ακρως ακυκοφορητο... βλεπω μια γωνια ελαχιστα τσακισμενη μικρα τσακισματακια πανω στο τελειωμα του χαρτονομισματος και στην αλλη γωνια...

δεν πειραζει ομως.. αντε να το πεις ΑU...

να ξερεις... τα χαρτονομισματα ειναι πολυ ποιο ευαισθητα ακομα κι απο τα γραμματοσημα!!
Καταγράφηκε
donsoc1
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 01:01:44 πμ »

Όντως τώρα που το ξαναβλέπω εντελώς ακυκλοφόρητο δεν είναι..σχεδόν ακυκλοφόρητο το λες πάντως..μόνο στα άκρα έχει μικρές διπλώσεις..δεν είναι τσακισμένο..μακάρι να μπορούσα να ανέβαζα μεγαλύτερης ανάλυσης φώτος.
Πάντως είναι ένα πολύ ωραίο κομμάτι..πιστεύω πως δεν χρειάζεται μια περιουσία για να κάνει κανείς μια αξιόλογη συλλογή χαρτονομισμάτων.μεράκι χρειάζεται.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 01:18:52 πμ »

σωστος!!! και τα κυκλοφορημενα ειναι ομορφα.. αν δεν μπορεις ακυκλοφορητα.. μια χαρα και τα αλλα! δεν χρειαζεται στα περισσοτερα να δωσεις πολλα...
εχει φυσικα και καποια που σε οποιαδηποτε κατασταση.... ειναι σπανια και ακριβα.. αλλα η πλειονωτητα ειναι φτηνα! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences