Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:04:06 μμ
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1836 5 λεπτα .  (Αναγνώστηκε 42837 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 11:15:01 πμ »

Αν το έκανε Έλληνας η ξένος και έστηνε μια απάτη δεν θα έκοβε μόνο ένα. Αν παρατηρήσετε τα γράμματα και τα ψηφία νομίζω ότι διαφέρουν από τις κόπιες όπως επίσης και το rim του νομίσματος.
Μηπως να ρίσκαρε ο φίλος την αγορά και να το έστελνε τελικά?
Τα ίδια είπα κι εγώ παραπάνω φίλε αλλά χαρακτηριστηκα άσχετος. Που είναι τα υπόλοιπα λοιπόν που κόπηκαν σαν αυτό; Ένα Έκοψαν;
Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 11:41:17 πμ »

Δυστυχώς φωτογραφίες δεν έχω, εξάλλου για την συγκεκριμένη κόπια δεν είναι ότι κάποιος προσπάθησε να μου την πουλήσει, από την αρχή μου δείχθηκε ως κόπια και ήταν το ίδιο ακριβώς με πρόβλημα στο rim, λίγο παράκεντρο κ.λ.π. μόνο που αυτό ήταν λουστράτο καραακυκλοφόρητο........Κατά καιρούς πέφτουν πολλά copies αλλά βέβαια φωτογραφίες δεν......
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 12:34:20 μμ »

Αν το έκανε Έλληνας η ξένος και έστηνε μια απάτη δεν θα έκοβε μόνο ένα. Αν παρατηρήσετε τα γράμματα και τα ψηφία νομίζω ότι διαφέρουν από τις κόπιες όπως επίσης και το rim του νομίσματος.
Μηπως να ρίσκαρε ο φίλος την αγορά και να το έστελνε τελικά?

Τα ίδια είπα κι εγώ παραπάνω φίλε αλλά χαρακτηριστηκα άσχετος. Που είναι τα υπόλοιπα λοιπόν που κόπηκαν σαν αυτό; Ένα Έκοψαν;


Oταν εισαι Ελληνας και στηνεις μια κομπινα δεν βγαζεις πολλα τεμαχια!!!

Παραδειγμα :

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=32600.0

Ο Κινεζος θα βασιστει στην ποσοτητα για να βγαλει κερδος !!!
Ο Ελληνας θα βασιστει στην αξαπατηση για να βγαλει κερδος !!!
Ο Κινεζος λεει θα πουλησω 1000 τεμχια να βγαλω 1000 δολαρια .
Ο Ελληνας σκεφτετε : Θα βγαλω πεντε τεμαχια να βγαλω 10,000/100,000  ευρω εαν τα καταφερω !!!
Και δεν θα στα δειξει τα πεντε μεμιας . Χρονο το χρονο θα πεταει ενα !!!

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 12:35:27 μμ »

Πηγαμε να τον φαμε τον Αλβανο να μην τον πονηρεψουμε!  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός Άνεση


Τελικώς τους.. δάγκωσε αυτός, αμφότερους! Άμεσα (500 ευρώ) τον επίδοξο -πλην αφελή- θύτη και έμμεσα τον -κατά μαρτυρία του- ηθικό αυτουργό/σύμβουλο στο στήσιμο της.. φωτοπαραπλάνησης!

Ιστορία συλλεκτικής εξαπάτησης και.. αντεξαπάτησης, άρκούντως διδακτική, όπου η κουτοπονηριά πληρώνεται ακριβά. Διότι, μπορεί στα λόγια και την θεωρία να πριμοδοτείται και να εκθειάζεται η δήθεν αγνότητα και.. καλοσύνη του συλλέκτη, αλλά στην πράξη, προκρίνεται δυστυχώς η ευτελής ιδιοτέλεια και καταρρέει το εν γένει σαθρό ηθικό έρεισμα.

Με όλο αυτό το σκιώδες ιστορικό/προίκα, η συγκεκριμένη πεντάρα, θα είναι εσαεί καταδικασμένη να έλκει την αμφιβολία. Επιπροσθέτως, ακόμα και σε ενδεχόμενη πιστοποίησή της(ποικιλία «μπρίκι» για τους υποψιασμένους), η πιθανότητα της πλαστότητας, επίσης δεν θα εκλείψει, λόγω της ήδη τεκμηριωμένης αστοχίας/ανεπάρκειας των επαγγελματιών εκτιμητών.

Σημείωση:
Όσον αφορά τις προαναφερθείσες εκδοχές-τεχνικές χρονολόγησης του εν λόγω αντικειμένου, να σημειωθεί πως δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για την περίπτωση, οι μέθοδοι της ραδιοχρονολόγησης μέσω του ισοτόπου C-14 και της θερμο/φωταύγειας. Διότι είναι ανεπαρκείς, ασύμβατες έως και απαγορευτικές για το συγκεκριμένο υλικό-αντικείμενο.


γι αυτο ειχα πει πρωτα για φασματογραφο  ,οι υπολοιπες τεχνικες ειναι για οργανικα υλικα και πετρωματα  και μεσω αλλων διαδικασιων ....
Καταγράφηκε
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 04:35:39 μμ »

Καλησπέρα σε όλους και ειδικά στον Παναγιώτη από Θεσσαλονίκη.

Γιώργο δυστυχώς δεν κρατάω αρχείο πλαστών για να σου δώσω φωτος, βασίσου απλά στα λεγόμενα μου, οι Κινέζικες κόπιες κόβονται σε μεγάλες ποσότητες βλέπεις (π.χ. 10.000 κομμάτια διαθέσιμα, τα οποία μειώνονται σιγά σιγά). Όταν τελειώσει το στοκ βγάζουν άλλη κόπια, το ότι αυτην την στιγμή δεν βρίσκω φωτος δεν σημαίνει ότι δεν έχει κυκλοφορήσει, επίσης ειδικά στην πεντάρα του 36, η φωτος στην πώληση μπορεί να είναι με όρθιο 6 και όταν σου έρθει να είναι με πλαγιαστό 6, ότι έχει στοκ ο Κινέζος.

Από ότι βλέπω η περίοδος που έχει "χτυπηθεί" περισσότερο με πλαστά είναι του Όθωνα, μάλιστα το τελευταίο διάστημα προχώρησαν σε αντιγραφή και των τελευταίων νομισμάτων σε χάλκινα γιατί πριν λίγο καιρό είχαν σταματήσει στα χάλκινα της δεκαετίας του 1840.

Το ότι μπορεί να πατρονάρονται από κάποιους Έλληνες δεν αποκλείεται τίποτα, όπως δεν αποκλείεται να μην υπάρχουν μόνο οι γνωστές στο internet κόπιες αλλά και κάποιες άλλες καλύτερης ποιότητας που δεν κυκλοφορούν ευρέως.

Είναι γνωστό ότι πολλοί επιτήδειοι προσπαθούν να δημιουργήσουν στα πλαστά εικόνα φθοράς ώστε να περαστούν σαν κανονικά.

Στο συγκεκριμένο δεν κατάφεραν ομοιόμορφη φθορά κατά την γνώμη μου και στο δικό μου μάτι ξενίζει.

Το αν οι εταιρείες δεν είναι δυνατόν να κάνουν λάθος, όλα είναι πιθανά με τα προβλήματα που έχουν παρουσιαστεί κατά καιρούς, ειδικά σε αυτό το νόμισμα πάντως θα προτιμούσα να το δω raw και όχι εγκλωβισμένο σε κουτί  που θα αποκρύψει τυχόν ίχνη πλαστότητας, δεν το συζητάω για να το αγοράσω, δεν σηκώνει το πορτοφόλι μου τέτοιες αγορές, το λέω στη υποθετική στιγμή που θα το αγόραζα.
    
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2018, 04:40:21 μμ από sekadakis » Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 04:39:57 μμ »

Καλώς τον Μιχάλη! Αντε, παλικάρι μου, οι απόψεις και οι γνώμες σου μας ενδιαφέρουν. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 04:41:19 μμ »

Γεια σου Θανάση και Παναγιώτη η χαρά είναι όλη δική μου που σας ξαναβρίσκω.
Καταγράφηκε
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 06:05:07 μμ »

Αν διαβάζει το μέλος.....η προσφορά μου ισχύει κανονικά
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2018, 06:08:11 μμ από antonis chaniotis » Καταγράφηκε
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 06:47:44 μμ »

Γεια σου Θανάση και Παναγιώτη η χαρά είναι όλη δική μου που σας ξαναβρίσκω.

Γεια σου Μιχάλη. Η Θεσσαλονίκη σε χαιρετάει. Χαίρομαι όλους όσους έχουν αρχεία με φωτο από διάφορα νομίσματα που έχουν πέσει στα χέρια τους. Εγώ δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα τη φωτογράφιση της δικής μου συλλογής.....
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 07:11:53 μμ »

Εαν Παναγιωτη ψαξω και δω που τα εχω πεταμενα τα Κινεζικα που ειχα αγορασει (τοτε) που πρωτοβγηκαν  θα τα δεις και αυτα μεσα σε αυτοκολλητο χαρτονακι και απο εξω γραφει . Βαρος τοσο , δισκος διαμετρος τοσο , παχος τοσο .
Και φυσικα τα κανω αντιπαραβολη με τα γνησια (οσα εχω ) για να ξερω τις διαφορες.
Τοσα χρονια που τα ειχα παρετησει τα εχω ξεχασει.
Το θεμα ομως ειναι οτι η Κινεζικη κοπια που ζυγισθηκε παρουσια μου στην Αθηνα με φιλο ηταν 4 γρμ. Και αυτο το αφιλοτιμο εχανε μολις κατι δεκατα!!!

Εφοσον Μιχαλη ειχαν την μητρα των 4 γρμ ετοιμη γιατι να μπουν στο κοπο να φτιαξουν νεα;;

Να το προχωρησαν τοσο πολυ το θεμα απο την στιγμη που ειχαν την μητρα την παλια ηδη ;;

Δεν ειναι μεσα στα συμφερωντα τους να χαλανε γυρω στις 3/5 χηνες οπου κανει μια νεα χαραξη τουλαχιστον !!! (εδω στην Ελλαδα κανει 10 χηνες)

Καποιος λοιπον τους συμβουλευει. Καποιος τους σφυριξε οτι το 6 ειναι κυρτο κτλ κτλ .

Αλλα !!

Υπαρχει ενα αλλα !!

Για να ειναι Κινεζικη μητρα παει να πει ποσοτητα !!! Και η ποσοτητα σημαινει οτι ξεχυνετε στην αγορα !!!

Δεν την βλεπω !!! Δεν λεει κανενας αναμεσα σας οτι και εγω την εχω στο αρχειο μου !!!

Και αυτο με υποψιαζει για ποιο κοντινο και ποιο υπουλο σχεδιο Ελληνικο ισως ;;

Εικασιες και σκεψεις προσωπικες . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #100 στις: Σεπτέμβριος 21, 2018, 08:36:37 μμ »

τα νομισματα που εχουν αντιγραψει και ειναι υπερσπανια οπως το 5 λεπτο αυτο , τα βγαζουν σιγα σιγα στην αγορα για να διατηρουνται οι τιμες στα υψη.
σκεψου για παραδειγμα αυριο να βρεθουν 1000 μασουρακια με ασημενιους φοινικες .... τι σπασιμο τιμης θα γινει ..
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #101 στις: Σεπτέμβριος 22, 2018, 07:15:30 μμ »

Οι πρώτες δύο φώτο κόπια αγορασμένη το 2012.
Η τρίτη φώτο πιστοποιημένη PCGS Good Details.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #102 στις: Σεπτέμβριος 22, 2018, 07:50:17 μμ »

Χρησημο αυτο Ηλια.
Παρατηρω στον Θυρεο το στεμα γενικα να ειναι ποιο ψηλο απο την αριστερη πλευρα και σαν να χανει υψος απο την δεξια.
Δυστηχως απο της φωτογραφιες που τραβηξα εγω δεν μπορω να καταλαβω εαν εχει τα ιδια ελατωματα αυτη που βρεθηκε τωρα.
Το 6 ομως το δικο σου δεν γερνει τοσο πολυ οσο το αλλο που βρικαμε τωρα.

Ερωτηση Ηλια : Το παχος της δικης σου κοπιας ειναι σαν να πιανεις ουσιαστικα ενα διλεπτο λιγο λιγο τι χοντροτερο ;;
Με λιγα λογια ειναι λεπτοτερη απο της συνηθισμενες πενταρες;;

Υ.Γ Το αλλο το γνησιο μου ειναι γνωστο . Το ειχες βρει μαζι με τον Βασιλη καπου και το ειχες βαλει στην συλλογη σου για καποιον καιρο.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #103 στις: Σεπτέμβριος 22, 2018, 08:15:38 μμ »

Ας μας πει και ο Τριαντάφυλλος από την Ξάνθη, για την την πεντάρα νομίζω ότι είχε στην συλλογή του
δυο πεντάρες?ΑπορίαΑπορία?
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #104 στις: Σεπτέμβριος 22, 2018, 08:19:40 μμ »

Σε μια συνάντηση που είχαμε πριν από μερικά χρόνια εδώ στην Θεσσαλονίκη, μας τις είχε δείξει ενώπιον αρκετών συλλεκτών...….. 
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences