Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:57:30 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10lepto 1846  (Αναγνώστηκε 8546 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 15, 2018, 06:52:02 μμ »

Και ένα τελευταίο αν δεν κούρασα. Συνήθως αυτό που λέμε διάβρωση (environmental damage) στα χάλκινα εμφανίζεται όχι επιλεκτικά υπό μορφή τρυπών αλλά ομοιόμορφα σε όλη την επιφάνεια και μοιάζει με σκουρα άγρια επικάλυψη.
Εδώ έχουμε οπωσδήποτε σφάλμα κατά την παραγωγή η διάβρωση έχει έρθει μετά και φαίνεται κυριως στα φυλλαράκια πχ. Δεν έχω φωτογραφία τώρα αλλά αύριο στο γραφείο αν το θυμηθώ ίσως έχω κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2018, 06:55:10 μμ από gkounto » Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 15, 2018, 07:20:55 μμ »

Οι εταιρείες δεν πιστοποιούν τέτοια νομισματα όπου το προχωρημένο πρόβλημα δεν αξίζει να το ψάξει κανεις με σιγουριά και δεν έχει νόημα. Αν όμως το πρόβλημα είναι μικρό όπως στην φωτογραφία που ανέβασα τοτε δεχόμενοι ότι αυτή την εποχή είναι κοινό πρόβλημα του νομισματοκοπείου το πιστοποιούν και μάλιστα συχνά ούτε καν σαν σφάλμα αλλά με καθαρό βαθμό όπως αυτό που ανέβασα που έχει καθαρό βαθμό. Και πολλά του Καποδίστρια με παρόμοια προβλήματα παίρνουν καθαρό βαθμό επίσης αρκεί να είναι μικρής έκτασης.

Εκανες την ερωτηση , αλλα εδωσες και μονος σου την απαντηση κυριε Γιωργο.
Το νομισμα που δειξατε φυσικα και θα πιστοποιωταν κανονικα.

Αυτο αφορα το δικο σας νομισμα.

Στα νομισματα του Καποδιστρια δυστηχως εχουμε μια μεγαλη διαφορα στις ζημιες τους.
Εχει αποδειχτει οτι για να βρει μεταλευμα ο Καποδιστριας κατεφυγε στην καταστροφη των χαλκινων κανονιων οπου ειχαν απομεινει απο τους Τουρκους κατα την επανασταση.
Τα μικρα λοιπον Χαλκινα κανονια βουλωνονταν απο μπροστα και μετα γεμιζαν με πυριτιδα και ανατιναζωταν με μικρα κομματια προκειμενου να μπορουν να χυτευτουν.
Η κακη χυτευση με τα υπολοιπα της πυρυτιδας μεσα τους ειχαν σαν αποτελεσμα τους πολυ κακους δισκους και τα τοσα σφαλματα με σκασιμο μεταλλου !!!
Ενα παραδειγμα απο την συλλογη μου πχ  (Για τα Καποδιστριακα)
Στον Οθωνα ναι μεν βρισκουμε τετοιες ζημιες αλλα οχι σε συχνοτητα τοση μεγαλη οπως στον Καποδιστρια.
Αλλα και στους δυο αμφοτερους βρισκουμε πολλα κατεστραμενα νομισμα δυστηχως λογο κακης φυλαξης. Πχ το δικο μου δεν παιρνει βαθμο. Οχι λογω του κοψιματος , αυτο θα μπορουσε να περασει σαν σφαλμα , αλλα λογο της διαβρωσης οπου εχει υποστει απο κακη φυλαξη!!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
leber
Νέος
*
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 34


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 15, 2018, 07:21:07 μμ »

Καλησπέρα. Να σας πω και γω τη γνώμη μου όχι ως ειδικός στα νομίσματα αλλά λόγω της εργασιακής μου εμπειρίας σε μέταλλα (αεροπορικό αλουμίνιο, κράματα χαλκού, μαγνησίου, χάλυβα κτλ).
Σημειώνω δε πως όποια εκτίμηση κάνω είναι βλέποντας τις φωτο (ασφαλέστερη εκτίμηση θα είχα αν το
έβλεπα από κοντά).

Στο δια ταυτα λοιπόν εμένα μου κάνει για το φαινόμενο που ονομάζεται pitting corrosion ένα
δηλαδή ένα είδος διάβρωσης που εμφανίζεται σε ορισμένα κράματα μετάλλου (όπως πχ στον χαλκό στην
προκειμένη περίπτωση). Αυτό το φαινόμενο εμφανίζεται όταν το κράμα μετάλλου εκτίθεται ή εκτέθηκε σε
περιβάλλον με υγρασία (ή σε επαφή με νερό) και οφείλεται στην κατασκευαστική αστοχία του μετάλλου,
δηλαδή το κράμα είχε περισσότερα ηλεκτρασθενή μέταλλα απ΄όσο θα έπρεπε φαινόμενο που εμφανίζεται
κατα κόρον σε κράματα χαλκού.







Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 15, 2018, 10:27:32 μμ »

Αυτό εδώ πως θα το περιγράφατε σφάλμα η διάβρωση και κατά την γνώμη σας θα έπαιρνε βαθμό;

Σφαλμα δισκου σε αυτο το αθηναικο μονολεπτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2018, 10:32:55 μμ από tasos26 » Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 15, 2018, 10:31:48 μμ »

Επειδη γνωρίζω το νομισμα (που έβαλα εγώ)  και ίσως είναι άδικο να σας ρωτάω θα σας πω τι νομιζω για το 10λεπτο του 1846 που είναι το θέμα.
Το νομισμα κατά πάσα πιθανότητα ξεκίνησε σαν προβληματικός δίσκος. Δηλαδή σφάλμα. Αυτό είναι πολύ συχνό φαινόμενο σε αυτή τη περίοδο όπως και στον Καποδίστρια. Συνήθως η ρίζα του είναι κακή ανάμειξη μετάλλων που κατά την πρόσκρουση παρουσιάζουν αυτό που οι Αγγλοσάξωνες ονομάζουν lamination ένα ξεφλούδισμα από ρήξη της προσμιξης. Στη συνέχεια το πιθανότερο είναι ότι έγινε και διάβρωση και όλο μαζί πια εμφανίζει αυτό το αποτέλεσμα όπου δεν ξέρεις πια με σιγουριά ποιο έχει προηγηθεί.

Η παραπανω απαντηση του Κυριου Κουντουριδη   εξηγει το πως και το γιατι !  Lamination...
Καταγράφηκε
antema
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 173


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 15, 2018, 10:46:52 μμ »

μεσιε ηρακλειωτη.
πρωτον δεν εκανα εγω δικη προθεσεων κατι το οποιο μου καταλογισες.το γεγονος οτι νομιζεις οτι εισαι ο τελειος γνωστης και οτι δεν πρεπει κανεις να διαφωνει μαζι σου αυτο ειναι ιδιον ανοησιας.το φασισμο σου κρατα τον για σενα.δε σε ρωτησε κανεις να μας φωτισεις και να μας κανεις νταβατζιλικη.ο ανθρωπος ηθελα απλα γνωμες να βγαλει μια ακρη.
τωρα οσον αφορα το νομισμα τουλαχιστον εγινε μια παραθεση παρατηρησεων που ηταν ο σκοπος της δημοσιευσης.εγω μιλησα οχι τοσο ως γνωστης των νομισματων του οθωνα αλλα επειδη αρκετα χρονια τωρα 7 με δεκα ωρες τη μερα ασχολουμαι με το χαλκο.κατα τη διαρκεια της κουβεντας κατλαβα οτι ξεχασα κατι.ο χαλκος κατα τη χυτευση απορογαει οξυγονο και δημιουργει πορους.σημερα χυτευεται σε χυτηρια συνεχους ροης σε κενο αερος.σε περι πτωση επαναχυτευσης το φαινομενο επιδεινωνεται.θεωρω οτι εκεινη την εποχη δεν ειχαν vacuum χυτηρια.αυτο ισως να εξηγει το φαινομενο αυτο σε νομισματα της εποχης.τα υπολοιπα που μπορω να προσφερω στη συζητηση.

ξανα προς τον ηρακλειωτη
ζητω συγνωμη που συνεχισα την ειρωνια,
εχω μια αισθηση οτι με το τροπο που τοποθετησε γενικα στις συζητησεις δε βοηθας τη νομισματικη κουβεντα και αυτο δε νομιζω οτι ειναι σωστο,ουτε νομιζω οτι οντως αυτο θελεις.
το υφος της πωτης παραγραφου ειναι αναλογο της συμπεριφορας σου,και του τροπου που θεωρω οτι θα με καταλαβεις.δεν εχω προσωπικη εμπαθεια απεναντι σου,μαλλον το αντιθετο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 15, 2018, 11:59:13 μμ »

Νά τό επαναλάβω;;
Δες το πρώτο μήνυμα μου.
Δες το πρώτο μήνυμα του Βασίλη πού είναι και ντηλερ
Εταιριών.
Το σημείωσα και με κόκκινο γράμματα.
Από εκεί και πέρα εάν δεν καταλαβαίνετε ότι είναι άχρηστο το νόμισμα από την σκουριά μου μένει το τρία πουλάκια κάθονταν.
Συνεχίστε τον παροξυσμό σάς.
Σαν καλός φασίστας βλέπεις αφήνω τα πάντα στην ευχέρεια τού κοινού που μας διαβάζει να κρίνει ποιος λέει σωστά και ποιός . . . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 16, 2018, 09:57:15 μμ »

"Το νόμισμα κατά πάσα πιθανότητα ξεκίνησε σαν προβληματικός δίσκος. Δηλαδή σφάλμα. Αυτό είναι πολύ συχνό φαινόμενο σε αυτή τη περίοδο όπως και στον Καποδίστρια. Συνήθως η ρίζα του είναι κακή ανάμειξη μετάλλων που κατά την πρόσκρουση παρουσιάζουν αυτό που οι Αγγλοσάξωνες ονομάζουν lamination ένα ξεφλούδισμα από ρήξη της πρόσμιξης. Στη συνέχεια το πιθανότερο είναι ότι έγινε και διάβρωση και όλο μαζί πια εμφανίζει αυτό το αποτέλεσμα όπου δεν ξέρεις πια με σιγουριά ποιο έχει προηγηθεί"
   Πολύ εμπεριστατωμένη, επιστημονικά τεκμηριωμένη, ανάλυση κύριε Γιώργο, που με ικανοποιεί πλήρως.
 Σας ευχαριστώ πολύ, όπως και όλους  όσους κατέθεσαν  την άποψή τους και μάλιστα μερικές φορές με θέρμη. Ήταν ένας γόνιμος διάλογος που για μένα απέδωσε καρπούς. Πιστεύω όλοι αποκόμισαν κάτι και εγώ πολύ περισσότερα. Να είστε καλά.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences