Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 12:52:26 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Πόσο θα κλείσει η ουγγιά του χρυσού το 2018?
900€- - 3 (3.2%)
900-1000€ - 14 (14.9%)
1000-1100€ - 18 (19.1%)
1100-1200€ - 24 (25.5%)
1200-1300€ - 14 (14.9%)
1300-1400€ - 8 (8.5%)
1400€+ - 13 (13.8%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 93

Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 21
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Προγνωστικά Χρυσού 2018  (Αναγνώστηκε 76071 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Ιούνιος 26, 2018, 09:37:47 πμ »

Τα big boys των αγορών δεν περιμένουν να ανέβει ο χρυσός για να κερδίσουν.
Και με την πτώση βγαίνουν λεφτά.
Αγοράζω στις 10, πουλάω στις 11, ξανααγοράζω στις 12 και ξαναπουλάω στις 1 κτλ κτλ.
Ετσι βγαίνουν τα μεροκάματα...και τι μεροκάματα.
Εδώ εγώ με εικονικό λογαριασμό στο plus500 (σαν την monopoly δηλαδή) και δεν τα πάω και άσχημα......

Και έρχεται μία και καλή , και στα παίρνει όλα Βασίλη....
Η εμπειρία μου στο trading , και οχι τωρινή αυτό λέει. η Ρώμη δεν χτίστηκε σε λίγες μέρες.
Η μοναδική φορά που έβγαλα πολλά λεφτά στη ζωή μου σε μια μέρα  ήταν με το σορτάρισμα του Ευρώ τον δεκέμβριο του 2008. Επισυνάπτω φώτο για μια γεύση.

https://imgur.com/a/nyW6uOl
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #151 στις: Ιούνιος 26, 2018, 09:53:44 πμ »

Για αυτό λέω για μεγάλα παιδιά με εννιαψήφια και δεκαφήφια κεφάλαια, όχι εμάς τις μαρίδες......
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #152 στις: Ιούνιος 26, 2018, 09:59:31 πμ »

Βασίλη , μόλις εντόπισε ο επενδυτικός μου συμβουλος την πτώση που έρχονταν με έβαλε να σορτάρω. Επισυνάπτω όλα τα print screen σε προσωπικο μηνυμα να δεις τι γινονταν.
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Ιούνιος 26, 2018, 10:16:52 πμ »

Σήμερα σορτάρισα και εγώ.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Άνοιξα την θέση στις 9 και την έκλεισα στις 11......
6.062,33 € κέρδος....
όχι και άσχημα.....για monopoly.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Βέβαια έφαγα και δυο φόλες όπως βλέπετε αλλά είπαμε....monopoly...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2018, 10:27:14 πμ από bas » Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #154 στις: Ιούνιος 26, 2018, 05:07:24 μμ »

Στο plus500 παίζετε με "πραγματικά" λεφτά ή είναι καθαρά virtual;
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #155 στις: Ιούνιος 26, 2018, 05:22:02 μμ »

Καλό Μεσημέρι ukobke.

Θα ήθελα να μου εξηγήσεις δύο πράγματα από τα γραφόμενα σου που δεν μπορώ να τα καταλάβω καλά.

Το ένα είναι: “Γνωρίζατε ότι ο καθένας μας, ανά πάσα στιγμή μπορεί να δημιουργήσει πλούτο/χρήμα για κάποιον άλλο ή για τον εαυτό του; (Ναι, χρήμα-ρευστό εννοώ).”

Αυτό τον πλούτο πως μπορεί να τον δημιουργήσει κάποιος από εμάς,

μπορείς σε παρακαλώ να μας το πείς ?

Επίσης, είπες: “Γνωρίζατε ότι οι Έλληνες είναι πρωταθλητές δημιουργίας χρήματος από το τίποτα παγκοσμίως;”

Η απορία μου εδώ είναι πως, με ποιόν τρόπο/ους, οι Έλληνες είναι πρωταθλητές της δημιουργίας χρήματος από το τίποτε ?

Γιώργος.


Αγαπητέ kanellop πιο πολύ θα περίμενα απορίες στα άλλα σημεία, αλλά ρωτάς τα απλά.

Όσο αφορά τους Έλληνες και τον πρωταθλητισμό που κάνουν, αναφέρομαι στην έκδοση της μεταχρονολογημένης επιταγής. Μόνο η Ε.Κεντρική Τράπεζα καθορίζει το χρήμα που κυκλοφορεί. Εκδίδει για το λόγο αυτό, κέρματα, και τραπεζογραμμάτια. Δηλαδή υποσχετικές - τραπεζοΓΡΑΜΜΑΤΙΑ.
Η επιταγή εκδίδεται με την έννοια ότι το χρήμα ΥΠΑΡΧΕΙ στον λογαριασμό σου. Εμείς όμως εδώ, εκδίδουμε επιταγές που ΔΕΝ έχουν αντίκρυσμα σε χρήμα. Χωρίς να υπάρχει αντίστοιχη κατάθεση. Αυτό σε ΟΛΕΣ τις χώρες του κόσμου, θεωρείται ότι κυκλοφορείς χρήμα που δεν υπάρχει και αντιμετωπίζεται σαν να εξέδοσες πλαστό χρήμα. Ουσιαστικά αυτό κάνεις. Υπόψη ότι στη δουλειά μου, το μεγαλύτερο πρόβλημα κατανόησης που είχα στις πολυεθνικές, ήταν το θέμα της μεταχρονολογημένης επιταγής. (Post dated cheque) με την ελληνική έννοια...

Η δεύτερη δημιουργία "αεράτου χρήματος" είναι -για να απλοποιήσω το παράδειγμα- όταν βάζεις στοίχημα με κάποιον και κερδίσεις. Στην έννοια του στοιχήματος και της υπόσχεσης παράδοσης προϊόντος γεννήθηκε η πρώτη υποτυπώδης χρηματιστηριακή πράξη, (στα καπνά) με τα warrants.

Το χρηματιστήριο απανταχού είναι ναός τζόγου. Εάν δεις πόσες πράξεις γίνονται την ημέρα, θα καταλάβεις ότι "τζογάρονται" αξίες πχ σε χρυσό πολλαπλάσιες από τα πραγματικά υπάρχοντα παγκόσμια αποθέματα. Έται λειτουργεί το χρηματιστήριο στο οποίο η σχέση πραγματικής ανταλλαγής αγαθών με αυτές του χρηματιστηρίου είναι 1% περίπου σήμερα.
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #156 στις: Ιούνιος 26, 2018, 05:42:15 μμ »

Στο plus500 παίζετε με "πραγματικά" λεφτά ή είναι καθαρά virtual;


Και με πραγματικα. Απλα σου δινει demo.
Διαλεξε κανα αλλο. Ειναι πληρως αναξιοπιστο.
Προτεινω www.euroabanktrader.gr η Interactive brokers.
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Ιούνιος 26, 2018, 05:43:22 μμ »

Στο plus500 παίζετε με "πραγματικά" λεφτά ή είναι καθαρά virtual;

Έχει και virtual, έχει και με πραγματικά.
Αυτό που βλέπεις είναι virtual, λέει λογαριασμός επίδειξης απο κάτω.
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1718



Προφίλ
« Απάντηση #158 στις: Ιούνιος 26, 2018, 05:50:08 μμ »

Καλό Μεσημέρι ukobke.

Θα ήθελα να μου εξηγήσεις δύο πράγματα από τα γραφόμενα σου που δεν μπορώ να τα καταλάβω καλά.

Το ένα είναι: “Γνωρίζατε ότι ο καθένας μας, ανά πάσα στιγμή μπορεί να δημιουργήσει πλούτο/χρήμα για κάποιον άλλο ή για τον εαυτό του; (Ναι, χρήμα-ρευστό εννοώ).”

Αυτό τον πλούτο πως μπορεί να τον δημιουργήσει κάποιος από εμάς,

μπορείς σε παρακαλώ να μας το πείς ?

Επίσης, είπες: “Γνωρίζατε ότι οι Έλληνες είναι πρωταθλητές δημιουργίας χρήματος από το τίποτα παγκοσμίως;”

Η απορία μου εδώ είναι πως, με ποιόν τρόπο/ους, οι Έλληνες είναι πρωταθλητές της δημιουργίας χρήματος από το τίποτε ?

Γιώργος.


Αγαπητέ kanellop πιο πολύ θα περίμενα απορίες στα άλλα σημεία, αλλά ρωτάς τα απλά.

Όσο αφορά τους Έλληνες και τον πρωταθλητισμό που κάνουν, αναφέρομαι στην έκδοση της μεταχρονολογημένης επιταγής. Μόνο η Ε.Κεντρική Τράπεζα καθορίζει το χρήμα που κυκλοφορεί. Εκδίδει για το λόγο αυτό, κέρματα, και τραπεζογραμμάτια. Δηλαδή υποσχετικές - τραπεζοΓΡΑΜΜΑΤΙΑ.
Η επιταγή εκδίδεται με την έννοια ότι το χρήμα ΥΠΑΡΧΕΙ στον λογαριασμό σου. Εμείς όμως εδώ, εκδίδουμε επιταγές που ΔΕΝ έχουν αντίκρυσμα σε χρήμα. Χωρίς να υπάρχει αντίστοιχη κατάθεση. Αυτό σε ΟΛΕΣ τις χώρες του κόσμου, θεωρείται ότι κυκλοφορείς χρήμα που δεν υπάρχει και αντιμετωπίζεται σαν να εξέδοσες πλαστό χρήμα. Ουσιαστικά αυτό κάνεις. Υπόψη ότι στη δουλειά μου, το μεγαλύτερο πρόβλημα κατανόησης που είχα στις πολυεθνικές, ήταν το θέμα της μεταχρονολογημένης επιταγής. (Post dated cheque) με την ελληνική έννοια...

Η δεύτερη δημιουργία "αεράτου χρήματος" είναι -για να απλοποιήσω το παράδειγμα- όταν βάζεις στοίχημα με κάποιον και κερδίσεις. Στην έννοια του στοιχήματος και της υπόσχεσης παράδοσης προϊόντος γεννήθηκε η πρώτη υποτυπώδης χρηματιστηριακή πράξη, (στα καπνά) με τα warrants.

Το χρηματιστήριο απανταχού είναι ναός τζόγου. Εάν δεις πόσες πράξεις γίνονται την ημέρα, θα καταλάβεις ότι "τζογάρονται" αξίες πχ σε χρυσό πολλαπλάσιες από τα πραγματικά υπάρχοντα παγκόσμια αποθέματα. Έται λειτουργεί το χρηματιστήριο στο οποίο η σχέση πραγματικής ανταλλαγής αγαθών με αυτές του χρηματιστηρίου είναι 1% περίπου σήμερα.

και οι τράπεζες ακριβως το ιδιο κανουν εκδιδουν χρηματα χωρις αντικρισμα (fiat money)

για τις εμπορικες δε.... ασε αυτες εκδιδουν ακομα χειροτερο ηλεκτρονικο χρημα που ουτε καν ξερεις εαν υπαρχουν καταθεσεις και ποσες (κλασματικα αποθεματα σε κεφαλαια κτλ)

ενας απο τους πρωταθλητες σε αυτην την δημιουργια χρηματος ηταν ο ΜΑΡΙΝΟΠΟΥΛΟΣ υποσχετικη 8 μηνων και βαλε..........

στους φιλους σου στο εξωτερικο οταν σου λενε για αυτα τα πραγματα να τους λες για την ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ D.B.


εκει να δεις εγκληματα......... Έκπληξη να τους προτεινες  μαλιστα να αγορασουν και μετοχες της, σιγουρος χρηματιστηριακος κουβας  Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2018, 05:56:13 μμ από golden kostas » Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
bas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Ιούνιος 26, 2018, 05:55:52 μμ »

Στο plus500 παίζετε με "πραγματικά" λεφτά ή είναι καθαρά virtual;

Αν τυχόν αποφασίσεις να "παίξεις" να έχεις τουλάχιστον 300.000 διαθέσιμα και.....κότσια....
Θέλει κεφάλαιο και κότσια αυτή η δουλειά.
Κάτω απο 300.000.....είπαμε....monopoly... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
golden kostas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1718



Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 26, 2018, 05:58:28 μμ »

Στο plus500 παίζετε με "πραγματικά" λεφτά ή είναι καθαρά virtual;

Αν τυχόν αποφασίσεις να "παίξεις" να έχεις τουλάχιστον 300.000 διαθέσιμα και.....κότσια....
Θέλει κεφάλαιο και κότσια αυτή η δουλειά.
Κάτω απο 300.000.....είπαμε....monopoly... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

τα 300.000 σε μπολιβαρ(VEF) ή σε € ?

σε μπολιβαρ παντος εχω προχειρα μερικα δις ετσι για αρχη  Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2018, 05:59:31 μμ από golden kostas » Καταγράφηκε

<gold is god's money>
<silver is free gold>
bas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Ιούνιος 26, 2018, 06:02:04 μμ »

Στο plus500 παίζετε με "πραγματικά" λεφτά ή είναι καθαρά virtual;


Και με πραγματικα. Απλα σου δινει demo.
Διαλεξε κανα αλλο. Ειναι πληρως αναξιοπιστο.
Προτεινω www.euroabanktrader.gr η Interactive brokers.


Και μένα δεν μου φαίνονται και πολύ σοι αλλά για την πλάκα καλά είναι.
Δεν ξέρω απο που παίρνουν τις τιμές τους και αν θα σου δείχνουν την πραγματικότητα όταν θα παίζεις με πραγματικά λεφτά.
Σίγουρα μια τράπεζα είναι καλύτερα.
Η Eurobank έχει το μειονέκτημα οτι έιναι ......ελληνική και μαζί με σένα θα παίζει και η.....εφορία.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Interactive brokers kai fxpro τις έχω δει να διαφημίζονται και στο cnn
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Ιούνιος 26, 2018, 06:04:14 μμ »

Στο plus500 παίζετε με "πραγματικά" λεφτά ή είναι καθαρά virtual;

Αν τυχόν αποφασίσεις να "παίξεις" να έχεις τουλάχιστον 300.000 διαθέσιμα και.....κότσια....
Θέλει κεφάλαιο και κότσια αυτή η δουλειά.
Κάτω απο 300.000.....είπαμε....monopoly... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

τα 300.000 σε μπολιβαρ(VEF) ή σε € ?

σε μπολιβαρ παντος εχω προχειρα μερικα δις ετσι για αρχη  Μεγάλο χαμόγελο


Όχι πια μπολιβάρ, το άλλο το petro  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2018, 06:04:58 μμ από bas » Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Ιούνιος 26, 2018, 06:05:53 μμ »

Στο plus500 παίζετε με "πραγματικά" λεφτά ή είναι καθαρά virtual;


Και με πραγματικα. Απλα σου δινει demo.
Διαλεξε κανα αλλο. Ειναι πληρως αναξιοπιστο.
Προτεινω www.euroabanktrader.gr η Interactive brokers.


Και μένα δεν μου φαίνονται και πολύ σοι αλλά για την πλάκα καλά είναι.
Δεν ξέρω απο που παίρνουν τις τιμές τους και αν θα σου δείχνουν την πραγματικότητα όταν θα παίζεις με πραγματικά λεφτά.
Σίγουρα μια τράπεζα είναι καλύτερα.
Η Eurobank έχει το μειονέκτημα οτι έιναι ......ελληνική και μαζί με σένα θα παίζει και η.....εφορία.... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Interactive brokers kai fxpro τις έχω δει να διαφημίζονται και στο cnn


Βασιλη μακρια απο plus 500 μολις το κατεβασα το ειδα ειναι καραμπινατη απατη. Με τα pips που εχουν μολις γυρισεις σε πραγματικα λεφτα σε λιγα λεπτα αν παει κατω θα εισαι τεζα.
Επισης ειτε αμερικανικες ειτε ελληνικες , ολες δινουν ρεπορτο πλεον μεσω της ανταλλαγης στοιχειων των χωρων του οοσα.
Ασε που για να ανοιξεις σε αυτες τις χωρες η να επενδυσεις στα σοβαρα θελει εντυπο W8  για αποδοση φορου εισοδηματος . Στην αμερικη που μου κρατανε καποιον φορο μερισματων εδω το ξερουνε και δεν ξαναφορολογουμε. Υπαρχει συμφωνια αποφυγης διπλης φορολογιας.
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Ιούνιος 26, 2018, 06:17:04 μμ »

Παράθεση
Δεν έχετε προσέξει οτι τουλάχιστον 3 μήνες τώρα ο χρυσός πηγαινοέρχεται μεταξύ 1080+ - 1120- € ;
Δεν ξεφεύγει ρουπι από αυτό το εύρος.
Της κακομοίρας γίνεται διεθνώς, ο χρυσός έχει πάρει φαρμακευτική κάνναβη σε τέτοιες δόσεις που δεν χαμπαριάαααααζει....με τίποτα........Τις αλυσίδες των αδελφών Ντάλτον στα πόδια έχει.....

Αυτό το έγραψα στην σελίδα 7 στις 23 Μαϊου.
Ε, ακόμα εκεί είμαστε 1.081,21 € τώρα.


Μπορεί να μην σε φορολογούν εδώ αλλά μπορεί να φας κάτι άλλο στο κεφάλι με άλλο όνομα.
Πόθεν έσχες.....τεκμήριο....φόρος περιουσίας.....αλλά για όποιον θέλει να παίξει τέτοια παιχνίδια αυτά δεν τον απασχολούν.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2018, 06:18:03 μμ από bas » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 21
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences