να σε καλα Γιαννη μου!
![Χαμόγελο](https://steki-syllekton.gr/Smileys/default/smiley.gif)
μετα απο μελετη του νομισματος με τον γιαννη καταληξαμε στο συμπερασμα οτι η κοντραμαρκα που αναφεροταν σαν πλωμαριου δεν ειναι απο το πλωμαρι! αυτο ειναι καλο.... μιας κια του πλωμαριου ειναι σχετικα πιο ευκολες απο αυτες του μερους που ειναι πραγματικα η κοντραμαρκα αυτη!
ποιο ειναι το μερος αυτο; η Yunda, Alibey Adasi που σε εμας ειναι γνωστα ως... Μοσχονησια!
![Κλείσιμο ματιού](https://steki-syllekton.gr/Smileys/default/wink.gif)
η επισφραγιση η οθωμανικη ειναι παρομοια με την του πλωμαριου (που γραφει Pilmar Belediyesi = Δημος Πλωμαριου)
αλλα η αραβικη γραφη σε αυτη ειναι διαφορετικη μιας και ειναι αλλου μερους! το Belediyesi παραμενει.. αλλα αλλαζει το ονομα...
![Κλείσιμο ματιού](https://steki-syllekton.gr/Smileys/default/wink.gif)
απο λεπτομεριες στην αραβικη γραφη μπορεις να το καταλαβεις!
![Χαμόγελο](https://steki-syllekton.gr/Smileys/default/smiley.gif)
τα μοσχονησια ειναι κοντα στην λεσβο αλλα κοντυτερα στις Κυδωνιες (Αϊβαλι). ετσι λοιπον υπαρχουν περιπτωσεις που μπορει σε μια κοντραμαρκα να εχουμε και επισφραγηση πλωμαριου αλλα και Μοσχονησιων!
![Χαμόγελο](https://steki-syllekton.gr/Smileys/default/smiley.gif)
ετσι κι αλλιως αυτο γινοταν καισε αλλες περιοχες!