Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:47:35 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 11
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1836 5 λεπτα .  (Αναγνώστηκε 42823 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 07:48:40 πμ »



  Οι εταιρίες πιστοποίησης σίγουρα κανουν λάθη , όμως την σημερινή εποχή είναι μονόδρομος διασφάλισης των χρημάτων μας και έχουν τα απαραίτητα εργαλέια και προσόντα να διακρίνουν σε βάθος την πλαστότητα.
  Ο Βασίλης σίγουρα έχει πολύ μεγάλη εμπειρία στα ελληνικά νομισμάτα και πόσο μάλλον στα δυνατά συλλεκτικά. Για να το λέει έχει σίγουρα έχει τις αμφιβολείες του.


+1000


Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 08:37:14 πμ »

Τι γνώσεις και χαζομάρες ;; Αν δείχνατε τέτοιες φωτό, θα σας έλεγαν όλοι ότι είναι γνήσια. Ισχύει ότι είπα παραπάνω και ισχύει ακόμη και για τα κουτιασμένα *... Αφού το εξετάσω στο χέρι... μετά συζητάμε για ότι θέλετε.


* Π.χ. Αυτό που πωλείται στο κουτί είναι κόπια.
https://www.ebay.com/itm/323449567535
https://www.pcgs.com/cert/80237464
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2018, 08:42:55 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 08:54:55 πμ »

Κώστα αυτό το link που δείχνεις δεν είναι μόνο το νόμισμα κόπια αλλά και το slab.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 10:02:58 πμ »

Το συγκεκριμένο ναι είναι κόπια και το σλαμπ αλλά από ιδιώτη
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 10:29:53 πμ »

Καταρχας από τα λίγα που γνωρίζω δεν γίνεται να βρεθεί πόσο παλιό ειναι το νόμισμα αφενός γτ ειναι δαπανηρη η διαδικασία αφετέρου διότι χρειαζεται για  δείγμα καποια γραμμάρια και το νόμισμα ουσιαστικα θα εξαφανιστεί...εννοω με ραδιοχρονολογηση. θελει δειγμα καπου 8-10 γραμμαρια. Δεν ειναι εξεταση αιματος η ραδιοχρονολογηση.

Στο αν ειναι γνήσια ή όχι , και εμενα μου μπήκανε υποψίες και για τα δύο πιθανά σενάρια :

- είναι γνήσια και ανεβαίνει στο φόρουμ με προπαγάνδα τύπου οι γνώστες είπανε οτι ειναι πλαστή να του την παρουμε τσαμπα και τα μοιραζόμαστε

- είναι πλαστή καθως το παραμύθι με τον αλβανό πολυ καλοδουλεμένο. too good to be true.

Η γνώμη μου ειναι πως είναι πλαστή καθως το 6 γερνει παραπάνω.

Τέλος και σε κουτι να μπει να ειστε σίγουροι πως δε θα πληρωθει ουτε ευρώ. Μόνο Ελληνας αγοραζει χαλκινο νομισμα με 1000 κομματια τιραζ και για να δωσει τοσα πολλα λεφτα , πιστεψτε με εχει ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη δε χρειαζεται καμία εταιρεία.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5488


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 11:03:43 πμ »

Απάντηση από PCGS

Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 11:07:57 πμ »

Καταρχας από τα λίγα που γνωρίζω δεν γίνεται να βρεθεί πόσο παλιό ειναι το νόμισμα αφενός γτ ειναι δαπανηρη η διαδικασία αφετέρου διότι χρειαζεται για  δείγμα καποια γραμμάρια και το νόμισμα ουσιαστικα θα εξαφανιστεί...εννοω με ραδιοχρονολογηση. θελει δειγμα καπου 8-10 γραμμαρια. Δεν ειναι εξεταση αιματος η ραδιοχρονολογηση.

Στο αν ειναι γνήσια ή όχι , και εμενα μου μπήκανε υποψίες και για τα δύο πιθανά σενάρια :

- είναι γνήσια και ανεβαίνει στο φόρουμ με προπαγάνδα τύπου οι γνώστες είπανε οτι ειναι πλαστή να του την παρουμε τσαμπα και τα μοιραζόμαστε

- είναι πλαστή καθως το παραμύθι με τον αλβανό πολυ καλοδουλεμένο. too good to be true.

Η γνώμη μου ειναι πως είναι πλαστή καθως το 6 γερνει παραπάνω.

Τέλος και σε κουτι να μπει να ειστε σίγουροι πως δε θα πληρωθει ουτε ευρώ. Μόνο Ελληνας αγοραζει χαλκινο νομισμα με 1000 κομματια τιραζ και για να δωσει τοσα πολλα λεφτα , πιστεψτε με εχει ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αποψη δε χρειαζεται καμία εταιρεία.

για αυτο και πριν δεν ειχα αναφερει τον ανθρακα 14 ή την θερμοφωταγεια  διοτι ειναι διαδικασιες που "φθειρουν" το αντικειμενο.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 11:57:42 πμ »

Αντωνη Χανιώτη....

Αδερφε αλλο ρώτησες και άλλο σου απαντησανε.

θελειο να παρουν δειγμα ..θα το εξαφανισουν το κέρμα. Ασε που νομίζω οτι δε φτανει κιόλας ολοκληρο το κέρμα. Και θελει εξειδικευμενο εργαστηριο.Στην Ελλαδα νομιζω, με επιφυλαξη, κανει μονο ο Δημοκριτος.

Ρε παιδια το 6 ειναι πιο στραβο...Ποσες μητρες πια?ΑπορίαΑπορίαΑπορία?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2018, 11:58:34 πμ από solferino » Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 12:00:07 μμ »

και παλι με επιφύλαξη τα 180 χρονια ειναι πολυ λίγα για να βρουν .....αυτοι βρισκουν αν ειναι του 4000πχ ή του 1000 πχ...... δεν εχουν την ακρίβεια που οι συλλεκτες θέλουμε.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 12:20:29 μμ »



  Οι εταιρίες πιστοποίησης σίγουρα κανουν λάθη , όμως την σημερινή εποχή είναι μονόδρομος διασφάλισης των χρημάτων μας και έχουν τα απαραίτητα εργαλέια και προσόντα να διακρίνουν σε βάθος την πλαστότητα.
 


+1000




+2000........ πιστοποιηση, δεν κανουν σε φωτογραφιες.  Λογο ελιψεις γνωσεων, (δικων μου), και για εμενα, ειναι μονοδρομος...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 12:49:36 μμ »

Οταν ο ιδιος ο αντιπροσωπος της  PCGS που πηγα για μια τελευταια γνωμη μεσα σε 30 δευτερολεπτα μου ειπε οτι ειναι κοπια και οτι τσαμπα θα σταλει για πιστοποιηση και βαζει και 1000 ευρω στοιχημα ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΕ γιατι ζητατε πιστοποιηση;;
Και πες πως σπαει ο διαολος το ποδαρι του και πεφτει σε εναν γκαου οπως αυτον που πιστοποιησε τον απλακα πριν απο χρονια!!!
Το κανει δλδ αυθεντικο το κουτι μετα;;
Σκατε μετα δλδ χιλιαρικα για να το αποκτησετε ;;;

Ολοι εσεις που λετε πιστοποιηση και πιστοποιηση δεν μου απαντατε μετα σε αυτο !!! Γιατι ;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 12:55:14 μμ »

Οι μονοι που μιλησαν σωστα ηταν ο solferino που εχει ξεκαθαρη αποψη και ο Γκουντας που λεει εγω θελω να το δω στο χερι .
Που αμα το δει στο χερι πιστευω οτι θα πει μετα : Δεν δινω δεκαρα.

Απαλαγειτε απο το κουτι ισον γνησιο !!! Δεν σας προσφερει καμια εγγυηση.
Καλυτερη εγγυηση απο αυτους που επιασαν καποτε δυο τρια νομισματα στα χερια τους δεν υπαρχει.

Τις εταιριες σε αυτη την περιπτωση της βραζω σε περιπτωση κουτιασματος!!! Θα κλαινε και οι ρεγγες απο το παθημα τους εαν μπει σε κουτι .

Και τελικως γιατι να δωθουν αρων αρων τσαμπα 80 ευρω ;; Αρκετα δεν εχασε ο ανθρωπος που το εχει μεχρι τωρα;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 01:44:38 μμ »

Αφου το ειδε ο Βασιλης το θεμα εχει τελειωση για εμενα.

  Απο εκει και περα......Οι εταιρίες πιστοποίησης σίγουρα κανουν λάθη , όμως την σημερινή εποχή είναι μονόδρομος διασφάλισης των χρημάτων μας και έχουν τα απαραίτητα εργαλέια και προσόντα να διακρίνουν σε βάθος την πλαστοτιτα σε ενα νομισμα.    Μας αρεσει δεν μας αρεσει.
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 01:50:35 μμ »

η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι ειναι ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΚΟΠΙΑ 102%
εαν μου ελεγαν παρτο με  0,50 λεπτα  δεν θα το αγοραζα.
αλλωστε 5 λεπτο με  κυρτο 6αρι και ελαφρυ πατημα του  γραμματος Π (λεπτα) ειχε εμφανιστει προς πωληση μεσα σε λοτ στο ιταλικο ιμπει (πρεπει να  ηταν μαιος, ιουνιος ).
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 20, 2018, 02:20:20 μμ »

Δεν το γνωρίζω το νόμισμα  δεν μπορώ να έχω άποψη.  Αλλά θα το έπαιρνα σαν κινεζια, και 5 γιούργια, έτσι για γούστο  Άνεση
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 20, 2018, 02:26:58 μμ από exmim » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 11
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences