Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 08:42:38 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΣΦΑΛΜΑ 30 ΔΡΧ 1964,ΔΕΙΤΕ ΚΟΡΩΝΑ  (Αναγνώστηκε 6137 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 19, 2012, 02:29:31 μμ »

Δεν ξερω την αποψη σας για αυτο το σφαλμα του τριανταδραχμου 1964 Κονγκσμπεργκ,Δυπλοεκτυπωσεις εχω δει δυο τρια ,εχω ηδη ενα ,αλλα κατι παρομοιο πρωτη φορα,πιστευω εχει παρα πολυ ενδιαφερον αλλα θαθελα και σχολιασμο ελευθερα απο οποιον θελει,δειτε προσεκτικα την κορωνα φυσικα,ανεβαζω φωτογραφιες μπρος-πισω και μια μεγαλυτερη με λεπτομερειες της κορωνας
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 03:13:16 μμ »

Aποψη μου οτι δεν ειναι σφαλμα , αλλα κομματι κολησης
Υπαρχουν στοιχεια στην περιοχη οπου συνηγορουν........
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 03:13:42 μμ »

Γιατί να μην είναι πρόσθετο μέταλλο, υπόλειμμα ενός παλαιού κρίκου, για παράδειγμα;
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 03:29:08 μμ »

Γιατί να μην είναι πρόσθετο μέταλλο, υπόλειμμα ενός παλαιού κρίκου, για παράδειγμα;
Το πρωτο που σκεφτηκα ηταν αυτο,δεν ειναι δυνατον για εναν προσθετο λογο ,δεξια του εξογκωματος του μεταλλου οι μπιλιες του στεματος ειναι ενωμενες καθετα,και γενικοτερα το μισο στεμμα που φαινεται ειναι αλοιωμενο χωρις να φαινωνται σημαδια προσθετου μεταλλου η θερμανσης η οποια θα ηταν εμφανης οχι ως εξογκωμα αλλα ως τρυπα
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 03:32:43 μμ »

Γιατί να μην είναι πρόσθετο μέταλλο, υπόλειμμα ενός παλαιού κρίκου, για παράδειγμα;
Το πρωτο που σκεφτηκα ηταν αυτο,δεν ειναι δυνατον για εναν προσθετο λογο ,δεξια του εξογκωματος του μεταλλου οι μπιλιες του στεματος ειναι ενωμενες καθετα,και γενικοτερα το μισο στεμμα που φαινεται ειναι αλοιωμενο χωρις να φαινωνται σημαδια προσθετου μεταλλου η θερμανσης η οποια θα ηταν εμφανης οχι ως εξογκωμα αλλα ως τρυπα

Φιλε μου να εισαι γνωστης του θεματος <κοληση> δεν θα εχεις απολυτως καμια αμφιβολια.
Οχι μονο εσταξε εκει , αλλα εχει αλλοιωθει απο την θερμανση η γυρω περιοχη αφου εφτασε στα ορια της τηξης. Ακομα και ο ποροι της κολησης φαινονται.
Στην συνεχεια εχει υποστει και ενα γενικο  καθαρισματακι.
Δεν εχω κατι αλλο....απο κει και περα ειναι θεμα προσωπικο το τι θελει ο καθενας να πιστευει
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 03:37:00 μμ »

Γιατί να μην είναι πρόσθετο μέταλλο, υπόλειμμα ενός παλαιού κρίκου, για παράδειγμα;
κρικος σε τοσο χαμηλο σημειο; να ελεγες απο καρφιτσα θα ηταν πιο λογικο αλλα συνηθως υπαρχουν δυο κολλησεις στα απο καρφιτσα ,μια πανω και μια κατω ,ας περιμενουμε και αλλες αποψεις,φυσικα ευχαριστω για τις γνωμες
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 03:40:03 μμ »

<Εσταξε> εγραψα στο ερασιτεχνικο κολημα ή ξεκολημα.....εχει υπολειμμα και στην στεφανη
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 03:54:11 μμ »

ο,κ θα το ερευνησω γενικοτερα
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 04:21:27 μμ »

Aποψη μου οτι δεν ειναι σφαλμα , αλλα κομματι κολησης
Υπαρχουν στοιχεια στην περιοχη οπου συνηγορουν........

Θα συμφωνησω απολυτα με το Σωτηρη που και λογω επαγγελματος εχει πολλες γνωσεις για τετοια θεματα.
Ακομα και πριν διαβασω τι εχει γραφει με το που ειδα την φωτο και εγω στο ιδιο συμπερασμα κατεληξα Βασιλη..προκειται για σταγονα απο κολλημα..
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 04:32:08 μμ »

Ο.Κ Δεν εχω αντιρρηση παιδια ,απλα απορρησα πως εγινε η εγχειρηση σε αυτο το σημειο ,ισως κατα λαθος ,τι να πω,δεν πειραζει θα παει για μεταλλο ,καλο απογευμα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 05:12:38 μμ »

Κοληση ειναι διοτι εχει πειραξει και το στεφανι!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 19, 2012, 06:23:17 μμ »

μου περναει κατι απο το μυαλο... αλλα..

να ειναι οντως κολληση.. για καρφιτσα.. οχι στεφανακι ουτε κρικος... αναφερομαι στην καρφιστα... το ασημενιο καρφι που παει προς τα κατω... σαν καποια παλια πιν... ή μεταλλια.... εκανα την κολληση εκει

επισεις μπορει να ειναι για να βαλουν μια μπαρα μικρη... κολλησης.. για στολισμα.. ειτε σε πιαστρα χαρτονομισματων.. ή για κατι αλλο... αν και η καρφιτσα που λεω μου καθετε περισσοτερο..... και θελει μονο μια κολληση...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 07:10:04 μμ »

εγω λεω να μην το κουραζουμε,ειναι περισευμα ξενου μεταλλου!στην καλυτερη περιπτωση,να εγινε στο πατημα,κατι που ειναι συνηθισμενο(αλλα στην προκειμενη περιπτωση,ειναι σχεδον απιθανο!)χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 30, 2012, 07:13:49 μμ »

Γιαννη μου το θεμα εχει ληξει απο καιρο,ειναι κοληση τελικα αλλα περιεργο που την εκαναν σε αυτο το σημειο ,με πιο προσεκτικη εξεταση ειδα οτι εχει λιμαριστει προσεκτικα και στο πανω μερος του περιγυρου ,δεν ειναι τελικα σφαλμα ,καλο βραδυ
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 09:35:16 πμ »

θα ηθελα να επισημανω απλως,οτι τα συγκεγκριμενα διπλοεκτυπωμενα  τριανταρια,και στις δυο κοπες,ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο και με πιο ενφανεις τις διπλοεκτυπωσεις(απο τριανταδραχμο που ανηρτησε μελος της ιστοσελιδος,στα γραμματα,στα προσωπα,κλπ),οπως υπαρχουν,και μια βασικη ποικιλια,οπως και αλλες με λαθη!οποιος φιλος ενδιαφερετε?,μπορω με πμ να του προμηθευσω σε τιμες οπως των κανονικων,με μονη υποχρεωση να πληρωσει τα μεταφορικα!αν δειτε στην τελευταια δημοπρασια της πνε πουληθηκε σλαμπ,με ολα τα τριανταρια κυκλοφοριας,μαζι με την ποικιλια!και σε πολυ υψηλες καταστασεις.η αποψη που επικρατει στην αγορα,ειναι οτι αυτα τα νομισματα δεν εχουν υπεραξιες!ειναι συνηθη και ευκολα βρισκωνται!το αρθρο μου,δεν θελω να γινει παλι αιτια εριδας,με τα συνηθη αποτελεσματα!για καθε ενδιαφερομενο,για να μην υπαρξει θεμα για τα γραφομενα μου!ας επικοινωνησει με γνωστες η με εγκυρους εμπορους νομισματων!χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences