Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 07:15:41 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση κατάστασης και αξίας τάληρου Όθωνα.  (Αναγνώστηκε 10215 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 04, 2018, 03:09:13 μμ »

Καλησπέρα αγαπητό στέκι.Διαβάζοντας τακτικά τα σχολιά σας και ειδικά για του Όθωνα πόσα πολλά όχι γνήσια κυκλοφορούν, θέλω τη γνώμη σας, αφού νέος συλλέκτης είμαι, αν και κάπως μεγάλος στην ηλικία, για το δεύτερο απόκτημά μου. Το πρώτο τάληρο μονάχου ο Herakliotis μούπε ότι μου την έφερε ως προς την τιμή.  Ευτυχώς ήταν γνήσιο. Αυτό τώρα είναι γνήσιο και τι βαθμό παίρνει; Έτσι για να δικαιωθώ ως προς το κόστος κτήσης του και φυσικά για να μαθαίνω.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2018, 03:10:32 μμ »

Η άλλη όψη.
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2018, 03:34:05 μμ »

Για χρηματα κοντα στα 40-50 ευρω. Για βαθμο μην ψανχεις, ειναι σε χαμηλη κατασταση.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 04, 2018, 03:58:55 μμ »

Δηλαδή για να καταλάβω, me. chris, μου λες ότι με 400 ευρώ εγώ μπορώ να αγοράσω 10 Παρισίων ίδια νομίσματα, τα οποία δεν μπορούν να πάρουν ούτε τον ελάχιστο βαθμό. Είναι έτσι;
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2018, 04:50:22 μμ »

Γνήσιο είναι αλλά όπως είπε και ο chris πολύ χαμηλής κατάστασης. Κατά τη γνώμη μου VG - F. To μαλλί είναι ανύπαρκτο, στέμμα και θυρεός σβησμένα κτλ. Για να πάρει βαθμό θα πρέπει να μην είναι καθαρισμένο ή αλλοιωμένο με κάποιο άλλο τρόπο. Το συγκεκριμένο θεωρώ πως έχει καθαριστεί γι'αυτό δεν θα έπαιρνε καθαρό βαθμό.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 04, 2018, 05:14:52 μμ »

Το νόμισμα είναι ή πολύ ταλαιπωρημένο ή δεν είναι γνήσιο.

Μου προκαλούν ιδιαίτερη εντύπωση τα γράμματα στον εμπροσθότυπο που έχουν αλλοιωθεί όλα, λες και πέρασε τραίνο από πάνω.

Καλό θα είναι να το ζυγίσεις καταρχάς.

Πάντως, σε κάθε περίπτωση, το νόμισμα - σαν νέος στα συλλεκτικά και όχι στην ηλικία όπως ανέφερες - δεν θα το μάθεις ούτε από τους εμπόρους /εμποροσυλλέκτες ούτε από τα forum ούτε από τα ταμπελάκια των αμερικανών.

Πρέπει να συζητάς και να σχολιάζεις (από κοντά) τα νομίσματα με συλλέκτες που έχουν εμπειρία και μπορούν να σου δώσουν τις γνώσεις τους. Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου και να αγοράζεις όταν θα είσαι σίγουροε γι αυτό που σου προσφέρουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2018, 05:15:19 μμ από ukobke » Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 04, 2018, 05:20:22 μμ »

Eίσαι σαφής Lary.  Όπως τα περιγράφεις μου δίνεις καθαρή εικόνα για την επιλογή μου. Ξέρεις όταν λες σε ένα νέο συλλέκτη ξερά, μονολεκτικά ότι τόσο αξίζει αυτό που πήρες και είναι χάλια κατάσταση, μια μελαγχολία τον κυριεύει, θεωρεί ότι όλοι πάνε να τον ξεγελάσουν και να του πασάρουν ό,τι άχρηστο και τελικά τον αποκαρδιώνουν σε αυτό που με ζήλο ξεκινά να κάνει. Εχει όμως σημασία για μένα ότι έχω στα χέρια μου ένα κομμάτι αληθινής ιστορίας. Εξάλλου ένας φίλος στο στέκι είχε πει ότι ο χώρος δεν είναι και γεμάτος αγγέλους, παραφράζοντας τα λόγια του.
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 04, 2018, 05:33:31 μμ »

Να διορθώσω για μην υπάρχει παρεξήγηση όταν είπα" Ο Herakliotis μούπε μου την έφερε ως προς την τιμή" εννοώ ο πωλητής και όχι ο κύριος Γεώργιος, προς θεού ...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 04, 2018, 07:13:11 μμ »

Eυχαριστω για την διευκρινηση που κανατε μια και ποτε δεν εχουμε κανει καμιαν συναλλαγη μεταξυ μας.
Το νομισμα ειναι γνησιο Νικο .
Οσο για εκτιμηση τιμης καταστασης τα ειπαν ολα τα παιδια παραπανω.
Στο 50ρικο ειναι η τιμη του.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 04, 2018, 07:16:16 μμ »

Eίσαι σαφής Lary.  Όπως τα περιγράφεις μου δίνεις καθαρή εικόνα για την επιλογή μου. Ξέρεις όταν λες σε ένα νέο συλλέκτη ξερά, μονολεκτικά ότι τόσο αξίζει αυτό που πήρες και είναι χάλια κατάσταση, μια μελαγχολία τον κυριεύει, θεωρεί ότι όλοι πάνε να τον ξεγελάσουν και να του πασάρουν ό,τι άχρηστο και τελικά τον αποκαρδιώνουν σε αυτό που με ζήλο ξεκινά να κάνει. Εχει όμως σημασία για μένα ότι έχω στα χέρια μου ένα κομμάτι αληθινής ιστορίας. Εξάλλου ένας φίλος στο στέκι είχε πει ότι ο χώρος δεν είναι και γεμάτος αγγέλους, παραφράζοντας τα λόγια του.

Δεν πρέπει ούτε να αποκαρδιώνεσαι, ούτε να μελαγχολείς. Το ότι έχεις ένα κομμάτι της ιστορίας είναι αναμφισβήτητο, ανεξαρτήτως της κατάστασής του. Επίσης ο σχολιασμός ενός νομίσματος αν και υποκειμενικός δείχνει μια κατεύθυνση, δηλαδή δεν μπορούμε να πούμε ότι το συγκεκριμένο νόμισμα είναι εξαιρετικό όσο και να το θέλουμε! Το ερώτημα λοιπόν για εμένα είναι εσύ με ποια κριτήρια επέλεξες το συγκεκριμένο νόμισμα γιατί ό,τι και να λέει ο πωλητής δεν μπορεί να γίνει τίποτα αν δεν συναινέσει τελικά ο αγοραστής.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 04, 2018, 07:59:54 μμ »

Αυτα εμεις οι παλιοι οπου δεν ειχαμε φορουμ να γινετε κουβεντα με παλιους και να ακουνε οι νεοι τα λεγαμε (διδακτρα)
Παρα πολυς κοσμος εχει δωσει διδακτρα στην ζωη του για να αποκτηση γνωσεις.
Θα σταθω λοιπον σε αυτο που εγραψε παραπανω ο φιλος Νικος και ισως να το διαβασες βιαστικα και να το προσπερασες :
<< Πάντως, σε κάθε περίπτωση, το νόμισμα - σαν νέος στα συλλεκτικά και όχι στην ηλικία όπως ανέφερες - δεν θα το μάθεις ούτε από τους εμπόρους /εμποροσυλλέκτες ούτε από τα forum ούτε από τα ταμπελάκια των αμερικανών.

Πρέπει να συζητάς και να σχολιάζεις (από κοντά) τα νομίσματα με συλλέκτες που έχουν εμπειρία και μπορούν να σου δώσουν τις γνώσεις τους. Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου και να αγοράζεις όταν θα είσαι σίγουροε γι αυτό που σου προσφέρουν.>>
Θα διαφωνησω μονο μαζι του στο <<ουτε απο φορουμ >>
Φορουμ σαν το δικο μας προσφερει στον καθε νεο τα βηματα για να παει παραπερα αρκει να θελει να μαθει.
Το προβλημα ειναι οτι μερικοι μερικοι διαβαζωντας για εξι μηνες και με τις <<καταλληλες παρεες>> που παρα πολυ συχνα τους διπλαρωνουν για να παρουν ενα συγκεκριμενο δρομο αισθανωνται μετα θεοι και οτι τα ξερουν ολα και το φορουμ οπου τους μεγαλωσε το απαξιουν.
Δεν εχω τυχαια το διδασκω αει διδασκομενος υπογραφη.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2018, 08:00:16 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 04, 2018, 08:22:36 μμ »

Λοιπόν μαρέσει η κουβέντα μαζί σας. Εγώ, καθότι είναι η δουλειά μου, ξέρω πολύ καλά Γιώργο ότι μαθαίνει πάντα ολοκληρώνοντας τη ζωή του ο καθένας μας. Είναι όμως και αυτές οι "εγγυημένες παρέες" που θες μα από σεβασμό, μα από ντροπή, μα από ένδειξη εμπιστοσύνης λίγο να ενδώσεις, παίρνεις το μάθημά σου. Τα ιδιαίτερα μαθήματα δεν είναι δωρεάν και εδώ πρέπει να ισχύει το: "δις εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφού".
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 04, 2018, 08:30:38 μμ »

Γιώργο,

Κάποιος που ξεκινά τώρα στα νομίσματα, σε καμμιά περίπτωση δεν θα μπορέσει να εκπαιδευτεί στην αξιολόγηση του νομίσματος από οποιοδήποτε forum.

To forum μπορεί να προσφέρει πολλά, εφόσον έχει κάποιος σχετική εμπειρία, με τον τρόπο που ανέφερα.

Το ίδιο ισχύει και στα άλλα χόμπυ, όπως φωτογραφία, πίνακες ζωγραφικής, γραμματόσημα κλπ κλπ.
Καταγράφηκε
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 04, 2018, 08:37:40 μμ »

Διάβασα πιο προσεκτικά το πρώτο σου ποσταρισμα.

Πράγματι δεν ζήτησες να μάθεις την αξία του παρά μόνο

την γνησιότητα κ τον βαθμό του.

Άρα αγνόησε από το σχόλιο μου, την τιμή, κ κράτησε την

 αξιολόγηση του. Αν θες βέβαια..

Η σύντομη απάντηση μου δεν σημαίνει ότι υποτιμώ το

νόμισμα ή εσένα..
Καταγράφηκε
isova
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 335


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 04, 2018, 08:52:51 μμ »

Αλίμονο, me.chris. Χαίρομαι για την ύπαρξη του φόρουμ, αφού ειλικρινά τα περισσότερα για τα νομίσματα από αυτό τα έμαθα. Έχω πει σε πρόσφατο σχόλιο ότι "είστε εγγύηση στην κριτική νομισμάτων" και κάθε σχόλιο σας είναι καλοδεχούμενο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences