Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 04:10:32 πμ
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 Λεπτα 1895  (Αναγνώστηκε 42097 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:29:44 μμ »

Αυτη την εβδομαδα στο στεκι ειχε αρκετα ψαρι.Οποτε πήγα και εγω και πείρα κατι παλιο προσφυγακια και κατι παλιο σαρδελες για αυριο.Αρκετα ατομα αντι για το πενταλεπτακι θα ηθελα μια λιρα του 1858 η του 1859 για να μην εχουν προβλημα με τα λεφτα που δινουν.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #121 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:30:31 μμ »

1858
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 06:39:55 μμ »

Αυτη την εβδομαδα στο στεκι ειχε αρκετα ψαρι.Οποτε πήγα και εγω και πείρα κατι παλιο προσφυγακια και κατι παλιο σαρδελες για αυριο.Αρκετα ατομα αντι για το πενταλεπτακι θα ηθελα μια λιρα του 1858 η του 1859 για να μην εχουν προβλημα με τα λεφτα που δινουν.
Και σε καλή κατάσταση απ´ ότι βλέπω. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 12:14:11 μμ »

Παρακολουθώ την συζήτηση με ενδιαφέρον και θα ήθελα να συνδέσω τα νικελένια του 1893-1895 με την ιστορία της Ελλάδος μας...
Την περίοδο αυτή κόβονται συνολικά :
248.008 (1893) 20 λεπτά (που κόπηκαν σε λίγα κομμάτια λόγω ύπαρξης αναλογίας με ξένα νομίσματα).
4.751.992 (1894) και 5.000.000 (1895) 20 λεπτά.
3.000.000 (1894) και 3.000.000 (1895) 10 λεπτά.
4.000.000 (1894) και 4.000.000 (1895) 5 λεπτά.
Από το 1879 ξεκινά μια δωδεκαετία ραγδαίας αύξησής του εξωτερικού δανεισμού που οδήγησε τη χώρα στα 1893 να χρωστά στο εξωτερικό 585.400.000 φράγκα και να πτωχεύει (Τρικούπης:δυστυχώς, επτωχεύσαμεν).
Η χώρα το 1894-1895 είχε ήδη πτωχεύσει και ο λαός δυσανασχετούσε από το βαρύ φορολογικό πρόγραμμα που είχε επιβάλλει ο Τρικούπης. Την ίδια ώρα, οι πολιτικοί του αντίπαλοι, ρουσφετολόγοι και λαϊκιστές με προεξάρχοντα τον Δηλιγιάννη, βρήκαν την μοναδική ευκαιρία να καλλιεργήσουν φρούδες ελπίδες περί μη πληρωμής των χρεών (μονομερής διαγραφή του χρέους) και ελάφρυνσης των φόρων. Δίπλα σ’ αυτούς, άνθησαν και τα εθνικιστικά λουλούδια της "μεγάλης ιδέας" . Ο Τρικούπης έχασε τις εκλογές, μη εκλεγόμενος ούτε ο ίδιος, η καταχρεωμένη χώρα σε παροξυσμό παραλογισμού επεχείρησε τον ατυχή πόλεμο του 1897 και αντί της μη πληρωμής των χρεών σύρθηκε εξευτελισμένη σε διεθνή οικονομικό έλεγχο. Ο «Διεθνής Έλεγχος», εκτός από τη διαχείριση όλων των οικονομικών πόρων του κράτους ανέλαβε να καθορίζει και τη νομισματική πολιτική. Η εθνική κυριαρχία της χώρας είχε δεχθεί ακόμη ένα ισχυρό πλήγμα. Η ειρήνη κοστίζει στην Ελλάδα, μεταξύ άλλων, και 4.000.000 χρυσές λίρες ως πολεμικές αποζημιώσεις που επιβάλλονται από τον "Οικονομικό Έλεγχο", να πληρωθούν.
Και ερωτώ... άραγε υπάρχουν πολλά ακυκλοφόρητα νομίσματα του 1895;
Και απαντώ...
Ναι, διότι ήταν χρήματα "κρίσης" και δεν είχαν αξία (στο εξωτερικό).
Όχι, διότι κυκλοφόρησαν για τουλάχιστο 15 χρόνια (στο εσωτερικό) και μάλιστα υπό συνθήκες κρίσης.
Τώρα θα μου πείτε "μα τι λέει ο τύπος;", κι όμως όταν αναφερόμαστε σε νομίσματα τέτοιας κρίσιμης εποχής (π.χ. και του 1930), υπάρχει πληθώρα χαμηλών καταστάσεων αλλά υπάρχουν και πολλά ακυκλοφόρητα που σιγά-σιγά βγαίνουν στην επιφάνεια.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 12:46:13 μμ »

Εγω αυτο που δε καταλαβαινω ειναι γιατι βγαινουν τωρα και δε βγηκαν πριν 60-50-40 χρονια πχ...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 12:59:19 μμ »

Δεν βγαίνουν τώρα, πάντα έβγαιναν λίγα-λίγα. Είναι επένδυση. Δίνω πρώτα στα πορτοφόλια και στους πελάτες μου και μετά τα βγάζω και στην πιάτσα. Έτσι δουλεύουν όλοι και για όλα, έτσι είναι το εμπόριο. Και μην κοιτάτε την Ελλάδα, στο εξωτερικό παίζουν πολλά χρήματα για νομίσματα και όχι στις δημοπρασίες. Δεν υπάρχουν παντού μειώσεις μισθών και κρίση, πολλοί ακόμη και στην Ελλάδα επενδύουν σήμερα. Και μην ξεχνάτε τις τιμές τους πρίν 30-40-50 χρόνια.
Για να σας πω ένα παράδειγμα...
Ας πούμε ότι με 3 χιλιάρικα μάζεψες όλα του 20ου αιώνα ακυκλοφόρητα... πούλα την συλλογή ολόκληρη μετά από 5-6 ή και 10 χρόνια. Τι είναι 3 χιλιάρικα; Η υπομονή σου τα τελευταία 4-5 χρόνια στο να κοιτάς και να μην αγοράζεις. Αυτό είναι το ποσό. Αυτό επένδυσες τα τελευταία 4-5 χρόνια.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #126 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 01:34:57 μμ »

Απλα θα περιμενα οτι μετα απο 100 χρονια πλεον οτι ειναι να βγει θα εχει βγει...τωρα βλεπω οτι υπαρχουν κρυφα μασουρια, σακοι κλπ...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #127 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 01:51:33 μμ »

Με πικρανατε με το πεντάλεπτο   Κλάμα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 02:37:27 μμ »

Γιατι; ρε Δημητρη;βικτωριες εχουμε και καλες μαλιστα ,5 λεπτα δεν ειχαμε.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 03:48:58 μμ »

Με πικρανατε με το πεντάλεπτο   Κλάμα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Δημητρη δεν ξερω ποσο καιρο  ασχολεισαι με τα νομισματα,φανταζομαι αρκετον, στο στεκι ομως εισαι σχετικα καινουργιος. Λοιπον τετοιες φολες εχουμε φαει ολοι.Μονο μεσα απο αυτες μαθαινεις γιατι πληρωνεις.Ποσες φορες πηρα κερμα για ms62 απο φωτο και μου βγηκε 58αρι,παπαλα δηλαδη τα ευρουλακια μου.Ο Γιωργος δεν αγορασε το 20αρι ευρω του 2003  ενα μηνα πριν το βγαλει η ΤτΕ! Παρα τριχα θα το αγοραζα εγω γιατι πρωτα εμενα προσεγγισε αυτοις που το πουλουσε.Ξερω κανα δυο ανθρωπους προσωπικα που το πληρωσανε ο ενας 1000αρικο και αλλος 600! Τα χρηματα που εδωσες για πατατες ειναι διδακτρα φροντιστηριου και ολοι λιγο πολυ τα πληρωνουν για να πανε ενα βημα μπροστα.


Αλλωστε εμεις ολοι εδω εικασιες καναμε χωρις να εχουμε στοιχεια.Ποιος σου λεει οτι ειναι αληθινες;Μπορει να κινουμαστε εκ του πονηρου για να αγορασουμε το νομισμα φτηνα ενω δεν το εχουμε στην συλλογη μας.Προσφατο ειναι το παραδειγμα του πενταλεπτου που πουληθηκε στο ebay.Αν το αγορασες και εσυ καπου εκει βλεπεις οτι κρατα τα λεφτα του παρα τις φημες.
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 03:51:30 μμ »

Για να σπάσω λίγο τη μονοτονία... Όποιος θέλει, αλλάζω Πεντάλεπτα με Βικτώριες...
Χα χα χα χα χα !!! (<- και κάτι από NMS. Αλήθεια που είναι αυτή η ψυχή; )
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 04:42:08 μμ »

Πραγματικα δεν μπορω να ξερω αν θα κρατησουν τιμη τα 5 λεπτα του 1895 σε ψηλες καταστασεις αλλα σιγουρα η αγορα ειναι θεμα επιλογης του καθενος στο ποσό που θα σκασει που λεμε...ρεαλιστικα απλα εγω για να ειμαι εικρινης αναφερω πηρα ενα καλο απο οτι φαινεται σε πολυ καλη τιμη ,μονο ο Αναργυρος ξερει ποσα εδωσα ,ηταν οντως ευκαιρια απο αυτες που δεν τυχαινουν καθε μερα  το ιδιο και του 1894 απο τον ιδιο πωλητη ασχετα με την κιλιδα που εχει αλλα ειδικα του 1894 ειναι απο οτι φαινεται πολυ καλου βαθμου, παντως αν το ποσό προκειμενου να το αποκτησω εφτανε τα ορια της βικουλας ,ε ,τοτε θα διαλεγα την βικουλα ασυζητητι,το επιτασει η εποχη ,προτιμω την εξασφαλιση ενως ποσου σε πρωτη φαση και μετα σε συλλεκτικα εξαρτουμενης βεβαια και της τιμης προσφορας
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #132 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 05:58:45 μμ »

Με πικρανατε με το πεντάλεπτο   Κλάμα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


για στειλε ενα πμ ποσο πανε
Καταγράφηκε

dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #133 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 05:59:45 μμ »

Παιδια να μην κανω και λιγη πλακα.Παιδια εγω το πειρα γιατι δεν το ειχα και γιατι ειναι εικαι για μενα ενα δυσκολο και ωραιο νομισμα συν οτι το γουσταρα.Οποτε αν σκασουν και αλλα 100 δεν θα με πειραξη γιατι δεν εχω σκοπο να το δώσω και να πω οτι εχασα.Αναργυρε εχεις δικιο οτι ακομα μαθαινω και αν δεν πληρωσεις διδακτρα δεν θα μαθεις.Και φυσικα δεν λεω οτι τα σχολια που έγιναν τα ειπαν για να μου παρουν το πενταλεπτο.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #134 στις: Νοέμβριος 11, 2012, 06:02:21 μμ »

Με πικρανατε με το πεντάλεπτο   Κλάμα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο


για στειλε ενα πμ ποσο πανε
Για τους θυρεους?
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 7 8 [9] 10 11 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences