Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 01:41:14 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 δραχμες 5ης εκδοσης !!  (Αναγνώστηκε 10823 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 10:38:15 πμ »

Βαγγέλη είσαι σίγουρος? Ο ιδιοκτήτης του το έχει κάνει πουτ@ν@ σε όλο το ιντερνετ και στο Facebook και ζηταει 15.000 - 20.000 €....

 Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

Μεχρι 40χηνες  εχει φτασει να ζηταει !!! Καποιος του φουσκωσε για τα καλα τα μυαλα . . . . Ονοματα δεν λεμε . . . .

Υ΄Γ  Εγω που εχω παπιες τωρα τι  να κανω ;; Πως μπορει να μετρηθει / αντιπαραβληθει μια παπια με μια χηνα;;  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 03:57:44 μμ »

με τρωει να ρωτησω τι στο καλο εχει γινει αλλα δεν θελω και να ξερω απ' την αλλη
η φαντασια μου οργιαζει αλλα φοβαμαι μηπως με γειωσει η πραγματικοτητα
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 05:47:36 μμ »

Το τι εχει γινει Στελιο ή πως ακριβως βρεθηκε αυτο πανω κατω ΑΡΚΕΤΟΙ γνωριζουν/με  διαφορες ιστοριες γυρω γυρω.
Τωρα πια ειναι η αληθεια ομως ουδεις γνωριζει. Μονο εικασιες πανω σε αυτα που ακουμε.
Μετα οταν βγαζεις και πολλους πολλους να κανουν προσφορες τρυγυρω χανετε η μπαλα!!!
Επισεις εχει αποδειχτει πως οταν πολυδειχνεις κατι καλο και περιμενεις να πιασεις κατι ακομη καλυτερο στο  τελος μενεις μπουκαλα !!!
Για αλλη μια φορα επιβεβαιωνετε και αυτο !!!

 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Στέργιος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 10:35:45 μμ »

Επειδή πολλά βλέπω κ διαβάζω, κ επειδή εγώ είχα το χαρτονόμισμα, να βγει επώνυμα ένας να μου πει ότι του ζήτησα να δώσει το οποιοδήποτε ποσό για να το πάρει. Ένας. Στα ίσα. Γιατί λογάκια όλοι ξέρουν να λένε. Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
Στέργιος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 10:46:04 μμ »

Επίσης, να πούνε που το έχω κάνει ###### σε όλο το ίντερνετ. Σε μια σελίδα το ανέβασα για εκτίμηση, άκουσα ό,τι άκουσα κ σε 3 μέρες το κατέβασα. Κ αφού έχει περάσει τόσος καιρός, ξαφνικά βλέπω αυτό το χάλι, κ μαθαίνω κ άλλα πιο χάλια. Ωραίοι είσαστε.
Καταγράφηκε
Στέργιος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 10:49:16 μμ »

Κ για να απαντηθεί κ το αρχικό ερώτημα, ΑΚΥΡΟΝ έμπαινε στα χαρτονομίσματα που έβγαιναν εκτός κυκλοφορίας. Δεν έχει νόημα ο πλαστογράφος να γράψει ΑΚΥΡΟΝ. Οι πιο ειδικοί άπο μένα θα ξέρετε άλλωστε ότι αν έπιαναν πλαστό χαρτονόμισμα, το μάρκαραν με τη λέξη ΚΙΒΔΗΛΟΝ. Αν το ψάξετε θα βρείτε φαντάζομαι κ σχετικές φωτογραφίες.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 11:11:39 μμ »

Στεργιο καλως ηρθες και εδω.
Προσωπικα θα πω μονο πως σε δικο μου φιλο και μελος στο στεκι με πηρε τηλεφωνο πριν τρεις τεσσερις μερες και του εδειχναν τις φωτογραφιες που εχεις δωσει και σε μενα αλλα και στο φεισμπουκ και προσπαθουσαν να αποσπασουν προσφορα ή εριχναν την τιμη τους.
Τρεις σε μια μερα !!!
Φυσικα δεν λεω οτι τους εβαλες εσυ ετσι ;; Ισως καποιοι να προσπαθουν να ξεγελασουν και κανεναν πουλωντας αερα !!!
Το θεμα με εκεινη την περιβοητη παρτιδα χαρτονομισματων εχει παρει τρελες διαστασεις !!!
Ακουγωνται 1002 για το συνολο των χαρτονομισματων !!!
Θες ιστοριες ;;
Ακουγετε οτι τα πηρε καποιος μπιρ παρα απο γυφτους .
Ακουγετε οτι περασαν απο δυο τρια καταστηματα ζητωντας σοβαρο κεφαλαιο !!! (το ενα καταστημα τουλαχιστον καταλαβα ποιο ειναι διοτι κρατησε φωτογραφιες τους φοινικες) αρα αληθευει καπως το σεναριο αυτο !!!
Ακουγετε οτι τελικα πουληθηκαν 450,000 ευρω σε καποιον Αθηναιο ο οποιος παραμενει ανωνυμος!!!
Ακουγετε οτι τελικα η γυφτοι εμαθαν οτι αυτα που εδωσαν για ψιχουλα στον εξυπνο πιασαν μισο εκατομυριο και κυνηγουν να τον βρουν ή για να του παρουν και αλλα ή για να τον σκοτωσουν ;;; Κατι τετοια φτανουν στα αυτια μου !!!
Απο εκει και περα τι να πω;;
Τοσο καιρο δεν ελεγα κιχ. Τωρα λογω του οτι πριν μερικες μερες προσεγγισαν τρια ατομα φιλο μου καλο ο οποιος ηξερε οτι ηξερα το χαρτονομισμα με ρωτησε τι παιζει.
Φυσικα κατευθειαν του ειπα οτι πιστευω οτι εσυ το εχεις στα χερια σου το χαρτονομισμα και να προσεχει τους τυπους αυτους !!!

Και επαναλαμβανω :
Οταν υπαρχει κατι καλο οσο ποιο διακριτικα παει να γινει η πωληση τοσο καλυτερα αποτελεσματα θα εχει !!
Πχ οταν βρεθηκε η περιβοητη πενταρα του 36 στην Αθηνα το ηξερα μονο εγω μεχρι να ανεβω Αθηνα.
Την μερα που μου την εμπιστευτηκαν στα χερια μου τηλεφωνησα σε τρια ατομα μονο να την δουν και διχως να γνωριζει ο ενας οτι θα την εβλεπε ο αλλος!!!
Τελικα αποδειχτηκε ψευτικη, ανεβηκε στο στεκι μετα οταν γυρισα Κρητη μονο και μονο για να προσεξουν να μην την πατησουν με παρομοιο νομισμα αλλα μελη.
Αυτο το παραδειγμα στο φερνω για να σου δειξω οτι τα διακριτικα αγοροπωληματα ειναι ποιο ασφαλες!!! Και για σενα και για ολη την κοινοτητα !!!
Διοτι τωρα ισως καποιοι αλωνιζουν να δαγκασουν λεγωντας οτι ειναι φιλοι σου και μεσαζωντες!!!
Καλο ειναι που βγηκες και εδω και εδωσες το παρον οτι εσυ το εχεις για να ξερουν ολοι τι και ποιος τουλαχιστον . . .
Απο εκει και περα ζυγιζει ο καθενας τι θα κανει μαζι σου  βαση των οσων διαβασε.  . . Το σωστοτερο  ηταν αυτο και μπραβο σου.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Στέργιος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 11:28:52 μμ »

Όπως είπα κ πριν, όποιος θέλει, επώνυμα, να βγει κ να πει ότι μίλησε μαζί μου κ του ζήτησα την οποιαδήποτε τιμή ή ότι πήγα σε μαγαζί ή οτιδήποτε. Όλα τα άλλα είναι κολοκύθια για να'χουμε να λέμε.
Καταγράφηκε
Στέργιος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 11:37:02 μμ »

Μιας κ αναφέρθηκες στα άλλα χαρτονομίσματα, ήταν 9. 8 φοίνικες κ ένα δραχμές. Ούτε εγώ ξέρω ποιος τα πήρε, δε ρώτησα κ δε μ'ενδιαφέρει. Ξέρω μόνο ότι αυτοί που τα είχαν ήξεραν τι κρατούσαν, κ ξέρω κ τι τιμή ζητούσαν.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 11:50:29 μμ »

Το δραχμες που κρατουσαν ακουγετε οτι ειναι τις πρωτες εκδοσεις ουσιαστικα!!!
Δλδ το πρωτο χαρτονομισμα που δεν το εχει ουτε η τραπεζα στα χερια της!!!
Τωρα αληθεια ή ψεματα δεν γνωριζουμε , αυτο ακουγετε.
Οπως επισεις δεν ακουσα μονο για Φοινικες αλλα και για αλλα σπανια της περιοδου του Οθωνα.
Οπως και να εχει η παρομια λεει : Απο πιτα που δεν τρως δεν σε νοιαζει ανε καιει !!!
Και  οπου ακους πολλα φρουτα κρατα μικρο καλαθι.
Και στον αντιλογο : Οπου υπαρχει καπνος , υπαρχει και φωτια !!!
Οτι υπηρχαν κατι καλα υπηρχαν, ισως να μην τα ειδες και εσυ ολα πχ !! Δεν μπορει να παιζει αυτο το σεναριο;;
Φιλος απο Αθηνα μιλαει για το πρωτο χαρτονομισμα , αλλος φιλος μου μιλαει για αλλο .
Ισως και οι δυο να λενε αληθεια , ισως και οι δυο να λενε μπαρουφες!!!
Καπου ομως  υπαρχει μια αληθεια διοτι καποιου του ξεφυγε μια μερα μια κουβεντα και το ειπε οτι το ειδε!!! Καταστηματαρχης !!!
Τελικα δεν διαφερουμε πολυ απο τους κυνηγους και τους ψαραδες!!! Οταν πεσει κατι καλο τα καφενεια στηνονται στην στιγμη και τα τηλεφωνα παιρνουν φωτιες !!!  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μονο τον μεζε δεν ειδαμε  Γλώσσα Γλώσσα

Υ.Γ για την ακριβεια ενα μερος του το ειδαμε και απο εκει μαθαμε και για το δεκαδραχμο νομιζω (δεν θυμαμαι καλα την αξια)
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=41986.0
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Στέργιος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 08:13:51 πμ »

Οι άνθρωποι που τα είχαν είναι φίλοι, χτες πίναμε καφέ μαζί. Μ'αυτούς συνεργάζομαι πολλά χρόνια. Όπως καταλαβαίνεις, κάποια πράγματα τα ξέρω από πρώτο χέρι. Απλά, δεν ασχολήθηκα παραπέρα, επειδή δεν τα πήρα εγώ. Βασικά από σπόντα δεν τα πήρα, δεν με βρίσκανε κ τα έδειξαν αλλού, κ όταν μου το είπανε, μου είπαν, επειδή δεν μπορέσαμε να σε βρούμε τα έχουμε δείξει κάπου. Αν δεν τα πάρει, θα τα πάρεις εσύ. Σιγά μη δεν τα έπαιρνε...
Καταγράφηκε
Στέργιος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 8


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 08:26:40 πμ »

Το μισό δεκάδραχμο δεν είναι από την ίδια πηγή. Αυτό βρέθηκε μαζί με άλλα χαρτιά εκείνης της εποχής, οθωμανικά χαρτονομίσματα με τουράδες, εφημερίδες κ έγγραφα.
Καταγράφηκε
kostas1
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 11:28:02 πμ »

Νομιζω οτι η τραπεζα εχει ολες τις εκδοσεις της,και μαλλον ειναι σχεδον απιθανο να ειχαν ενα τετοιο χαρτονομισμα,εκτος και αν το εκλεψαν απο την ιδια την τραπεζα,οποτε απο λογια..
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 06:07:37 μμ »

στην δευτερη φωτογραφια του χαρτονομισματος γραφει  " αδελ. βογζη"
Καταγράφηκε
mariosd1981
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 30, 2018, 07:09:38 μμ »

πραγματικά ο Κ.Στέργιος του είχα στείλει προσωπικά εγώ μήνυμα και του έκανα προσφορά για το μισό χαρτονόμισμα της 5ής έκδοσης ΠΟΤΕ δεν μου ζήτησε κάποιο συγκεκριμένο ποσό μου είπε ότι θα απαντήσει στην προσφορά μου σε 2-3 εβδομάδες. Ευχαριστώ πολύ
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences