Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:16:44 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΘΗΡΕΣΙΑ  (Αναγνώστηκε 4093 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 26, 2017, 04:48:59 μμ »

Μια εκτιμηση παρακαλωτης καταστασης της γνησιοτητας και τις τιμης για το συγκεκριμενο κομματι
βαρος 27.5γρ
ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 26, 2017, 06:38:28 μμ »

Καλησπέρα!  Είχαμε μιλήσει και στο facebook γι'αυτο αλλά ντρεπόμουν να σου κάνω αντιπροσφορα και το άφησα να φυγει. Αν μου επιτρέπεις ομως, τουλάχιστον να σου πω τι ξέρω, να πω ότι έκανα ένα καλο! Χαμόγελο
Austrian states thaler. Dav.#1148  Κανονικά το βάρος του είναι 28.06 grams, αλλά και το δικό σου δεν νομίζω να έχει πρόβλημα, είναι μικρή η απόκλιση!
Δεν είναι σπανιο, αλλά δεν εμφανίζεται και συχνα! Έχω 2 παραδείγματα δημοπρασιών να πάρεις μια ιδέα για την τιμη:
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=2070&lot=432

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=2144&lot=410

 Χαμόγελο
Καταγράφηκε
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 26, 2017, 07:22:37 μμ »

kαλησπερα Γιωργο!
σ ευχαριστω για τα λινκ
τις τιμες τις ξερω πανω κατω οπως σου ειχα πει και στο μνμ
το ανεβασα πιο πολυ γιατι μου ειπαν για κοπια και μου εκαναν προσφορα 30ευρω  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
αβυσσος οι τιμες στο facebook xaxaxa
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 26, 2017, 08:54:55 μμ »

Αν ηταν κοπια δεν νομιζω κανεις να πληρωνε 30 ευρω..εγω προσωπικα,συμφωνα με τα κλεισιματα που ανεβασε ο γιωργος,θεωρω οτι σε αυτην την κατασταση,για τιμες ελλαδας,τα 60 ειναι μια χαρα.αν με τα διπλα λεφτα μπορεις να βρεις ενα εξαιρετικο η αυ,τοτε ενα φαιν σαν αυτο,εκει το υπολογιζω..παντως ομορφο κερμα!!εψαχνα εχθες για το ρωσικο του στελιου και το πηρε το ματι μου..να το χαιρεσαι!
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 26, 2017, 09:18:49 μμ »

τα νομισματα που ανεβασε ο Γιωργος το ενα δεν εκλεισε γιατι το ριμ ωρα 2 ηταν λιωμενο και το αλλο που εκλεισε 155 δεν περνει βαθμο γιατι ειχει χερλαινς
αν υπολογισουμε και τις  προμηθειες που θα δωσει ο αγωραστης ...
σε καμια περιπτωση παντως ενα τετοιο κομματι δεν νομιζω να εχει 60 ευρω.
εχει κατεβασματα αλλα οχι και fine
ευχαριστω παντως!!!
θα το ανεβασω εβαυ καποια στιγμη
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 03:40:10 μμ »

μπορει το απουλητο να ειχε προβλημα στο ριμ αλλα παραμενει ενα εξαιρετικο κομματι.
επισης,το αλλο που εκλεισε στα 155,δεν εχει hairlines. τα σημαδια που βλεπεις ειναι adjustment marks για να φερουν το νομισμα στο επιθυμητο βαρος,φαινομενο συχνο στα ταληρα της εποχης και απολυτα αποδεκτο απο τους συλλεκτες και τις εταιριες πιστοποιησεων..

παρακατω,σου δειχνω το ταληρο απο jean elsen απο καταλογο του 2012, λοτ 1017 (πωληση,οχι δημοπρασια) το οποιο το εδιναν στα 175ευρω και χαρακτηριζοταν σαν vf (δεν ξερω αν πωληθηκε)..κοιτα στο δικο σου πως ειναι οι γρυππες,το οικοσημο,κτλ.. παρακατω ακολουθει η παρουσιαση του νομισματος απο τον καταλογο:

"SAINT EMPIRE, Marie-Thérèse (1740-1780), AR Taler, 1766, Günzburg. Au titre de margrave de Burgau. Droit: Ecu couronné, tenu par deux griffons. Revers: Valeur et date entre une palme et un rameau de laurier. Très Beau
(Holy Roman Empire, Maria Theresia (1740-80), silver thaler of 1766, Gunzburg mint, in the name of the Margrave of Burgau. Obverse: two griffins bear crowned arms; reverse: value and date between palm branch and laurel branch. VF)"

το συγκεκριμενο εχει βαρος 27.97γραμ.

αν το 2012 δινονταν γυρω στα 175 σαν vf και πλεον κλεινουν στα 120-150 σαν xf και πανω,αρα κατα την γνωμη μου,εκει ειναι η τιμη τους περιπου στην κατασταση του δικου σου.κατα την γνωμη μου παντα..

οσο για τις προμηθειες κτλ, ειναι εκτος θεματος μιας και αυτα θα τα πληρωσεις σε καθε δημοπρασια.δεν αποτελουν τιμη του νομισματος.

ας πει και ο στελιος την γνωμη του..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 03:59:23 μμ »

Κωστα, αν προσέξεις, και η δημοπρασία που έκλεισε 155, ξεκίνησε από 5€ (!) και έχεις δίκιο για την κατάσταση και των δυο! Και του Νίκου όμως, εγώ το βλέπω για vf (έστω χαμηλο) και είναι κρίμα να λέμε για 60€!
Σαφώς και έχουν πέσει οι τιμες, αλλά παραμένουν ωραία κομμάτια και δεν είναι από αυτά που βλέπεις κάθε μερα.
Νομίζω ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μεση...

Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 04:02:57 μμ »

η δικη σου εκτιμηση τιμης γιωργο ποια ειναι?
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
Γιωργος P.
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 337


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 04:08:55 μμ »

Στο 100αρικο. Όμως επίσης πιστεύω ότι σε τέτοια κομμάτια βλέπεις μεγάλες αποκλίσεις! Τιμές σε ένα εύρος 70 με 250 και χωρίς να υπάρχουν τρελές διαφορές ανάμεσα στα νομισματα!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 04:17:21 μμ »

F+,70-80 Ευρω.
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 04:53:30 μμ »

γιωργο,μεγαλες αποκλισεις μπορει να βλεπεις αλλα θεωρω οτι παιζει ρολο και η σπανιοτητα του καθε νομισματος.μπορει να βρεις ενα νομισμα και το επομενο στο οποιο αλλαζει μονο η χρονολογια να ειναι αρκετες φορες ακριβοτερο και σπανιοτερο.κατι αντιστοιχο παιζει και με τις διαφορες νομισματοκοπειων.μπορει να φαινεται το ιδιο κερμα και το ενα να εχει 100 και το αλλο να εχι 300 επειδη η μονη του διαφορα ειναι πως κοπηκε σε αλλο νομισματοκοπειο..

100 ευρω για αυτο το κομματι δεν τα εδινα σε καμια περιπτωση.τα 60 που ανεφερα τα θεωρω δικαι τιμη.τα 70-80 που αναφερει ο γιαννης τα θεωρω μια τιμη της φασης 'θελω να παρω ενα τετοιο κερμα και το θελω τωρα,αρα το πληρωνω'..αν ηταν σε μια καπως καλυτερη κατασταση θεωρω οτι θα τα αξιζε τα 70-80..οχι ομως σε αυτην.

ερωτηση για οποιον γνωριζει.βλεπω οτι στο κερμα του θεματος,το ριμ σε καποια σημεια ειναι λειο (λογω μετακινησης μητρας).αυτο ειναι φυσιολογικο?σε οσα δειγματα εχω δει στο ιντερνετ (για το συγκεκριμενο) μπορει να υπαρχει αυτη η μετακινηση αλλα το υπολοιπο μερος συνεχιζει με γραμμες.(δεν ξερω κατα ποσο καταλαβατε τι λεω..)
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 06:19:18 μμ »

Κωστα μου εχεις ακουσει για λιμαρισμένα λογω σημαδιων κλπ? Σαρκασμός.Τα 70-80 ευρω που εγραψα αφορουν αξια πωλησης από εμπορους(ισως και παραπανω) αλλα όχι τιμη για σοβαρους συλλεκτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2017, 06:19:53 μμ από giannist » Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 07:02:09 μμ »

Κωστα μου εχεις ακουσει για λιμαρισμένα λογω σημαδιων κλπ?

οχι γιαννη,δεν εχω ακουσει.τι εννοεις?οτι καποιοι δημιουργησαν τεχνητα adjustment marks για να καλυψουν προβληματα του νομισματος?εξηγησε μου αν θες..

επιστρεφω σε λιγο για την συνεχεια...
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 27, 2017, 07:25:32 μμ »

Κατα το παρεθλον οταν καποια νομισματα τους εβγαιναν παραπανω σε βαρος απο αυτο που ηταν το ζητουμενο τα λιμαραν για να κατεβει στο κανονικο.
Επισεις αλλοι εξυπνοι συνεχισαν να λιμαρουν τα νομισματα χρυσα και αργυρα για να εξοικονομησουν σιγα σιγα ενα πολυποθητο γραμμαριο μεταλευματος.

Παλιες τεχνικες διορθωτικες απο την μια πλευρα , με σκοπο το κλεψιμο απο την αλλη.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 28, 2017, 12:13:22 μμ »

ευχαριστω πολυ  για τις απαντησεις

το ανεβασα εβαυ..
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2017, 12:26:10 μμ από kostakis88 » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences