Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 28, 2024, 01:38:07 μμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΑΣΗΜΕΝΙΕΣ ΡΑΒΔΟΙ  (Αναγνώστηκε 31434 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Ιούνιος 29, 2010, 06:15:48 μμ »

Ανοιγω αυτο το θεμα λογω μιας αγορας μου. Κατα την γνωμη μου το ασημι ειναι ενα πολυ ομορφο μεταλλο (αν και δεν ασχολουμαι με αυτο στον νομισματικο τομεα) και αρκετα υποτιμημενο, οχι μονο απο τους συλλεκτες και τους ειδικους, αλλα απ' όλες τις καηγοριες ατομων (π.χ. "α, γιατι αγορασες ασημενιο κοσμημα, το ασημι χανει αξια" ή " ντροπη βρε, ασημικο θα πας για δωρο, ειναι οικογενειακοι μας φιλοι", κ.λ.π.
Εγω προσωπικα δεν συλλεγω ασημενια νομισματα, αλλα μαζευω ασημι (και με μεγαλη ευχαριστηση) σε μορφη πλακων η ραβδων και εχει αρχισει να μου αρεσει επικινδυνα  Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός. Θα ηθελα να ακουσω τις γνωμες σας για το συγκεκριμενο μεταλλο. Χαμόγελο

Παρακατω εχω φωτογραφιες ραβδων απο την συλλογη μου (δυστυχως την μεγαλη του κιλου την εχω δωσει, αλλα σκοπευω να την αντικαταστησω συντομα), (την μικρη την αγορασα εχθες).
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2010, 06:19:26 μμ »

Και του κιλου...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 30, 2010, 01:02:20 πμ »

to ασημο ειναι ενα απο τα πολυτιμα μεταλλα αλλα υποτιμημενο σε σχεση με τα αλλα.Ιδιως εδω στην ελλαδα το αγνοουν τελειως.Α  Σωκρατη τωρα με τις πλακες δεν θα εχεις προβλημα με τους βρυκολακες γιατι αυτοι ως γνωστον απεχθανονται το ασημι!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 30, 2010, 08:25:31 πμ »

Ιδιως εδω στην ελλαδα το αγνοουν τελειως.
Μονο στην Ελλαδα? Διεθνως δλδ το υπολογιζουν??
Δεν λεω οτι σαν μεταλλο ειναι κακο κτλ κτλ και η αξια του ειναι αρκετα καλη και ευκολο στο να παρεις μια ασημενια μπαρα ή ενα νομισμα νεας κοπης απο ασημι!! Στην εποχη που ζουμε ειναι πλεον το μονο ευκολο να αποκτησης ασημενια μπαρα ή ασημενιο νομισμα!!
Πριν διακοσια χρονια ηταν ομως κατι το τρομερα δυσκολο!! Τα μεσα εξορυξης ευγενων μεταλλων ηταν ελαχιστα!! Το φτυαρι και η αξινα (κασμας) δουλευε συννεφο!! Αρα το μεταλλο ηταν ακριβό!! Το ασημι ειχε αξια γιατι χρειαζοταν κοπος και μοχθος για να βγει στην επιφανεια!!
Η τεχνολογικη επανασταση εφερε νεους μεθοδους εξορυξης και αφθονο μεταλλο στο φως!!
Αρα οπου υπαρχει περισσοτερο προιον, οταν υπαρχει πληθωρα ασημιου πεφτει η τιμη του!!
Για μενα σαν Γιωργο τα παλια περασαν!! Το ασημι δεν εχει την αξια που ειχε καποτε!!
Το μονο τρελο σεναριο που θα μπορουσε να δωσει αξια στο ασημι ειναι αυτο της καταστροφης του κοσμου , της ολοκληρωτικης καταστροφης ολης αυτης της συγχρονης τεχνολογιας που δινει μεταλλευματα αφθονα με λιγοτερα εργατικα χερια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 01, 2010, 02:31:26 μμ »

Υπάρχει και ένα άλλο σενάριο που θα μπορούσε να του δώσει αξία & απότομη άνοδο στην τιμή του: Να ανακαλυφθεί μια εφαρμογή του ας πούμε λόγω ιδιοτήτων, που να απαιτεί μεγάλες ποσότητες μετάλλου... (πχ, διαστημική, ειδική κατασκευαστική, ή άλλη). Τότε μπορεί να το δούμε να πηγαίνει στα 50+ $ η ουγγιά... Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 16, 2010, 01:41:28 μμ »

Υπάρχει και ένα άλλο σενάριο που θα μπορούσε να του δώσει αξία & απότομη άνοδο στην τιμή του: Να ανακαλυφθεί μια εφαρμογή του...

Δεν πρόλαβα να το πω και νάτο..!  Σαρκασμός

https://www.kitcomm.com/showthread.php?t=64505
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2010, 02:42:21 μμ από Κώστας » Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
byzantinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 03:33:24 μμ »

Silectra,από πού προμηθεύεσαι ασημένιες ράβδους άν επιτρέπεται; Ενδιαφέρομαι...
Καταγράφηκε
NAYARXOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 299


Αγοραζε σαν εμπορος και πουλα σαν συλλεκτης


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 04:38:44 μμ »

Συλεκτρα ,με ενδιαφερει κι εμενα...εχω πανω απο κιλο σε νομισματα λιωμενα σε αμορφη πλακα...αλλα θα ηθελα να την κανω .999 ωστε να μπορει να πουληθει...ξερεις που μπορω να την κανω καθαρη ασημι?

ΝΑΥΑΡΧΟΣ
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 04:42:45 μμ »

Στην ΚΙΜΕΤ.
Κάνει ανάλυση, καθαρισμό μετάλλων, και κατόπιν ή στο δίνει σε καθαρές γράνες (αφός) ή στο αγοράζει αν θέλεις.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 29, 2010, 06:52:03 μμ »

Καλησπερα. Ασημενιες ραβδους μπορειτε να βρειτε κατα εκατονταδες σε ολα τα μεγεθη στο ebay. Εγω προσωπικα, παιρνω απο ενα καταστημα στην Αθηνα. Σε ραβδους απο ασημι δεν εχει εκει μεγαλη ποικιλια, απλα επειδη παω συνεχεια τυχαινει να βρησκω.
Καταγράφηκε
byzantinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 11:09:37 πμ »

Άν κάποιος φίλος γνωρίζει πού πωλούνται ράβδοι ασημιού στη Θεσσαλονίκη, παρακαλώ άς το αναφέρει εδώ.
Νομίζω πως το ασήμι εξελίσσεται σε επένδυση της δεκαετίας...
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 05:31:19 μμ »

Άν κάποιος φίλος γνωρίζει πού πωλούνται ράβδοι ασημιού στη Θεσσαλονίκη, παρακαλώ άς το αναφέρει εδώ.
Νομίζω πως το ασήμι εξελίσσεται σε επένδυση της δεκαετίας...
Αν το ασημι εξελισσεται σε επενδυση της δεκαετιας , τί συμφερει καλυτερα να αποθηκευσεις ραβδους ή ουγκιες νομισματων??
Τι θα φυγει ευκολοτερα απο τα χερια σου ? Μια ραβδος ή τα νομισματα?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
byzantinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 05:43:42 μμ »

Το ίδιο εύκολα θα φύγουν και τα δύο....
Καταγράφηκε
Κώστας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 238



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 06:33:27 μμ »

Λάθος.
Το ασήμι σε ράβδους δεν έχει την ίδια ευκολία ρευστοποίησης χωρίς απώλειες. Η σωστή επένδυση για όποιον θέλει να στοκάρει σε ασήμι, είναι τα νομίσματα - και μάλιστα όχι όλα αλλά μόνο τα εμπορικά.
Καταγράφηκε

"Εν οίδα, ότι ουδέν οίδα..."
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 01, 2010, 07:21:10 μμ »

Σωστο αυτο Κωστα!! Αλλα και οι ραβδοι μην νομιζεις οτι δεν θα πουληθουν!! Το καλοκαιρι μιλουσα με καποιον που εχει εργαστηριο ασημενιων κομησματων και ηταν προθυμος να αγορασει ραβδους στην διεθνη τιμη κλεισηματος διοτι θα γλυτωνε το φπα απο τους εμπορους που αγοραζει το συρμα ή τις μπιλιες ασημιου!!
Αλλα γενικα τα νομισματα θα φυγουν ποιο ευκολα αν εχεις επενδυση πανω τους!!
Και οσο να ειναι κερδιζεις και λιγο υπεραξια ενω στην ραβδο θα χασεις λιγο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences