Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 07:41:13 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Καινούρια συλλογή  (Αναγνώστηκε 10729 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 27, 2018, 04:24:31 μμ »

Απέκτησα ξαφνικά και για πρώτη φορά πάρα πολλά γραμματόσημα ελληνικά και ξένα. Ξέρω είναι πολύ γενική ερώτηση αλλά μπορεί κάποιος να πει μερικά πράγματα όπως ποιά είναι πολύτιμα, ποιές ημ/νίες είναι σπάνιες, είναι καλύτερα να έχεις σφραγισμένα ή ασφράγιστα κλπ. Από μια γρήγορη ματιά αυτά που έχω ξεκινούν περίπου από το 1920.  
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 27, 2018, 08:04:10 μμ »

Καλορίζικα, καλό είναι να αγοράσεις έναν κατάλογο που θα σου λύσει πολλές απορίες.
Οι ασφράγιστες σειρές είναι ακριβότερες.
Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 27, 2018, 09:13:52 μμ »

Η συλλογή έχει και έναν κατάλογο ο οποίος πρέπει να πω είναι ακαταλαβίστικος. Πολλοί κωδικοί χωρίς εξήγηση. Έχω από το βέλγιο, το Βέλγικο Κονγκό, την Παλαιστίνη, Πολωνία με σβάστιγκες και Χίτλερ και κάποιες χώρες που δεν τις ήξερα καν όπως Ροντέσια. Θα ανεβάσω φωτο όταν βρω χρόνο.
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 27, 2018, 10:28:58 μμ »

Η Ζιμπάμπουε λεγόταν παλαιά Ροδεσία.
Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 28, 2018, 11:07:09 πμ »

Αυτές είναι κάποιες φωτο από την συλλογή. Είναι σε τετράδια κολλημένα με κόλα ή κάτι σαν ζελοτέιπ. Πρέπει να τα ξεκολλήσω και να τα βάλω σ' ένα καινούριο βιβλίο? Νομίζω πως αν μείνουν εκεί με τα χρόνια θα χαλάσουν.
Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 28, 2018, 11:08:49 πμ »

Κι άλλες φωτο
Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 28, 2018, 11:09:32 πμ »

Άλλη μία
Καταγράφηκε
p_floyd1
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 395


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 28, 2018, 11:17:05 πμ »

καλημέρα,στις 3 τελευταίες φώτο,τα ελληνικά,δεν είναι κάτι ιδιαίτερο
για τα ξένα δε ξέρω.
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 28, 2018, 03:12:32 μμ »

Είναι μια παλιά συλλογή, με διάφορα γραμματόσημα, με αυτό τον τρόπο τα έκαναν συλλογή κάποτε.

Κράτησε τα ως έχουν τώρα.

Για όλα τα υπόλοιπα που ρωτάς μάλλον ψάχνεις μια πολύ γρήγορη απάντηση και δεν θα την βρεις.

Αν θες να ξεκινήσεις την συλλογή γραμματοσήμων είναι μια καλή αρχή.

Αν όχι και απλά θες να δεις αν είσαι ο τυχερός της ημέρας, δες κάποιον Online κατάλογο stampworld για παράδειγμα, φορτώσου με πολύ υπομονή και ξεκίνα το ψάξιμο.

Είναι διάφορα πράγματα και λεπτομέριες που κάνουν ένα γραμματόσημο σπάνιο, ούτε γενικά μπορεί να σου πει κάποιος η τάδε ημερομηνία είναι σπάνια και τα ναζιστικά που λές έχουν σπανιότητες αλλά δεν είναι όλα.

Αν έχεις υπομονή και θες να το προχωρίσεις δες μερικά απο τα θέματα που έχουμε γράψει εδω και στα ελληνικά γραμματόσημα, και πολλά απο αυτά που σου φαίνονται ακαταλαβήστικα θα τα καταλάβεις.



Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 28, 2018, 03:36:45 μμ »

Χρειάζομαι υπομονή αλλά προπάντων χρόνο και με μικρά παιδιά λίγο δύσκολο. Μιλάμε για συνολικά 20 βιβλία. Μάλλον θα τα αφήσω στην άκρη για τα παιδιά μου Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 28, 2018, 04:22:23 μμ »

Κάποιος πρέπει να δείξει και σε αυτά όμως  Σαρκασμός

Μακάρι να ξεκίναγα και εγώ με τόσα πολλά, με ένα αλμπουμάκι 6 σελίδων ξεκίνησα
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 28, 2018, 04:34:04 μμ »

Σκεφτόμουν το οξύ της κόλας από το ζελοτέιπ δεν θα τα χαλάσει? Τουλάχιστον αυτό συμβαίνει με τους πίνακες ζωγραφικής σε χαρτί. Πάντα πρέπει να επιλέγεις υλικά χωρίς οξέα γιατί κιτρινίζουν το έργο. Πάντως από την πίσω μεριά του χαρτιού (τετράδια είναι) το ζελοτέιπ έχει κιτρινίσει την σελίδα. Θα ανεβάσω μια φωτο το βράδυ να δεις τη διαφορά.
Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 29, 2018, 07:31:24 πμ »

Καλά ούτα λόγος για το ζελοτέιπ. Μόλις πρόσεξα ότι η κόλα πέρασε στο γραμματόσημο, κοίτα τη δεύτερη φωτογραφία. Καμιά τριανταριά γραμματόσιμα κατεστραμένα. Αλλά έτσι ήταν τότε, δεν ήξεραν...
Καταγράφηκε
Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 29, 2018, 10:18:35 πμ »

Κάμποσα χρόνια πριν οι φιλοτελιστές έτσι τα τοποθετούσαν σε άλμπουμ, γιατί δεν υπήρχαν άλμπουμ ούτε τα πολύ απλά που έχουμε σήμερα.

Είναι συχνό φαινόμενο αυτό σε πολύ παλιές συλλογές, σήμερα αυτά που είναι εξ ολοκλήρου κολλημένα τα λέμε κατεστραμένα, τότε δεν υπήρχε άλλος τρόπος να τα μαζέψουν.

Μέχρι που σκέφτηκαν την σαρνιέρα, αυτό που λές ζελοτέιπ. Είναι ένα μικρό κομάτι ριζόχαρτου που με λίγο σάλιο κάνει τη δουλειά που βλέπεις, η σαρνιέρα εξυπηρετούσε το ίδιο πράγμα δεν υπήρχαν άλμπουμ και αυτή ήταν η λύση.

Αν ήμουν στη θέση σου, δε θα τα πείραζα θα τα άφεινα ως έχουν, ότι έγινε έγινε τώρα, ειδικά γι αυτά που είναι εξ ολοκλήρου κολλημένα, ακόμα και σε αυτή τη μορφή για αρχή μπορείς να ασχοληθείς και να μάθεις αρκετά πραγματάκια για τα γραμματόσημα.

Μπορείς να τα ψάξεις, να δεις χρονιές χώρες σε πια σειρά ανοίκουν και για κάποια να μαζέψεις και την υπόλοιπη σειρα.

Έχε υπόψη σου οτι εκείνα τα χρόνια οι φιλοτελιστές δεν είχαν τις ανέσεις που έχουμε σήμερα, τα περισσότερα τα μάζευαν απο ταχυδρομημένα και ανταλλαγές με άλλους.

Ένας γενικός κανόνας τώρα γι αρχή είναι οτι οι μεγάλες χρηματικά αξίες είναι και οι δύσκολες (τα λεγόμενα κλειδιά) και αυτό γιατί μια μεγάλη αξία τότε ήταν ένα σοβαρό ποσό για να την αγοράσεις.

Σήμερα μια μεγάλη αξία μπορεί να είναι 2 ευρώ και τα δίνεις άνετα δε σου λείπουν τότε η μία δραχμή για κάποιους ήταν και το μεροκάματο. Οπότε δύσκολα τα ταχυδρομούσαν και δύσκολα τα αγόραζαν.

ΥΓ 1. Αν θες σε κάποιο απο αυτά που είναι εξ ολοκήρου κολλημένα, δες σε κάποιο που είναι κατεστραμένο κάπως (έχει φαγωμένα δοντάκια ή είναι σκισμένο) αν του στάξεις με προσοχή λίγες σταγόνες νερό με το δάκτυλο σου ξεκολάει? ελαφρά χλιαρό.
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 29, 2018, 10:52:07 πμ »

Θα το προσπαθήσω απόψε. Η συλλογή έχει και δύο άδεια άλμπουμ. Εάν ξεκολάνε, είναι καλή ιδέα να το κάνω με όλα και να τα βαλω στα άλμπουμ? Θα πάψουν να θεορούνται κατεστραμένα?
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences