Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 27, 2024, 09:09:42 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 50 ΔΡΧ. 1978 (για τη δόξα)  (Αναγνώστηκε 2695 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 21, 2012, 11:32:53 μμ »

Αυτά τα τρία χαρτονομίσματα είναι σίγουρα ακυκλοφόρητα.
Είδα εδώ στο Στέκι, ότι αυτή η ιδιότητα παίζει τεράστιο ρόλο.
Παίρνω το θάρρος να τα δημοσιεύσω, περισσότερο για ικανοποίηση ότι έχω κάτι που ο χώρος των συλλεκτών εκτιμά. (την ιδιότητα ακυκλοφόρητα)

Αν έχετε διάθεση γράφετε μια γνώμη.

Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 11:44:55 μμ »

η χρονολογία που γεννήθηκα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο,τεσπα,δεν είμαι γνώστης στα χαρτονομίσματα αλλά νομίζω οτι δεν ειναι ακυκλοφόρητα γιατι έχουν τσάκιση στη μεση και η γωνιες δεν ειναι μυτερές, γνώμη μου αλλα μπορεί να κάνω και λάθος, περίμενε και θα σου απαντήσουν και η γνώστες   Χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 11:52:59 μμ »

Δεν είμαι πολύ σχετικός με τα χαρτιά αλλά ακόμη και εγώ βλέπω ότι αυτά είναι XF για τους λόγους που ανέφερε ο Βασίλης.
Για μένα 1€ το τεμάχιο.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2012, 11:53:31 μμ »

Ακριβως!!! Σωστοτατος Βασιλη!!! Χαμόγελο

Φιλε Hufnagel... το ακυκλοφορητο που λεμε στα χαρτονομισματα... δεν ειναι παρα κατασταση! υπαρχει περιπτωση το χαρτονομισμα να μην εχει κυκλοφορηση ποτε αλλα να το επιασες με λερωμενα χερια.. ή να το διπλωσες.. ή να το εβαλες στο πορτοφολι.. ή εκει που το εβαλες να ειχε υγρασια... να μην το προσεξες και λυγισε μια γωνια... και πολλα αλλα... που εστω και στο απειροελαχιστο να εγινε καποιο... απλα χαιρετησε η κατασταση του ακρως ακυκλοφορητου...  ακομα κι αν τα σιδερωσες... τα χαλασες.. στα ματια ενος πρωταρη στα χαρτονομισματα... μπορει το χαρτονομισμα να δειχνει ομορφο... αλλα σε αλλους περισσοτερο γνωστες και μπασμενους σε αυτα... οχι! ακομα κι αν φαινεται οκ... το σιδερομενο φαινεται.... απο πολυ μακρια!!!

αυτα που δειχνεις ουτε κατα διανοια δεν τα λες ακυκλοφορητα! δυστυχως! εχασαν πολυ απο την τιμη τους... εστω κι αν αυτη στο ακυκλοφορητο δεν ειναι μεγαλη... οποτε... καταλαβαινεις...
Καταγράφηκε
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:03:01 πμ »

Είναι σίγουρα ακυκλοφόρητα.
Έφυγε ο φίλος από το μαγαζί του (πριν 32 χρόνια) πήγε στην τράπεζα, του τα έδωσε η μέλλουσα σύζυγός του ολοκαίνουργια και επιστρέφοντας θεώρησε καλό να μου δώσει αυτά τα τρία, θέλοντας να με μυήσει στον κόσμο των συλλεκτών. (ένα "μικρόβιο" όλοι το έχουμε)
Αυτό που δεν είναι τα χαρτονομίσματα, είναι προσεκτικά - ευλαβικά - φυλαγμένα.
Τα όποια μικρά "σπασίματα" οφείλονται στο ότι ήταν ξαπλωμένα πάνω από κέρματα.
Οι γωνίες είναι άθικτες.


(pepos και NMS)

Δεν τα έβαλα σε πορτοφόλι ποτέ, ούτε στην τσέπη. Τα φυλάω από τότε. Απλώς δεν ξέρω να τα προστατέψω όπως πρέπει. Φυσικά δέχομαι την γνώμη σας. Εννοείται ότι δεν έχω ιδέα τι σημαίνει XF  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:07:02 πμ »

Είναι σίγουρα ακυκλοφόρητα.
Έφυγε ο φίλος από το μαγαζί του (πριν 32 χρόνια) πήγε στην τράπεζα, του τα έδωσε η μέλλουσα σύζυγός του ολοκαίνουργια και επιστρέφοντας θεώρησε καλό να μου δώσει αυτά τα τρία, θέλοντας να με μυήσει στον κόσμο των συλλεκτών. (ένα "μικρόβιο" όλοι το έχουμε)
Αυτό που δεν είναι τα χαρτονομίσματα, είναι προσεκτικά - ευλαβικά - φυλαγμένα.
Τα όποια μικρά "σπασίματα" οφείλονται στο ότι ήταν ξαπλωμένα πάνω από κέρματα.
Οι γωνίες είναι άθικτες.


(pepos και NMS)

Δεν τα έβαλα σε πορτοφόλι ποτέ, ούτε στην τσέπη. Τα φυλάω από τότε. Απλώς δεν ξέρω να τα προστατέψω όπως πρέπει. Φυσικά δέχομαι την γνώμη σας. Εννοείται ότι δεν έχω ιδέα τι σημαίνει XF  Σαρκασμός

XF σημαίνει εξαιρετικό και είναι μία κατάσταση κάτω  από το ακυκλοφόρητο.
Εγώ δεν ξέρω πολλά από χαρτονομίσματα, αλλά αυτά ακυκλοφόρητα δεν είναι, μόνο τα τσακίσματα που έχουν αρκούν για να πέσουν κατηγορία.
Καταγράφηκε
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:12:05 πμ »

Πολύ πιθανόν, ο φίλος φεύγοντας από την τράπεζα να τα έβαλε σε πορτοφόλι και να λύγσαν στην μέση.
Ακόμα πιθανότερο, να τα λύγισα εγώ βάζοντάς τα στην τσέπη. (από το μαγαζί του ως το σπίτι μου)
Από τότε όμως είναι ξαπλωμένα πάνω από κέρματα.

Ισχύουν όμως οι κανόνες που πειργράφετε και όχι τι νομίζω εγώ. Κι εγώ - τώρα - βλέπω ότι είναι έτσι όπως τα λέτε.
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:14:39 πμ »

δυστυχως εχουν πολλα τσακισματα... και οι γωνιες εχουν λιγα ντεφο... εσυ μπορει να μην το βλεπεις... αλλα...
επισεις.. βλεπει εκει που δειχνεις την πισω οψη... το μεσαιο... στα αριστερα μια καφε βουλα;;; ειναι σημαδι απο υγρασια! δεν ειναι ακυκλοφορητα με τιποτα!

το θεμα δεν ειναι πως τα πηρες απο την τραπεζα.. αλλα τι εγινε μετα! αλλα ακομα και απο την τραπεζα.. δεν ειναι απαραιτητο να στα εδωσαν ακυκλοφορητα! αν ο ταμιας ειχε υδρωμενα χερια... αν ειχε βαλει το κερι για να μην γλιστραει το χερι... παει.... μετα δεν ξερεις και πως τα ειχε ο ταμιας! ειναι μεγαλη ιστορια...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:17:08 πμ »

Χαμόγελο σιγα σιγα μαθαινεις.. δεν πειραζει.. κρατα τα.. θυμασαι και τον φιλο σου... κι εμεις δεν τα μαθαμε μεσα σε μια μερα.. τα μαθαμε με τα χρονια... και πολλες φορες με ασχημο τροπο.... μιας και αθελα μας καταστρεφαμε καποιο χαρτονομισμα...

τωρα για φυλαξη υπαρχουν ειδικες σελιδες απο πλαστικο.. με 3 θεσεις.. που τα βαζεις μεσα...
Καταγράφηκε
Hufnagel
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 148


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 22, 2012, 12:36:22 πμ »

δεν ειναι ακυκλοφορητα με τιποτα!

Θα επιμείνω. Ισχύουν βέβαια αυτά που γράφετε, αλλά είναι ακυκλοφόρητα με την εξωσυλλεκτική έννοια.
Η υποψήφια τότε και νυν σύζυγος του φίλου μου  (υπάλληλος τραπέζης) επειδή ήξερε δύο πράγματα παραπάνω, του τα έδωσε ολοκαίνουργια ως μελλονική επένδυση, με την ιδιότητα ακυκλοφόρητα. Ήταν όντως του κουτιού !

Η δική μου φύλαξη ήταν πλημελής λόγω αγνοίας και αδιαφορίας.

Οι γωνίες αδικούνται από την φωτογραφία. Τα κοιτάζω και είναι... χάρακας... ξυράφι !

Με τον φίλο είμαστε ακόμα φίλοι.
Επειδή μάλιστα του αρέσει να συλλέγει διάφορα, θα του κάνω μερικά μαθήματα τώρα που διάβασα πέντε πράγματα εδώ.  Γλώσσα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences