Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:43:05 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Συλλογή από καρτ ποστάλ  (Αναγνώστηκε 3151 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iris.k
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 45


Προφίλ WWW
« στις: Νοέμβριος 16, 2012, 10:56:19 πμ »

Εδώ και πολλά χρόνια κάνω συλλογή από καρτποστάλ. Παίρνω κάρτες από όποιο μέρος επισκεφθώ και οι φίλοι μου μου στέλνουν από τα ταξίδια τους. Οι γονείς μου μου έχουν δώσει και τη δική τους συλλογή, οπότε έχω κάρτες [ταχυδρομημένες μαζί με τα γραμματόσημα] από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα! Κανένας άλλος μαζεύει κάρτες;

υγ μπορείτε να δείτε μέρος της συλλογής μου στο blog μου, όπου ανεβάζω τις κάρτες και γράφω και δύο λόγια για την ιστορία του τόπου που απεικονίζεται. http://post-card-diary.blogspot.gr/
Καταγράφηκε
ATHAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 49


ΚΑΠΕΤΑΝ ΖΩΗΣ


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 17, 2012, 01:02:03 μμ »

Αγαπητέ iris.k  έχω 132 καρτ ποσταλ Ελλάδας με εικόνες περιοχών. Είναι όλες διαφορετικά σχέδια. Είναι δεκαετιών 1950,1960, 1970. Κάποιες από αυτές έχουν από πίσω τηλέφωνα των εκδοτικών οίκων με 5ψήφιο (5 αριθμούς) τηλέφωνο Θεσσαλονίκης, ενώ κάποιες  6ψήφιο (6 αριθμούς) τηλέφωνο Αθηνών.
Έχω και άλλες που απεικονίζουν παραδοσιακές στολές περιοχών της Ελλάδας (ίδιας χρονικής περιόδου , γιατί όλες από πίσω είναι στην καθαρεύουσα και το πολυτονικό).
Αυτές που σκάναρα δεν απεικονίζουν περιοχές, όμως η πρώτη αγιογραφία έχει 6ψήφιο τηλέφωνο Αθηνών. Η άλλη είναι καρτ ποσταλ με παλιά ομάδα του Εθνικού!.
Όλες αυτές οι κάρτες δεν γράφουν τίποτα από πίσω, ούτε γραμματόσημα έχουν, είναι αχρησιμοποίητες. Τις έχω όλες διπλές Αν ενδιαφέρεσαι επικοινώνησε με π.μ. .
ΑΤΗΑΝ
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences