Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:21:10 πμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νέος συλλέκτης σε ασημένια κέρματα.  (Αναγνώστηκε 18151 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 11:16:44 μμ »

Απότι φαίνεται θα ξεκινήσω τη συλλογή μου από αυτά του 2007..και μετά βλέπουμε και κάνουμε..με τα λίγα που καταλαβαίνω πρέπει να είναι ευκαιρία.Επειδή μένω Αθήνα και θα κατέβω κέντρο αύριο,αν πάω με την ταυτότητά μου από εκεί θα μου δώσουν ή χρειάζεται να συμπληρώσω τη φόρμα του site της ΤτΕ;

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια πάντως!!
Με την ταυτότητά σου, παίρνεις αριθμό για το ταμείο των συλλεκτικών.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 11:19:35 μμ »

Συμφωνώ με τον donsoc 1, με τα νομίσματα της ΤΤΕ, έχεις ελπιδες μετά από 10 χρόνια να έχουν και κάποια υπεραξία, εκτός της αξίας του μετάλλου, με τα επενδυτικά χλωμό.
Πριν 10 χρόνια το ασήμι είχε 5 ευρώ η ουγγιά σήμερα 25. Υποθετικά μιλάμε γιατι κανείς δεν μπορεί να προβλέψει σε τόσο βάθος χρόνου τι μπορεί να συμβεί ότι τα ελληνικα των 40 ευρώ η των 75 θα πενταπλασιάσουν την αξία του ώστε να πάρετε το ανάλογο κέρδος. Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λέτε. 5 χρόνια μετά και ΤτΕ δεν έχει ξεπουλήσει ακόμη τα ασημένια 10 εύρα. Παρά πολύ αισιόδοξους σας βρίσκω. Σας τονίζω αν αγοράζεις με κριτήριο την ομορφιά παύεις να κανείς επένδυση. Άρα συλλογή ή επένδυση ;
Τα Ελληνικά συλλεκτικά είναι και τα δύο.
Να πάνε παρακάτω από την τιμή διάθεσης λίγο δύσκολο.
Να μείνουν στα ίδια λεφτά αν δεν ανέβει το μέταλλο πολύ πιθανό.
Να ανέβει το μέταλλο πάρα πολύ πιθανό.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 11:19:50 μμ »

Εγω ρε παιδια τα εδωσα αρκετα κατω απο τα 30 και τα πειραν 50 δευτερα.
Επειδη ενας φιλος δεν καταλαβε τι θελω να πω το κανω πενηνταρακια Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο.Εγω που πουλησα κατι ουγγιες αρκετα κατω απο τα 30 ευρω τα εδωσα μεσα σε 50 δευτερα.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 11:53:30 μμ »

Δεν διαφωνώ με κανέναν, λίγο από όλα για να μπορεί να μοιραστεί το κέρδος, γιατι ουσιαστικά εκεί καταλήγουμε. Είτε συλλέκτηκα με 5000 κομμάτια τιράζ, είτε εκατομμύρια κομμάτια τιράζ σκοπός μας είναι το κέρδος.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 12:57:08 πμ »

Εγω ρε παιδια τα εδωσα αρκετα κατω απο τα 30 και τα πειραν 50 δευτερα.
Επειδη ενας φιλος δεν καταλαβε τι θελω να πω το κανω πενηνταρακια Κλείσιμο ματιού Μεγάλο χαμόγελο.Εγω που πουλησα κατι ουγγιες αρκετα κατω απο τα 30 ευρω τα εδωσα μεσα σε 50 δευτερα.
Και εμείς που είμασταν ρε Δημήτρη?
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 01:02:49 πμ »

Δεν ξερω Ηλια  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Sroussos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 911


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 11:49:39 πμ »

Κατά την γνώμη μου από τον πίνακα που είδες μπορεις να πάρεις τα αρ. 4,9,10,13,14 χωρίς σκέψη και κατόπιν να δεις και τα τρίπτυχα ( έχουν και αυτά ασιμένια 10 €) που είναι ακόμη διαθέσιμα πιστεύω πως τα λευτά που θα δόσεις δεν θα τα χάσεις ποτέ.
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 02:14:37 μμ »

χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις αλλά σύμφωνα με αυτά που διαβάζω αν με 40 ευρώ παίρνεις ένα επενδυτικό,ασημένιο 0,999 νόμισμα (μηδενικής σπανιότητας) μίας ουγγιάς (31,10 gr) γιατί να μη προτιμηθούν αυτά της ΤτΕ που είναι 925/1000 σε ασήμι και 34 gr αλλά το σημαντικότερο.μόνο 5.000 αντίτυπα και με την εγγύηση της ΤτΕ;

Φιλε μου, αν μπορεις να αγορασεις μονο με 40 ευρω ουγγιες, τοτε οχι μονο χωρις δευτερη σκεψη, αλλα και χωρις πρωτη σκεψη, πρεπει να παρεις τα συλλεκτικα της Ελλαδος με 40 που ειναι και πανεμορφα τα συγκεκριμενα. Και τα χρηματα σου πανε στο δικο σου κρατος και στα χερια σου εχεις ενα ωραιοτατο αναμνηστικο/συλλεκτικο νομισμα με περιορισμενο τιραζ. Αυτα εννοουσα οτι αξιζουν τα λεφτα τους και στην πρωτη απαντηση μου.
Η αληθεια ειναι ομως οτι οι ουγγιες σημερα, οταν το ασημι εχει 25 ευρω περιπου, πωλουνται γυρω στα 29-30 ευρω. Στην Ελλαδα σε αυτες τις τιμες θα βρεις κατα κανονα μονο περιστασιακα απο ιδιωτη, απο αγγελιες που ανεβαινουν και εδω στο στεκι δηλαδη. Ολοι οι αλλοι πουλανε με καπελο και εχει και την εξηγηση του, και επειδη τα εχουν αγορασει απο αλλους μεσαζοντες που και αυτοι ηδη θα βαλουν το κερδος τους και επειδη, αν προκειται για μαγαζι, θα πρεπει να βαλει και φπα. Ασυμφορη η τιμη στην τελικη για τον ιδιωτη που θελει να αγορασει κοντα στην τιμη μεταλλου.
Για να αγορασεις απο το εξωτερικο ασφαλως και ειναι η πιο συμφερουσα λυση, αλλα προφανως δεν θα παρεις 1 νομισμα για να σου βγει διπλασια τιμη με τα μεταφορικα. Σε γενικες γραμμες πρεπει να παρεις τουλαχιστον 10 νομισματα ανα παραγγελια για να πεις οτι συμφερει.
Παντως μην ειστε τοσο σιγουροι οτι οι τιμες δεν μπορουν να πεσουν κατω απο την τιμη διαθεσης της τραπεζας. Εχει συμβει στο παρελθον.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 04:32:11 μμ »

χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις αλλά σύμφωνα με αυτά που διαβάζω αν με 40 ευρώ παίρνεις ένα επενδυτικό,ασημένιο 0,999 νόμισμα (μηδενικής σπανιότητας) μίας ουγγιάς (31,10 gr) γιατί να μη προτιμηθούν αυτά της ΤτΕ που είναι 925/1000 σε ασήμι και 34 gr αλλά το σημαντικότερο.μόνο 5.000 αντίτυπα και με την εγγύηση της ΤτΕ;

Φιλε μου, αν μπορεις να αγορασεις μονο με 40 ευρω ουγγιες, τοτε οχι μονο χωρις δευτερη σκεψη, αλλα και χωρις πρωτη σκεψη, πρεπει να παρεις τα συλλεκτικα της Ελλαδος με 40 που ειναι και πανεμορφα τα συγκεκριμενα. Και τα χρηματα σου πανε στο δικο σου κρατος και στα χερια σου εχεις ενα ωραιοτατο αναμνηστικο/συλλεκτικο νομισμα με περιορισμενο τιραζ. Αυτα εννοουσα οτι αξιζουν τα λεφτα τους και στην πρωτη απαντηση μου.
Η αληθεια ειναι ομως οτι οι ουγγιες σημερα, οταν το ασημι εχει 25 ευρω περιπου, πωλουνται γυρω στα 29-30 ευρω. Στην Ελλαδα σε αυτες τις τιμες θα βρεις κατα κανονα μονο περιστασιακα απο ιδιωτη, απο αγγελιες που ανεβαινουν και εδω στο στεκι δηλαδη. Ολοι οι αλλοι πουλανε με καπελο και εχει και την εξηγηση του, και επειδη τα εχουν αγορασει απο αλλους μεσαζοντες που και αυτοι ηδη θα βαλουν το κερδος τους και επειδη, αν προκειται για μαγαζι, θα πρεπει να βαλει και φπα. Ασυμφορη η τιμη στην τελικη για τον ιδιωτη που θελει να αγορασει κοντα στην τιμη μεταλλου.
Για να αγορασεις απο το εξωτερικο ασφαλως και ειναι η πιο συμφερουσα λυση, αλλα προφανως δεν θα παρεις 1 νομισμα για να σου βγει διπλασια τιμη με τα μεταφορικα. Σε γενικες γραμμες πρεπει να παρεις τουλαχιστον 10 νομισματα ανα παραγγελια για να πεις οτι συμφερει.
Παντως μην ειστε τοσο σιγουροι οτι οι τιμες δεν μπορουν να πεσουν κατω απο την τιμη διαθεσης της τραπεζας. Εχει συμβει στο παρελθον.
Συμπέρασμα, μας έχουν φάει οι μεσάζοντες. Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση Άνεση
Καταγράφηκε
spykat
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 311


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 12:02:08 πμ »

Αμφιβαλλεις φιλε pepos?
Η πιο συνηθης διαδρομη ειναι 1. νομισματοκοπειο που και αυτο θα βγαλει 2. πουλαει αυτο σε μεγαλεμπορο που και αυτος θα βγαλει 3. αγοραζει απο αυτον ο μικροεμπορος που και αυτος θα βγαλει.
Αλλα ας υποθεσουμε οτι παει ενας οποιοσδηποτε ελληνας εμπορος και αγοραζει κατευθειαν απο το οποιοδηποτε νομισματοκοπειο, παλι υψηλες τιμες θα εχει. Γιατι αν θελει να ειναι νομιμος, θα πρεπει να βαλει και το φπα. Για υπολογιστε ποσο ειναι και θα δειτε οτι και παλι ακριβος θα ειναι χωρις να φταιει.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 09:29:43 πμ »

Αμφιβαλλεις φιλε pepos?
Η πιο συνηθης διαδρομη ειναι 1. νομισματοκοπειο που και αυτο θα βγαλει 2. πουλαει αυτο σε μεγαλεμπορο που και αυτος θα βγαλει 3. αγοραζει απο αυτον ο μικροεμπορος που και αυτος θα βγαλει.
Αλλα ας υποθεσουμε οτι παει ενας οποιοσδηποτε ελληνας εμπορος και αγοραζει κατευθειαν απο το οποιοδηποτε νομισματοκοπειο, παλι υψηλες τιμες θα εχει. Γιατι αν θελει να ειναι νομιμος, θα πρεπει να βαλει και το φπα. Για υπολογιστε ποσο ειναι και θα δειτε οτι και παλι ακριβος θα ειναι χωρις να φταιει.
Καθόλου spykat, δεν το έγραψα ειρωνικά, την πραγματικότητα περιέγραψες.
Υ.Γ. το όνομά σου θα το μάθουμε επιτέλους?
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 09:24:28 μμ »

Για να καταλάβω, ποιά η αξία του του ασημένιου νομίσματος (σαν μέταλλο);
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 09:38:26 μμ »

 Σημερα Ο.82 επι τα γραμμαρια που θες Άνεση
Καταγράφηκε
ΝΙΚΟΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 221



Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 09:59:04 μμ »

Σημερα Ο.82 επι τα γραμμαρια που θες Άνεση

ευχαριστώ, και ο χρυσός;
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 12, 2012, 10:12:20 μμ »

Νομιζω
43.8 x
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences