Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:41:58 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Υπάρχει όριο;  (Αναγνώστηκε 10927 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Magus
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 06, 2019, 06:10:37 πμ »

Και γιατι παρακαλω να κανεις τα ωραια σου λεφτα(ευρω η δολλαρια)σε λιρες????Γιατι?Μηπως μπορεις να βγης εξω απο το σπιτι σου,ανεξαρτητα εαν θα πας καπου στην γειτονια σου η καπου αλλου στην Ελλαδα η καπου αλλου στον κοσμο ολοκληρο και θα δωσεις τις λιρες εις ανταλλαγμα υπηρεσιων και αγορας πασης φυσεως αγαθων?Οχι δεν τις παιρνει κανεις,ουτε χρυσο σε κομματια η πλακες παιρνουν εαν δεν το γνωριζετε.Ουτε ενα πιατο φαι δεν μπορεις να φας με μια λιρα.Κανεις δεν την παιρνει.Μονον ελαχιστα μερη (αυτα που αγοραζουν χρυσο)και αντε να τα βρης και να περασεις την διαδικασια αυτη.Σας ερωτω ,τι εχει μεγαλυτερη αξια??Το χρημα (σε δολλαρια η  ευρω) η ο χρυσος??Με το χρημα μπορεις να κανεις τα  παντα οπουδηποτε στον πλανητη και οποτεδηποτε ενω με το χρυσο ΟΧΙ.
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 06, 2019, 08:52:57 πμ »

οπως τα λες εχεις δικιο αλλα μονο επιφανειακα..ολα τα αλλα ειναι φιλοσοφιες..πριν 20 χρονια με 1 δολλαριο αγοραζες ενα πιατο φαι κ σημερα δεν αγοραζεις ουτε τσιχλα..πριν 20 χρονια αν αγοραζες μια λιρα θα κοστιζε 30 πιατα φαι και αν την πουλησεις σημερα θα παρεις τουλαχιστων 30 πιατα φαι σιγουρα διοτι θα παρεις κ κατι παραπανω..καταλαβες το παραδειγμα μου?αν θελεις σε 20 χρονια τα χρηματα σου που δεν τα θελεις εσυ για τυροπιτες να μην εχουν χασει τουλαχιστων την αγοραστικη τους δυναμη περνεις μερικες λιρες..
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 06, 2019, 09:14:38 πμ »

Ότι θέλεις κάνεις! Και δεν σε μαλώνει κανένας!
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 06, 2019, 12:59:16 μμ »

εννοειται οτι δεν μαλωνουμε κανεναν..αλλα η λιρα οπου κ να πας ακομα κ στην σομαλια υπαρχει μια αγορα χρυσου η μια τραπεζα που πλερωνει για να σου δωσει τα φραγκα που κοστιζει σε ολον τον κοσμο
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 06, 2019, 02:28:57 μμ »

Και μετά μπαίνει ένας διαρρήκτης και τα σηκώνει όλα. Εγώ ένα κομμάτι έχω και σκέφτομαι να το πουλήσω, δεν αξίζει το άγχος.
Καταγράφηκε
fannis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 428


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 06, 2019, 05:35:26 μμ »

Στη πεθερα κρύψε το Nick
Καταγράφηκε
Nick09
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 238

Ο συλλέκτης είναι ένας καλλιτέχνης χωρίς έμπνευση


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 06, 2019, 05:49:24 μμ »

Στη πεθερα κρύψε το Nick


Μάλλον στην τσέπη μου θα το έχω μόνιμα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 06, 2019, 05:56:53 μμ »

Στη πεθερα κρύψε το Nick


Μάλλον στην τσέπη μου θα το έχω μόνιμα  Μεγάλο χαμόγελο

Στη πεθερά καλύτερα στη τσέπη θα το δώσεις για ψιλά σε κανένα περίπτερο  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 06, 2019, 07:27:27 μμ »

Και μετά μπαίνει ένας διαρρήκτης και τα σηκώνει όλα. Εγώ ένα κομμάτι έχω και σκέφτομαι να το πουλήσω, δεν αξίζει το άγχος.

την αγοραζω εγω για ένα πιατο φασολαδα και δωρο το κρεμμυδι  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1698



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 06, 2019, 07:31:21 μμ »

το ότι μπηκαν μερικοι <καινούργιοι> να πουλησουν <δυσφημιση> για τον χρυσο στο στεκι με ξεπερναει

οποιος <φαβαται> τον χρυσο μπορει καλλιστα να τα κανει <κουκια> που είναι παντα και μετρημένα όπως αναφερει και η παροιμια  Μεγάλο χαμόγελο

καλο βραδυ  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
Tornezios
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 395


Δεν είναι ένα κομμάτι μέταλλο, είναι η ΙΣΤΟΡΙΑ


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 06, 2019, 08:33:19 μμ »

Και γιατι παρακαλω να κανεις τα ωραια σου λεφτα(ευρω η δολλαρια)σε λιρεςΑπορία?Γιατι?



Γιατι 1ον αντέχει και δεν υποτιμάται σε οποιαδηποτε φάση πληθωρισμου ή υπερπληθωρισμού πχ υποτιμηση Μαρκεζίνη 9-4-1953 κατα 50% ή την καθημερινή υποτίμηση των ετων 1940-44 που απο 1.065,30 δρχ/ λιρα τον Αυγουστο του 1940 πηγε τον Νοεμβριο του 44 στα.... 70.900.000.000.000 δρχ Έκπληξη ( πηγή στατιστικό δελτιο της ΤτΕ 1932-1944 )
το 2ον και 3ον μάλλον αύριο (γιατί πολλοί ξέρουν εδω μέσα οτι ειμαι... πολυγραφότατος  Σαρκασμός  μεσα στα 9 αυτά χρόνια)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 06, 2019, 08:41:08 μμ από Tornezios » Καταγράφηκε

Εκ της πυρός η πείρα...
dtsartsanis
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 406

Dig Deep, Live Strong


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 06, 2019, 11:18:24 μμ »

Και γιατι παρακαλω να κανεις τα ωραια σου λεφτα(ευρω η δολλαρια)σε λιρες????Γιατι?Μηπως μπορεις να βγης εξω απο το σπιτι σου,ανεξαρτητα εαν θα πας καπου στην γειτονια σου η καπου αλλου στην Ελλαδα η καπου αλλου στον κοσμο ολοκληρο και θα δωσεις τις λιρες εις ανταλλαγμα υπηρεσιων και αγορας πασης φυσεως αγαθων?Οχι δεν τις παιρνει κανεις,ουτε χρυσο σε κομματια η πλακες παιρνουν εαν δεν το γνωριζετε.Ουτε ενα πιατο φαι δεν μπορεις να φας με μια λιρα.Κανεις δεν την παιρνει.Μονον ελαχιστα μερη (αυτα που αγοραζουν χρυσο)και αντε να τα βρης και να περασεις την διαδικασια αυτη.Σας ερωτω ,τι εχει μεγαλυτερη αξια??Το χρημα (σε δολλαρια η  ευρω) η ο χρυσος??Με το χρημα μπορεις να κανεις τα  παντα οπουδηποτε στον πλανητη και οποτεδηποτε ενω με το χρυσο ΟΧΙ.

Προφανως δεν εχεις ακουσει τον ορο fiat money ή fiat currency. Αν θελεις και εχεις χρονο μπορεις να διαβασεις τα 2 παρακατω βιβλια και πιστευω οτι μετα θα δεις λιγο διαφορετικα τα πραματα.

Tower of Basel: The Inside Story of the Central Bankers' Secret Bank https://www.goodreads.com/book/show/15843114-tower-of-basel

The Creature from Jekyll Island: A Second Look at the Federal Reserve https://www.goodreads.com/book/show/66499.The_Creature_from_Jekyll_Island
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 07, 2019, 12:43:39 πμ »

.
Καταγράφηκε
gemuncey23
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1782


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 07, 2019, 01:00:54 πμ »

Ο αρχιτέκτονας μάλλον εμπνεύστηκε το συγκεκριμένο οικοδόμημα, κοιτάζοντας μια στήλη από λίρες..
Καταγράφηκε
noobcollector
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 556


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 07, 2019, 02:28:33 πμ »

Και γιατι παρακαλω να κανεις τα ωραια σου λεφτα(ευρω η δολλαρια)σε λιρες????Γιατι?

Γιατί είναι όμορφες οι άτιμες..   Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences