Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 17, 2024, 01:49:29 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 40
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: BITCOIN φουσκα η χρυσωρυχείο ;  (Αναγνώστηκε 156932 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 07:10:00 μμ »

Και όσο γράφουμε αυτα η τιμή του BTC έφθασε στα €9,838.94  Σαρκασμός Σαρκασμός

@mentos: πολύ σωστά. Είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα χρησιμοποιηθεί η blockchain τχενολογία στο μέλλον (βασικά έχει ήδη ξεκινήσε η εφαρμογή της σε πολλά πραγματα). Ήδη πολλές μεγάλες εταιρείες του εξωτερικού έχουν ξεκινήσει να ζητάνε ανθρώπους με τεχνογωσία πάνω στο blockchain. Το 2016 στο Dubai σε διάφορες παρουσιάσεις ανέφεραν ξεκάθαρα οτι θα ξεκινήσουν την χρήση του στον τραπεζικό τομεα

Ωστόσο, εξακολουθώ να έχω την απορία γιατί πρέπει να υπολογίζει ο κάθε miner, με εξοδά του, το εκάστοτε hash. Γιατι να το κάνει αυτο πέρα απο την περιέργεια, αν θελεις λίγο τον πειραματισμό, και φυσικά το ισχυρό κίνητρο για $$$. (Φυσικά το 99,9% των miners το κάνει για τα $$ )

Έχω τις αμφιβολίες μου αν η όλη διαδικασία ειναι ένα ωραίο περιτύλιγμα για να βρεθεί αρκετή υπολογοστική ισχύ για να σπάσει το sha256 (που χρησιμοποιεί το BTC) και να κάνει PoC κάποια νέα θεωρία.

Να εξαφανισθεί δύσκολο, πιθανόν να αντικατασταθεί απο κάτι άλλο ωστε να συνεχίσει η όλη διαδικασία.

Ηδη υπάρχουν "συμβόλαια" για cloud mining που πληρώνεις τώρα και ξεκινάς Άνοιξη 2018. Χωρίς δικαιωμα να πάρεις τα $$ σου πίσω και πέρνωντας το ρίσκο για την τιμή.

Αν όντως είναι πυραμίδα, θα γραφεί απίστευτη βιβλιογραφία  Άνεση Άνεση


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2017, 07:15:14 μμ από johneko » Καταγράφηκε
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 07:42:17 μμ »

Προς το παρων βρηκα τροπο για δωρεαν litecoin  με εξωρυξη ,,,,,,,,,, 0.2 ανα ημερα .......   και ανεβαινοντας παιρνεις πακετα που σου δινουν 1- 15 litecoin ανα ημερα ......... δεν στα δινουν τσσαμπα ασφαλως απλα τρεχει ο υπολογιστης σου ενα προγραμμα  που βοηθας να δουλευει ολο αυτο το συστημα δινοντας σου ενα μικρο ποσοστο ...........
φίλε μου μήπως κάνεις κάποιο λάθος; το 1 litecoin είναι κάπου στα 100$, τα 15 litecoin κοστίζουν όσο περίπου 5 - 6 χρυσές λύρες Στριφογύρισμα ματιών

@johneko: όπως το βλέπω εγώ σχετικά με το ερώτημα σου: "Ωστόσο, εξακολουθώ να έχω την απορία γιατί πρέπει να υπολογίζει ο κάθε miner, με εξοδά του, το εκάστοτε hash.", είναι γιατί ανταλάζει κάτι (πχ ενέργεια/χρονο) για να κερδίσει κάτι άλλο που του είναι χρησιμότερο (πχ ευέλικτο μέσο συναλλαγών, "συνάλλαγμα"). Επίσης, με το να κάνουν mine περισσότεροι από έναν, εξασφαλίζει και την ασφάλεια του δικτύου: αν μπορείς να κερδίσεις εσύ, μπορώ και γώ και ο καθένας που θέλει να ασχοληθεί. Όποιοις συνεισφέρει περισσότερο κερδίζει περισσότερο.

Τώρα θα μου πείς γιατί να το κάνεις mine, αντί να το αγοράσεις; Γιατί αν το δεις από "ψηλά", ο πυρήνας του blockchain είναι οι miners. Όλοι όσοι είναι εκτός, πληρώνουν ένα premium για να το αγοράσουν (network fees, exchange fees, φόροι κλπ), άρα ο miner είναι πάντα πιο κερδισμένος από όλους άσχετα που έκανε τη αρχική μεγαλύτερη επένδυση από όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2017, 07:43:09 μμ από mentos » Καταγράφηκε
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 07:52:00 μμ »

Παράθεση
Έχω τις αμφιβολίες μου αν η όλη διαδικασία ειναι ένα ωραίο περιτύλιγμα για να βρεθεί αρκετή υπολογοστική ισχύ για να σπάσει το sha256 (που χρησιμοποιεί το BTC) και να κάνει PoC κάποια νέα θεωρία.

Το SHA256 δεν χρειάζεται "να" σπάσει. Είναι ένας αλγορυθμος κρυπτογραφίες που βασίζειται σε μαθηματικά, και τα μαθηματικά δεν αλλάζουν. Η ολοένα και αυξανόμενη υπολογιστή ισχύς δεν χρειάζεται για να "χακάρουν" τον αγλόριθμο, αλλά γιατί όσο μεγαλώνει το pool των μινερς μεγαλώνει και ο βαθμός δυσκολίας. Ο SHA256 ποτε δεν θα αντικατασταθεί σε ότι αφορά το bitcoin μιας κ είναι μέρος του design.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 07:56:27 μμ »


@johneko: όπως το βλέπω εγώ σχετικά με το ερώτημα σου: "Ωστόσο, εξακολουθώ να έχω την απορία γιατί πρέπει να υπολογίζει ο κάθε miner, με εξοδά του, το εκάστοτε hash.", είναι γιατί ανταλάζει κάτι (πχ ενέργεια/χρονο) για να κερδίσει κάτι άλλο που του είναι χρησιμότερο (πχ ευέλικτο μέσο συναλλαγών, "συνάλλαγμα"). Επίσης, με το να κάνουν mine περισσότεροι από έναν, εξασφαλίζει και την ασφάλεια του δικτύου: αν μπορείς να κερδίσεις εσύ, μπορώ και γώ και ο καθένας που θέλει να ασχοληθεί. Όποιοις συνεισφέρει περισσότερο κερδίζει περισσότερο.

Τώρα θα μου πείς γιατί να το κάνεις mine, αντί να το αγοράσεις; Γιατί αν το δεις από "ψηλά", ο πυρήνας του blockchain είναι οι miners. Όλοι όσοι είναι εκτός, πληρώνουν ένα premium για να το αγοράσουν (network fees, exchange fees, φόροι κλπ), άρα ο miner είναι πάντα πιο κερδισμένος από όλους άσχετα που έκανε τη αρχική μεγαλύτερη επένδυση από όλους.

Δεν μιλάω να μπείς σε κάποιο pool αλλά γιατι να το κάνεις όλο αυτό.
Δεν μπορώ να το καταλάβω.  Σαρκασμός Σαρκασμός (ίσως και το ερώτημα ειναι υπαρξιακό)

Μια τράπεζα θα φτιάξει blockchain γιατι θέλει να επιτύχει κάτι σαν διαδικασία.
Εμείς γιατι κάνουμε mining;  Σαρκασμός

Η διαφορά mining & αγοράς είναι ξεκάθαρη και έχουν γραφεί πολλά σχετικά με τα ρίσκα που έχουν και τα κέρδη . Συμφωνώ οτι το mining, ιδιαίτερα παλιότερα με τις GPU ήταν άκρως ενδιαφέρον.  Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2017, 08:05:03 μμ από johneko » Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 08:04:33 μμ »

Παράθεση
Έχω τις αμφιβολίες μου αν η όλη διαδικασία ειναι ένα ωραίο περιτύλιγμα για να βρεθεί αρκετή υπολογοστική ισχύ για να σπάσει το sha256 (που χρησιμοποιεί το BTC) και να κάνει PoC κάποια νέα θεωρία.

Το SHA256 δεν χρειάζεται "να" σπάσει. Είναι ένας αλγορυθμος κρυπτογραφίες που βασίζειται σε μαθηματικά, και τα μαθηματικά δεν αλλάζουν. Η ολοένα και αυξανόμενη υπολογιστή ισχύς δεν χρειάζεται για να "χακάρουν" τον αγλόριθμο, αλλά γιατί όσο μεγαλώνει το pool των μινερς μεγαλώνει και ο βαθμός δυσκολίας. Ο SHA256 ποτε δεν θα αντικατασταθεί σε ότι αφορά το bitcoin μιας κ είναι μέρος του design.

Όταν αλλάξει το sha256 θα αλλάξει και το νόμισμα.
Όταν λεμε να σπάσει, προφανώς εννοούμε οτι οτι πλέον δεν θα είναι αξιόπιστο στην χρήση του: πολλά collisions ή να βρεθει καποιο flaw που θα επιτρέπει την δημιουργία νομισμάτων πιο εύκολα (μόλις γίνει implement στα antminer) κοκ

Αυτο που θέλω να πω ειναι αν όλη η ιστορία χρησιμοποιηθεί για να βρεθεί πιο εύκολα (ή να αποδειχθεί) κάποιο flaw στο sha256
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2017, 08:05:54 μμ από johneko » Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 08:11:54 μμ »

Δείτε παιδιά και αυτό να πάρετε μια γενική ιδέα.

https://www.youtube.com/watch?v=XQpwqGo6HEk
Καταγράφηκε
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 08:16:53 μμ »

Φίλε johneko, αν βρεθεί πρόβλημα στο sha256, τότε όχι μονο το bitcoin θα εξαφανιστεί, αλλά και τα $$ από όλες τις τραπεζες του κόσμου Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Οπότε ας ελπίσουμε να μην γίνει σύντομα αυτό χαχαχα

Η τραπεζα φτιάχνει blockchain που παράγει τοκενς χωρίς miners γιατί θέλει να έχει 100% τον έλεγχο του δικτύου της. Το μπιτκόιν στοχεύει στο ακριβώς αντίθετο: κανείς δε πρεπει να εχει τον έλεγχο του δικτύου, αλλά παράλληλα όλοι μαζι το ελεγχουν.

Σκέψου την εξής φάση: δύο άτομα κάνουν μια συναλλαγή στο κέντρο ενος γηπεδου μπασκετ και τους βλεπουν 5.000 κόσμος από τις κερκίδες. Οι 2 είναι χρήστες του δικτυου και οι 5.000 είναι οι miners που μοιράζονται τη πληροφορία της συναλλαγής με όλο το δίκτυο. Αν 1, 2, 3, 4... Χ από αυτούς πουν ότι η συναλλαγή δεν είναι αυτή που έγινε, αλλά άλλη (μεγαλύτερη, μικρότερη, δε μας νοιζει) τότε το δίκτυο θα τους πετάξει έξω σαν αναξιόπιστους γιατί όλοι είδαν τι εγινε. Ο μονος τρόπος για να σπάσει αυτό, είνια να βρεθεί κάποιος που να εχει το 51% του δικτυού, πραγμα που σημαίνει ότι είναι τόσο ισχυρός που θα μπορούσε να ανοιξει πόλεμο με Τραμπ και Κιμ μαζί, οπότε χέστηκε για το μπιτκοιν Μεγάλο χαμόγελο

51% Attack: https://www.investopedia.com/terms/1/51-attack.asp
Καταγράφηκε
nikosalf
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 287


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 08:37:10 μμ »

δες τα πακετα αγορας εξωρυξης που εχει ............ εκτος αν κανω κατι λαθος
Προς το παρων βρηκα τροπο για δωρεαν litecoin  με εξωρυξη ,,,,,,,,,, 0.2 ανα ημερα .......   και ανεβαινοντας παιρνεις πακετα που σου δινουν 1- 15 litecoin ανα ημερα ......... δεν στα δινουν τσσαμπα ασφαλως απλα τρεχει ο υπολογιστης σου ενα προγραμμα  που βοηθας να δουλευει ολο αυτο το συστημα δινοντας σου ενα μικρο ποσοστο ...........
φίλε μου μήπως κάνεις κάποιο λάθος; το 1 litecoin είναι κάπου στα 100$, τα 15 litecoin κοστίζουν όσο περίπου 5 - 6 χρυσές λύρες Στριφογύρισμα ματιών

@johneko: όπως το βλέπω εγώ σχετικά με το ερώτημα σου: "Ωστόσο, εξακολουθώ να έχω την απορία γιατί πρέπει να υπολογίζει ο κάθε miner, με εξοδά του, το εκάστοτε hash.", είναι γιατί ανταλάζει κάτι (πχ ενέργεια/χρονο) για να κερδίσει κάτι άλλο που του είναι χρησιμότερο (πχ ευέλικτο μέσο συναλλαγών, "συνάλλαγμα"). Επίσης, με το να κάνουν mine περισσότεροι από έναν, εξασφαλίζει και την ασφάλεια του δικτύου: αν μπορείς να κερδίσεις εσύ, μπορώ και γώ και ο καθένας που θέλει να ασχοληθεί. Όποιοις συνεισφέρει περισσότερο κερδίζει περισσότερο.

Τώρα θα μου πείς γιατί να το κάνεις mine, αντί να το αγοράσεις; Γιατί αν το δεις από "ψηλά", ο πυρήνας του blockchain είναι οι miners. Όλοι όσοι είναι εκτός, πληρώνουν ένα premium για να το αγοράσουν (network fees, exchange fees, φόροι κλπ), άρα ο miner είναι πάντα πιο κερδισμένος από όλους άσχετα που έκανε τη αρχική μεγαλύτερη επένδυση από όλους.
Καταγράφηκε
mentos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 179


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 08:55:01 μμ »

@nikosalf Mε όλο αυτό το μπουμ που έχει κάνει το θέμα κρυπτονομίσματα ο κόσμος νομίζει ότι ανοίξαν οι βρύσες και τρέχουν λεφτά απο παντού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Στο πακέτο που δίνει 15LTC την ημέρα, σου ζητάει πληρωμή 40LTC (κοντά στα 4.000$). Δλδ σε 4 μερες θα βγάλεις 4 χιλιάρικα και με 60% affiliate μπονους (πυραμίδες/πόνζι)... δεν μου φαίνεται και πολύ σοϊκό να σου πω την αλήθεια.

Εντελώς φίλικά, να πω ότι καλό θα ήταν να προσέχουμε τι λινκ μοιραζόμαστε, ιδιαίτερα αν δε γνωρίζουμε περί τίνος πρόκειται. Σε αυτο το βίντεο πχ όλοι κατηγορούν το συγκεκριμένο σάιτ σαν απάτη: https://www.youtube.com/watch?v=uEKlfLtLLgY.
Καταγράφηκε
nikosalf
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 287


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 09:01:41 μμ »

δεν παροτρυνω κανεναν να μπει στο σαιτ και να βαλει τα λεφτα του δωρεαν ειναι  αν θελει να δοκιμασει καποιος
@nikosalf Mε όλο αυτό το μπουμ που έχει κάνει το θέμα κρυπτονομίσματα ο κόσμος νομίζει ότι ανοίξαν οι βρύσες και τρέχουν λεφτά απο παντού Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Στο πακέτο που δίνει 15LTC την ημέρα, σου ζητάει πληρωμή 40LTC (κοντά στα 4.000$). Δλδ σε 4 μερες θα βγάλεις 4 χιλιάρικα και με 60% affiliate μπονους (πυραμίδες/πόνζι)... δεν μου φαίνεται και πολύ σοϊκό να σου πω την αλήθεια.

Εντελώς φίλικά, να πω ότι καλό θα ήταν να προσέχουμε τι λινκ μοιραζόμαστε, ιδιαίτερα αν δε γνωρίζουμε περί τίνος πρόκειται. Σε αυτο το βίντεο πχ όλοι κατηγορούν το συγκεκριμένο σάιτ σαν απάτη: https://www.youtube.com/watch?v=uEKlfLtLLgY.
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 11:05:31 μμ »

Ολα τα ειχαμε ο μαδουρο με κρυπτονομισμα μας μαρανε.

http://www.capital.gr/diethni/3258460/kruptonomisma-lansarei-o-maduro
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 11:45:40 μμ »

Παιδια φτιαξτε ενα litecoin πορτοφολι και μετα μπειτε εδω  https://ltcminer.io/267477   βαζοντας το link του πορτοφολιου σας και απλα αφηστε ανοιχτη την σελιδα και το λαπτοπ σας ......... θα δειτε πως παιρνετε ενα μικρο ποσοστο που αυτο το ποσοστο εαν ανεβει το litecoin και και και ....... μπορει να ειναι κατι καλο ......

Πρόσεχε μην πληρώσεις:
https://litecointalk.io/t/ltcminer-io-experiment-testing-scam-or-not/7698
Καταγράφηκε
nikosalf
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 287


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 12:56:54 πμ »

https://www.youtube.com/watch?v=XDrJqMvNtxk&t=20s    τσεκ και το παιδι δεν ξερω ριχτε μια ματια και πειτε αποψεις και εσεις
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 08:49:15 πμ »

Δηλαδή, ενώ το κάθε νόμισμα είναι το ακόλουθο παραγωγής προϊόντων (αγαθών) ή υπηρεσιών, το BITCOIN είναι ακόλουθο  του "mining" για να εξαχθεί ένας μαθηματικός τύπος. (Ατυχής και παραπλανητική η σύγκριση με τις εκδότριες τράπεζες ότι τα θέλουν για τον εαυτό τους).

Τελικά εάν αυτό δεν είναι φούσκα, τότε τι είναι;

Ας περιμένουμε λοιπόν τον επόμενο hacker να το "σπάσει" ή τον επόμενο "δημιουργικό" μαθηματικό τύπο.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1492


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 11:07:12 πμ »

Δηλαδή, ενώ το κάθε νόμισμα είναι το ακόλουθο παραγωγής προϊόντων (αγαθών) ή υπηρεσιών, το BITCOIN είναι ακόλουθο  του "mining" για να εξαχθεί ένας μαθηματικός τύπος. (Ατυχής και παραπλανητική η σύγκριση με τις εκδότριες τράπεζες ότι τα θέλουν για τον εαυτό τους).

Τελικά εάν αυτό δεν είναι φούσκα, τότε τι είναι;

Ας περιμένουμε λοιπόν τον επόμενο hacker να το "σπάσει" ή τον επόμενο "δημιουργικό" μαθηματικό τύπο.

Δεν χρειάζεται να περιμένεις, διάλεξε: https://coinmarketcap.com
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 40
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences