Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 11:17:27 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΥΛΛΟΓΗ ΚΟΧΥΛΙΩΝ  (Αναγνώστηκε 25364 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 07:20:51 μμ »

το τρίτο κοχύλι

Αυτο ειναι τρυπιο .....δεν εχει καμια υπεραξια   Άνεση
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 08:20:08 μμ »

Γενικα οτι βρισκεται μακρια απο το φυσικο του περιβαλλον δεν σημαινει οτι ειναι απολιθομα.
Μονο στο πρωτο δινω καποιες πιθανοτητες τα υπολοιπα μην το συζητατε. Και τα τρια πρωτα αλλωστε ανηκουν ακριβως  στο ιδιο ειδος.
Εσυ φιλε μου δεν μπορεις να καταλαβεις αν κρατας ενα κομματια απο ασβεστιο απο το οποιο αποτελουνται ολα τα κοχυλια,ή ενα κομματι πετρα οπου ειναι τα απολιθοματα;;;;;
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 08:40:22 μμ »

Σωτήρη,δέν ξέρω αν του Βασίλη είναι απολίθωμα,αλλά το δικό μου είναι σίγουρα.Διότι ήταν με χώμα μαζί,
και έκανα πολύ καιρό να τα ξεχωρίσω,χωρίς να τα σπάσω.Άλλωστε έγραψα που τα βρήκα!Και όχι μονο αυτά
αλλά και άλλα κομμάτια,διάφορα.Επίσης τα έχει δεί και άνθρωπος από το Αρχαιολογικό Μουσείο της Ρόδου,
και συμφωνεί μαζί μου.
Έχω φωτογραφίες απολιθωμάτων,από το ίδιο μέρος...σε βράχο!!!Φυσικά είναι αδύνατον να βγούν...
και απαγορεύετε.Διότι υπάγονται πλέον στην Αρχαιολογική Υπηρεσία.Μαζί υπάρχουν και απολιθωμένοι Φοίνικες,
σε κοινή θέα.

http://www.lakonistas.gr/%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B8%CF%89%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF-%CE%B4%CE%AC%CF%83%CE%BF%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BD%CE%B5%CE%AC%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7%CF%82-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%B8%CE%B1/
 
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 09:00:18 μμ »

το μεγαλο ειναι παλιο... μερικων χιλιαδων χρονων...
τα αλλα οχι!

Σωτηρη.. ναι.. ακομα και σε βουνα μπορεις να βρεις κοχυλια κτλ...

εδω εχει στον Ατταβυρο. απο οτι εχω διαβασει.. και εχουν βρει και δοντι καρχαρια εκει... και μιλαμε για υψομετρο 1200+ μετρα... το ψηλοτερο στην ροδο... και νομιζω και στην δωδεκανησο!

εδω που μενω ειναι υψωμα... και εχει.. φαντασου...

Βασιλη εχεις αμωνιτες... ή τα astraea rugosa (ανοικουν στην οικογενεια των τουρμπινιδων και ειναι κοινο... υπαρχει φυσικα και σημερα...)

τα κοχυλια αυτα ειναι πολυ ευκολα να τα βρεις σε βουνα απολιθωμενα.... αμωνιτες.. οχι και τοσο....



Καλησπέρα αγορίνα πραγματικά είσαι παιδί θαύμα και εγώ σου βγάζω το καπέλο. ναι έχω 2 αμμωνίτες, τι να πω δε γνωρίζω και τίποτα και μακάρι να μπει επίσημα στο στέκι η συλλογή με κοχύλια.
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 09:13:12 μμ »

Εγω σας λεω οτι γυρω απο το σπιτι μου στο χωραφι εχει δεκαδες σαν και αυτο της δευτερης φωτο, αλλα και αλλα διαφορα......
Τα αλογοποδαρα (ετσι τα λεμε εδω)  ειναι ο αγαπημενος μου μεζες. Σαρκασμός
Οποιος θελει ας ελθει να μαζεψει αντεχουν στον χρονο

 Υ.Σ Στο δευτερο και τεταρτο πιθανολογω οτι ακομα εχουν μεινει υπολειματα των μυων του
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2012, 09:24:07 μμ από coll » Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 09:58:01 μμ »

αν αναφερεσαι Σωτηρη για απολιθωμενα.. και οχι προσφατως φαγωμενα (χεχεχεχε), και εδω βρισκεις πολλα και κοχυλια και οστρακα... μιας και η σταθμη του νερου τοτε αλλαζε πολλες φορες... και ειτε τα σημερινα νησια ειτε και αρκετες περιοχες της ηπειρωτικης ελλαδος, γινονταν βυθος θαλασσης.. ή νησια.. ή ηταν ενωμενα με τα απεναντι παραλια...

σκεψου οτι η Σαχαρα ηταν θαλασσα! σκεψου οτι οι νανοι ελεφαντες της Τηλου... αποκλειστηκαν στο νησακι... και προσαρμοστηκαν με τα χρονια.. (πολλα... χρονια..), σωματικα.. για να βρισκουν τροφη...  αλλα.... για να πανε εκει... ή ηταν το νησι πολυ κοντιτερα στα σημερινα παραλια της Τουρκιας.. ή ηταν πολυ ρηχα.. ή ηταν ενα με την στερια... και απλα πηγαν οι ελεφαντες!

ετσι... ειναι λογικο να βρισκεις απολιθωμενα παντου... εκτος των κοχυλιων και οστρακων.. μπορει να υπαρχουν φυλλα, λουλουδια απολιθωμενα.. ζωα μικρα, καρποι... απολιθωμενα ξυλα....

αυτα δεν νομιζω να τα πιανει ο νομος...  αλλα απαγορευεται να παρεις απολιθωμενο ξυλο απο το απολιθωμενο δασος στην Λεσβο! απο αλλου πχ εξωτερικο... δεν νομιζω να απαγορευεται.....

δεν θα ηταν κακο να γινοταν μια κατηγορια.. για απολιθωμενα.... θα ελεγα εγω.. και μια με οστρακα απλα.. του τωρα!

βασιλη εχεις αμμωνιτες ε;; ομορφα αυτα αλλα δεν εχω βρει κανενα ακομα... που θα παει.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 11:38:09 μμ »

αν αναφερεσαι Σωτηρη για απολιθωμενα.. και οχι προσφατως φαγωμενα (χεχεχεχε), και εδω βρισκεις πολλα και κοχυλια και οστρακα... μιας και η σταθμη του νερου τοτε αλλαζε πολλες φορες... και ειτε τα σημερινα νησια ειτε και αρκετες περιοχες της ηπειρωτικης ελλαδος, γινονταν βυθος θαλασσης.. ή νησια.. ή ηταν ενωμενα με τα απεναντι παραλια...

σκεψου οτι η Σαχαρα ηταν θαλασσα! σκεψου οτι οι νανοι ελεφαντες της Τηλου... αποκλειστηκαν στο νησακι... και προσαρμοστηκαν με τα χρονια.. (πολλα... χρονια..), σωματικα.. για να βρισκουν τροφη...  αλλα.... για να πανε εκει... ή ηταν το νησι πολυ κοντιτερα στα σημερινα παραλια της Τουρκιας.. ή ηταν πολυ ρηχα.. ή ηταν ενα με την στερια... και απλα πηγαν οι ελεφαντες!

ετσι... ειναι λογικο να βρισκεις απολιθωμενα παντου... εκτος των κοχυλιων και οστρακων.. μπορει να υπαρχουν φυλλα, λουλουδια απολιθωμενα.. ζωα μικρα, καρποι... απολιθωμενα ξυλα....

αυτα δεν νομιζω να τα πιανει ο νομος...  αλλα απαγορευεται να παρεις απολιθωμενο ξυλο απο το απολιθωμενο δασος στην Λεσβο! απο αλλου πχ εξωτερικο... δεν νομιζω να απαγορευεται.....

δεν θα ηταν κακο να γινοταν μια κατηγορια.. για απολιθωμενα.... θα ελεγα εγω.. και μια με οστρακα απλα.. του τωρα!

βασιλη εχεις αμμωνιτες ε;; ομορφα αυτα αλλα δεν εχω βρει κανενα ακομα... που θα παει.. Κλείσιμο ματιού

Έχω φίλε μου και κάθε φορά που έχω ελεύθερο χρόνο κάνω πολλά και διάφορα όπως  εξερευνήσεις σε σπήλαια(ως γνωστό έχουμε τα περισσότερα σπήλαια στην Ευρώπη) αναζητήσεις απολιθωμάτων και ορυκτών με 3ης ακόμα φίλους και όταν είμαι σπίτι σχεδόν κάθε βράδυ κοιτάω τον ουρανό με το τηλεσκόπιο μου, αυτά τα λίγα και συγγνώμη αν βγήκα λίγο από το θέμα. δεν θα ήταν κακό να μπουν και τα υπόλοιπα που ανέφερα σαν συλλογή  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 11:56:50 μμ »

σωστος!!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 12:04:07 πμ »

και με μοντελισμό, βενζινοκίνητα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο ξέχασα να το πω  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
DimitriG
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 466


ΙΣΧΥΣ ΜΑΣ Η ΕΝΟΤΗΤΑ ΜΑΣ


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 07:25:33 μμ »

Ένας χρήσιμος οδηγός για την ταξινόμηση κοχυλιών βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο:
http://www.greekshells.gr/taxonomy.php

Έχω ένα πρόβλημα με τη φωτογραφική μηχανή, όταν βρω άκρη θα ανεβάσω κι εγώ φωτογραφίες. Μόνο που τα δικά μου κοχύλια δεν είναι παλιά όπως του Βασίλη.
Καταγράφηκε

ΠΥΡ+ΥΔΩΡ = ΑΝΘΡΩΠΟΣ+ΙΔΕΑ+ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ = 1884
vaspyr21
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4277


ΑΕΚ σημαίνει προσφυγιά ξεριζωμένη 13/04/1924


Προφίλ WWW
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 13, 2012, 09:54:20 μμ »

Ένας χρήσιμος οδηγός για την ταξινόμηση κοχυλιών βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο:
http://www.greekshells.gr/taxonomy.php

Έχω ένα πρόβλημα με τη φωτογραφική μηχανή, όταν βρω άκρη θα ανεβάσω κι εγώ φωτογραφίες. Μόνο που τα δικά μου κοχύλια δεν είναι παλιά όπως του Βασίλη.

Καλησπέρα Δημήτρη πολύ ενδιαφέρων ο οδηγός που μας εστειλες, από χθες σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ για να βοηθήσω το κορίτσι μου. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κάντε εγγραφή στο κανάλι Greek Explorers: http://bit.ly/2pyH9D6
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 01:02:56 μμ »

Να ανεβάσω μερικά δικά μου.Στα κοχύλια είναι από φυσικό τους,το λούστρο!!!!! Έκπληξη

erosarias
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2012, 01:15:31 μμ από silahim » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 01:03:59 μμ »

erosaria.  Με φυσικό λούστρο!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2012, 01:16:09 μμ από silahim » Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 01:05:24 μμ »

erosaria και ''αυτιά''
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 14, 2012, 01:06:19 μμ »

Διάφορα
Η δεύτερη φωτογραφία(1321) είναι Coralliophila meyendorffii
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2012, 02:45:39 μμ από silahim » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences