Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 05:34:34 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Tα Ελληνικά ( Ραγκαβή Ιάκωβου)  (Αναγνώστηκε 2944 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« στις: Αύγουστος 07, 2018, 11:29:18 πμ »

 Καλησπέρα σας. Καλή συνέχεια στο Καλοκαίρι όλων μας. Έπεσαν στα χέρια μου δύο τόμοι του Ραγκαβή Ιάκωβου του 1853 από τους 3 , όπου καταγράφεται η ιστορία της Ελλάδας χωρισμένη σε τρία γεωγραφικά διαμερίσματα με μια άλλη ματιά... έχουν ιστορική και συλλεκτική αξία; Στο εσώφυλλο ίσως να έχουν και την υπογραφή του. Θα διάβαζα με ενδιαφέρον την γνώμη κάποιων φίλων...
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 07, 2018, 11:31:40 πμ »

κάποιες ακόμα φ.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 07, 2018, 11:37:55 πμ »

βιβλιοδετείον: Μιχαήλ Αρνιώτου
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 07, 2018, 09:20:53 μμ »

Με την μικρη πειρα που εχω στα βιβλια,θεωρω οτι δεν εχουν καποια φοβερη αξια..αρχικα,και στα δυο υπαρχει θεμα.στο ενα εχει κοπει η σφραγιδα,εν στο αλλο ειναι μουτζουρωμενη.αυτα ειναι αρνητικα στοιχεια.στα αρνητικα παλι,ειναι οι φθορες που υπαρχουν στα εξωφυλλα (φυσιολογικο μεν,φθορες δε), ενω επισης λειπει ο ενας τομος συμφωνα με τα λεγομενα σου.αυτα,χωρις να υπολογισουμε αν λειπει καποια αλλη σελιδα,χωρις να δουμε την κατασταση των σελιδων για τυχων αλλες φθορες οπως μουτζουρες,σκισιματα,κιτρινιλες η μουχλα..οι ραχες δειχνουν πολυ καλες..θα κανω μια προσπαθεια κοστολογησης και θα πω γυρω στα 20 ο τομος.μην την λαβεις πολυ υποψιν σου ομως γιατι δεν εχω ασχοληθει με την τιμολογηση τετοιων κομματιων...κατα τα αλλα ειναι μια ομορφη προσθηκη στην βιβλιοθηκη σου.
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 07, 2018, 09:31:57 μμ »

Ευχαριστώ Κωνσταντίνε. Δεν έχω σκοπό να τα πουλήσω. Για μένα απόκτησαν σπουδαία αξία, όταν διάβασα αναφορά του συγγραφέα στον Όμηρο που το χωριό μου είναι τα αρχαία Ύπανα και ανήκε στο βασίλειο του Νέστορα- Πύλος. Έχει βρεθεί και νόμισμα με τη λέξη Ύπανα και φυλάσσεται στο μουσείο της Ολυμπίας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences