Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 29, 2024, 03:57:01 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σειρες 1954 - 1970 δραχμες UNC την γνωμη σας  (Αναγνώστηκε 4267 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 01:48:46 μμ »

Εννοειται οτι οι θεωριες περι σπανιοτητας καποιων νομισματων αλλαζουν μεσα στο χρονο, αφου ανα πασα στιγμη μπορει να εμφανιστει ενας σεβαστος αριθμος κομματιων που θα αλλαξει τις ισορροπιες. Η αποψη μου για τον Παυλο προκυπτει απο την δυσκολια αποκτησης καποιων κομματιων. Την σειρα του '54 την συμπληρωσα σχετικα ευκολα και οικονομικα, σε αντιθεση μ'αυτην του '57 η οποια χρειαστηκε πολυ περισσοτερο χρονο και χρημα. Οπως επισης και η δραχμη και το διδραχμο του '59. Για παραδειγμα την δραχμη του '54 την εχω πληρωσει στο 1/3 των χρηματων που εχω δωσει στις αντιστοιχες του '57 κα '59.

Πες τα Χρυσόστομε, αφού έχεις όρεξη να γράφεις, διότι τα έχουμε πει δηλ. γράψει, πολλές φορές.Επαναλαμβάνω όσα και τυχόν βγουν στη φόρα πάλι θα πληρωθούν, όπως και να το κάνουμε... απλά λίγο στα ακριβά θα υπάρχει κάποια μικρή ελαστικότητα και μετά πάλι προς την δόξα και τον ανήφορο θα τραβά!!!.  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 02:02:04 μμ »

Οι σειρες 57-59 εχουν την σπανιοτητα και το ταληρο του 54 οταν ειναι κανονικο και οχι ρουφηγμενο.
Ολα τα αλλα βρισκονται ευκολα.
Απο την σειρα του 59 δεν ειναι δυσκολο μονο το 2δρχ.
Βρειτε μια δραχμη πιστοποιημενη 65 και πανω και πειτε μου ποσο την ζηταει αυτος που την εχει !!
Σε υψηλες καταστασης αυτα τα νομισματα εχουν την τιμη στον Παυλο.
Του 62 πχ ειναι τα ευκολοτερα των ευκολοτερων να βρεθουν !!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
me.chris
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 626

sixbid under


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 27, 2017, 03:06:50 μμ »

Γιωργο και το διδραχμο του 59 ειναι δυσκολο σε 65 κ πανω, οχι μονο η δρχ. Ομοιως και του 57. Αλλα υπαρχουν αρκετα απιστοποιητα σε πολυ υψηλες καταστασεις ακομη και στις χρονιες 57,59. Απλα τα διδραχμα του 59 εχουν πιστοποιηθεί περισσοτερο λογω και της διαφορας τιμης που εχει το συγκεκριμενο σε σχεση με τα αλλα.. τουλαχιστον στους καταλογους..
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 27, 2017, 03:09:35 μμ από me.chris » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences