Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:52:51 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 δρχ 1967  (Αναγνώστηκε 12106 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 21, 2018, 02:28:21 μμ »

Σημερα σηκωσα καπου ενα θεμα .
Μαλλον δεν το διαβασατε (ψαξετε λιγο να το βρειτε αμα σας τρωει) δεν τα δινω ολα στο πιατο.
Στο συγκεκριμενο θεμα ο φιλος λεει : << Το νόμισμα αυτό (γιατί για το ίδιο πρόκειται) εμφανίστηκε έτσι τρύπιο και με αυτή τη χάλκινη ανοιχτόχρωμη όψη 2 φορές σε δημοπρασία το 2013, προερχόμενο από ιδιωτική συλλογή. Την πρώτη τον Ιανουάριο του 2013 πουλήθηκε για 3.055$ και λίγους μήνες μετά τον Αύγουστο του 2013, σε άλλη δημοπρασία, πουλήθηκε για 9.988$. >>
Αληθεια , αυτα τα λογια ποσοι τα διαβασατε και ποσοι τα μελετησατε να αναρωτηθητε ΤΟ ΓΙΑΤΙ ;;
Πολλες φορες διαβασουμε , αλλα ουσιαστικα δεν μελεταμε αυτο που διαβαζουμε !!!
Ενας παλιος το ειχε πει καποτε σαν : << άραγε γινώσκεις α αναγινώσκεις; >> με λιγα λογια διαβαζεις αλλα καταλαβαινεις αυτα που διαβαζεις ;;
Και σε αυτο το νομισμα (ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ) τι εχουμε ;;
Το νομισμα τον ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ να κανει 3,055 δολλαρια και οχτω μηνες μετα 10,000 δολλαρια σχεδον !!!
Τι αλλαξε;;; απο τον Ιανουαριο μεχρι τον Αυγουστο τριπλασιασε την αξια του ;;;
Αυτος που το αγορασε τον Αυγουστο δεν ηξερε να το χτυπησει τον Ιανουαριο να το παρει πχ με 5 χηνοπουλα;;;
Για βαλτε το μυαλο σας να  δουλεψει να μου πειτε τι συμβαινει ;;;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 21, 2018, 02:39:58 μμ »

Επειδη ξερω οτι κανεις δεν θα μιλησει θα σας τα πω εγω !!!!
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΟΥΛΗΘΗΚΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ !!!
Αγοραστης και πωλητης ηταν ο ιδιος και το μονο που αλλαζε ηταν η προμηθεια που εδινε στην εταιρια !!!
Και αφου δεν επιασε ουτε την μια , ουτε την αλλη τα λεφτα που επιθημουσε επαιξε το τελευταιο του χαρτι μεσω των χειρουργων για να πιασει την καλη !!!
Και αποκαλυφτηκε απο την εταιρια και πηρε το --- Καλυτερο , καταλαβατε . . . . .

Και ερχομαστε στα δικα μας !!!
Παλια , πολυ παλια οπου τα  κηνυγουσα εγω και αλλοι δειχναμε δημοπρασιες οικων του εξωτερικου με σπανια Ελληνικα νομισματα να πωλουνται στον οικο Χ  4000 και να κλεινει στα 5000 . Μετα απο εξι , οχτω μηνες το ΙΔΙΟ ακριβως νομισμα να ξαναπουλιετε απο τον οικο Ψ με 5,500 ευρω!!! Οσο δλδ εκλεισε την προηγουμενη φορα τωρα εκινηση !!! Και και και , υπηρχε νομισμα που το ειχαμε δει τρεις;; Τεσσερις φορες στα δυο χρονια !!!
Ποτε δεν πουλιωταν αυτο το νομισμα !!!
Μπορει στο κολπο να ηταν και οι εταιριες ή μπορει αυτες να τα επερναν κανονικα και απλα καποιος να περιμενει το παχυ ψαρι να τσιμπηση !!!
(Παραδειγματα τετοια ειναι γεματο το στεκι απο την ιδρυση του αλλα ποιος τα διαβαζει;; )
Αλλα αυτη η τακτικη ειχε και αλλα αποτελεσματα.
Παρεσερνε τα παντα προς τα πανω !!!
Και φτασαμε εδω που φτασαμε . . . .
Και μολις γινει ξανα το μπαμ (οπως εγινε το 2009 προς 2010 και οταν μπηκαν πχ τα καπιταλ κοντρολ στην ζωη μας ) και ειδαν οτι η αγορα στερευε ΝΑ ΣΟΥ κατω οι τιμες !!!
Και τωρα;; Ξανα πανω οι τιμες !!!
Και πως χαλιναγωγητε ολοι αυτη η αγορα;;
Μεσω των Δημοπρασιων !!! Να τις χεσω τις δημοπρασιες σας και τα κλεισιματα τους τα εικονικα !!!

Απεχω απο το Υμπεη απο το 2013 συνειδητα γιατι αηδιαζα με αυτα που εβλεπα !!!

Με λενε heraklioti  και ειμαι καλα  . . . . . . .
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2018, 02:42:07 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 21, 2018, 02:50:40 μμ »

Βρε Γιωργο τι λες; Ολες οι δημοπρασιες νομισματων ειναι φτιαχτες; ΟΛΕΣ; Τι καθεσαι και γραφεις;

Γραφει ο vangelis οτι το χαρτονομισμα εχει αξια εστω κ ετσι (κατι παραπανω γνωριζει ο χριστιανος) και η

δημοπρασια του Καραμητσου κατι δειχνει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2018, 02:52:09 μμ από me.chris » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 21, 2018, 02:54:16 μμ »

Εγω εφερα ενα γενικο παραδειγμα.
Δεν μιλησα για ολα .
Αναφερθηκα σε ενα νομισμα που σηκωσα σημερα με αποκλιση 6000 δολαρια σε οχτω μηνες μεσα.
Αναφερθηκα σε γεγονοτα κατεγραμενα , κουβεντιασμενα μεσα στο στεκι ΠΑΛΙΑ που νομισμα συγκεκριμενο πουλιωταν επι δυο χρονια απο οικους του εξωτερικου και παντα εκλεινε με ανηφορα !!!
Δεν αναφερθηκα σε τιποτα αλλο . . .
Ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του για το πως θα κανει τις εκτιμησεις του.

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 21, 2018, 03:48:14 μμ »

Γιώργο,

Η ιστορία με το αμερικάνικο νόμισμα δεν είναι αντιπροσωπευτική.

Καταρχάς, ένα νόμισμα που μόνο 12 είναι υπαρκτά, στην ιστορία σου, (εννοώ αυτοί που την έγραψαν) εάν είναι αληθινή, ξεφτιλίζει εντελώς τις εταιρείες slaboποίησης.

Δηλαδή είναι δυνατόν ένα τρύπιο νόμισμα που υπάρχει μόνο σε 12 αντίτυπα, να έχει εμφανιστεί ΔΥΟ φορές σε δημοπρασία και οι εταιρείες slaboποίησης να κάνουν ΑΝΑΛΥΣΗ και να ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΝ (φοβερό ε; ) μετά από αναλύσεις.... ή δεν ξέρω τι, ότι το νόμισμα έχει υποστεί... βούλωμα;

Αυτό ως τρύπιο νόμισμα μεταξύ 12 μόνο υπαρχόντων, θα ήταν γνωστό σε όλους. (Φαντάσου ένα τρύπιο τάλληρο κουκου ΤΡΥΠΙΟ σε δυο δημοπρασίες και μετά να χρειάζεται ειδικός για να πιστοποιήσει το... βούλωμα. Πλάκα κάνουμε....).

Όμως το θέμα είναι άλλο και νομίζω ότι αφορά "το περί ορέξεως...". Δηλαδή, υπάρχει κατηγορία ανθρώπων (όπως εγώ) που δίνουν μηδενική αξία σε οποιοδήποτε  τρύπιο νόμισμα, ενώ άλλοι δίνουν μια σχετική υπεραξία στα σπάνια.
Βέβαια, υπάρχουν χειρότεροι από μένα, είναι η κατηγορία που δεν αγγίζει νόμισμα που αναπνέει εκτός εάν είναι στο κουτί μέσα και ας το πληρώσουν Χ10... ή εάν δεν είναι αυστηρό MS από 64 και βάλε...

Καταλήγουμε στο "περί ορέξεως...". Αν και δεν είμαι οπαδός των χάρτινων νομισμάτων, το λάθος του 100δραχμου είναι ενδιαφέρον. Από σπανιότητα δεν γνωρίζω.

Το σοβαρό θέμα του "στησίματος" στις δημοπρασίες είναι υπαρκτό και το αποφεύγει κανείς με την γνώση. Να θυμίσω κι εγώ το κρητικό τάληρο με την τεχνιτή πατίνα που δεν το ακούμπαγαν ούτε στα 20 χιλιάρικα; Μόλις ο "παίκτης" το πιστοποίησε ως SP (άλλη ξεφτίλα των slaboποιών) η τιμή πήγε πάνω από 40 χιλιάρικα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 21, 2018, 04:40:35 μμ »



Το σοβαρό θέμα του "στησίματος" στις δημοπρασίες είναι υπαρκτό και το αποφεύγει κανείς με την γνώση. Να θυμίσω κι εγώ το κρητικό τάληρο με την τεχνιτή πατίνα που δεν το ακούμπαγαν ούτε στα 20 χιλιάρικα; Μόλις ο "παίκτης" το πιστοποίησε ως SP (άλλη ξεφτίλα των slaboποιών) η τιμή πήγε πάνω από 40 χιλιάρικα.

Εδώ έρχεσαι στα λόγια μου. Ερωτω.
Εάν κάποιοι προσπαθούν να με πείσουν ότι η τιμή ενός τεμαχίου είναι η ΧΧΧΧΧΧ επειδή πουλήθηκε σε έναν οίκο είμαι υποχρεωμένος να το δεχτώ;;;
Είμαι υποχρεωμένος να το βάλω σάν τελεσίδικο ότι αυτή είναι η τιμή του;;;

Εκεί οδηγούν τον κόσμο φίλε Νίκο και αυτό λέω να προσέξουν οι όσοι δεν γνωρίζουν πολλά.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mariosd1981
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 22, 2018, 06:54:08 πμ »

Καλή σας ημέρα, θα με ενδιέφερε να το αγοράσω αν είναι διαθέσιμο για 170 ευρώ. Σας ευχαριστώ πολύ.Μάριος
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 22, 2018, 03:19:19 μμ »

Σίγουρα Γιώργο είναι ένα σφαλματάκι που δεν το βρίσκεις και κάθε μέρα... Βέβαια εμφανίστηκαν τελευταία κάποια (και θα εμφανιστούν και στο μέλλον ακόμα και κάποια άλλα... είμαι σίγουρος για αυτό  Κλείσιμο ματιού)...Το θέμα λοιπόν είναι τι ποσόν είναι διατεθειμένος κάποιος να δώσει για το συγκεκριμένο σφάλμα.Προσωπικά λοιπόν Γιώργη δεν θα έδινα 250 ευρώ. Βρε με τις σημερινές οικονομικές συνθήκες; Με τίποτα! Δεν πάει να μην το βάλω ποτέ στη συλλογή μου;Ας δώσουν όσοι ... θέλουν και όσο χρήμα θέλουν! Αλλά θα πρέπει να πούμε Γιώργη να μην το ξευτιλίζουμε, κιόλας.Όχι και 20 ευρώ!Μέχρι 80 και ίσως 100 ευρώ θα έδινα για αυτό το κυκλοφορημένο κομμάτι.Αν ήταν UNC τότε τα πράματα θα άλλαζαν, και εκεί, ναι θα έλεγα ότι το τεμάχιον θα πίστευα ότι θα είχε τιμή κάποιων εκατοντάδων ευρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 22, 2018, 03:20:37 μμ από xmac » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 22, 2018, 08:02:41 μμ »

Δεκτον αυτο που λες φιλε μου !!!
Ο καθενας δινει οσα πιστευει.
Χαιρομε που βλεπεις οτι τα 250 ειναι για : τρελαμενους / καψωμενους / απερισκεπτους / φραγκατους που δεν λογαριαζουν κτλ κτλ κτλ..
Οπως ειπες η συχνη εμφανιση συρικνωνει και την πωληση.
Καταλαβαινεις τι λεω.
Το θελουν πχ 20 ατομα.
Εμφανιζετε ενα στα 250 το χτυπανε δυο τρελοκαψωμενοι.
Το επομενο το παιρνει ο αλλος στα 200.
Το μεθεπομενο το παιρνει ο αλλος στα 170
Και
και
και
Φτανουμε στο τελος να φευγουν σοριδον στα  50? 60? κανεις δεν ξερει !!!

Και λενε μετα οι Πρωτοι : Τι αικαλαμ  εκανα τοτε;;;; Σωστα ;;

Ποσες φορες δεν την πατησα και εγω ο ιδιος;; Στο τελος εμαθα. . .
Παραδειγματα ;; Οσα θες !!! Απο ταληρο του 51 , απο λεπτα του 1879, απο λεπτα και διλεπτα Κρητικης Ιστοριας  μεχρι και πενταρα του 1894 ειμαστε γεματοι ιστοριες !!!
Ποσο εκανε το μονολεπτο του 79 καποτε;; Ποσο κανει τωρα;
Ποσο ξεκινησαν να πουλανε τις πενταρες του 94;; Που κατεληξαν ;; Που ξανανεβηκαν ;;
Τα χαλκινα της Κρητης ;;
Θυμασαι ιστοριες απο παλια ;;

Γιαυτο και εγω πλεον ΛΕΩ : Τι θεωρητικο τιραζ εχουμε;; Πιστευω 9999 τεμαχια. Ποσα να καταστραφηκαν ;; Τι ενδεχετε να ειναι φυλαγμενο και να μην το ξερουμε;;
Ασε τους ανοητους να παρουν τα πρωτα . . . Εγω θα περιμενω το τελος. Και εαν δεν μου κατσει δεν στενοχωριεμε!!!

herakliots
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 23, 2018, 11:31:44 μμ »



Το σοβαρό θέμα του "στησίματος" στις δημοπρασίες είναι υπαρκτό και το αποφεύγει κανείς με την γνώση. Να θυμίσω κι εγώ το κρητικό τάληρο με την τεχνιτή πατίνα που δεν το ακούμπαγαν ούτε στα 20 χιλιάρικα; Μόλις ο "παίκτης" το πιστοποίησε ως SP (άλλη ξεφτίλα των slaboποιών) η τιμή πήγε πάνω από 40 χιλιάρικα.

Εδώ έρχεσαι στα λόγια μου. Ερωτω.
Εάν κάποιοι προσπαθούν να με πείσουν ότι η τιμή ενός τεμαχίου είναι η ΧΧΧΧΧΧ επειδή πουλήθηκε σε έναν οίκο είμαι υποχρεωμένος να το δεχτώ;;;
Είμαι υποχρεωμένος να το βάλω σάν τελεσίδικο ότι αυτή είναι η τιμή του;;;

Εκεί οδηγούν τον κόσμο φίλε Νίκο και αυτό λέω να προσέξουν οι όσοι δεν γνωρίζουν πολλά.



Κανείς δεν προσπαθεί να σας πείσει, ούτε και σας υποχρεώνει να συνηγορήσετε με την τεκμηριωμένη πραγματικότητα. Ο καθείς με τις.. δοξασίες του.

Ασχέτως με τις όποιες προκατειλημμένες πεποιθήσεις σας για τις δημοπρασίες και τους άνευ αποδείξεων ισχυρισμών σας (περί της ενδεχόμενης πληθώρας των διασωζόμενων τεμαχίων του συγκεκριμένου printing error), τα δεδομένα της αγοράς είναι αυτά που τελικώς τεκμηριώνουν την τιμολόγηση.

Για την ώρα λοιπόν, έχουν καταγραφεί δύο κατατοπιστικές περιπτώσεις:
Μια -προσφάτως κλεισμένη- δημοπρασία στα 250 και μια -χθεσινή- εκδήλωση πρόθεσης αγοράς (από το μέλος «mariosd1981») στα 170. Συνεπώς, η προκύπτουσα επικαιροποιημένη μέση τιμή, είναι στα 210 ευρώ.
Η «νύχτα με τη μέρα», σε σχέση με τα.. 20 δικά σας.

Όταν και όποτε, προκύψουν επιπλέον διαθέσιμα κομμάτια, τότε και μόνο τότε θα προσαρμοστεί αναλόγως και η τιμή. Για την ώρα όμως - με την προσφορά του να είναι από εξαιρετικά περιορισμένη έως και σπάνια- η εκτίμησή σας, στα 20 ευρώ, αποτελεί.. συλλεκτικό ανέκδοτο.
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 23, 2018, 11:40:17 μμ »

εγω παντως στα 41 χρονια σαν συλλεκτης εχω δει 4 κοματια : 2 στον Καραμητσο 1 στο μελος εδω και ενα ακυκλοφοριτο απο απο σιλλεκτη στην Καρδιτσα.... τωρα κατι αλλο δεν θυμαμε .. και ειμαι απο εκεινους που δεν εχαναν το κυριακατικο παζαρι στο μοναστηρακι ...... 80-90-2000 και παει λεγοντας....
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 24, 2018, 07:11:27 πμ »

"τεκμηριωμένη πραγματικότητα"

...εντάξει... μην υπερβάλουμε...

(όχι άλλα λογρίδια πλζ κατά το ... "όχι άλλα κάρβουνα").



Καταγράφηκε
fanis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 579


Ουδεις ασφαλεστερος εχθρος του ευεργετηθεντος


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 25, 2018, 08:27:54 πμ »

Να μη ξεχνάμε ότι γίνονται και  [σκόπιμα] λάθη...…. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 26, 2018, 01:32:00 πμ »

"τεκμηριωμένη πραγματικότητα"

...εντάξει... μην υπερβάλουμε...

(όχι άλλα λογρίδια πλζ κατά το ... "όχι άλλα κάρβουνα").


Οι αναρτήσεις μου απευθύνονται σε μέλη ευγενικών προθέσεων πρωτίστως, που επιπλέον αντιλαμβάνονται -έστω και στοιχειωδώς- την ελληνική γλώσσα.

Επειδή όμως εσείς καταφέρνετε -μέσα σε μόλις 2 αράδες προκλητικού κειμένου- να εντυπωσιάσετε, αφενός μεν με την αγένειά σας, αφετέρου δε με την λεξιλογική σας ένδεια (παραβλέπω την -επίσης υφιστάμενη- ορθογραφική), δεν δικαιούστε να μου απευθύνετε υποδείξεις. Πόσο μάλλον απαγορεύσεις..

Εάν ο λόγος μου αγαπητέ, σας προξενεί την όποια δυσφορία, την επόμενη φορά που θα συναντήσετε ανάρτησή μου, απλά αγνοήστε την. Διαβάστε αντ’ αυτού,  κάτι πιό εύληπτο και -γιατί όχι- συγχρόνως χρήσιμο. Ένα λεξικό φερ’ ειπείν!

Τέλος, σας συγχαίρω για το άκρως συλλεκτικό γλωσσολογικό μαργαριτάρι που μας χαρίσατε: 

«ΛΟΓΡΙΔΙΟΝ»... !!! (Εξαιρετικόν!)
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 26, 2018, 06:51:38 πμ »

Μεγαλύτερος ηλίθιος απ' αυτόν που τα ξέρει όλα είναι αυτός που διαφωνεί μαζί του. (Stanislaw Jerzy Lec, 1906-1966, Πολωνός συγγραφέας). ("Ξεπατικοσούρα" από το διαδεδομένο δίκτυο).

Εγώ πάντως θα συμφωνήσω σε όλα με όλους, ακόμη και με τον "Ελευθερουδάκη".

Φάιβ ντάλλαρς!

ας απολαύσουμε το καλοκαίρι τουλάχιστον...



Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences