Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:23:49 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ  (Αναγνώστηκε 18271 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« στις: Ιούλιος 20, 2018, 07:11:41 μμ »

Ανήμερα του προφήτη Ηλία, πριν 44 χρόνια,20 Ιουλίου 1974: Δεν ξεχνώ - Όταν η Κύπρος μάτωσε...
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
akcollector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 328



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 20, 2018, 08:37:40 μμ »

κανείς Έλληνας δεν πρέπει να ξεχνά... Μπράβο!
Καταγράφηκε

Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 20, 2018, 10:00:45 μμ »

Καλά κάνεις και το θυμίζεις.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 20, 2019, 12:49:08 μμ »

Δεν ξεχνώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2019, 12:49:45 μμ από chrisvas » Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 20, 2019, 01:36:34 μμ »

Δεν ξεχνώ
+1
Καταγράφηκε
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 20, 2019, 01:41:17 μμ »

.
Καταγράφηκε
dsp
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3432


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 21, 2019, 12:56:23 μμ »

να σας πω μια ιστορια που νοιωθω οτι πρεπει να γινει γνωστη
εχετε προσεξει οτι λιγο λιγο ξαφανιστηκαν ολες οι πινακιδες που ειχαμε στην ελλαδα με την ματωμενη κυπρο ?
μια απο τις τελευταιες, αν οχι η τελευταια, εχει μεινει στην καβαλα

προς τιμη της η απερχομενη δημαρχος (και ακομη περισσοτερο προς τιμη της που δεν το διαφημισε ποτε ψηφοθηρικα και για αυτο νοιωθω την αναγκη να το αναφερω εγω) αρνηθηκε σε πιεσεις του τουρκικου υπουργειου εξωτερικων να κατεβει η πινακιδα γτ "θιγονται" οι τουρκοι τουριστες, δηλωνοντας οτι πρωτα θα πρεπει  η τουρκια να κατεβασει απο ολη την χωρα ο,τιδηποτε θιγει τους ελληνες, και μετα να συζητηθει (σε αλλη βαση) το θεμα για την πινακιδα με την Κυπρο

τωρα μπορειτε παρακαλω να ρωτησετε τον εαυτο σας πως και ξαφανιστηκαν οι υπολοιπες πινακιδες απο την χωρα μας

αυτα τα ωραια
Καταγράφηκε

εδώ προσέχεις να μαθαίνεις και μαθαίνεις να προσέχεις
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 25, 2019, 08:02:37 πμ »

δεν ξεχνω ουτε εγω..οι κωλοτουρκοι ειναι μεγας εχθρος,υπουλος κ μοχθηρος..και την ζημια θα την ξανακανει συντομα αν δεν παρουμε τα μετρα μας
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Διηνέκης
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1657

Άρχε σεαυτού


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 11, 2019, 12:51:07 πμ »

.
Καταγράφηκε
kanellop
Χάλκινο μέλος
***
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 323


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 11, 2019, 08:13:24 πμ »

Εγώ δεν ξεχνώ τον μέγα προδότη της Κύπρου τον Ψευτεθνάρχη του αρχιπροδοτικού κόμματος της νέας δημοκρατίας Κωνσταντίνο Καραμανλή τον πρεσβύτερο ο οποίος είπε το περίφημο: 

Η Κύπρος κείται μακράν.

Ο οποίος δεν έστειλε στρατιωτικές ενισχύσεις από την Ελλάδα για την Κυπριακή άμυνα.

Επίσης αυτός ο δολερός επί των ημερών του σαν Πρωθυπουργός και σαν Πρόεδρος της Ελληνικής Δημοκρατίας δεν άνοιξε το φάκελλο της Κύπρου για να αποδοθούν ευθύνες.

Τώρα σύμφωνα με αυτή την συνέντευξη του Πτεράρχου Μ. Κωστάκου:

https://www.youtube.com/watch?v=00iwLvhAomQ

η Ελλάδα διέθετε 20 ετοιμοπόλεμα F-4 Phantom με, εδώ προσοχή, εκπαιδευμένους Έλληνες πιλότους τα οποία θα μπορούσαν να αναλάβουν αποστολές στην Κύπρο.

Όμως ποτέ δεν στάλθηκαν εκεί πέρα!

Η Ελλάδα μας είχε υπεροπλία στο αεροπορικό όπλο σε σχέση με την Τουρκία.

Η Τουρκία δεν διέθετε τέτοια μαχητικά.

Γεώργιος Κανελλόπουλος.
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 11, 2019, 09:51:42 πμ »

να σας πω μια ιστορια που νοιωθω οτι πρεπει να γινει γνωστη
εχετε προσεξει οτι λιγο λιγο ξαφανιστηκαν ολες οι πινακιδες που ειχαμε στην ελλαδα με την ματωμενη κυπρο ?
μια απο τις τελευταιες, αν οχι η τελευταια, εχει μεινει στην καβαλα

προς τιμη της η απερχομενη δημαρχος (και ακομη περισσοτερο προς τιμη της που δεν το διαφημισε ποτε ψηφοθηρικα και για αυτο νοιωθω την αναγκη να το αναφερω εγω) αρνηθηκε σε πιεσεις του τουρκικου υπουργειου εξωτερικων να κατεβει η πινακιδα γτ "θιγονται" οι τουρκοι τουριστες, δηλωνοντας οτι πρωτα θα πρεπει  η τουρκια να κατεβασει απο ολη την χωρα ο,τιδηποτε θιγει τους ελληνες, και μετα να συζητηθει (σε αλλη βαση) το θεμα για την πινακιδα με την Κυπρο


Είμαι υπερήφανος πού είμαι Καβαλιώτης, μετά από αυτό, δύο φορές!!  Μπράβο τής, να βλέπουμε να μάθουν όλοι οι ναινεκοι οσφυοκαμπτες καρεκλοκενταυροι.
Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 11, 2019, 10:33:37 πμ »

Παράθεση
Είμαι υπερήφανος πού είμαι Καβαλιώτης, μετά από αυτό, δύο φορές!!  Μπράβο τής, να βλέπουμε να μάθουν όλοι οι ναινεκοι οσφυοκαμπτες καρεκλοκενταυροι.

Ως Καβαλιώτης, διάβασε απόσπασμα από τα πρακτικά της Πανεπιστημιακής Επιτροπής για την καταγραφή της Βουλγαρικής θηριωδίας κατά την δεύτερη Βουλγαρική κατοχή την περίοδο 1916-1918:

Κατάθεση Ευαγ. Ιορδάνου, Δημάρχου Καβάλας.
"Πριν την είσοδο των Βουλγάρων, η Καβάλα είχε 55.000 κατοίκους. Στις 10/23 Οκτωβρίου 1918, κατά τη διανομή άρτου βρέθηκαν 8.500 κάτοικοι, από τους οποίους οι Έλληνες ήταν λιγότεροι από τους μισούς. Περίπου 14-15.000 πέθαναν από πείνα και ασθένειες. Ανέφερε εκτεταμένες σφαγές και λεηλασίες στα χωριά του Παγγαίου, στα Λακοβίκια, το Ροδολείβος, το Σέμαλτο, το Μουστένι, τη Μεσορόπη, το Πράβι."

Κατάθεση Σταύρου Κ. Σταύρου, δημοτικού συμβούλου Καβάλας:
"Αυτός και δέκα περίπου άλλοι ήταν οι μόνοι άνδρες που παρέμειναν στην Καβάλα, γιατί όλους τους υπόλοιπους έως και 75 χρονών γέροντες, οι βουλγαρικές αρχές κατοχής τους μετέφεραν στη Βουλγαρία. Στην αρχή γινόταν διανομή άρτου 80-100 δράμια το άτομο τέσσερις ή πέντε φορές το μήνα. Αργότερα γινόταν διανομή αραβόσιτου, σίκαλης και τέλος κριθής, 50-80 δράμια (1 δράμι=3,2 γραμμάρια). Τα διανεμόμενα τρόφιμα τα πλήρωναν οι κάτοικοι.
Μετά την απομάκρυνση του Έλληνα δημάρχου Σερδάρογλου, που απήχθη όμηρος στη Βουλγαρία, διορίστηκε Τούρκος δήμαρχος και μετά ο Βούλγαρος Ζήσε Ράτσεφ, αυτόχρημα ληστής, που διαδραμάτισε πρωταγωνιστικό ρόλο στην αρπαγή των επίπλων από τα σπίτια της Καβάλας.
Από τις κακουχίες και την πείνα πέθαιναν σωρηδόν πολλές φορές 50 και 60 άτομα την ημέρα. Τα πτώματα εθάβοντο σε ομαδικούς λάκκους. Ολόκληρες οικογένειες εξολοθρεύτηκαν από την πείνα και οι γείτονες καταλάβαιναν τι συνέβη από την οσμή των αποσυντιθεμένων πτωμάτων.
Υπολόγισε ότι το 40% των κορασίδων της Καβάλας βιάστηκε από τους Βούλγαρους στρατιώτες. Τα γυναικόπαιδα που απέμειναν ως μέσο απόκτησης λίγου άρτου είχαν την εργασία στα διάφορα οχυρωματικά έργα των Βουλγάρων."

Αναλογικά οι απώλειες είναι μεγαλύτερες από αυτές της πείνας την Αθήνα το 1941.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 11, 2019, 11:01:56 μμ »

Αυτά δεν χρειάζεται να τα διαβάσω εγώ ως Καβαλιώτης. Ο πατέρας μου, μου έδειχνε που τους κυνηγούσαν οι Βούλγαροι μέσα στα λαγκάδια του Πλαταμώνα. Οπότε αυτά, άλλοι πρέπει να τά διαβάσουν, όχι εγώ........ όλοι αυτοί που έγραψα παραπάνω.

Υγ   πολύ καλά έκανες να το αναρτήσεις. Λίγο πολύ, παντού τα ίδια όμως,  μην υποτιμάτε άλλες περιοχές της Ελλάδας.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2019, 11:07:47 μμ από exmim » Καταγράφηκε
thaler
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1203


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 12, 2019, 12:03:12 πμ »

Τα έγραψα ως φόρο τιμής στους Καβαλιώτες (γνωρίζω ήδη από τα γραφόμενά σου πως είσαι γνώστης των ιστορικών γεγονότων και φυσικά το κείμενο απευθύνονταν όχι σε εσένα αλλά σ' αυτούς που έχουν λίγη γνώση αυτών των γεγονότων) αλλά και - θα συμφωνήσω - γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε. Όχι μόνο την περίπτωση της Κύπρου αλλά, όπως έγραψα, και πολλά άλλα παρόμοια γεγονότα σε διάφορες περιοχές της χώρας και ευρύτερα, του Ελληνισμού. Το χειρότερο για τους Κύπριους είναι πως ένας νέος Αττίλας κρέμεται πάνω απ' το κεφάλι τους καθημερινά, κυρίως λόγω των δικών μας παραλείψεων και λαθών.
Καταγράφηκε

Coins is history you can hold in your hands.
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 12, 2019, 06:00:38 πμ »

Όπως τα λες είναι, αλλά δυστυχώς, όπως και τότε έτσι και τώρα....... άλλοι αποφασίζουν, για μας, χωρίς εμάς!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences