Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:22:04 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 10 δρχ Xf ή AU?  (Αναγνώστηκε 24444 φορές)
0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 20, 2017, 11:45:48 μμ »

Για πειτε γνωμες...   Στριφογύρισμα ματιών λουστρακι περιμετρικος υπαρχει....






Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 20, 2017, 11:53:54 μμ »

νικολα,για χαμηλο αου το βλεπω αλλα τα χτυπηματα που εχει δεν νομιζω οτι θα του επετρεπαν βαθμο καθαρο..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 12:34:23 πμ »

νικολα,για χαμηλο αου το βλεπω αλλα τα χτυπηματα που εχει δεν νομιζω οτι θα του επετρεπαν βαθμο καθαρο..
Χαμηλο Αu το βλεπω κ γω.....για τα χτυπηματα λες ε?....ευχαριστω παντως Κωστη... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 12:39:41 πμ »

Έξτρα φαιν και άσχημο σαν νόμισμα.
Τα στίγματα που έχει αποκτήσει δεν φεύγουν πια.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 12:50:44 πμ »

Έξτρα φαιν και άσχημο σαν νόμισμα.
Τα στίγματα που έχει αποκτήσει δεν φεύγουν πια.

Αληθεια σας το λεω τα 2 αυτα νομισματα των 20 κ 10 δραχμων του 30 τα θεωρω ουτως η αλλιως ασχημα(θεμα γουστου παντα-μην με βριζουν καποιοι   Σαρκασμός)....κ οχι μονο αυτα τα 2 αλλα σαν νομισματα γενικοτερα της σειρας  του 30 οποτε απλα το βαζω σε χαρτονακι να λεω οτι το εχω μεχρι να ρθει αν ερθει καποιο καλυτερο μιας κ δεν τα κυνηγαω...ευχαριστω παντως για το χρονο σας πολυ παιδες...
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 09:59:58 πμ »

Φίλτατε ''ρόδακα'' , Και τα δύο νομίσματα 10 και 20 δρχ του '30 έχουν αγαπηθεί απο τους περισσότερους
συλλέκτες Ελληνικών νομισμάτων και είναι απο τα ομορφότερα που έχουμε κόψει! Φυσικά και είναι θέμα γούστου.
Και μπορεί εσένα να μην σου αρέσουν. Το δέχομαι.
Να ξέρεις όμως ότι είναι απο τα λίγα νομίσματα με ''βαθιά'' χάραξη, υψηλό έξεργο ανάγλυφο, πολύ καλή
αποτύπωση του θέματος, ο αργυρός τους (προσμίξεις)  φτιάχνουν καταπληκτικές πατίνες, και πολλά άλλα!!
Πιστεύω ότι αν δεις νομίσματα ''καλά'' θα αλλάξεις γνώμη.
Φιλικά πάντα.
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 10:20:58 πμ »

Φίλτατε ''ρόδακα'' , Και τα δύο νομίσματα 10 και 20 δρχ του '30 έχουν αγαπηθεί απο τους περισσότερους
συλλέκτες Ελληνικών νομισμάτων και είναι απο τα ομορφότερα που έχουμε κόψει! Φυσικά και είναι θέμα γούστου.
Και μπορεί εσένα να μην σου αρέσουν. Το δέχομαι.
Να ξέρεις όμως ότι είναι απο τα λίγα νομίσματα με ''βαθιά'' χάραξη, υψηλό έξεργο ανάγλυφο, πολύ καλή
αποτύπωση του θέματος, ο αργυρός τους (προσμίξεις)  φτιάχνουν καταπληκτικές πατίνες, και πολλά άλλα!!
Πιστεύω ότι αν δεις νομίσματα ''καλά'' θα αλλάξεις γνώμη.
Φιλικά πάντα.
Καλημερα φιλε Silahim(μιας και δεν γνωριζω κ γω το ονομα σου)οπως εγραψα παραπανω και οπως συμφωνησες και εσυ, απλα ειναι θεμα γουστου και ματιου...Οντως αγαπιουνται πραγματικα απο πολλους συναδελφους συλλεκτες και για αυτο εγραψα οτι- μην με ''βρισουν''- γιατι και εγω το σεβομαι το γουστο τους...Εχω δει στα χερια μου καλα νομισματα αυτης της περιοδου αλλα παλι ΔΕΝ...Αν συγκρινα αυτα τα 2 δλδ τα ''Θεικα'' νομισματα που λενε οι λατρεις τους ισως να εγερνα προς την Δημητρα και οχι τοσο στον Ποσειδωνα...Οντως ειναι μια ''αλλαγη'' τεχνοτροπειας απο τα αλλωτε Βασιλικα νομισματα και Θυραιους κτλπ και συμφωνω μαζι σου,ΟΜΩΣ η οποια ομως γινετε πλεον ΗΔΗ στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες με εξισου 'βαθιά'' χάραξη και με υψηλό έξεργο ανάγλυφο που
Καταγράφηκε
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 10:38:40 πμ »

Φίλτατε ''ρόδακα'' , Και τα δύο νομίσματα 10 και 20 δρχ του '30 έχουν αγαπηθεί απο τους περισσότερους
συλλέκτες Ελληνικών νομισμάτων και είναι απο τα ομορφότερα που έχουμε κόψει! Φυσικά και είναι θέμα γούστου.
Και μπορεί εσένα να μην σου αρέσουν. Το δέχομαι.
Να ξέρεις όμως ότι είναι απο τα λίγα νομίσματα με ''βαθιά'' χάραξη, υψηλό έξεργο ανάγλυφο, πολύ καλή
αποτύπωση του θέματος, ο αργυρός τους (προσμίξεις)  φτιάχνουν καταπληκτικές πατίνες, και πολλά άλλα!!
Πιστεύω ότι αν δεις νομίσματα ''καλά'' θα αλλάξεις γνώμη.
Φιλικά πάντα.

Καλημερα φιλε Silahim(μιας και δεν γνωριζω κ γω το ονομα σου)οπως εγραψα παραπανω και οπως συμφωνησες και εσυ, απλα ειναι θεμα γουστου και ματιου...Οντως αγαπιουνται πραγματικα απο πολλους συναδελφους συλλεκτες και για αυτο εγραψα οτι- μην με ''βρισουν''- γιατι και εγω το σεβομαι το γουστο τους...Εχω δει στα χερια μου καλα νομισματα αυτης της περιοδου αλλα παλι ΔΕΝ...Αν συγκρινα αυτα τα 2 δλδ τα ''Θεικα'' νομισματα που λενε οι λατρεις τους ισως να εγερνα προς την Δημητρα που πραγματικα λογου αναγλυφου δειχνει πολυ ωραιες λεπτομερειες ειδικα στην κεφαλη-και οχι τοσο στον Ποσειδωνα...Οντως ειναι μια ''αλλαγη'' τεχνοτροπειας απο τα αλλωτε Βασιλικα νομισματα και Θυραιους κτλπ και συμφωνω μαζι σου,ΟΜΩΣ η οποια ομως γινετε πλεον ΗΔΗ στις περισσοτερες ευρωπαικες χωρες με εξισου 'βαθιά'' χάραξη και με υψηλό έξεργο ανάγλυφο και θεωρω για τα δεδομενα εκεινης της εποχης- ηταν μια ωραια προσπαθεια για τα ελληνικα νομισματικα δρομενα εκεινη την εποχη.(νομισματικα παντα)-Πιστευω ομως οτι αγαπηθηκαν περισσοτερο γιατι θυμιζουν και μια αρχαια ελλαδα στα συγχρονα τοτε χρονια και μου αρεσει και μενα αυτο ....Ολα στην ζωη ειναι θεμα αντιληψης και γουστου γιατι οχι και στα νομισματα.
Φιλικα Νικολας

υγ στο πανω μνμ κατι παιχτηκε με τον υπολογιστη μου..μαλλον με ''βριζανε''   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 11:21:45 πμ »


υγ στο πανω μνμ κατι παιχτηκε με τον υπολογιστη μου..μαλλον με ''βριζανε''   Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο



δεν θέλω να το πιστέψω. Μεγάλο χαμόγελο

Φιλικά Μιχάλης
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 11:39:23 πμ »

Η Δημητρα , Ο Ποσεδωνας και η Θετιδα στα νομισματα του 1910-11 ειναι οτι ομορφοτερο εχει δειξει η Ελληνικη Νομισματολογια .

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 11:50:27 πμ »

Η Δημητρα , Ο Ποσεδωνας και η Θετιδα στα νομισματα του 1910-11 ειναι οτι ομορφοτερο εχει δειξει η Ελληνικη Νομισματολογια .


Να μην ξεχνάμε τον Καποδίστρια και τα νομίσματά του, τους συμβολισμούς και τις συνθήκες κοπής τους. Τα θεωρώ εξίσου όμορφα!  Άνεση
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
PANAGIOTIS THESS.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 785


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 11:57:59 πμ »

Εγώ τώρα είδα το θέμα, συμφωνώ στο ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Extra fine με προβλήματα, υπάρχουν πολλές Δήμητρες σε αυτήν την κατάσταση. Προσωπικά οι παραστάσεις των νομισμάτων του 30 (Δήμητρα,Ποσειδώνας) μου αρέσουν πολύ!
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 05:32:06 μμ »

Φιλε Νικο και εγω προς το XF κλεινω. Ειναι και αυτη η χαρακια στο σαγονι...
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
ΡΟΔΑΚΑΣ
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 816


Γενvιέσαι - δεν γίνεσαι.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 05:38:08 μμ »

Φιλε Νικο και εγω προς το XF κλεινω. Ειναι και αυτη η χαρακια στο σαγονι...
Θα χρωσταγε λεφτα πουθενα μαλλον, και την ''χαρακωσανε''.... Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός ευχαριστω πολυ παιδια για τις εκτιμησεις και τον χρονο σας...
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 21, 2017, 07:08:44 μμ »

AUNC με τίποτα, XF το συζητάμε, καλό VF, πολύ πιθανό αλλά το μόνο σίγουρο, όπως είπαν και άλλοι φίλοι συλλέκτες, είναι πως τα ασημένια νομίσματα του 1910, 1911, μαζί με τον Ποσειδώνα και την Δήμητρα αποτελούν εκπληκτικά έργα νεοελληνικής χαρακτικής της νομισματική μας ιστορίας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences