Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:07:16 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παρουσίαση του λευκώματος “Modern Greece –The Coinage Of King George I 18  (Αναγνώστηκε 9883 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 09:34:55 πμ »

Αγαπητοί φίλοι, αγαπητοί συλλέκτες ,
 
Υπάρχουν στιγμές που αποτυπώνονται με ανεξίτηλα γράμματα στην πορεία του κάθε συλλέκτη και είναι βέβαιο ότι η χθεσινή βραδιά, ήταν τόσο τιμητική για εμένα, πέρασε ήδη στην καρδιά μας ως μοναδική και ανεπανάληπτη .

Σας ευχαριστώ όλους από τα βάθη της ψυχής μου.

Χθες λοιπόν την 28η  Σεπτεμβρίου 2018 έγινε η παρουσίαση του λευκώματος “Modern Greece –The Coinage Of King George I 1863-1913 “ στο μουσείο Μπενάκη.

Ευχαριστώ θερμά τους εξαιρετικούς ομιλητές και εκλεκτούς φίλους Ορφέα Αρκομάνη , Νικόλαο Κατσιμπράκη , που με το ιδιαίτερο ύφος τους ο καθένας προσέδωσαν ποιότητα στην εκδήλωση ,σε μία  εξαιρετική τους παρουσίαση. Τα  όμορφα , και μοναδικά τιμητικά τους σχόλια ,  με γεμίζουν με μεγαλύτερες ευθύνες για την συνέχεια .
Δεν έχω λόγια να ευχαριστήσω για την μοναδική συγκινητική ομιλία από τον Απόστολο Βλιτσάκη που μας συγκίνησε όλους με την όμορφη  παρέμβαση  του .
Τους ευχαριστώ θερμά και για τη στήριξή τους.

Θέλω, όμως, να δηλώσω και  δημόσια ότι αυτό το έργο δε θα ολοκληρωνόταν αν δεν είχα στο πλευρό μου μία εκπληκτική ομάδα που δούλεψε σκληρά για την δημιουργία αυτού του πονήματος .

Ευχαριστώ θερμά  όλους όσους διέθεσαν τα ιδιωτικά τους αρχεία  (νομίσματα και αντικείμενα ) για τις ανάγκες του λευκώματος  αυτού και όλους όσους μου συμπαραστάθηκαν στην πολύχρονη ερευνητική δουλειά.

Τέλος ευχαριστώ  το Μουσείο Μπενάκη για την άψογη φιλοξενία και φυσικά όλους εσάς που ήσασταν χθές  μαζί μου αλλά και πάρα πολλούς που για διάφορους λόγους δεν μπορούσαν να παραβρεθούν

Με εκτίμηση
Ιωάννης Β.Βασιλάκης
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 09:47:14 πμ »

Καλοταξιδο το βιβλιο σου φιλε Γιαννη!! Ευχομε να το παρουν στα χερια τους ολα τα νεα παιδια και να μορφωθουν μεσα απο αυτο.

Και μια και φιλος Γιαννης ειναι μαλλον ντροπαλος ας δειξω εγω μερικες φωτογραφιες που ψαρεψα απο αλλους φιλους που πηγαν στην εκδηλωση .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 09:50:49 πμ »

Απο αυτες τις φωτογραφιες και μονο βλεπουμε οτι εχει γινει πολυ καλη δουλεια!!!
Το μονο που μενει ειναι να σας πει ο Γιαννης πως να το προμηθευτητε τηλεφωνικα ή απο που μπορειτε να πατε να το παρετε !!!
Με την τοση πιεση που ειχε αυτες τις μερες μαλλον το λησμονησε .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 10:02:30 πμ »

Απο φωτογραφιες δεν καταλαβαινει καποιος πολλα πραγματα. Στο χερι ομως καταλαβαινει τα παντα. Ενα μεγαλο μπραβο στο Γιαννη και τους υπολοιπους που συνετελεσαν στην εκδοση αυτου του αριστουργηματος και κυριως στον Νικο Κ. για τις αριστες φωτογραφιες του.
Γιαννη τα συγχαρητηρια μου!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2018, 10:04:11 πμ από athas » Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 10:09:22 πμ »

Ευχαριστώ για ακόμη μια φορά

Μπορείτε να το προμηθευτείτε από το πωλητήριο του Μουσείου Μπενακη από την ΠΝΕ από αύριο η από το site του βιβλίου από σήμερα .

https://thecoinageofkinggeorgei.com/

Για επικοινωνία απευθείας καλέστε με στο 6947 607075

φιλικά

Ιωαννης Β Βασιλακης
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2018, 01:29:55 μμ »

Eίχα την τιμή και την τύχη χθες το βράδυ να βρεθώ στο μουσείο Μπενάκη στη παρουσίαση του λευκώματος “Modern Greece –The Coinage Of King George I 1863-1913 “ του φίλου Γιάννη Βασιλάκη.
Δεν χρειάστηκαν παρά ελάχιστα λεπτά της ώρας, απο την στιγμή που πήρα το λεύκωμα στα χέρια μου,  για να καταλάβω ότι ξεκινούσε μια νέα εποχή στην  νομισματική βιβλιογραφία.
Μια λέξη αποτυπώνει  το αποτέλεσμα που προέκυψε απο τον επαγγελματισμό την αγάπη το μεράκι και την θέληση για χορήγηση της γνώσης μιας μικρής ομάδας ανθρώπων.
ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ
Ο πήχυς ανέβηκε πολύ ψηλά για άλλες μελλοντικές  προσπάθειες αλλά αυτό κατ ανάγκη δεν είναι κακό.Δίνει το στίγμα μιάς άλλης Ελλάδας ,όπως ανέφερε ο συμπαθέστατος Κος ΒΛΙΤΣΑΚΗΣ ,που δημιουργεί και μεγαλουργεί.
Εκεί λοιπόν χθες μάθαμε ανάμεσα στα άλλα και για την ύπαρξη ενός νομίσματος που ήρθε στο φώς του ήλιου, ύστερα απο 150 χρόνια στη σκιά όπως γράφει ο συγγραφέας,του ασημένιου 20λεπτου 1868.
Καλή μελέτη σε όλους!!!!!!!
Θερμά συγχαρητήρια και πάλι
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 01, 2018, 05:20:39 μμ »

Το σπάνιο νόμισμα, το 20λεπτο του 1868, που δεν αναφέρεται σε κανένα κατάλογο, σε κανένα βιβλίο, αποκαλύπτεται στο ολοκληρωμένο βιβλίο του Γιάννη.
Είναι αργυρό και θεωρείται το απόλυτα συλλεκτικό, αφού είναι μοναδικό.
Απολαύστε το, από τη σελίδα 94 του αριστουργηματικού πονήματος,
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 01, 2018, 06:40:59 μμ »

Με τη σειρά μου και εγώ να ευχαριστήσω τον Γιάννη που με τίμησε με την πρόσκλησή του,
στην παρουσία τού βιβλίου του.
Ένα βιβλίο ορόσημο απο όλες τις απόψεις! Θές το 20λεπτο του 1868,
θές το χρυσό 40αρι του 1852, θές την γνήσια κασετίνα με τα χρυσά 50 και 100 δρχ του 1875, δοκίμια παρακαλώ, θές ποικιλίες, θες να διαβάσεις ιστορία, θές..θές..θές.....ΟΛΑ τα έχει!!!
Μα ποιο πολύ αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει και να το έχουμε πλέον σαν σημείο αναφοράς,
είναι το μεράκι του Γιάννη. Διότι ο Γιάννης είναι ένας ξεχωριστός συλλέκτης. Και για τις ιδέες του,που με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο ως προς την διάδοση της γνώσης, μα ποιο πολύ για το ήθος
και τον χαρακτήρα του. Και αυτό αποτυπώνετε καθαρά στο βιβλίο του!!!
Τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια Γιάννη. Μακάρι οι επόμενοι να παραδειγματιστούν απο εσένα.

Τα συγχαρητήριά μου επίσης και στο ''δικό μας'' (ukobke) Νικόλα, για τις φωτογραφίες του.
Δυστυχώς δεν πρόλαβα να τον γνωρίσω απο κοντά. Πολύ θα το ήθελα, αλλά ο κόσμος ήταν πολύς και τα
πηγαδάκια πολλά!!! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 01, 2018, 06:51:03 μμ »

Συγχαρητήρια στον Γιάννη κυρίως για αυτό που ακριβώς λέει ο φίλος Μιχάλης (που τον τελευταίο όμως καιρό μας έχει ξεχάσει...) είναι όπως τα λέει...  Κλείσιμο ματιού
"Μα ποιο πολύ αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει και να το έχουμε πλέον σαν σημείο αναφοράς,είναι το μεράκι του Γιάννη. Διότι ο Γιάννης είναι ένας ξεχωριστός συλλέκτης. Και για τις ιδέες του,που με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο ως προς την διάδοση της γνώσης, μα ποιο πολύ για το ήθος και τον χαρακτήρα του. Και αυτό αποτυπώνετε καθαρά στο βιβλίο του!!!
Τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια Γιάννη. Μακάρι οι επόμενοι να παραδειγματιστούν από εσένα."
Γιάννη θα το βρούμε το βιβλίο; ή θα πάμε από ...άλλα γραφεία να το πάρουμε;
Πολλούς χαιρετισμούς
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 01, 2018, 07:57:18 μμ »

...
Δυστυχώς δεν πρόλαβα να τον γνωρίσω απο κοντά. Πολύ θα το ήθελα, αλλά ο κόσμος ήταν πολύς και τα
πηγαδάκια πολλά!!! Μεγάλο χαμόγελο
Καλά να πάθεις!  Σαρκασμός
Αφού βιάστηκες να φύγεις.  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 653


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 02, 2018, 03:50:23 μμ »

Πολυ ωραια δουλεια φαινεται. Η τιμη του ποια ειναι;
Καταγράφηκε

CHRISTOSCOIN
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 153


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 02, 2018, 04:24:08 μμ »

80 ευρω
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 02, 2018, 08:35:33 μμ »

....
θές το χρυσό 40αρι του 1852, θές την γνήσια κασετίνα με τα χρυσά 50 και 100 δρχ του 1875, δοκίμια παρακαλώ,...
Που την θυμήθηκες αυτήν! Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 03, 2018, 06:38:52 μμ »

Πολυ ωραια δουλεια φαινεται. Η τιμη του ποια ειναι;

Ευάγγελε είναι εξαίσια έκδοση. Παρόμοια της έκδοσης της Εθνικής με τα χαρτονομίσματα.
Και 300 τμχ παρακαλώ!!


...
Δυστυχώς δεν πρόλαβα να τον γνωρίσω απο κοντά. Πολύ θα το ήθελα, αλλά ο κόσμος ήταν πολύς και τα
πηγαδάκια πολλά!!! Μεγάλο χαμόγελο
Καλά να πάθεις!  Σαρκασμός
Αφού βιάστηκες να φύγεις.  Μεγάλο χαμόγελο

Εγώ πάλι φταίω!!! Ο άλλος ο μπούμπης φταίει που φοβόταν μην τυχόν και δεν μπορέσει
να περάσει ''τα στενά της Μάγχης''. Μεγάλο χαμόγελο   Ο θαλασσόλυκος!!!  Ο θαλασσοδαρμένος καπετάνιος του γλυκού νερού!!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 09, 2018, 01:08:23 μμ »

Σημερα το πρωι στις εννεα ηρθε στα χερια μου το βιβλιο του φιλου Γιαννη.
Μεχρι τωρα το διαβαζα.
Τι εχω να πω :
Οτι εκδοσεις αγοραζω τα τελευταια χρονια ειχαν πανω τους στερεοτυπα τα οποια τα γνωριζα και ηταν βαρετα και ξανα βαρετα να διαβαζεις τα ιδια πραγματα με μια αλλη σειρα και σκεψη.
Εδω εχουμε κατι διαφορετικο.
Κατι ανανεωμενο.
Καταρχην ο φιλος επεκταθηκε και σε αλλους τομεις και μας δειχνει κατι παραπανω στον απλο αναγνωστη.
Πχ για να μαθω τα Εραλδικα συμβολα των Ελληνων γενικα αναγκαστηκα και αγορασα ολοκληρο βιβλιο!!!
Εδω ο φιλος Γιαννης κανει αναλυση στο Οικοσημο του Βασιλεως Γεωργιου οπου δεν το εχει κανει κανεις αλλος μελετητης νομισματικης εως σημερα και μπραβο του για αυτη την κινηση!!!
Παντοτε ελεγα μεσα μου διαβαζωντας διαφορα νομισματικα βιβλια να ανακαλυπτωντας το ενα εδω , το αλλο εκει , το παραλο ποιο περα κτλ κτλ : Μα δεν γινετε ολα αυτα να μαζευτουν απο εναν μελετητη σε ενα Βιβλιο ;;
Ο φιλος Γιαννης το καταφερε σε αρκετα ικανοποιητικο βαθμο με το βιβλιο του αυτο.
Μπορω να πω οτι ειναι ενας νεος σταθμος στην νομισματικη και δινει φτερα για περισσοτερη ερευνα στο μελλον!!!
Οσοι δεν το εχετε παρει και ειστε οντας συλλεκτες σας λεω πως χανετε.
Για μορφωση χρισημοποιουσαμε βιβλια τα οποια ειχα γραψει παλιοι δεκαετιες 1970/και 80 . Με ασπρομαυρες φωτογραφιες αλλα με ουσια μεσα στα λογια τους παρολο που ηταν σε φτηνο χαρτι ( Η δεκαετιες αυτες ηταν χρηματικα δυσκολες και η τεχνολογια ελειπης)
Σημερα ο Γιαννης ηρθε να κανει μια τρομερη αναλυση πανω στα νομισματα του Γεωργιου σε πολυ καλο χαρτι και με φωτογραφιες εγχρωμες ιδιαιτερα προσεγμενες!!!
Και το νομισμα να σας το δειχνει σε πολλες φασης κομματι κομματι. Δλδ μονο το κεφαλι , μονος ο Θυρεος , μονο τα γραμματα , μονη η ημερομηνια κτλ κτλ που δεν το ειχε κανει κανενας αναλυτης μεχρι σημερα!!!
Μπραβο φιλε Γιαννη !!! Τι παραπανω να ζητησει κανεις;;
Εγω το μονο που μπορω να ζητησω ειναι :

Και στον Οθωνα μια τετοια αναλυση/βιβλιογραφια/λευκωμα ειτε απο εσενα, ειτε απο καποιον με το δικο σου μερακι μες στο μυαλο του !!!

herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences