Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:27:40 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αλφα Ρομεο !!  (Αναγνώστηκε 11689 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Οκτώβριος 21, 2017, 01:06:24 μμ »

Κατηγορια για αυτοκινητα ή μηχανες δεν εχουμε.
Ωστοσο δεν ειναι λιγοι οι συλλεκτες αυτου του ειδους.
Προσωπικα γνωριζω τεσσερις πολυ ενθερμους Ελληνες οπου ασχολουνται με αυτο το ειδος συλλεκτισμου το οποιο εκτος το χρημα που πρεπει να δινεις εχεις και το προβλημα του χωρου για να στεγαζεις τα αποκτηματα σου!!

Χτες λοιπον διαβασα οτι η πρωτη Αλφα Ρομεο που κατασκευαστικε βγαινει σε δημοπρασια και αναμενετε να πιασει πανω απο 1,5 εκατομυριο ευρω.
Προσωπικα μου αρεσε παρα πολυ ο κινητηρας της αλλα και τα καθισματα οπου το δερμα φαινετε να εχει αυτη την παλια τριβη και να εχει χασει το χρωμα του απο τα χρονια!!
Πολλες φορες η οποια αντικατασταση καποιον υλικων ζημια κανει παρα καλο!! Ποιος πχ σε εαυτο το αυτοκινητο δεν γουσταρει αυτα τα καθισματα να τα βλεπει ετσι;; Μου λετε;;
Τρομερο αυτοκινητο !!

http://epitrohon.gr/alfa-romeo-g1-auction/

Υ.Γ Προσωπικα θα επερνα μερος στην δημοπρασια αλλα μετα διαπιστωσα οτι δεν εχει μιζα!!
Και δεν μου αρεσει πρωι πρωι να βαζω μανιβελα μπροστα για να παρει το αυτοκινητο μπροστα να παω στην δουλεια μου!!  Σαρκασμός Σαρκασμός
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2017, 01:10:52 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 04:19:34 πμ »

Ιστορικο αυτοκινητο και σε φοβερη κατασταση! Οποιος θελει μπορει επισης να επισκεφθει το ελληνικο μουσειο αυτοκινητου (στο οποιο εχω παει και ειναι καταπληκτικο) και να δει την ιστορια του αυτοκινητου μεσα απο δεκαδες αυτοκινητα που καλυπτουν ολο το φασμα του 20 ου αιωνα.
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 01:50:40 μμ »

Φιλε μου παντου υπαρχουν συλλεκτες αυτοκινητων.
Και εδω στο Ηρακλειο οποτε η λεσχη κανει στην Πλατεια εκδηλωση κατεβαινω και την βλεπω.
Καταρχην με την μια αναγνωριζεις ποιοι ειναι εκει μεσα που εχουν κανει το παλιο αυτοκινητο εμποριο και ποιοι  πραγματι το αγαπανε.
Εδω στο Ηρακλειο εχω δει (δεν θυμαμε τωρα την μαρκα) αυτοκινητο απο τα πρωτα πρωτα που βγηκαν οπου το πατωμα του ειναι ξυλινο !!
Η μηχανη του για να παρει μπροστα πρεπει να εισαι με γνωσεις μηχανικης . Εχει μεχρι και μίκτη καυσιμου πανω του !!
Το συγκεκριμενο ο ιδιοκτητης του το εφερνε πανω σε πλατφορμα. Το ξεφορτωνε. Ειχε παντα ατομο διπλα δικο του να το προσεχει και στο τελος της εκθεσης εμπενε παλι η πλατφορμα το φορτωνε και εφευγε για το γκαραζ του!!
Στα Χανια παλι εχουν την ποιο μεγαλη εκθεση BMW μηχανων απο το 1935  ισως και ποιο μπροστα.
Ειχα κανει καποτε ενα αφιερωμα εδω μεσα για αυτες τις μηχανες των Χανιων !!
(τρεχα γυρευε που να ειναι καταχωνιασμενο)
Χορτενε το ματι σου BMW  να τις βλεπεις στην σειρα!!

Και η περιφερια εχει σε καθε πολη κατι καλο να αναδειξη. Μενει μονο ο συλλεκτης που κατοικει σε αυτη την πολη να μας κανει μια μικρη παρουσιαση!!
Αυτο ειναι ενα παραπονο μου.
Ελαχιστη μοιραζωνται αυτα που βλεπουν στα ταξιδια τους, ή στις πολεις τις οποιες ζουν και υπαρχουν συλλεκτικα εκθεματα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 03:04:38 μμ »

Ειναι πολυ ωραιες οι εκθεσεις κλασσικων μοτοσυκλετων/αυτοκινητων.
Εκει βλεπεις ολοκληρη την μηχανοκινητη ιστορια !
Βεβαια λιγοι θα εκτιμησουν την δουλεια της ανακατασκευης διοτι ελαχιστοι γνωριζουν.
Οπως επισης λυπαμαι που καταστραφηκε πολυ υλικο σε σκραπ.
Σιγουρα ολοι μας θελουμε να φτιαξουμε καποιο συλλεκτικο οχημα , αναλογα με τα βαλαντια που διαθετουμε αλλα δυστυχως πολλες φορες αυτα που ψαχνουμε ειτε ειναι πολυ σπανια ειτε εχουν αυξημενες τιμες λογω ζητησης.



Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 12, 2017, 11:48:57 μμ »

Το βρηκα το θεμα που σας ελεγα.
Βρισκετε εδω :

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=498.0

Ειναι απο το παλιο σαιτ οι φωτογραφιες αλλα εαν κανεις κλικ πανω τους ανοιγουν ολες χωρις κανενα προβλημα.

Τουλαχιστον σε εμενα.

Φανταστητε οτι ειναι το θεμα 498 και εχουμε φτασει στα  21837 θεματα!! Φανταστητε ποσο παλιο ειναι.

Στα Χανια λοιπον εχουν πολυ ομορφη λεσχη φτιαξει. Τους παραδεχομε. Οι μηχανες τους σπανιζουν.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
yiorgos131313
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1369



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 11:46:18 πμ »

πολυ ενδιαφερον μιας και μιλας για αυτοκινητα

http://www.tilestwra.com/proto-thanatiforo-trocheo-stin-ellada-egine-otan-ipirchan-7-aftokinita/
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 06, 2017, 11:47:55 πμ από yiorgos131313 » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 06, 2017, 05:25:06 μμ »

Δεν τα λεει ομως ολα. Στο αυτοκινητο βρισκοταν και η Πριγκηπισσα Αλεξανδρα η οποια μαλιστα λεγετε οτι λυποθυμισε στην θεα του αιματος !!

Υ.Γ την ιστορια αυτη την ειχα ακουσει καποτε στην τηλεοραση σε μια εκπομπη για τα αυτοκινητα και μου ειχε μεινει  καρφιτσωμενη στο σκληρο δισκο.  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences