Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:50:19 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Δραχμές Χρύσο 1967 MS64  (Αναγνώστηκε 42333 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 08, 2018, 09:24:50 πμ »

ευχαριστω..καλα αφου υπαρχει αυτη η δυνατοτητα με τον αριθμο,χαζος ειναι αυτος που το εκανε αυτο?υποτιμαει την νοημοσυνη ολων εδω?η πολυ χαζος θα ειναι,η πολυ πονηρος η κ τα δυο μαζι δηλαδη ουργιοπονηρος που λενε στον τοπο μου..να με συγχωρειτε για αυτα που λεω αλλα εχω κουραστει πια με αυτην την συμπεριφορα των ανθρωπων..αν αυτα που λεω ειναι σκληρα ας σβηστουν βεβαια..ευχαριστω παιδια
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 08, 2018, 09:33:03 πμ »

Τώρα συγγνώμη είμαστε και σοβαροί άνθρωποι και έχουμε φάει το δούλεμα της αρκούδας δηλαδή. Ο τύπος το έχει ανεβάσει στο eBay από τις 04/06 στις  2 το μεσημέρι και μια μέρα μετά στις 05/06 το απόγευμα στις 5 μας ρωτάει πως το βλέπουμε και κοιμήθηκε με αυτό στο μαξιλάρι του και θα πάει από τον μπαμπά στο γιο.....
Σταματάω εδώ από σεβασμό προς τον εαυτό μου γιατί αν θα συνεχίσω θα βγάλω τέτοια χολή με τους «συλλέκτες» που θα θέλετε την βιομηχανία ζάχαρης να σας γλυκάνει.

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ σε καλο να μας βγει Χα χα χα χε
Καταγράφηκε
steliosan
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 714



Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 08, 2018, 05:25:42 μμ »

δώσε πόνο γιουγκοσλάβε !!!  Γλώσσα
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 08, 2018, 05:40:01 μμ »

Σε αυτο το ποστ με την τροπη που πηρε δεν ηθελα να ξανασχολιασω.
Βασιζωμενος πανω σε αυτο που λεει : Ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθο . . . . . 
Διοτι ολοι πουλαμε καποια στιγμη. Ειτε απο αναβαθμιση , ειτε απο αναγκη , ειτε απο ευκολο χρημα κτλ κτλ .

Εδω ομως δεν κρατηθηκαν καν τα προσχηματα !!!

Καλο θα ειναι να σταματησει εδω θα ελεγα, ετσι και αλλιως ο καθενας μας τα συμπερασματα του τα εχει  . . ..
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 08, 2018, 06:36:44 μμ »

δώσε πόνο γιουγκοσλάβε !!!  Γλώσσα

Σέρβε!

Κατά αλλα ο,τι πει ο αρχηγός.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
pipiss
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 143


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 08, 2018, 07:21:48 μμ »

+1
Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 11, 2020, 07:27:53 μμ »

Και εγώ συμφωνώ με τον Χρήστο με μικρές αποκλίσεις. Το φαινόμενο "ταμπελάκι" είναι σαφώς παγκόσμιο και όχι αποκλειστικά ελληνικό. Αλλά και η διαδρομή ενός εμπόρου επίσης είναι παγκόσμιο φαινόμενο. Όλοι σχεδόν ξεκινάνε σαν συλλέκτες και σιγά σιγά αρχίζουν το εμπόριο, στην αρχή ίσως για να χρηματοδοτήσουν την συλλογή τους και με τις κατάλληλες ευκαιρίες και συνθήκες στη ζωή γυρίζουν τελικά έμποροι. Έτσι και εδώ δεν υπάρχει διαφορά. Φυσιολογική κατά την γνώμη μου διαδρομή κανένας δεν σπουδάζει και βγαίνει τελειόφοιτος με πτυχίο "εμπόρου νομισμάτων".

Το πρόβλημα νομίζω στη χώρα μας έχει να κάνει με τους αριθμούς και δευτερευόντως με την παιδεία μας. Πόσοι ασχολούνται με τη συλλογή νομισμάτων στην Ελλάδα σήμερα? Φυσικά δεν ξέρω ακριβώς θα έλεγα περίπου 1000-1200 σε όλες τις εκδοχές (συλλέκτες,εμποροσυλλέκτες,εμποροι). Ποσοστό επί του πληθυσμού περίπου 0,01%. Και πόσα είναι τα νομίσματα? Τα λεγόμενα Crown size 5 του Όθωνα και 2 του Γεωργίου άντε και της Κρήτης 3. Δηλαδή 8 συνολικά και έκλεισε η συλλογή.  Δραχμές? 7 στον Όθωνα και 4 στον Γεώργιο βάλε και την Κρήτη και άλλες 3 μετά το 1900 15 σύνολο και έκλεισε. Ένας συλλέκτης δεν χρειάζεται πάνω από 2 χρόνια να βρει το 95% όλων αυτών σε διαφορες καταστάσεις δεν λέω βεβαια για ακραίες ms65.

Tα αντίστοιχα νούμερα σε χώρες όπως Αμερική,Αγγλια,Γαλλια, Γερμανια,Ιταλια,Ρωσία κλπ ζαλίζουν. Καταρχάς εκεί έχουν εκτος των άλλων συλλεκτική κουλτούρα, έχουν νομισματική ιστορία και παιδεία που εμπλουτίζονται συνεχεια από 100δες coin clubs με διαλέξεις, παρουσιάσεις, Μουσεία  σε σχεδόν κάθε πολη και φυσικά αιώνες Νομισματικής ιστορίας. Βαλτε και τις επιχειρήσεις που ασχολούνται με την διάδοση (έντυπος τύπος, κάθε ΣΒΚ και μια έκθεση καπου στην χωρα τους, Νομισματοκοπεία με στόχο την διάδοση του χόμπυ με καινούργια προγράμματα κάθε χρόνο, δημοπρασίες πολλές δεκάδες κάθε χρόνο κλπ) και καταλήγω ότι τα ποσοστά  πρέπει να είναι πάνω από 1% του πληθυσμού. Αυτό μονο στην Αμερική  είναι 300Κ, στην Αγγλία 90Κ+ και φυσικά οι αντισοιχοι αριθμοί νομισματων χιλιάδες (στην Γαλλία πρέπει να υπάρχουν πάνω από 1000 διαφορετικά crown size νομίσματα μόνο!!! Ένας συλλεκτης μονο αυτών θέλει πάνω από 1 ζωη όχι 2 χρονια όπως εδώ.

Η οικονομική χρωκοπια ανέδειξε το πρόβλημα μονο σε σχέση με τις τιμές, όμως κακά τα ψέματα είμαστε πολύ λίγοι με πολύ λίγα νομίσματα και κακή η ανύπαρκτη νομισματική κουλτούρα συνολικά σαν Έθνος και φυσικά σαν πολιτες. Αυτη η κατάσταση δεν μπορεί να συντήρησει συλλέκτες η πολύ λίγους που έχουν ιδια μεσα για την δικη τους κουλτούρα και συλλογή. Και έτσι "φαίνεται" να υπάρχουν μόνο οι εμποροσυλλέκτες που με την σειρά τους λόγω όλων των ανωτέρω ανακυκλώνουν μεταξύ τους ό,τι υπάρχει.

Η ΠΝΕ θα μπορούσε να αλλάξει κάτι αλλά εδώ όλοι έχουμε ευθύνες που την μετατρέψαμε σε στέκι αγοροπωλησεων αποκλειστικά. Ίσως και το εύχομαι αυτό οι νέες γενιές που έχουν καλύτερη παιδεία και κουλτούρα εμπλουτισμενη από σπουδές και καριέρες στο εξωτερικό να κάνουν την διαφορά και την μεγάλη αλλαγή.
Αμήν.

+++++++++++++10000000
Καταγράφηκε
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1042


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 11:24:48 πμ »

καλημερα.

μπορει καποιος να μου πει με σημερινες τιμες ποσο παει το πιστοποιημενο 20αρι;;;
Μιλαω για βαθμους MS 64-65-66...... στο περιπου γιατι ψαχνομαι και να εχω εναν μπουσουλα
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 01:40:45 μμ »

γυρω στα 500 ευρω θα ελεγα
Καταγράφηκε

E.X.N
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 479



Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 03:31:10 μμ »

τα πραγματα ειναι απλα για μενα

-Ο εμπορος θα πουλησει το raw κερμα στον ασχετο συλλεκτη που δε ξερει απο grading γτ το raw δημιουργει προσδοκίες και να βγάλει περισσότερα χρήματα. ασφαλως ο εμπορος ξερει τι πουλαει και δε θα πιαστει κοροιδο στο 99% των περιπτωσεων.

-Ο εμπορος θα πουλησει το καλό το πιστοποιημενο στον καλό του πελάτη. Κανενας εμπορος δε θα πουλησει ενα raw νομισμα π.χ. 5δ1833Α ακυκλοφόρητο σε raw κατάσταση.

Καλο κέρμα και raw ταυτόχρονα... ξ ε χ α σ τ ε    τ ο.
  
Aυτη ειναι μεγαλη αληθεια εκτος εαν βρεις ολοκληρη συλλογη απο συλεκτη που τα εχει ολα raw,ακομα και ο τελευταιος συλλεκτης τα δευτερα και τριτα του θελει να πουλησει και βαζω και τον ευατο μου μεσα,με την ανωτερη τιμη που θα βρει ,τουλαχιστον ο εμπορας με μαγαζι εχει εξοδα ειναι οπως ολλες οι επιχειρησεις στην Ελλαδα, ο εμποροσυλεκτης που θελει να παρει την τιμη του καραμητσου μαζι με την προμηθεια και να κατηγορει και τους εμπορους και τα νομισμα τους,σε οποιοδιποτε επαγγελμα αυτη η συμπεριφορα θα τον εβγαζε εκτος και θα εψαχνε αλλου εργασια ,ομως εδω στον συλλεκτισμο νομισματων λογου παθους που ειναι υπαρχουν πολλες σαυρες εμποροσυλεκτες και συνεχιζουν να επιβιωνουν.Επειδη εφυγα απο το θεμα και την τελευταια ερωτηση ,πριν ενα μηνα μπηκε στης πωλησεις ενα ms68 sta 650 και απαντησα πρωτος θεωροντας οτι ειναι ευκαιρια και πηγα να το παρω και στην Κορινθο απο την Αθηνα Χαμόγελο
ΜS 64  πιστεθω οτι αξιζει 380-420. ms65 400-480.ms66 500-580.ms67 550-650,ms68 700-900 ,ms69?Απορία
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 07, 2021, 06:01:31 μμ από athas » Καταγράφηκε

digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 08:30:06 μμ »

Γιώργο, σωστά τα λες πλην όμως η "πατέντα" για το "κουτί" έχει δημιουργηθεί από τους κοσμηματοπώλες για τα νομίσματα και τα περιοδικά επειδή ακριβώς χωράνε σε κουτί.
Με τα άλλα συλλεκτικά αντικείμενα που ΔΕΝ χωράνε στο "κουτί" τι γίνεται; Ευτυχώς άρχισαν και ξυπνάνε και οι κουτόφραγκοι στο Ελλάδα. Πιο συχνά ακούω συλλέκτες να λένε να "δω το νόμισμα και θα σου πω...." . Ειλικρινά χαίρομαι...

Στα υπόλοιπα συμφωνώ και να προσθέσω, ότι οι κυβερνώντες κατάργησαν όχι μόνο την μεσαία τάξη, αλλά και τη μεσαία τάξη των συλλεκτών. Δηλαδή, οι τιμές των υψηλών καταστάσεων ανεβαίνουν, και λόγω της οικονομικής ανέχειας, οι συλλέκτες περιορίζονται σε πολύ χαμηλές καταστάσεις. Η μεσαία κατάσταση έχει εξαφανιστεί. Για παράδειγμα τα XF (AU για τα κουτάκια) του Όθωνα, δεν υπάρχει ενδιαφέρον. Το ίδιο αντίστοιχα για τον Γεώργιο.

Όσοι προνοήσουν μελλοντικά θα βγουν κερδισμένοι....πιστεύω 

Εγώ διαφωνώ. Ποτε δεν είδα κάποιον οικονομικά κερδισμένο που έκανε συλλογή από ψιλοσαβουριτσες. Ψυχικά ικανοποιημένο όμως ναι, αλλά τέτοιοι συλλεκτες είναι πια είδος προς εξαφάνιση. Αν έχω μάθει κάτι όλα αυτά τα χρόνια, είναι να αγοράζω ακόμη και ένα νόμισμα μόνο το χρόνο, αρκεί να είναι στην υψηλότερη κατάσταση που μπορεί, κι εφόσον βέβαια ανταποκρίνεται στις οικονομικές μου δυνατότητες. Η συλλογή νομισματων δεν προσφέρεται για αρπαχτές και πολλοί νέοι συλλεκτες ξεχνούν το ότι έχουν μπει σε ένα χομπυ κι όχι σε κάποιο αμοιβαίο κεφάλαιο. Όπως παλιά έλεγε ο Ζαχαριας, «εάν πας ένα σινεμά, θα ζητήσεις μετά τα λεφτά του εισιτηρίου που πλήρωσες πίσω;» Υπάρχει και η ψυχική ευχαρίστηση , που ούτε κοστολογείται, κι ούτε και θαπρεπε. Αυτό που λείπει πολύ έντονα από το νέο αίμα των συλλεκτών στην Ελλάδα είναι η γνώση. Όλες αυτές οι χαμένες ώρες και οι άσκοπες συζητήσεις (για να μη μιλήσω για τις πιστοποιήσεις αναμνηστικων νομισματων), δεν εχουν να προσφέρουν τίποτα σε κάποιον νέο συλλέκτη. Βρίσκω δε τρομερά ανησυχητικό το να βλέπω νομίσματα της Μεταπολίτευσης, που τουλάχιστον η δικη μου η γενια τα έχει ακόμη στις θήκες της, νομίσματα που υπάρχουν ακόμη εκατομμύρια από αυτά σε μασούρια, να πιανουν τις τιμές που θαπιανε ένα κοινό αλλά ακυκλοφόρητο νόμισμα του Οθωνα η του Γεωργίου η της Κρήτης. Η συμβουλή μου λοιπόν, γι αυτούς που θεωρούν ότι έχουν μέλλον στο χομπυ, θαταν να κάτσουν οι περισσότεροι νέοι και να μάθουν έναν Ελληνικό κατάλογο απ’εξω κι ανακατωτά και μετά, βάζοντας τους στόχους που πρέπει κι όχι χτυπώντας κι αγοράζοντας ότι τους πέσει η ότι κυκλοφόρησε η Τράπεζα της Ελλάδος, να προχωρήσουν με υπομονή, με σύνεση και με προγραμμα. Τότε μόνο θα καταλάβουν κι οι ίδιοι , ότι το χομπυ αυτό έχει πολύ περισσότερα να προσφέρει απ’αυτα που νόμισαν η που άκουσαν αρχικά.

Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 09:06:33 μμ »

Άργησες 3 χρόνια Δημήτρη. Άντε βρες τον Νίκο τώρα.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 07, 2021, 09:13:53 μμ »

Άργησες 3 χρόνια Δημήτρη. Άντε βρες τον Νίκο τώρα.

Χα χα χα!!! τι να κάνει ο άνθρωπος... τα πήρε στο κρανίο με κάτι κόντρες εδώ -με ποιους δεν θυμάμαι ακριβώς- και δεν ξαναμπήκε από τότε.
Καταγράφηκε
digo
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1057



Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 08, 2021, 11:17:29 μμ »

Άργησες 3 χρόνια Δημήτρη. Άντε βρες τον Νίκο τώρα.

Χα χα χα!!! τι να κάνει ο άνθρωπος... τα πήρε στο κρανίο με κάτι κόντρες εδώ -με ποιους δεν θυμάμαι ακριβώς- και δεν ξαναμπήκε από τότε.


Δεν πειράζει, εγώ τον είδα προχτές. Αλλα γράφει κι αλλα κάνει, αλλά σε τελική, 30 χρόνια συλλέκτης, νομίζω ότι έχει πλήρη και εμπεριστατωμένη άποψη επι του αντικειμένου. Χρόνο δεν έχει, τουλάχιστον για άσκοπες συζητήσεις... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences